postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » היסטוריה של הכלכלה פרק כ'; בתיאוריה כולם משלמים את המחיר, בפועל רק החלשים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

היסטוריה של הכלכלה פרק כ'; בתיאוריה כולם משלמים את המחיר, בפועל רק החלשים

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 19.06.12 0:28

החוק פועל לטובת העשירים ועוצם עינים מעברותיהם.  מאידך הוא מחמיר מאוד עם העניים.  נשמע מוכר? זה לא החל היום.  זה היה המצב כבר באנגליה של המלכה אליזבת הראשונה 1533 – 1603
מאת: ק. טוכולסקי

על חוקי העוני והגידור באנגליה של אליזבת הראשונה ויורשיה

הרבה חידושים הביאה לאנגליה תקופת שלטונה של אליזבת הראשונה, חלק מהחידושים היו בעצם תוצאות של תהליכים שהחלו כבר בזמן מלחמת השושנים שהעלתה את סבה לשלטון, ובכל מקרה תור הזהב של תקופתה זכור בשל פריחת הספרות והתיאטרון, בשל הגילויים של יורדי הים האנגלים ובשל עמידתה של אנגליה מול עוצמתה הריאקציונרית של ספרד. בתקופתה עברה כלכלת אנגליה מספר שינויים בדרך להיות מעצמה מסחרית שתהפוך יום אחד לאימפריה. במקביל עברו על אנגליה של אליזבת עוד כמה תהליכים כלכליים. אחד מהם היה מהפכה אגרארית של ממש, המעבר מחקלאות כפרית שהתבסס על עבודת אריסים ואיכרים חופשיים בעלי חלקות קטנות לחוות גדולות ואחוזות אצילים, המעבר התאפיין גם במעבר מגידולי שדה וירקות שהתאימו למשק חקלאי קטן המספק בעיקר את צרכיו, למשק שמייצר סחורות כמו צמר שמתאים למסחר בהיקף גדול.

האצילים הבריטיים החלו להשתלט לא רק על אדמות שהיו שלהם או הוחכרו בידם אלא גם על אדמות הקהילות הכפריות שבחסותם. שמו של התהליך היה הגידור, שכן חלקים ניכרים של הארץ שהיו משותפים לקהילות או שייכים לחקלאים קטנים עברו לשליטתם ועיבודם הישיר של בעלי האחוזות. המעבר לווה כמובן לא במתן פיצוי או בהסדר עם החקלאים הקטנים אלא בעקירה וגירוש של איכרים שישבו על אדמתם מדורי דורות וכעת נושלו החוצה לטובת חוות. חלק מהאיכרים מצאו את מקומם כשכירים באחוזות אולם רוב רובם של האיכרים נדחקו החוצה ומצאו את דרכם לערים. בערים הפכו האיכרים חסרי המקצוע לנטל על מערכת הצדקה המסורתית שלא עמדה בעומס. תהליך הגידור לא היה חדש בתקופה האליזבתנית והוא נמשך לאט לאט עד ערב המהפכה התעשייתית אבל בתקופת אליזבת נעשה ניסיון ראשון להתמודד עם התופעה.

מצד אחד נחקקו חוקים נגד הגידור מתוך הבנה שתופעה זו דוחקת את ההמון הכפרי אל הערים וכן אל חבורות השודדים ואל הצבאות הפרטיים של האצילים. לכן חוקק הפרלמנט האנגלי חוקים נגד הגידור עצמו שנועדו למגר את התופעה. מהצד השני בכדי להתמודד עם ההמון שכב נוצר נחקקו חוקי עניים ראשונים שהטילו חובת עבודה בבתי עניים על מובטלים וקבצנים שנחשבו כמובן לאשמים במצבם. איש לא ניסה ליישב מחדש ולהחזיר לאדמתם את מי שנעקרו, ובמשך כל מאות השנים בהם נמשכה תופעת הגידור לא הועמד מעולם אציל על עבירה של גידור, לא הוחרמו אדמותיו ולא הושת עליו קנס. אפילו כשמלכי אנגליה עד המהפכה המהוללת נפטרו מפעם לפעם מאציל סורר, העילה לא הייתה מעולם עבירה על חוקי הגידור. לעומת זאת במשך מאות בשנים הושתו חוקי העניים באכזריות על העקורים ועל צאצאיהם. עוד בראשית המאה ה-19 היו בבריטניה כמה עשרות עבירות של גניבה שהעונש עליהן היה מוות. מאות שנים של תלייה על גניבה של תפוח ואפילו על קבצנות חוזרת ונשנית. החיים בבתי העבודה של העניים לא היו טובים יותר וגם לא הזכות להימנות על מייסדי המושבות של הכתר האנגלי בעולם החדש. בסך הכול מי שמבקש למצוא את שורשי הניצול והעושק של הקולוניאליסטים הבריטים צריך לזכור שיחסם של האדונים הקולוניאליים ל"אבק האדם" שנוצר בארצם שלהם במהלך הרס החברה הכפרית המסורתית והחלפתה בחוות ענק לא היה טוב בהרבה מזה שזכו לו תושבי הקולוניות. החוקים עצמם, היו כאמור נגד הגידור ונגד קורבנותיו, אבל מעבר למוסר הכפול של חקיקה נגד האשם ונגד הקורבן, האשמים לא נענשו מעולם, כי הם היו עשירים וחזקים, הם ונציגיהם ישבו בפרלמנטים ומצצו את לשד הארץ תוך ניהול מסעות הפחדה נגד בטלנותם של הקורבנות.

גם היום כשאנו באים לראות את האכיפה כלפי עבריינים נמצא שהתמונה די דומה. שכיר שלא יעשה תאום מס כמו שצריך ישלם כהוגן אבל תאגיד שמנסה להבריח לחו"ל כספי מסים בלי לשלם את המס כחוק לא נחשב בכלל עבריין. בתי הכלא מלאים בפושעים שביצעו עבירות כלכליות קטנות והבורסה מלאה בפושעים שמבצעים ללא פחד משופט עבירות כלכליות גדולות. גם היום בתיאוריה כולם נושאים בנטל ועל כולם חל מורא החוק, בתיאוריה זה היה נכון גם אז, במציאות זה לא היה נכון אז וזה לא נכון היום.

קריאה מומלצת א.ל. מורטון דברי ימי אנגליה (היסטוריה עממית של אנגליה) הקיבוץ המאוחד 1955

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  אליזבת הראשונה מלכה בשנים 1558-1603, לפניה משלו אחיה אדוארד 1547-1553 ומרי 1553-1558, עם הקוראים הסליחה…

 2. לקסי :

  בכותרת המשנה שנות חייה, לא מלכותה

 3. עמית-ה :

  בכדי להמשיך ולחזק את האופטימיות נאמר שמצבנו היום טוב יותר מאשר היה מצבנו אז.
  לפחות כיהודים, אז נאסר עלינו לבנות בתי כנסת גבוהים מכנסיות בדומה למוסלמים היום ובדרך כלל השתדלו לשרוף אותנו כי זה קל יותר מחרב וזול יותר מחץ.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.