חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"הרוסים" לא טוטליטריים: הסקר החדש שובר סטיגמות

נושאים דעות, פוליטי ב 5.07.12 0:43

הסטיגמות לגבי התפיסות הפוליטיות של עולי חבר המדינות נפוצות מאוד ומטרידות מאוד. האם יש להכללות האלה בסיס? מסתבר שלא ממש

מאת: אשר רוכברגר

  כולנו אוהבים מיתוסים. קל לחיות כשהכול מתויג. למשל אומרים לנו "רוסים" ומיד צצה בתת-מודע אצלנו תמונה של מישהו עם בקבוק וודקה, שמנגן על בללייקה, על חולצה שלו ציור של באבושקה, והוא מצביע ליברמן כי הוא (וגם ליברמן) שונא את הדמוקרטיה.

  מסתבר שהתמונה האמיתית לא תמיד כה גרוטסקית . המחקר שנערך במרכז האקדמי באריאל בשיתוף משרד הקליטה שובר את הסטיגמות לגבי הנטיות הפוליטיות והעדר התרבות הדמוקרטית בקרב הרוסים.  הסקר נערך ע"י פרופ' אלי לשם והמדען הראשי של משרד הקליטה, ד"ר זאב חנין.

 נתחיל מהמספרים: נכון להיום יש בארץ כ950000 יוצאי ברה"מ –חמ"ע שעלו החל משנת 1989. המספר הזה כולל 180000 ילדי עולים שנולדו בארץ .

 אם נבחן את העשור האחרון , לפי הסקר המקיף של המכון "גיאוקרטוגרפיה" בין השנים 2002-2011, עלו כמעט 67000 אנשים מחמ"ע (32% מכלל העולים) , 60% צעירים (18-34) , 28% בעלי תארים אקדמיים (15% תואר ראשון, 13% תואר שני), רובם מתגוררים בדרום (57%) ובצפון הארץ (52%). 19% מתוכם מעל גיל 45.

 אחד הנתונים המעוניינים הוא מדד האמון של דוברי הרוסית במוסדות השלטון, כאשר הוא יותר נמוך מהוותיקים וילידי הארץ. רק ל 43.9% יש אמון בבית משפט העליון (ילידי הארץ 61.6%), למערכת המשפט 36.6% (ילידי הארץ 59%), האמון במשטרה 34% (ילידי הארץ 44.3%), האמון בכנסת רק 28% ( ילידי הארץ 34%).

על אף רמת האמון הנמוכה יחסית  במוסדות שלטון, אנשים כן מאמינים בדמוקרטיה, במיוחד הצעירים שבהם.

בגילאי 18-29, 65.7% רואים בדמוקרטיה שיטה די מוצלחת, (ילידי הארץ54.5% ), שיטה מאוד מוצלחת 23.3% (ילידי הארץ 39.7%), באופן כללי רואים בדמוקרטיה דבר חיובי 83.6% (ילידי הארץ 92.6%).

 ל57.5% חשוב להבין במצב הפוליטי בארץ  (ילידי הארץ 68.9%), ל42.7% חשוב שהקול שלהם ישמע (ילידי הארץ 51.4%).

 בעיני אחד הנתונים המעניינים בסקר, שנותן אינדיקציה לגבי השילוב של קהילת דוברי רוסית בחברה הישראלית, הוא הנתון הבא: 75% מהנשאלים רואים חשיבות בקיום הארגונים ומערכות שמייצגות ומגינות על זכויות ואינטרסים של הקהילה, כאשר בין בני הגילאים 18-29, הנתון הזה מגיע ל60.5% ובגילאים 45-59- 83.9%.

  באותה הזדמנות אני רוצה להציג עוד כמה נתונים סטטיסטיים שנערכו בסקרים של החודשים האחרונים ופורסמו באתרי חדשות ישראליים בשפה הרוסית. חלק מהסקרים נעשו באתרים עצמם כהצבעת גולשים.

 עוד בחודש מאי רוב הנשאלים (42%) חושבים שהסיבה העיקרית לפירוק הקואליציה ובחירות מוקדמות תהיה מחלוקת לגבי חוק טל. יחד עם זאת רוב הנשאלים 71% חושבים שהבחירות המוקדמות מיותרות וגורמות לבזבוז כספים. 35% חושבים שכאשר הבחירות מתקיימות כל 2-3 שנים, זה אומר שהפוליטיקאים נעדרי כל עקרונות,30% חושבים שמדינת ישראל היא רפובליקת בננות . יותר מ60% לא מצפים מהבחירות לשום דבר טוב.

 בדירוג הפוליטיקאים מטבע הדברים המקומות הראשוניים מקבלים ליברמן ונתניהו, ואילו שאול מופז, אהוד ברק ושלי יחימוביץ' ביחד  מקבלים לא יותר מ6% מקולות הנשאלים. פילוח לפי המפלגות הוא גם כן די ברור: ישראל ביתנו 44%, ליכוד 15%, יש עתיד 5%, עבודה 2%, קדימה 1% עצמאות 0%, מר"צ 1%, ש"ס 1%, מפלגה אחרת 6%, קולות צפים 25%.

