postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » עינת וילף: ועדת החינוך תדון ב"מסמך הסטטוס קוו" מ-1947

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עינת וילף: ועדת החינוך תדון ב"מסמך הסטטוס קוו" מ-1947

נושאים חינוך ותרבות, מידע על פעילויות, פוליטי ב 18.06.12 17:14

וועדת החינוך של הכנסת בראשותה של ח"כ עינת וילף תקיים מחר, יום ג', 19.6 בשעה 11:30, דיון  לציון מלאת 65 שנה לחתימת מסמך הסטטוס קוו, שנכתב על ידי דוד בן גוריון לאגודת ישראל בשנת 1947

מחר, יום ג', 19.6 בשעה 11:30 יתקיים דיון בוועדת החינוך של הכנסת לציון מלאת 65 שנה לחתימת מסמך הסטטוס קוו, שנכתב על ידי דוד בן גוריון לאגודת ישראל בשנת 1947. (נוסח המכתב מצורף).
מטרת הדיון לבחון את סעיף החינוך – סעיף ד' – של המסמך, בראי ההיסטוריה ובהסתכלות לעתיד, תוך דיון בחזון של חינוך ללא זרמים. במיוחד ייבחן אותו חלק בסעיף ד' המדבר על כך ש"המדינה, כמובן, תקבע את המינימום של לימודי חובה, הלשון העברית, ההיסטוריה, מדעים וכדומה, ותפקח על מלוי מינימום זה." במהלך הדיון יוצגו גם מקרי הצלחה של מוסדות חינוך ותכניות ששילבו תלמידים דתיים וחילוניים, ערבים ויהודים, ופועלים כבר היום למימוש חזון של חינוך מעבר לזרמים.
יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט, ח"כ ד"ר עינת וילף אמרה לקראת הדיון: "הדיון בוועדה הוא הזדמנות לעמוד על האופן שבו הכוונות של סעיף החינוך במסמך הסטטוס קוו עוותו והתעוותו במשך השנים, ואף יצרו תשתית להפרטה זוחלת ומסוכנת של מערכת החינוך הציבורית. רבים גם אינם יודעים שהמחויבות למינימום לימודי חובה, עברית, היסטוריה ומדעים היתה חלק ממסמך הסטטוס קוו. לטעמי הגיעה העת גם להעלות לסדר היום הציבורי חזון של חינוך ללא זרמים מופרדים. אין לי אשליה שחזון זה יתממש במהרה, אך ראוי לדון בו בציבור ובכנסת ולבחון צעדים בדרך הארוכה להגשמתו. בסיכום הדיון אבקש ממשרד החינוך לבחון דרכים לשלב דיון רחב יותר במסמך זה ובמשמעויותיו במסגרת לימודי האזרחות."
.
נוסח מכתב הסטטוס קוו

ירושלים א בתמוז תש"ז
19/6/1947

לכבוד
ההסתדרות אגודת ישראל העולמית,
רח' בן יהודה,בנין סנסור,
ת"ד 326
ירושלים

א"נ

הנהלת הסוכנות שמעה מפי היו"ר שלה על מבוקשכם בדבר הבטחת עניני האישות, השבת, החינוך והכשרות במדינה היהודית לכשתקום בימינו.

כפי שמסר לכם היו"ר של ההנהלה אין הנהלת הסוכנות או שום גוף אחר בארץ מוסמכים לקבוע מראש את חוקת המדינה היהודית לכשתיווסד. הקמת המדינה זקוקה לאישור האו"מ, וזה לא יתכן אם לא יובטח חופש המצפון במדינה לכל אזרחיה ולא יהיה ברור שאין הכוונה להקמת מדינה תאוקרטית. במדינה היהודית יהיו גם אזרחים לא יהודים- נוצרים ומוסלמים, וברור שמן ההכרח יהיה להבטיח למפרע שוויון- זכויות מלא לכל האזרחים והעדר כפיה או אפליה בענייני דת או בעניינים אחרים.

שמענו ברצון שאתם מבינים שאין שום גוף מוסמך לקבוע למפרע חוקת המדינה ושהמדינה תהיה בתחומים מסוימים בת-חורין לקבוע את חוקתה לפי רצון אזרחיה.

יחד עם זאת מעריכה ההנהלה את תביעותיכם והיא יודעת שאלה הם דברים המדאיגים לא רק חברי אגודת ישראל בלבד, אלא רבים משלומי אמוני ישראל שישנם במחנות הציונים ומחוץ לכל מפלגה, והיא מתייחסת בהבנה גמורה לתביעותיכם שהנהלת הסוכנות תודיע לכם מה עמדתה היא בשאלה שהצגתם, ומה היא מוכנה לעשות, במידה שהשפעתה והכרעתה מגעת, למען מלא מבוקשכם בשאלות הנזכרות.

הנהלת הסוכנות מילאה את ידי החותמים מטה לנסח את עמדתה בשאלות אשר נקבתם בשיחה, והרינו מודיעים לכם בזאת את עמדת הסוכנות:

          א.         שבת. ברור שיום המנוחה החוקי במדינה היהודית יהיה יום השבת, כמוכן מתוך מתן רשות לנוצרים ובעלי דת אחרת לשבות ביום החג השבועי שלהם.

          ב.          כשרות. יש לאחוז בכל האמצעים הדרישות למען הבטיח, שבכל מטבח ממלכתי המכוון ליהודים יהיה מאכל כשר.

           ג.          אישות. כל חברי ההנהלה מעריכים את רצינות הבעיה וקשייה הגדולים, ומצד כל הגופים שהנהלת הסוכנות מייצגת, ייעשה כל מה שאפשר למען ספק בנידון זה את הצורך העמוק של שלומי הדת, למנוע חלילה חלוקת בית ישראל לשניים.

          ד.          חינוך. תובטח אבטונומיה מלאה של כל זרם בחנוך (אגב משטר זה קיים גם בהסתדרות הציונית ובכנסת ישראל גם עכשיו) ולא תהיה שום פגיעה מצד השלטון בהכרה הדתית ובמצפון הדתי של שום חלק בישראל. המדינה, כמובן, תקבע את המינימום של לימודי חובה, הלשון העברית, היסטוריה, מדעים וכדומה, ותפקח על מלוי מינימום זה, אבל תתן חופש מלא לכל זרם לנהל את החינוך לפי הכרתו ותתרחק מכל פגיעה במצפון הדתי.

 

 

 בכבוד רב
בשם הסוכנות היהודית
ד'  בן-גוריון

    הרב  י"ל פישמן                                                                                                       י' גרינבוים

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.