חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דו"ח לוי, הצעת החוק של אקוניס – התעלמות מקיומם של אנשים

נושאים זכויות אדם, משפט ופלילים, פוליטישוק ב 15.07.12 1:16

קו ישר מחבר בין דו"ח וועדת לוי, הקובע כי בישראל אין כיבוש, לבין הצעת החוק של ח"כ אקוניס להעניש ישראלים שילינו או יסיעו פליטים – בשניהם ה"אחר" הוא שקוף, בין אם הוא פלשתינאי ובין אם הוא פליט. לבעיות המאחזים והפליטים עדיפים פתרונות הומאניים

מאת: הני זובידה

מקופלת….

שתי החלטות השבוע קיפלו לתוכן את כל הטמטום, האטימות והרוע שיש לנו במדינה הנפלאה הזאת, אבל הכלבים נובחים והשיירה עוברת….

אני יודע, השבוע כולם מדברים על אולמרט, אחלה שיבושם לכם, אני היום החלטתי לעסוק במקום השקט והמסוכן של התודעה, או איך שמוחקים לנו את התודעה ומעצבים לנו את דרך החשיבה. אז על מה אני מלין? ובכן, חוסר היכולת האינהרנטית של המערכת הפוליטית לקבל החלטה בנושאים חשובים הפכה לה למשהו מיתולוגי בישראל, ראו מקרה גיוס חובה, התנתקות, כן שלום לא שלום ועוד…

אולם השבוע אוזלת ידה של המערכת הפוליטית בראשותה של הממשלה הביאה אותנו לתחתית הבאר. במקום שישבו על המדוכה נבחרי העם ויכריעו בשאלות של מאחזים, התנחלויות ועוד, העבירו נבחרי הציבור שלנו את ההכרעה לידי וועדה. ובישראל וועדות כמו וועדות, אתה יודע היכן זה מתחיל אבל לעולם לא יודע היכן זה נגמר, וועדת לוי ממש קבעה רף חדש להשתלטות הבירוקרטים על המדינה.

ישבה לה הוועדה בראשות השופט אדמונד לוי, משפטן מוערך ככול שיהיה, וחבריה היו עוד שניים השופטת בדימוס תחיה שפירא ועו"ד אלן בייקר, המתמחה במשפט בינלאומי — והגיעה להחלטה הזויה, בישראל אין כיבוש! אתם מבינים זאת? ביבי והסופר-קואליציה, או הקואלקטיקוס (על משקל הגלקטיקוס), ניסו להכשיר כמה מאחזים – אבל מה שקרה זה במקום לקבל עוגייה באה הוועדה ובבת אחת דחפה את כל החלה לתוך גרונם.

אז מה בעצם עשתה הוועדה? ובכן הוועדה פתרה ופטרה את הבעיה, ובכן בכל שטחי יהודה ושומרון, אליבא ד'הוועדה, כל איסורי וועדת ז'נווה לא רלוונטיים, ישראל יכולה לבנות כמה שתרצה איפה שתרצה על מנת להמשיך את בניין המדינה היהודית. יש להזכיר כי וועדה זו לא נוצרה בחלל ריק היא הייתה התגובה לדו"ח המאחזים שהוגש על ידי טליה ששון – גם הוא היה חלק מאזלת ידה של ממשלת שרון, משנת 2005, שבעצם רצתה לקבל גושפנקא לפינוי והרס המאחזים ולכן פנתה לעו"ד טליה ששון – מכך, משתמע שבעצם הגענו למצב זה, בעקבות אוזלת ידם של שני ראשי ממשלה שרצו לקבל גיבוי משפטי לפעולותיהם, מחד פינוי מאחזים ומאידך הכשרתם, ובתמורה קיבלו דוחות שהיו קשים לעיכול.

