הצתת דירת האריתראים בירושלים – די לגזענות

סיור בשכונה בה הוצתה דירת זוג האריתראים בירושלים בבוקר שלמחרת מעלה תמונה של יחסי שכנות שקטים. זירת האירוע הייתה פרוצה לכל. המשטרה חושדת בפעילי ימין קיצוני. ספק אם השלטונות נחושים להיאבק בתופעה

מאת: אורי ארליך

סיור בשכונת נחלאות בבוקר לאחר הצתת דירת זוג האריתראים בשכונת נחלאות בירושלים מעלה תמונת מצב מתמיהה. כל ישראלי שדיברנו איתו ידע לספר כי החיים לצד הזרים בשכונה נעימים ושקטים. אין מתיחות חריגה, פה ושם יש חיכוכים בין שכנה אחת שסימנה את הפליטים כמקור לצרותיה, ולרוב שומעים דווקא אותה, אבל בגדול מדובר בשכנות טובה.

גם הפליטים (ברובם המכריע אריתראים) מעידים כי אינם חשים בשנאה מיוחדת בשכונה. כן, הם ספגו קללות וצעקות "סודני מסריח, תעוף לסודן" מרכב חולף, או כשעמדו בתור בחנות במרכז העיר, אבל אף פעם לא מהשכנים.

ובכל זאת, דווקא בתוך השלווה, הם קמים פעם שנייה תוך חודש למקרה הצתה שרק במזל הסתיים ללא הרוגים, אבל עם פצוע קשה. הפעם סבלו מנחת זרועם של פעילי הימין הקיצוני (ככה לפחות חושדת המשטרה) גבר בן 40 ואשתו ההרה שגרו בדירת חדר שאינה יכולה להכיל אפילו מיטה זוגית.

 עם כל פליט שדיברנו עלתה אותה התחושה, השקט הזה מפחיד. רובם לא ידעו על האירוע עדיין, הם אינם צורכים את התקשורת שלנו, אבל כולם ידעו לספר על החוויה הקשה בה אתה חי במציאות נורמאלית לכאורה, אבל בלילה ייתכן ומישהו ינסה להעלות אותך באש. "הישראלים" הם אומרים "הם טובים, אבל הממשלה לא עושה די להגן עלינו". בטוח שהם לא יכולים להבחין בין ממשלה לפרלמנט, בין אופוזיציה לקואליציה, בין בן ארי למרידור או זהבה גלאון למירי רגב, מבחינתם מדובר בשלטון שרודף אחריהם. "ברחנו מהסכנות במדינה שלנו, וגם כאן לא עושים די כדי להגן עלינו" הם אומרים, וצודקים.

בביפר שהוציאה המשטרה בבוקר שלמחרת הצהירו על הקמת צח"מ, צוות חקירה מיוחד. אבל זירת האירוע עמדה באותו בוקר פרוצה לכל, כל מי שביקש להעלים ראיות שאולי נשארו במקום יכול היה לעשות זאת ללא כל חשש. רק לאחר שעות ארוכות באחת עשרה, אחרי עשרים דקות בהן ראה את כל הצלמים נכנסים ויוצאים מהזירה החליט חוקר המשטרה לסגור אותה. טוב שנזכר, אבל ההתנהלות הזו מעלה ספק גדול בכל הנוגע לנחישות השלטונית להיאבק בתופעה.

אז בואו נעשה ויש זריז, מה היה לנו, שכנות טובה, משטרה שלא פועלת, ממשלה שמגרשת (לפחות את מי שיכולה) ושני מקרי רצח על רקע גזעי תוך חודש. נראה שפעילי הימין שהבעירו הבוקר את הדירה ביקשו להצית גם את השטח. אבל מחוץ לדירה נתלה באותו בוקר שלט: "ואהבתם את הגר, כי גרים הייתם בארץ מצריים דברים י, יט – די לגזענות". לנו רק נותר להצטער שהמערכת השלטונית לא יודעת לחיות לפי אותם המקורות.

לבלוג של אורי ארליך

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Leave a Reply