חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הגנים העירוניים – פתאום גילו שהם צפופים

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 28.06.12 3:30

רחל עזריה כותבת על מה שהציבור מגלה על הגנים העירוניים, עכשיו שכולנו רושמים את ילדינו אליהם. איך שלא נהפוך את זה, הסטנדרט במדינת ישראל הוא שהגנים מלאים, צפופים, עם מעט כח אדם

האמת היא שזה לא חדש. הגנים העירוניים במדינת ישראל צפופים מזה שנים. הסטנדרט שהמדינה מממנת היא לפי 31 ילדים בכל גן, עם גננת אחת וסייעת אחת. וזה המספר בממוצע, כך שאם ברשות מקומית אחת יש איזור שבו מעט ילדים, וכך יהיו לדוגמה 25 ילדים בגן, בתמורה יצטרכו למלא גנים אחרים העיר עם 35 ילדים.

בקיצור, איך שלא נהפוך את זה, הסטנדרט במדינת ישראל הוא שהגנים מלאים, צפופים, עם מעט כח אדם.

איך זה קרה? כי הגנים העירוניים יחד עם הצהרונים היו יקרים גם ככה, אז כולנו, אנשי מעמד הביניים עשינו את החשבון שעדיף לנו לשלם עוד כמה מאות בודדות של שקלים בכל חודש, ולהעביר את הילד או ילדה שלנו לגן פרטי, עם 3 אנשי צוות, פחות ילדים בגן.

ומי נשאר בגן העירוני? הילדים שעבורם הגן העירוני לא היה יקר כל כך, כי הם קיבלו הנחות משמעותיות מסיבות כלכליות. ולאחר ההנחה המשמעותית, היה זול בהרבה לשים את הילדים בגן עירוני מאשר בגן פרטי. יתרה מכך, כיון שהעיריות לא חויבו למצוא מקום עבור הילדים שלנו בגני טרום חובה, אז גם מי שרצה להיות בגן עירוני, לא הצליח, כי היתה קדימות לאלה שאין להם. וזה מאוד הגיוני.

ועכשיו, פתאום, הפער במחיר בין גן פרטי לעירוני גדל משמעותית. הגן העירוני עולה רק את מחירו של הצהרון, כלומר פחות מ-1,000 ש"ח לעומת הגן הפרטי שעבר את ה-2,500 ש"ח. עכשיו כשהפער משמעותי, כולנו נוהרים אל הגנים העירוניים, וכמובן שגם ההחלטה של הממשלה שהעיריות מחויבות בתוך כמה שנים לבנות גני ילדים עבור כלל הילדים, ושיהיה המקום לכולם, גם מקל על העובדה שכולנו פתאום בגנים העירוניים.

ועכשיו? הצפיפות חסרת ההגיון של 35 ילדים בגן של גילאי 3, עם רק שני אנשי צוות ניכרת וברורה לכל. למה? כי הילדים של כולנו בגנים. כי כולנו רואים ונראה בשנה הקרובה יום יום שעה שעה עד כמה זה לא סביר. כי כל הילדים במדינת ישראל יהיו בגנים העירוניים. כולל הילדים של שרים בממשלה, כולל הילדים של נערי האוצר, כולל הילדים של פקידי משרד החינוך, הילדים של הפקידות במשרד רה"מ – כולם יהיו בגנים העירוניים. ולא רק הילדים האלו, אלא גם הילדים של העיתונאים, הילדים של שופטי בית המשפט, הילדים של ראשי הערים. הבנתם את העיקרון?

כשהילדים של כולנו נמצאים במערכת, באופן טבעי המערכת נהיית הרבה יותר טובה. למה? כי היא כבר לא נסתרת מעין, היא כבר לא מערכת רק עבור מי שלא יכול להרשות לעצמו, היא כבר לא מערכת עבור העניים, או הפריפריה, או "הציבור". היא מערכת שקרובה לליבו של כל אחד ממקבלי ההחלטות, כל אחד מנותני הטון. כל אחד מאיתנו.

