חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פראיירים מצטרפים למחאה מטעם

נושאים דעות ב 7.07.12 21:16

הפגנת הפראיירים היא של פראיירים – כאלה שתומכים בעבודות כפיה בזול, כדי שאחר כך משכורת מינימום תיראה כמו אוצר. המאמר שלפניכם, מבקר ק. טוכולסקי את ההפגנה "מטעם", שואל על מקורות המימון שלה וקורא להתמקד במחאה החברתית.

למי שזוכר ברוסיה של פוטין חוץ ממפלגות האופוזיציה יש עוד כמה מפלגות שרצות תמיד בבחירות לנשיאות ולדומה וזוכות בכמה אחוזים, מפלגות שהעיתונות הביקורתית ברוסיה והעיתונות מחוץ לרוסיה מכנות מפלגות מטעם. כי ברוסיה דמוקרטיה קפיטליסטית בנוסח העתידני, השלטון צריך גם אופוזיציה מטעם. בארצנו הקטנטונת הייתה לנו עד מאי מפלגת אופוזיציה מטעם האליטה שתודה לאל מצאה את דרכה בחזרה לקואליציה, עכשיו בניסיון נואש של האליטות השולטות להסיט את הזעם הציבורי ממי שחיים בדירות 500 מ"ר במגדלי יוקרה לעני והאחר אנחנו מקבלים גם מחאה מטעם, מחאה שנועדה לגייס פראיירים.

כן בזמן שערוץ 10 (ה"אלטרנטיבה" לערוץ 2, ישלם חובותיו למדינה או ייסגר במהרה בימינו אמן) בודק את מקורות המימון של דפני ליף וסתיו שפיר שעיקר התעמולה שהן מנהלות היא מעל דפי האינטרנט, בכל רחבי הארץ, במידי הדרכים ובכניסות לערים ניתן להבחין בפלריגים של "מחאת הפראיירים" שקורים לשוויון בנטל. אלפי פלריגים שמודפסים, נתלים מתוחזקים ומוחלפים בידי ה"יד הנעלמה" כי אף אחד לא מחפש את מקורות המימון של הפעילות הענפה הזו. כך גם איש אינו תוהה מאיפה ל"יש עתיד" יש כסף, לעטר את הארץ בשלטים ועליהם סיסמאות קליטות. אף עיתונאי לא ישאל את השאלות האלו או ירמוז למקורות מימון לא לגיטימיים, כי מחאת הפראיירים, ומפלגת יש עתיד, שתיהן כלים בשירות שלטון ההון. לכן גם במאהלי מחאה זו תמצאו פוליטיקאים מהמרכז-ימין מרכז ועם ראשי מחאה זו נפגשים שרים. מי שלא מוכן לתת דיור ציבורי והעסקה ישירה בהחלט מוכן לדפוק את החרדים והערבים עם כל שאר מי שמשרתים את המדינה, מקדישים את חייהם ומקבלים בתמורה כלום אחד גדול.

מחאת הפראיירים היא מחאה מטעם, לא פחות ולא יותר, למען האמת כנראה יותר. היא אינה משרתת את האינטרס הציבורי והיא מנסה, שוב לתעל את הזעם של המעמד הבינוני ההולך ויורד לנתיב שלא יפגע חס וחלילה בהתעשרות הטייקונים על חשבון כל השאר. מחאת הפראיירים היא מסיבת התה הישראלית, ממומנת לעייפה כמו מסיבת התה היא מגינה על האינטרס של בעלי ההון מפני כל אפשרות לשינוי. שוב כמו בימי צומת ושינוי מסתבר שמה שיציל את העם היושב בציון זה גיוס החרדים והערבים, כאילו השירות בצבא הוא סלע קיומנו, כאילו לצה"ל אין עודפי כוח אדם אדירים ומדיניות בזבזנית של גיוסים מיותרים, כאילו עודפי כוח האדם לא מאפשרים את הזלזול הקיים בלוחמים, בשחיקתם, בהעדר הדאגה לגופם ונפשם, בהתייחסות הכללית של "ישחקו הנערים לפנינו" כמו היו חיי אדם קליפת השום. גם לצה"ל הגיוס הגורף הזה רק יזיק.