אולם, גם אם נקבל את דו"ח המאחזים על כל הבעייתיות שלו, דו"ח לוי הוא בעייתי עשרת מונים, ראשית הוא לוקה בעיוורון מדהים שהוא לרוב נחלתם של משפטנים. וועדת לוי ללא מצמוץ מחקה את כלל האוכלוסייה הפלשתינאית ש"חיה", אם נכון לקרוא לפורמט זה חיים, ביהודה שומרון והגדה המערבית. ככה מבלי משים, לוי, שפירא ובייקר, לא "ראו" כשלושה מיליון אנשים. שנית, אותם חברי וועדה החליטו גם להתעלם כי משנת 1967 כל אותם תושבים חיים לא תחת משטר אזרחי אלא צבאי. וכמובן, ואולי המדהים מכול, הם פשוט נתנו אסמכתא להמשך "מפעל" ההתנחלויות בכול מקום ביהודה שומרון והגדה המערבית. אותי מעניינת נקודה אחת, שנעלמה לחלוטין מהדו"ח, מה לדעת כל אותם חברי וועדה מהווה כיבוש? אולי פסקה אחת קטנה שתפתור את כל הדילמה. ועדיף על כך, שהפוליטיקאים שלנו לא ימנו וועדות מטעם ויתחילו לקחת אחריות.

החלטה שנייה שהתקבלה השבוע הייתה האישור הטרומי של חוק שיזם ח"כ אופיר אקוניס, שלפיו כל ישראלי שיעסיק, ילין, או יסיע מסתנן לא חוקי יעמוד בפני עונש של חמש שנות מאסר ו/או קנס של חצי מיליון שקלים. כמה דברים מדאיגים אותי בעניין זה, הראשונה היא מי יחליט מיהם אותם מסתננים לא חוקיים, לפחות מידיעות שונות נראה כי הממשלה לוקחת חלק אקטיבי בשינוי סטטוס הפליטים. שנית, נראה לי שחוק זה הוא קצת בעייתי בעיקר בשל עברו של העם היהודי בייחוד החלק שבילה באמצע המאה שעברה במרכז ומזרח אירופה. ראו, אני יודע שאזכור השואה מעצבן המון אנשים, אבל הרי אנחנו עשינו סרטים רבים על אומץ ליבם של אלו שניסו לברוח והוחזרו לתופת (ראו את הסרט "אקסודוס") – ועד כמה באנו חשבון על העולם שידע והחריש, ומה אנו עושים כאן בישראל של 2012? אנחנו אמורים לנדות את אותן האנשים לא להעסיק אותם, לא להכניס אותם לביתנו או לרכבינו, בעצם אנו אמורים להתעלם מהם…

מה שמדהים אותי, שרובנו לא רואה את הקשר בין הדברים, אולם בין וועדת לוי לחוק שיזם אופיר אקוניס יש קו ברור שמחבר – שניהם רוצים שנתעלם מאנשים, מפליטים ומפלסטינאים! הם רוצים שלא נראה אותם, וכך אולי הם ייעלמו מחיינו. אני מצטער, אבל זה לא יקרה! אנשים אל נעלמים כי אתה לא רוצה שהם יהיו כאן מחר או מייחל להיעלמותם, זה לא קורה ניסיתי….אז אני מציע לכולם להתעורר ולהתחיל לחשוב על פתרונות הומאניים בשטחים הכבושים וגם בתוככי מדינת ישראל, כי זה כבר לא רק שם זה גם כאן….

ובשולי הדברים אי אפשר בלי, כאשר פוליטיקאים מועמדים לקין יש מין דפוס מדהים (להוציא את אברהם הירשזון, היוצא מן הכלל שאינו מעיד על הכלל) מסתבר כי המוצא הוא מקדם סטטיסטי די טוב לזיכוי, תשאלו את דרעי ואולמרט (הנה מאמר שמנתח את המקרים). ויש עוד דבר אחד שחייבים לציין, גם הפעם הקריבו את הש"ג – רק שהפעם היא אישה ומזרחית…מעניין מה הם חשבו….שרק היא עשתה קומבינות? או שרק אותה תפסו כי היא לא חכמה? אישה? או מזרחית?

וככה לסיום, ממש אחרון, חשבתם שנושא המוצא אינו רלוונטי יותר, גם בבחינת השכר וההשכלה הגבוהה טעיתם…מסתבר שמוצא הוא גם מקדם טוב להכנסה טובה….תלוי מניין הגעת…

