חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בתי-ספר תחת מצור

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 8.07.12 1:08

משרד החינוך מבקש לתת בו אמון, אבל הוא לא נותן אמון באיש. במאמר שלפניכם, אברהם פרנק כותב על צמצום הגמישות של בתי הספר והשליטה הרמה שלוקח שר החינוך גדעון סער והמנכ"לית דלית שטאובר

הצעתי לצוות בית-הספר לעבור ללמידת חקר על פי תחומי העניין של התלמידים, ונעניתי שצריך להספיק את החומר שמחייב משרד החינוך; הצעתי להם לצמצם את מספר מקצועות הלימוד (14-12 מקצועות חובה היום לכל תלמיד), ונאמר לי שהפיקוח לא יאשר; הצעתי להגיש לפיקוח הצעה ש"מעגלת פינות", ונאמר לי שישנן תוכנות מחשב שבוחנות את בית-הספר לפי שעה ודקה. הצוות רצה מאד לעשות שינוי בתכנית הלימודים המוכתבת, אבל ידיו כבולות באזיקים.

מילת המפתח היום במערכות חינוך מתקדמות היא "אמון", ואכן, דלית שטאובר, מנכ"לית משרד החינוך, פנתה לציבור שומעיה בהרצאה שנשאה לאחרונה וביקשה "הרבה מאד אמון במערכת". אבל המערכת שהיא עומדת בראשה אינה נותנת אמון באיש, אינה נותנת מרחב מחיה לצוותי בתי-הספר, וממלאה את האווירה החינוכית בחשד מן השר ועד אחרון התלמידים. אם בעבר היו לבית-הספר אפשרויות מסויימות לארגן את שעות הלימודים קצת אחרת, את פריסת המורים קצת אחרת, את הבחינות קצת אחרת – הן נעלמו ונגוזו.

השר רוצה את הכל "בשליטה מלאה", יש לו כלים טכנולוגיים לכך, והוא מעביר הנחיה זאת למנכ"לית החדשה (שעושה את רצונו, כך זה נראה, בנפש חפצה), שמעבירה את המסר למנהלי המחוזות ומשם למפקחות/ים, למנהלות/ים ולמורות/ים. אי-לכך, בתי-הספר הישראליים נחנקים ונאנקים. העין הפקוחה עד כלות של האח הגדול מסרסת את היכולות והאנרגיות של עובדי החינוך, ומונעת מהם לפרוץ אל המאה ה-21.

שנת 2012 אומרת לנו, ממש בזעקה, שלא נעסוק בעיקר בהנחלת ידע. הידע כולו מצוי ברשת בכמויות בלתי-מוגבלות, והוא מתעדכן חדשות לבקרים הרבה מעבר ליכולת המעקב של המורים. מרבית המורים מקבלים את המציאות החדשה, ומוכנים לעבור לתפקידי הנחייה ולמידה משותפת עם תלמידיהם, ולהפוך במובנים רבים ל"יצרני ידע", אבל ידיהם כבולות באזיקים. משרד החינוך אינו חפץ בכך, אף שפה ושם הוא משמיע קולות של תקינות פוליטית כאילו כן. הוא מסובב אותנו בכחש, כי במעשה הוא פועל הפוך.

התלמידים שלנו לא יכולים להיות חוקרים צעירים ולא יכולים לפתח חשיבה גבוהה (יש לכך היום אמצעים איכותיים), כיון שהם באים מתרבות  לימודית הפוכה: הם נטולי אחריות בבית-הספר, אחריות שמוטלת רובה-ככולה על המורים; הם רגילים לציית להנחיות; רגילים שישפכו להם "חומר" בשיעורים פרונטאליים; צריכים שיסכמו להם; נכונים להיבחן שוב-ושוב ולשכוח – זוהי התרבות הבית-ספרית שלהם המושרשת אצלם מכף רגל ועד ראש. הם אינם מפתחים יכולות של לומד עצמאי, סקרנות אינטלקטואלית, תרבות דיון, ערכים דמוקרטיים, מחוייבות, אחריות, יוזמה ויצירתיות. וכאשר דורשים מהם "לעשות עבודה", הם מגיבים בשלילה, עושים copy-paste, ו"נפטרים". הכל ברמה בלתי משביעת רצון בעליל.

הדברים נאמרים כאן כמובן בהכללה, ויש גם תלמידים אחרים ופה ושם (מעט) בתי-ספר שפרצו דרך, אבל כאשר מדובר ב"תרבות" מדובר מטבע הדברים תמיד בהכללה, וזה מה שקורה אצלנו. שר החינוך, שמוביל את הקו הזה ביד רמה, יסיים קרוב לוודאי את כהונתו בעוד שנה וקצת וילך לדרכו. מערכת החינוך, כלומר כולנו, נישאר בבוץ העמוק שיצר עוד שנים אחריו. מערכת חינוך תחת מצור? לא בטוח, יתכן שמילה מתחרזת-למחצה אחרת מתאימה כאן יותר.

* הכותב הוא דוקטור למינהל ומדיניות החינוך.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. גליה :

  נו טוב, אתה צודק לגמרי. אך זה לא קשור לשר הנוכחי ולא למנכלית הנוכחית אלא לשרשרת המבצעת של דו"ח דוברת.
  עיין בהערכה המעצבת של אבני ראשה – איך מעריכים עובד הוראה? מורה /סגן/מנהל ע"י "איסוף ראיות" ! זה הניסוח ממש כך:

  איסוף ראיות

  תהליך הערכת עו"ה מלווה ומעוגן ראיות ועדויות תומכות. בכלי להערכת מנהלים ע"י המפקח (עמ' 13-14 ) ניתן לצפות ברשימה מוצעת לבחירה של ראיות/עדויות תומכות לכל מדד.
  המסמך המצורף עושה הבחנה בין ראיות/עדויות התנהגותיות ובין ראיות /עדויות תפיסתיות. כמו כן מונה רשימת ראיות/עדויות אפשריות לשימוש המנהל בהערכת המורה.
  איסוף ראיות

  העיקר שנשב בשולחנות עגולים – זה הטרנד עכשיו לא ?!

  ברכות על התואר.

 2. אברמלה פרנק :

  תודה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.