אז לא צה"ל ממהרים מנהיגי המחאה מטעם, אנשי מפלגות המרכז-ימין מרכז של המחר, שירות לאומי, כן בדיוק מה שאנחנו צריכים. יש מחסור בעובדי שכר מינימום במקצועות שוחקים כמו סיעוד ביתי, אין בעיה במקום להעלות את השכר נעשה שירות לאומי! נרגיל אנשים לקבל 500 ₪ בחודש בשביל עבודה שוחקת ומחורבנת ואחרי הצבא הם כבר יהיו מאושרים להמשיך בשביל 4,000! זה בעצם מה שמציעים לנו אנשי המחאה מטעם. לא ממש פתרון לסוגיות כמו פערים הולכים וגדלים, העדר בנייה ציבורית או יכולת לקנות דירה, העדר העסקה ישירה וזיהום הולך וגובר של הסביבה. לא, מסתבר שבמקום להתמודד עם המציאות הזו של פערים חברתיים כלכליים ומדינות לא בת קיימא של ממשלות מה שאנחנו צריכים זה שירות לאומי לכולם.

כתבתי כאן כבר פעם ששוויון בנטל ללא שוויון בזכויות רק מגביר את הנטל על החלשים. לא סתם המחאה מטעם זוכה לסיקור נמרץ, תהיה צעדה למען צדק חברתי, מי כבר יסקר אותה? מי שדואגים לתעל את הזעם והתסכול הציבורי לפוגרום מילולי בחרדים ובערבים? בדרך לעשרות ואולי מאות אלפי אנשים שדורשים צדק חברתי יש מבחנים קשים אחד מהם הוא המחאה מטעם שתנסה באמצעות כל הסיוע שהיא יכולה לקבל מהמשטר להפוך למחאה העיקרית בקיץ הזה. מה שכן אולי מעז יצא מתוק, אולי הציבור לא יאכל את הלוקש, אולי החרדים והערבים שזקוקים לצדק חברתי לא פחות מאף אחד אחר בישראל יבינו שהגיע הזמן להצטרף בהמוניהם למאבק למען הצדק החברתי הזה. הרבה מזה תלוי בנו, וביכולת שלנו להישאר ממוקדים במטרה, צדק חברתי, צמצום פערים, מדינת רווחה ולא לדפוק את האחר. הרבה מזה תלוי ביכולת שלנו להישאר ממוקדים, אחרת אנחנו באמת פראיירים.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , ,

8 תגובות

 1. רן גולדן :

  האינטרס הראשון במעלה הוא לא לגייס בכפייה חרדים וזה ברור כיום לכל בר דעת.

  מודל צבא העם הפך לאבן נגף בפני מהלך ההתמקצעות וההתמחות הנדרש על מנת לאפשר לצה"ל לעמוד במשימותיו", קובע מכון ירושלים לחקר שווקים בנייר עמדה שפורסם ב-9 בנובמבר 2010 בירושלים.

  על פי נייר עמדה שהכין בועז ארד, עבור מכון ירושלים לחקר שווקים, "רעיון צבא העם לא מומש.

  הניסיונות לממשו מקשים על המשק והחברה הישראלית, מצד אחד, ופוגעים ביעילות המקצועית של הצבא עצמו, מצד שני.

  מיעוט קטן נושא בנטל מקצועות הליבה הצבאיים ותחזוקת כשירות כוחות המילואים, בעוד הנטל הנובע ממודל הגיוס הצבאי מגיע עד כדי אובדן 9 מיליארד ש"ח בשנה".

  נתונים: כמה משרתים?

  כ-23 אחוזים מחייבי הגיוס אינם מתגייסים מלכתחילה. לגבי נשים למעלה מ-40 אחוזים מן הנשים בגיל הגיוס פטורות משירות, בעיקר בשל הצהרתן כי השירות בצבא יעמוד בסתירה לאורח חייהן הדתי. רק כ-20 אחוזים מן הגברים המשרתים שירות חובה ממלאים תפקידי לחימה. כ-20 אחוזים אחרים ממלאים תפקידי מנהלה, ברובם בבסיסים עורפיים גדולים.

  בפועל כמות המתגייסים המשלימים את שירותם קטנה באופן ניכר. עוד 18 אחוזים נושרים במהלך השירות, כ-8,900 איש בכל שנתון.