וככה בטוח המערכת תשתפר. לא מאמינים? זה כבר קרה. אמנם בקטן, אבל זאת ההתחלה. עד כה, ילדים בני שלוש היו בקבוצות של 35 ילדים עם גננת וסייעת אחת. בשנה הבאה בגנים של גילאי 3, המדינה תממן גננת, סייעת, וסייעת נוספת עד חנוכה. כדי להקל על ההתאקלמות. למה זה לא קרה קודם? נראה לי שאתם יכולים לנחש. אז אם בקיץ שעבר צעקנו שהעם דורש צדק חברתי, ורצינו הרבה יותר סולידריות. ובעקבות הדרישה הזאת, התקבלה החלטת ממשלה שגני הילדים יהיו בחינם, עכשיו גם קיבלנו שיעור קטן באיך מתרחשת סולידריות בפועל.

הבת שלי כבר רשומה לגן העירוני. ואני מקוה שתהיה לה שנה מצויינת.

הכותבת היא ראש סיעת ירושלמים במועצת העיר ירושלים

נערך על ידי דורון
תגיות: , ,

5 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  מתחילים את מדינת הרווחה בגן עם גננת וסייעת ל-31 ילדים ומסיימים את החיים במחלקה סיעודית עם אחות וסייעת ל-36 זקנים. זוהי מדינת האין רווחה הישראלית בה מעדיפים להעשיר את העשירים ולירוק לנו בפרצוף.

 2. אבא :

  אני מציע פתרון מאוד פשוט: למנוע את ארוחת הצהריים ממקבלי ההחלטות – במשרד החנוך, בעירייה, איפה שצריך!
  איך הם מעיזים למנוע מהילדים שלנו את הצרכים הבסיסיים שלהם!
  פשוט בושה וחרפה.

 3. עדית לב :

  רחל, האם את יכולה להפנות למקום שבו יש החלטה ממשלתית לגבי שתי סייעות בגן? למיטב ידיעתי עד היום זו החלטה של רשויות מקומיות מסוימות, ולא של הממשלה, ולכן יש הבדל בין הרשויות.
  ומעבר לכך, אחרי חנוכה – גננת אחת וסייעת אחת יוכלו להסתדר רק עם סייעת אחת?
  בפוסט שפרסמתי על הנושא ציטטתי מדו"ח של מרכז השלטון המקומי:
  "ל כך הוסיפו אנשי השלטון המקומי בנייר עמדה שפרסמו. לגבי גודל הכיתות הם כתבו: ”ניסיוננו מעלה שחלק מגילאי שלוש (כ-20%) מגיעים לא-גמולים; חלקם מתקשה להסתגל למסגרת וכיו"ב קשיי הסתגלות ממגוון סוגים. צוות שכולל גננת וסייעת, לשלושים וחמישה ילדים, אינו יכול לתת מענה לצרכים הייחודיים לשכבות גיל אלו. אנו סבורים כי נדרשת בדיקה מחודשת של הנושא, במטרה להגיע לנוסחה המיטבית של מספר ילדים למספר אנשי צוות. לדעתנו, התקן המתאים הינו עשרים וחמישה ילדים לכיתת גן, גננת מוסמכת וסייעת בכל שעות פעילות הגן.”
  הפוסט כולו
  http://rhr.org.il/heb/index.php/2012/06/7643/

 4. עדית לב :

  מאמר מינט מהערב:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4253170,00.html

  שלוש נשות צוות רק ברשויות חזקות, לא בת"א ולא בירושלים….

 5. אילנמה מונק :

  זוועה זוועה זוועה! גננת וסייעת ל32-35 ילדים שחלק מהם עוד לא בני שלוש!!! לפתוח במחאה חברתית תיכף ולדרוש עוד סייעת בגן. מהכסף שהממשלה עושה מכל ההורים שמשלמים עכשיו לגנים אפשר בדיוק לממן סייעת, ואם לא סייעת אז פנסיונרית או בת שירות לאומי!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.