חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עתירה: לאפשר הצבת אוהלים גם ללא רישיון מהעירייה

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 3.07.12 15:16

האגודה לזכויות האזרח וחמישה מפעילי המחאה החברתית עתרו הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד עיריית תל אביב בדרישה לבטל את מדיניותה, הדורשת ממקימי אוהלים בעיר לפנות אליה מראש לקבלת היתר

הודעה לעיתונות של האגודה לזכויות האזרח, מובאת כלשונה:

בעתירה דחופה שהוגשה הבוקר דורשים חמישה מפעילי המחאה, יחד עם האגודה לזכויות האזרח, לפסול את מדיניות עיריית תל אביב האוסרת על הקמת מאהלים ללא קבלת אישור מראש. העותרים טוענים, כי העירייה אמנם מוסמכת לפנות מאהל אם הוא גורם למטרד או מהווה מפגע חמור עד כדי כך, שבאיזון מול חופש הביטוי, יש הצדקה לפנותו, אך לא לפרק מאהל רק משום שהוקם ללא אישור. מדיניות העירייה, טוענים העותרים, מהווה פגיעה קשה בחופש הביטוי ומבטאת יומרה פסולה של העירייה "למשטר" את גילויי המחאה.

בעתירה מובא סיפורו של אחד העותרים, הפעיל תמיר חג'ג', שביקש להקים מאהל מחאה בכיכר רבין בתל אביב. לאחר שמאהל שהקים פורק על ידי פקחי העירייה בתואנה של היעדר רישיון, ניסה חג'ג' להשיג אישור להקמה מחדש.

הוא הועבר מאגף אחד למשנהו, ולבסוף נתבקש להגיש בקשה ולפרט בה מהי מטרת המאהל, גודלו, מיקומו, ופרק הזמן המבוקש לעמידתו במקום. לאחר שהשיב על פרטים אלה, נדרש להוציא רישיון עסק, אישור משטרה ואישור מכבי האש. על מנת לקבל את אישור המשטרה, נדרש אישור מהנדס בטיחות, בודק חשמל ומד"א, והתחייבות על הצבת שומר במתחם. אישור מכבי האש הצריך הוכחה כי האוהל עומד בדרישות מכון התקנים.

לצד כל הדרישות, העירייה אישרה להציב את המאהל ל- 9ימים בלבד (ולא 45, כפי שביקש) ואסרה על הכנסת פינות ישיבה ועל לינה במאהל.

לדברי עו"ד שרונה אליהו חי מהאגודה לזכויות האזרח, שהגישה את העתירה, "עיריית תל אביב מעמיסה בירוקרטיה מיותרת על מפגינים, ללא כל סמכות חוקית, והמשמעות המעשית היא פגיעה קשה בחופש הביטוי. יש מרחק רב בין טיפול במפגעים לבין טרטור אינסופי של מי שרוצים לבטא מחאה חוקית. לו המדיניות הזו היתה מופעלת בקיץ שעבר, המחאה החברתית לא היתהמתאפשרת."

לדברי עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח, באגודה מכירים מקרים שונים בהם פינו פקחים מאהלים, כאשר אלה כללו ביקורת נגד ראשי הרשויות. "כבר עכשיו יש ניסיונות להשתיק מחאות מקומיות כשהן לא נוחות לראשי העיריות. אם בית המשפט יכשיר את המדיניות הבלתי חוקית של הרס מאהלים רק משום שהוקמו ללא רישיון מהעירייה, זו תהיה מכת מוות למחאה מכל סוג. האזרח הקטן לא יכול לרכוש שטחי פרסום יקרים ולא תמיד מצליח להתמודד עם הבירוקרטיה העירונית. אוהל, שלט, מחאה – אלו זכויות בסיסיות במדינה דמוקרטית".

לעתירה לחצו כאן

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. עמית-ה :

    וכאן יש להזכיר את חברנו דני זמיר שייצג את מאהל קרית שמונה לפני כבוד השופט דוד חשין בנצרת.
    במשפט זה קבע השופט כי הקמת אוהל היא חלק מזכויות הביטוי (אני לא מדייק משפטית), ולדעתי הוא ממש צודק.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.