שבוע טוב

הני

לבלוג של הני

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  חוק אקוניס הוא ספין, כי הענישה שהוא מציע כבר מעוגנת למעשה בשלל חוקים, החוק נועד לעזור לממשלה להציג מראית עין של עשייה והרתעה, הוא מגעיל גזעני ומיותר אבל הוא בעיקר עוד ספין. זה מה שאקוניס מסוגל לעשות כשהוא לא נותן שירותים לבעלי הון.
  דוח לוי הוא איתות לשמאל שהגיע הזמן להפסיק לדבר על שתי מדינות ועל הפחדה גזענית בשם המאזן הדמוגרפי סטייל שלום עכשו בשנות ה-90. הגיע הזמן לדבר על מדינה אחת בין הירדן והים, מדינה דו לאומית שתביא לידי ביטוי את זכויות כל מי שחי פה כי את ההתנחלות בכוחנו הדל כבר לא נצליח לעקור. המתנחלים סירבו להבין שהם בעצם מחסלים את מדינת הלאום היהודית ולהערכתי הם הצליחו בכך לטוב ולרע.
  מי שמתעלם מהאחר בסופו של דבר משלם על כך וזה מה שיקרה גם בכל מה שקשור לחוק ההפחדה של אקוניס שלא מהווה תחליף למדיניות ממשלתית וגם בדוח לוי שמבשר על בוא המדינה הדו לאומית.

 2. דליה :

  התמונה על כתיבת פרטים לא נכונים של פקידי משרד הפנים היא עדות להתנהלות עבריינית של המדינה. במקום לשמש מופת לאזרח, המדינה מתנהלת כפושע פורע חוק. הבעיה היא שאת המדינה אי אפשר לתבוע. זוהי התנהלות משרד הפנים בהנחייתו של אלי ישי, המצטייר כסמל הגזענות בעשייתו בקשר לפליטים ומהגרי עבודה. איפה החמלה?

 3. דליה :

  יש מציאות ויש דימויים על מציאות. דו"ח לוי והצעת אקוניס מראים עד כמה יוזמיהם מנותקים מהמציאות. הם חיים בדימויים, וחושבים שהדימויים הללו הם פתרון לבעיות במציאות.

 4. מערכת עבודה שחורה :

  הנה תגובתו של ח"כ ניצן הורוביץ בהודעה לעיתונות בעניין זה מ-13 ביולי:
  יש ואין
  חם, נכון? אז יש לי פתרון: אין חום. פשוט מאוד. הנה אמרתי: אין חום. עדיין חם לכם? מוזר. כנראה שקיבלתם חינוך לא טוב. אתם צריכים להאמין במה שאומרים לכם. עדיין לא מאמינים? נקרא לשופט, שופט עליון בדימוס, נשים אותו בראש ועדה, והוא בכבודו ובעצמו יגיד לכם: אין. אין שום דבר. בדיוק כמו שקבע השופט המכובד ביחס לעניין לוהט אחר שמטריף את דעתנו. אין שום בעיה עם המאחזים הפיראטיים, ואין בעיה בכלל עם ההתנחלויות, וגם אין בעיה עם השטחים, כי אין כיבוש. פשוט אין. לא קיים. כיבוש – יוק. כמו החום. איזה חום? אין חום.
  אני חושב שזה גאוני. פשוט וגאוני. שנים אנחנו מתבחבשים עם התהליך המדיני, מנסים לפתור את הבעיה, לקדם הסדר. למה? הרי אין בעיה, אין פלסטינים, אין שטחים, ואין חוק בינלאומי. פשוט אין, וזהו. הכל בסדר.
  בלי ספק עלינו פה על משהו. השופט אדמונד לוי חייב לצאת לסיבוב עולמי עם הפטנט שלו. הוא ייקח איתו את שר המשפטים יעקב נאמן, פרקליט ממולח ויקיר המתנחלים, שמאוד מתלהב מנוסחת האיון, כקונטרה "לדו"ח המאחזים של טליה ששון ולעמדות מרצ", כפי שהסביר שלשום בכנסת. לוי ונאמן יתחילו ברמאללה ויסבירו לפלסטינים שהם אינם, פשוט לא קיימים. אמנם במרצ טוענים שצריך לדבר איתם, אבל אין שם אף אחד. פשוט אין. אח"כ הם ייסעו לאו"ם וישכנעו את נציגי כל המדינות שאין בכלל בעיה בינלאומית ואף פעם לא היתה, והכל בסדר. גן עדן.
  ……….

 5. דליה :

  הצעת חוק: לעגן המלצות ועדת אדמונד לוי
  http://www.news1.co.il/Archive/001-D-304935-00.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.