חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מעברי הגבול לשטחים שנכבשו – ההפרטה לחברת "מודיעין אזרחי"

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 12.07.12 1:45

מנחם לוריא מספר על הפרטים הלא כל כך נעימים של מעברי הגבול בשטחים. שכנראה כבר סופחו לישראל גם כשהבטחון מופרט, זה לא נראה טוב. 

מעברי הגבול של מדינת ישראל, נתב"ג, נמלי הים, מעברי הגבול עם מצרים ועם ירדן – כל אלה מופעלים על ידי קבלנים מהסקטור הפרטי, ובאחריות ממשלת ישראל. במעברי הגבול של ישראל, כמו ברוב מדינות העולם, התייר המגיע לארץ מתקבל על ידי אזרחים ישראלים שתפקידם לבצע את ביקורת ובקרת הכניסה לישראל.

בין ישראל לשטחי יהודה ושומרון אין גבול רשמי. ב 2004 החליטה ממשלת ישראל להקים חומה על בסיס קווי הגבול לפני מלחמת ששת הימים – עם תיקונים שנועדו לצרכי ביטחון ו/או לצרכי התיישבות. ואכן, נבנתה חומה המפרידה פיזית בין ישראל הריבונית ליהודה ושומרון. בתוך החומה ישנם מספר מעברי גבול: תרקומייה, אייל, ניצנים, טול כרם ועוד. מעברי הגבול הוקמו על ידי צה"ל ותופעלו על ידו עד 2011. בתחילת 2011 הופרטו מעברי הגבול האלה, ואת הביקורת ובקרת הכניסה לכל העוברים, כולל תושביה הפלשתינאים של יהודה ושומרון, מבצעת חברת מודיעין אזרחי . חברה זו כפופה לחוק הצבאי ולצבא עצמו וכן כפופה למנהלת הקישור והתיאום (DCO) עם הרשות הפלשתינאית.

מעברי הגבולאזרחים ישראלים:

 

לגבי אזרחים ישראלים בכלל ותושבי יהודה ושומרון בפרט לא חלות כל מגבלות במעבר בין ישראל רבתי לשטחי יהודה ושומרון. אין מגבלה חוקית להסתובב ולהגיע לכל מקום ביהודה ושומרון. רכב נושא לוחית זיהוי ישראלית רשאי לנוע אל ומאת השטחים ללא מגבלה, למעט מגבלת הביטחון האישי. רישיון הנהיגה הישראלי תקף בכל שטחי יהודה ושומרון ללא מגבלה.

מעברי הגבול – אזרחים פלשתינאים:

 

כאשר אדם תושב השטחים שאיננו ישראלי מגיע למעבר הגבול בין ישראל לרשות הפלסטינאית, בין ישראל לשטחים שנכבשו ב 1967, הוא נתקל באזרח ישראלי שמבצע בו את ביקורת ובקרת הגבולות.

בניגוד לאזרחים הישראלים, על תושבי השטחים הפלשתינאים ישנן מגבלות של ביטחון אישי בערים ובחלק מהכפרים הפלשתינאים .

לאדם ממוצא פלשתיני אין אפשרות להיכנס לישראל, אלא אם קיבל רישיון מיוחד לכך משלטונות צה"ל. הרישיונות האלה ניתנים במשורה, והם מוגבלים. אם תושב פלשתינאי נדרש לעבודה על ידי מעסיק ישראל, הוא מקבל רישיון עבודה משלטונות צה"ל. הוא יכול להיכנס לישראל רק דרך מעברי הגבול לפלשתינאים בלבד (כמו למשל מעבר אייל, טול כרם, תרקומייה ועוד), ולשהות בישראל אך ורק לצורך עבודה ובין השעות שש בבוקר לשש בערב.

ישנם רישיונות שהייה נוספים שמאפשרים לבני אדם ממוצא פלשתינאי להגיע לישראל לצרכי מסחר, וישנו סוג נוסף של רישיון, המאפשר לינה בישראל בימים ראשון עד חמישי, אבל בשישי שבת, ערבי חג וחגים ישראלים, עליהם לחזור לשטחים. השהייה בישראל אסורה.

לכל בעלי האישורים אין חופש תנועה מוחלט, אלא מוגבל על פי תנאי הרישיון, והוא ואיננו כולל את העיר אילת.

רכבים נושאי לוחיות רישוי פלשתינאיות ו/או רישיונות נהיגה פלשתינאים אינם מורשים לשימוש ולתנועה בישראל שממערב לחומה.

מעבר למגבלת התנועה ישנה מגבלה חמורה על הכבודה. אדם ממוצא פלשתיני שיש לו רישיון להיכנס לישראל לצורך עבודה, מוגבל בכמות המזון שהוא יכול להכניס לישראל למטרות צריכה אישית בלבד. חל איסור על הכנסת כל דבר מזון שאיננו לצריכה אישית יומית (ארוחת בוקר וצהרים). חלק מהמגבלות הן לצרכי ביקורת ובקרה על הפצת מחלות לבני אדם ולבעלי חיים וחלק נובע משיקולים ביטחוניים.

ישנה מגבלה חמורה על העברת סחורות ומוצרים שנקנו בישראל לשטחים. האזרח הפלשתיני נדרש להצהיר ולהוכיח קנייה על כל מוצר שנקנה בישראל ושברצונו להעביר לשטחים. במקרים רבים, ומשיקולים שונים ומשונים, לא מתאפשרת העברת המוצר. במקרה פרטי שנתקלתי בו, אזרח פלשתינאי רכש שואב אבק בחנות בישראל, ולמרות שהצטייד בקבלות, לא איפשרו לו להעביר את שואב האבק לכפר שלו. שואב האבק הושאר במחסום.

.

מעבר אייל יום שני 9 ביולי 2012:

 

מעבר אייל מיועד לאזרחים פלשתינאים בלבד. ביום שני בבוקר נפתח מעבר הגבול הזה, ברם, מכונות הבידוק האלקטרוניות לא פעלו בשל תקלה. הוחלט לבצע בידוק ידני של כל אחד ואחד מהמבקשים להיכנס לישראל. המעבר מופעל על ידי חברת מודיעין אזרחי. מאחר ובוצע בידוק ידני לא הורשו האנשים שהגיעו למעבר להעביר שום משקה מבוקבק, לרבות בקבוקי מים שהוקפאו מבעוד מועד. הם התבקשו לשתות את תוכן הבקבוקים בו במקום או לזרקם לפח – אך לא להכניסם לישראל. כל דבר מזון שהיה עטוף וסגור ו/או שלא זוהה על ידי הבודק של מודיעין אזרחי, התבקש בעליו לאכול אותו בו במקום או להשליכו לפח.

ביום שני התשעה ביולי 2012 כשהטמפרטורות במרכז הארץ היו למעלה משלושים מעלות, אלפי פועלים פלשתינאים לא הורשו להכניס משקה, לרבות מים קפואים.  היו כאלה שרכשו משקה בישראל או שנשארו צמאים. לגבי מזון, חלק מהפועלים, אלה שהפרוטה מצויה בכיסם, רכשו דברי מזון במזנון שנמצא בצידו הישראלי של המעבר, או שירכשו מזון בישראל. ואלה שהפרוטה לא מצויה בכיסם יישארו רעבים עד שיחזרו לביתם בערבו של היום.

צא ולמד.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. האם מדינת ישראל סיפחה בפועל את השטחים שנכבשו? :

    […] […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.