חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פיתוח הנגב = חיזוק היישובים הקיימים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, שיכון ושלטון מקומי, תכנון ובניה ב 2.07.12 0:35

השקעה ביישובים הקיימים, כחלופה להקמת יישובים חדשים, היא ההזדמנות ההיסטורית של המדינה לשים סוף למונח "עיירות הפיתוח" בדרום

מאת: ערן בן נון, רכז מגמה ירוקה במכללת ספיר, תושב באר שבע

האם ערי הפיתוח אינן נכללות במסגרת החזון הציוני?

ד"ר בתיה רודד תושבת ערד, בוחנת את מצב ערי הפיתוח אל מול החזון הציוני. מה צופן העתיד לערי הפיתוח בדרום?

לקריאה נוספת

ממשלת ישראל רוצה לפתח את הנגב, או לפחות כך היא אומרת. אבל האם הקמת עשרה ישובים חדשים במבואות ערד, צמודי קרקע, היא הגשמת חזונו של דוד בן גוריון?

ועדת המחקר של הכנסת בדקה לאחרונה ומצאה את מה שתושבי הנגב, אלה שכבר גרים בבאר שבע, ערד, ירוחם, דימונה- יודעים: בניית התשתיות ליישובים החדשים תגרום לבזבוז רב של כספי ציבור. הבזבוז יבוא יחד עם נזק סביבתי חמור ומיותר באחד מהמסדרונות האקולוגים החשובים בארצנו הקטנה.

מדובר בתכנית שמפלה באופן מובהק את 180,000 האזרחים הבדואים בדרום, המהווים כרבע מאוכלוסיית הנגב, אך לא רק אותם. ערד, דימונה, ירוחם וגם באר שבע יהיו הראשונות לסבול: האוכלוסייה המבוססת והמשכילה תמהר לעזוב את הערים הללו לטובת הפרברים החדשים, ובמרכזי הערים יישארו החלשים שידם אינה משגת לרכוש בית צמוד קרקע בכפר. מחקרים שפורסמו לאחרונה ע"י ועדת המחקר של הכנסת ומטעם בנק ישראל מצביעים באופן חד משמעי על כך שהקמת יישובים קהילתיים אינה המדיניות המיטבית בתכנון. מעבר להיותם בזבזני שטחים במדינתנו הצפופה, יקרי תשתיות ובזבזני מים בעידן של יובש ומחסור, הם מעודדים תהליך של התבדלות חברתית בישראל. זה בדיוק מה שקרה לבאר שבע בעקבות הקמת היישובים עומר מיתר ולהבים. במקום שהיישובים הללו ימשכו לנגב אוכלוסייה איכותית מהמרכז והצפון, הם גרמו לנטישה המונית של מרכזי הערים הקיימות, שבעקבותיה הידרדרו מערכת החינוך, מערכת הבריאות, שירותי הרווחה ואיכות החיים בערים.

מאז הקמתן, "עיירות הפיתוח" בישראל מצויות בתחרות קשה עם היישובים הקהילתיים בנגב, ההרחבות במושבים ובקיבוצים ונטישת התושבים לאזור המרכז. כמו כן, העיירות סובלות מאפליה תקציבית מתמשכת ומהזנחה רבת שנים הפוגעות בחינוך, בבריאות ובשירותי הרווחה. למדינת ישראל ישנה הזדמנות היסטורית לתקן את העוול המתמשך שנקרא "עיירת פיתוח" ובמקום "להפריח את השממה", להפריח את שכונות המצוקה. את הון העתק שהתכוונה לבזבז בבניית יישובים חדשים לאוכלוסיות חזקות בלבד, המדינה יכולה להשקיע בחיזוק ופיתוח היישובים הקיימים, בהקמת שכונות חדשות צמודות דופן לערים ובהשקעה בתשתיות ובפיתוח השכונות הקיימות. המשרד לפיתוח הנגב והגליל שם את משימת פיתוח והעצמת הנגב וביסוס ההתיישבות בראש מעייניו והציג זאת כמשימה לאומית ציונית ראשונה במעלה. היעד שהציב המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, לעשור הקרוב הוא הבאת 300,000 תושבים נוספים לנגב ויצירת פתרונות דיור זמינים עבור המשפחות והצעירים הרבים המעוניינים להקים את ביתם בדרום.

אני מתגורר כיום בשכונה ד' בבאר שבע ולומד במכללת ספיר, בתור סטודנט צעיר המאמין בחזונו של דוד בן גוריון גם אני חושב שפיתוח הנגב הוא המפתח לסיפור הציוני ולעתידו, וגם אני רוצה להיות אחד מתוך 300,000 התושבים שהמשרד לפיתוח הנגב והגליל מקווה שיגיעו להתיישב בדרום. אך הנגב שבו אני ארצה להתיישב הוא מקום שבו הפיתוח וההשקעה כוללים את היישובים הקיימים ונבנים מתוך שיתוף פעולה אמיתי עם כל התושבים המתגוררים בו. אני קורא לשר סילבן שלום לחדול מהקמתם של עשרת היישובים החדשים במבואות ערד ולהתחיל להשקיע בפיתוח היישובים הקיימים וחיזוקם. פיתוח ושדרוג העיר העתיקה בבאר שבע ע"י המשרד לפיתוח הנגב והגליל הוא דוגמא נפלאה לכך שבעזרת רצון טוב והשקעה מושכלת של המשאבים, ניתן לפתח עתיד חדש ומקיים לנגב בישראל.

לקריאה נוספת: מאמרה של ד"ר בתיה רודד, לפתח את הנגב, בעיקר לתושביו
וכן כל החומר שפרסמנו בנושא התוכנית להקים 10 יישובים חדשים במבואות ערד

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. לקסי :

  קראו עוד:
  די לישובים החדשים בנגב – על חשבון הישובים הוותיקים

 2. תושב הדרום :

  צריך להשקיע בחינוך בבריאות וברווחה בדרום ולא בתשתיות חדשות ומיותרות להקמת יישובים חדשים לעשירים בלבד סטייל עומר מיתר ולהבים

 3. עמית-ה :

  ממשלת ישראל ממשיכה לא ללמוד מהניסיון. הפיתוח של ישובי לויין "קהילתיים" הוא שעצר את הפיתוח של באר שבע.
  באר שבע שהייתה העיר הרביעית בגודלה בישראל משתרכת מאחור והיום היא במקום השביעי.
  עוד כמה ישובים חדשים ובאר שבע תתנוון לחלוטין.

 4. לקסי :

  לעמית,
  עכשו זה מהלך משולב על ערד.
  חפשיים למאחזים (עשרת הישובים), חרדים לערד.
  ובא לציון גו..ל
  את "כסיף" יחסכו.

 5. יחצ"ן של הפורום :

  תשקיעו בעיירות הפיתוח ותפסיקו להקים ישובים לעשירים בלבד!

  תפסיקו להקים יישובים לאשכזנים וצפונבונים מתל אביב!!! גם לנו מגיע שמישהו ישקיע בנו

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.