  בשל הפעלה של כ-10 הסדרים שונים לקיצור רשמי של השירות (למשל בני ישיבות ועולים חדשים) וכן פרקטיקה לא מוצהרת של קיצור "מנהלי" של השירות לחיילים שהצבא אינו נזקק לשירותיהם, רוב המגויסים מבין 59 האחוזים שגוייסו אינם משרתים את מלוא 36 החודשים הנקובים בחוק. עולה מכך, כי בניגוד לאתוס של "צבא העם", בפועל פחות משליש מן הגברים בכל שנתון גיוס נושאים בנטל מלוא תקופת השירות וזאת עוד בטרם נלקחה בחשבון העובדה שרק מיעוט המגוייסים עוסק בתפקידי הליבה של הכוח הלוחם.

  בנוסף, כ-4 אחוזים נושאים בנטל שירות המילואים העולה על 26 ימים בשנה.

  עשרת הדיברות של צה"ל :

  1) צה"ל והחרדים וועדת פלסנר מוכנים לגיוס חרדים רק בגיל 22 כאשר הם נשואים עם ילדים. בעוד חייל חילוני מתגייס בגיל 18 וזכאי ל-350 ש"ח לחודש בלבד, חברו החרדי מקבל כ-4,000 ש"ח לחודש תשלומי משפחה. פרוייקטי שח"ר אלו מפלים לחלוטין את החייל החילוני ומקבעים סופית את מעמדו כנחות לעומת החייל החרדי המיוחס.

  2) מכיוון שהשכר הצבאי עולה משמעותית כאשר החייל מתחתן ועושה ילדים, גיוס חרדים בעצם יעודד את החרדים להתחתן מהר ולעשות יותר ילדים עד למועד הגיוס ובמהלך השרות. ילדים זו שמחה ואין לנו שום דבר נגד ילדים חרדים, ובאמת שהחרדים יעשו כמה ילדים שהם רוצים, אבל זו פשוט עובדה שכדאי לקחת בחשבון כאשר דורשים גיוס חרדים.

  3) עד היום גיוס חרדים המועט שהיה פגע קשות בנשים וגרם להדרתן. מה יקרה שיגוייסו אלפי חרדים? הפגנו בבית שמש ובירושלים ובכל מקום נגד הדרת נשים, ועכשיו אנחנו מוכנים לפעול בעצמנו להדרת נשים חילוניות בצבא רק כדי שנרגיש פחות פראיירים?? לא יקום ולא יהיה!

  4) צה"ל מקים עוד גדודי נח"ל חרדי כאשר רוב המשרתים בפועל הם חרדים/דתיים לאומיים שהיו בכל מקרה מתגייסים לצבא ומשרתים גם במסגרות עם נשים. אולם כעת הם יגוייסו לצבא למסגרת הלכתית נוקשה יותר והומוגנית משלהם שמדירה נשים. זה אדיוטי לחלוטין מנקודת מבט חילונית, מה הטעם שלנו לעודד הקצנה אצל הדתיים/חרדים הלאומיים ועוד להגדיל ולטפח להם יחידות הומוגניות משלהם?

  5) כסף, כסף כסף. גיוס חרדים יעלה מילארדים לקופת המדינה וזאת כאשר כולנו יודעים שצה"ל סובל מעודף כ"א אדיר במיוחד ביחידות העורפיות! אם חרדי יתגייס רק בגיל 22 כאשר הוא נשוי עם ילדים, אז אנחנו חייבים לממן לו 4 שנים של ישיבה + 100,000 ש"ח נטו לפחות על השרות המקוצר של שנה וחצי שהוא יעשה.
  במקום זאת לא עדיף שהחרדי יצא לעבוד בגיל 18 ואת כל הכסף הזה נתן לחיילים החילונים? פה גם המחאה החברתית חייבת לתמוך. זה יכול לפתור את בעיית יוקר המחייה לעשרות אלפי משפחות חילוניות בישראל.

  6) זה תמיד נראה משהו אמור להיות טריוויאלי, אבל בכל זאת נחזור על ההסבר. זה שאוכלוסיית ישראל גדלה לא אומר שצה"ל צריך עכשיו עוד חיילים. כמות החיילים שצה"ל צריך נקבעת לפי האיומים והמענה האנושי והטכנולוגי שצריך לתת להם. כל ועדות צה"ל ומשרד הביטחון (שפר, בן בסט וברודט) שבחנו את גיוס החובה קבעו חד-משמעית שיש עשרות אלפי חיילי חובה מיותרים בצבא.

