חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המשאל – משאל העם הכלכלי

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 8.07.12 1:10

 ביום שלישי שעבר, 3 ביולי 2012, פורסם המשאל – משאל עם כלכלי.  המשאל מאפשר לכל אזרחי המדינה לקבוע סדרי עדיפויות חדשים בתקציב המדינה מתוך עיקרון של איזון תקציבי.  מערכת עבודה שחורה רואה חשיבות בקידום ההשתתפות במשאל.  הגברת ההשתתפות בחיים הציבוריים היא אחת מהמטרות שלנו בעבודה שחורה

המשאל הוא מערכת המאפשרת לכל אזרח במדינת ישראל להצביע על סדרי עדיפויות בניהול תקציב המדינה. על המצביעים במשאל לבחור מה הן התכניות הכלכליות-חברתיות שאותן הם מבקשים לתקצב – ומה הם המקורות הכספיים (ויתור על הוצאות למטרות מסוימות, שינוי בתמהיל המיסוי וכד') למימון תכניות אלה.

המשאל בנוי משנים-עשר נושאים חברתיים-כלכליים שונים: חינוך, פריפריה, הפרטה, תעסוקה, השתתפות בנטל הכלכלי, דיור, תחבורה, יוקר המחיה, איכות הסביבה, תרבות ומורשת, בריאות ואוכלוסיות מוחלשות. בכל אחד מהנושאים מופיעות מספר הצעות למדיניות ולצידן – העלות התקציבית שלהן.

בסיום ההצבעה נדרש כל משתתף לבחור את המקורות התקציביים למימון התכניות שנבחרו, כך שבסופו של דבר ההשתתפות מעידה על שינוי סדרי העדיפויות הרצויים בעיני המצביע תוך גילוי אחריות תקציבית.
לא ניתן לסיים את תהליך ההצבעה ללא יצירת איזון תקציבי
.

ניתן להשתתף במשאל עד ל-12 באוגוסט ואז הוא ייסגר להשתתפות. תוצאות המשאל יתפרסמו עם סיומו. במהלך תקופת ההשתתפות במשאל יתפרסמו נתונים חלקיים שישקפו את מגמות ההצבעות של הציבור הישראלי.

ההשתתפות במשאל אפשרית בשתי דרכים:

 1. דרך אתר האינטרנט (לבעלי חשבון פייסבוק)
 2. באמצעות חוברת למילוי ידני, שהמשתתף שולח בחזרה אל מפעילי המשאל, ופרטיה מוקלדים לתוך מאגר המצביעים במשאל

המשאל נוסח על ידי צוות מומחים ‒ כלכלנים, משפטנים, מומחי רווחה ופעילים חברתיים, ומבוסס על הצעות שנשלחו על ידי מאות גורמים – עמותות, אנשי אקדמיה ואנשים פרטיים.

לדברי ישי מישור, מיוזמי המשאל, "תקציב 2013 הוא לא התקציב של שטייניץ, הוא אפילו לא התקציב של הכנסת. הוא התקציב שלנו. כל אחד וכל אחת מהאזרחים צריכים לחשוב לעצמם: זה שלי ולכן אני קובע. אנחנו מתחילים היום תהליך שעוד לא היה במדינת ישראל. המטרה: ליצור ביחד מצע כלכלי חד וברור אל מול תקציב המדינה לשנת 2013, תוך גילוי אחריות תקציבית: אנחנו נוכל לקבוע ביחד לא רק היכן יש להוציא את הכסף, אלא גם מנין יש להביא אותו."

עליזה ידעי, מנציגות המשאל ויו"ר ועד משפחתוני התמ"ת, הוסיפה, כי "המשאל מתקיים במסגרת המאבק שלנו למען כלכלה שפויה, למען מעמד הביניים והמעמד הנמוך, שיוכלו להתקיים בכבוד, שיוכלו להעניק לילדים שלהם חינוך ראוי, לימודים אקדמיים ועתיד כלכלי במדינה. המאבק הוא גם למען הקשישים שבינינו, שיוצאים לפנסיה וצריכים לחיות בכבוד, במקום לקבץ נדבות ולהסתמך כלכלית על הילדים שלהם. זה הקיום של המדינה."

דף הפייסבוק שלנו: http://www.hamishal.org

לפרטים נוספים: ליבי בייקין, 054-4449605, [email protected]

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. עמית - ה :

  מה עושה מי שלא מקבל את ההנחה שהשקעה חברתית = הוצאה (-), וחושב שבהגדלת תקציבי החינוך הבריאות והרווחה נקבל יותר הכנסה מאשר הוצאה (+)?
  איך למלא תקציב שהנחות היסוד שלו לא מקובלות עלי?

 2. לקסי :

  עמית,
  זה משאל של חנוונים, להראות לקצבים שאפשר אחרת…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.