 גם לגבי המסתננים יש לנו מה לומר. הרוב המכריע 98.5% בדעה שהמצב עם המסתננים ומהגרי עבודה הוא בלתי נסבל ומופקר. יותר מ97% נותנים ציון שלילי לממשלה על הטיפול בבעיה. כמעט חצי 49% בעד פתרונות רדיקליים "לגרש את כולם ומייד", 35.7% בעד פתרונות פחות רדיקליים "לגרש את רובם, חוץ מכמה מקרים הומניטאריים", 12% בעד הקמת ערי אוהלים בנגב ורק 0.8% בעד להאכיל את כולם, להלביש ולתת אישורי עבודה.

 על הגדר בגבול מצריים סומכים 45% ו39% לא רואים בה פתרון.

רק 6% מגדירים את היחס למסתננים כגזענות ו91% לא חושבים כך. כמעט מחצית הנשאלים הצהירו, שבכוונתם להשתתף בהפגנות ופעילות נגד המסתננים, 18% טוענים שהם או קרוביהם כבר סבלו מהמסתננים. 22% מרחמים על המסתננים ו65% לא מרגישים חמלה כלפיהם.

כאשר לפני כמה שבועות היה גל נוסף של עבירות פליליות למיניהן , 45% הצביעו בעד עונש מוות , אותו מספר בעד עונש מוות, אבל רק למחבלים. 71% בעד החמרת ענישה .

89% טוענים שישראל הפכה להיות יותר קרימינאלית מאשר לפני 10 שנים. 56% לא מפחדים לצאת החוצה בלילה ו37% מפחדים. 58% מגדירים את פעילות המשטרה כגרועה או גרועה מאוד, ו74% טוענים, שאין מקומות בטוחים.

האם עברית שפה קשה?

54% שולטים בעברית  במידה טובה, 24% ברמה בינונית, 67.6% חושבים שהם צריכים להעלות את רמת הידע או הכשרה מקצועית. 76% חושבים שהם זקוקים לסיוע המדינה בתחום התעסוקה, 42% בתחום ההכשרה המקצועית.

ולסיום על התעסוקה.

בין אלו, שעולו ארצה בין השנים 2002-2011, יוצאי חמ"ע הם במקום הראשון בין כלל העולים לפי המועסקים בשוק העבודה 75%. יחד עם זאת, רובם מועסקים לא לפי מקצוע54% ו55% מהמועסקים חושבים שהעבודה , בה הם עובדים, לא עונה לרמת ההשכלה וההכשרה שלכם. 52% חושבים שבתעסוקה הגורם החשוב ביותר הוא גובה המשכורת ולא עבודה לפי מקצוע או תפקיד יוקרתי.  37% רואים בעבודה במקצוע דבר הכי חשוב, 16%-תפקיד יוקרתי.

לדעתי הנתונים האלה מדברים בעד עצמם ולא זקוקים לפרשנות, בבחינת כל המוסיף- גורע.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , ,

8 תגובות

 1. יוסף :

  זהיוספה לא בסדר להציג משאלי גולשים, שאין להם שום תוקף מדעי, יחד עם סקרים מדעיים. הממצאים מהסוג הראשון לא מעידים על אף אחד זולת מי שהשתתף במשאל.

 2. ארז :

  הרי בכל נתון שהצגת הם "טוטליטרים" יותר מילידי הארץ. ומבחינת בפוליטקה זה אפילו מאוד טוטליטירי – כמעט מחצית (כאשר רבע הם קולות צפים) מצביעה למפלגה שפרט לאלמנטים טוטליטריים לא באמת עושה משהו בשבילם.

 3. פוליטיקה :

  דווקא הסקר מאכזב, לא הבנתי איך הוא שובר סטיגמות. לשאלה על תמיכה בדמוקרטיה אין משמעות כל עוד לא מסבירים מהי דמוקרטיה. להזכירכם – גם פוטין הוא תומך גדול בדמוקרטיה וגם נבחר ברוב גדול בבחירות דמוקרטיות (כשהוא קובע את החוקים)

 4. מישהו :

  "רובם מתגוררים בדרום (57%) ובצפון הארץ (52%)."?
  כמה מתגוררים במרכז? 120%?

 5. ליאור :

  לא טוטליטארים, רובם פאשיסטים ככה לימדו אותם ככה הם חושבים ורובם בצד הימיני של המפה-
  ואני מניח שאם היו שואלים אותם הם היו מעדיפים דמוקרטיה ,אבל רק ליהודים.

 6. מה גודל :

  המדגם?

 7. קורא :

  הדברים בפוסט סותרים את הכותרת, את כותרת המשנה וגם את הפיסקה הראשונה בפוסט עצמו.

 8. פיליפ ט. :

  דווקא הסקר מחזק את סטיגמה אחת שכנרא לא סטיגמה: רוב יוצא ברה"מ לשעבר ימניים לאומנים.ליברמן וחבורתו לא ממש דמוקרטים דגולים…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.