  7) שירות לאומי? – זה אפילו עוד יותר מטומטם. כולנו יודעים שהמדינה לא מצליחה לפקח על מה שקורה אצל החרדים, מאיפה לנו לדעת שכל הכסף הזה מתשלומי המיסים שלנו ישפך לא פשוט ילך לעמותת כמו אפרת נגד הפלות, או חב"ד להחזרה בתשובה?
  אז נשלם עכשיו עוד מיליונים במסים למפקחים? בסוף עוד מנהלת השרות הלאומי תעבור בהסכם קואלציוני לשליטת משרד הפנים ואלי ישי!
  למה לנו להמר עם זה? למה לא לעשות מה שכל מדינה נורמלית ונאורה עושה עם היהודים החרדים שלה? מניחה להם פשוט לנפשם ואז הם יוצאים לעבודה…

  8) ולאלו שאומרים שנוכל להכניס פשוט את החרדים לכלא – אז שתדעו שכבר כיום כל בתי הכלא הצבאיים מלאים עד אפס מקום.

  9) התאבדויות בצבא: אחד המחירים הכבדים והטראגיים של אתוס "צבא העם" המלווה בלחץ לגיוס אוניברסלי מתבטא בתופעת ההתאבדות. מדי 10-14 יום מתאבד חייל.מתוך נתונים אלו עולה כי הגורם מספר אחת למוות בצה”ל בשנים בהן אין מלחמות הוא התאבדות. סביר להעריך כי בצבא שמשרתים בו רק חיילים הבוחרים לשרת, ישרתו הרבה פחות חיילים שאינם מתאימים לכך, וכך מספר ההתאבדויות יקטן.

  10) "בכל המדינות החופשיות בעולם בוטל צבא החובה היות והתברר כי צבא עממי מגוייס לא רק שמהווה פגיעה קשה בחירויות הפרט אלא שגם אינו מסוגל להתמודד עם מטלות מקצועיות מורכבות לאורך זמן, מטיל מס כבד על זמנם ועבודתם של הצעירים המגוייסים ואינו יכול להתמקצע בשל התחלופה הגבוהה של כוח האדם".

 2. לקסי :

  צבא העבדים של פלסנר – אלוף בן – הארץ

  מה שלא כתבו טוכולסקי, כאן, ואלוף בן, שם, הוא שכל מתנדב/ת לשרות לאומי מחליפה/ה עוד מובטל/ת קשת יום שאולי היתה מוצאת מקום עבודה.

  המאבק לשוויון בנטל הוא הסטת הויכוח האמיתי בחברה הישראלית אל עוד הסתה נגד השונים.
  עוד החרבה של החברה הישראלית, שהחלה להתגבש כחברה, אל מצבור של קבוצות מתגוששות על הכל.
  ובצד עומדים מי שסופרים את הונם הגדל מרגע לרגע.
  בואו ונחדל ממאבקי הסרק ונתמקד במאבק האמיתי,
  אנשים! לא כסף.

  ההוכחה (הפשיזם כבר כאן):
  הארץ – ג'יפ התצפית הצה"לי שהוצב בהפגנה בכיכר רבין לפני שבוע נמצא במקום, סמוך למפגינים.
  בהפגנת המחאה החברתית, לא בהפגנה לגיוס מי שהצבא לא צריך אותם.

  הארץ – 21:06: יובל דיסקין: "בכל שנותיי בצה"ל לא ראיתי את עצמי כפראייר. אבל יש כיכרות אחרות במדינה הזו שמלאים באנשים שלא רוצים לחלוק בנטל – משום שהם חושבים שיש שייעשו זאת במקומם. אנחנו כאן להעמיד אותם על טעותם"

  וגם שמולי שם עם דיסקין ועם מופז ולא ב"כיכרות אחרות".

  ועדכון לספין הספינים של רוש הממשלה (00:42):
  פניית הפרסה של נתניהו
  הוא פיזר את ועדת פלסנר, כמעט פירק את הממשלה, ספג אש מהתקשורת – ומחר, כאילו כלום, הוא חוזר לנקודת ההתחלה. עד הזיג-זג הבא

  עכשו הוא נענה לנהמת ההמונים… וגם מופז יישאר בממשלה ולחרדים תילחשנה הלחישות המתאימות בחדרים המתאימים ו"הברכה תשרה במקום שסמוי מן העין"

 3. חרדית מהשמאל,חרדה מהימין :

  תודה.מאמר מעולה.
  נס שיש כאן עוד כמה קולות שפויים,אחרת הייתי עפה מפה בהזדמנות הראשונה.

 4. עמית - ה :

  נכון מאוד, ולמרות זאת יש לדעתי למצוא פרוייקטים שאנשי השירות הלאומי יוכלו לבצע, פרוייקטים שהיום איש לא משלם בשבילם..

 5. תומר ישראלי :

  הייתי בהפגנה לשוויון בנטל ביחד עם שלושה מבניי שאחד מהם יתגייס ליחידה קרבית בשנה הבאה. האחרים יותר צעירים. אני יודע בדיוק מה אני עושה ופראייר אני לא.
  כשאני מגייס את הגדוד שלי למילואים מגיעים סטודנטים, אנשי עסקים, מהנדסים ומובטלים. כולם לובשים את אותם בגדים, אוכלים את אותו חול, מזיעים ביחד ומשרתים ביחד. נדמה לי שזה המקום כמעט היחיד שכולם יכולים להרגיש הכי קרוב לשווים.
  הצבא לא "בוחר" את מי לגייס ולצערי אכן המוח היהודי מוצא דרכים שונות ומשונות להתחמק. יחד עם זה לצבא אסור לנפות ולבחור את מי שהוא צריך יותר או פחות. לצבא אסור להפריט מערכים פנימיים בעיקר מהסיבה שזה מייתר חלק מהצורך בחיילים מסויימים. אם לצבא יהיה עודף כוח אדם עליו לבקש את קיצור השירות לכולם כפי שכבר היה בעבר בתקופות שונות. הרמטכל חוזר ואומר שהצבא מעוניין בכל צעיר בר גיוס ויעשה את כל הנדרש כדי להתאים לו את סביבת השירות גם אם יש לו צרכים מיוחדים. הצבא לא פחות יעיל מארגונים אחרים באופן כללי.
  אני מאמין שהצורך ב"צבא העם" הוא קודם כל צורך בלשמור על היתרון הייחודי של הצבא שלנו ביחס לאחרים וכן כערך יסודי במדינת רווחה כפי שאני רוצה שהיא תהיה: שוויון כמה שיותר מלא בזכויות וחובות יסוד (בטחון, בריאות, חינוך, שירות צבאי ועוד).
  כל הפתרונות של חלופות לשירות צבאי הם כבר בגדר וויתור על עקרונות יסוד ומכאן מריחה וקומבינה. רוב אלה שבאו איתנו להפגנה מתנגדים לקומבינות ודורשים קיום חוק הביטחון וחיוב שירות ב"צבא העם" ללא הבדלה בין דם לדם.
  נדמה לי שאני לא היחיד עם עמדה זו שבא להפגנה ומציע למחלקי הציונים ומחפשי הקונספירציות להיות קצת יותר קשובים ומכבדים. אין שום סתירה בין קריאה לשוויון בנטל ושירות ב"צבא העם" למחאה למען חברה צודקת יותר. להיפך.

 6. ק. טוכולסקי :

  אני מגיע למילואים כל שנה ואני מודאג מהרבה דברים הרבה יותר מאשר מאם יהיו איתי חרדים.
  אני מדואג ממה שקורה כשאני אזרח, מחוסר היכולת לרכוש דירה, מהעובדה שהפנסיות שלי מונחות על שולחן הרולטה של הבורסה, מחוסר ביטחון תעסוקתי, מזיהום הסביבה, מהעדר נגישות לבריאות חינוך ורווחה. כל אלו לא יקבלו מענה אם החרדים והערבים ילבשו מדים. זאת לא מחאה זה ספין.

 7. תומר ישראלי :

  הבנתי. אתה חושב שאני ספין. ואני חושב (משמע שכנראה אני באמת קיים) שאתה טועה.
  גיוס החרדים חשוב מאד. גיוס הערבים זה סיפור אחר לגמרי ואסור לנו לקשור אותם ביחד.
  אני לא חולק ששאר הנושאים שציינת חשובים לא פחות.

 8. חיי עם המפלצת הירוקה: מיומנו של פראייר | פרייהייט :

  […] שעבר אני עצמי התפלשתי קצת בחולות הנגב. וכן, אני יודע שזה לא מה שחשוב באמת, ושאני בעצם "מאכיל את הטרול" בכך שאני כותב דווקא […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.