חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ראה"מ נתניהו והביקורת על המשט

נושאים איכות השלטון, דעות, מדיני-בטחוני ב 18.06.12 1:10

נורית צור בוחנת את התנהלות ראה"מ בנימין נתניהו, בהחלטות על תקיפת המשט התורכי, כפי שנחשפו בדו"ח הביקורת.  כיוצא בזה גם הימנעותו מהחלטות אחרות, דוגמת סוגית הפליטים / מסתננים / מהגרי עבודה.  עד שבעיה מתפוצצת לנו בפנים, ראה"מ אינו מחליט ואינו עושה דבר

ביבי קינג טובע במשט

פרשת המרמרה היא מקרה בוחן מאלף לאופן שבו מתנהלת ממשלת ישראל, שההגה שלה נמצא בידיו של ביבי-קינג, שנוטה להחליט לא-להחליט בגישה הכל-ישראלית של "יהיה בסדר".

לכאורה המלך ביבי הוא המנהיג הישראלי הכי פופולרי – מגזין טיים הגדיר אותו כמלך ישראל הבלתי מעורער, הקונגרס כולו מחא לו כפיים, והוא נהנה מאחוזי תמיכה גבוהים בציבור הישראלי. אולם קיים פער בין התפיסות האלה לבין המציאות, כאשר כמעט בכל שבוע מתגלה מחדל חדש ומסתבר שהתנהלות של נתניהו בפרשת המרמרה משקפת את ההתנהלות הכוללת שלו, התנהלות של מנהיג לא החלטי ופופוליסטי שיכולתו לקבל החלטות תלויה בסיידקיק שלו ברק.

דו"ח מבקר המדינה מטיל את רוב האשמה בכשלים בפרשת המרמרה על נתניהו, כשהדברים נכתבים בצורה מפורשת. מערך קבלת ההחלטות לא פעל, פגישות ודיונים התנהלו במחשכים וללא תיעוד, לא מונו מובילים לתחומי אחריות ובעיקר לא נדונה ולא התקבלה תוכנית אסטרטגית לטיפול הפיזי והתקשורתי במשט שהמרמרה היתה חלק ממנו. כמו כן המבקר שם זרקור על כך שלא היו התייעצויות עם המועצה לביטחון לאומי, שעל פי החוק אמורה הייתה להיות במרכז קבלת ההחלטות בנושא. האבסורד הוא שנתניהו עצמו יזם את הקמת המל"ל אבל רוקנה מסמכויות ביצוע. בעיית חוסר המנהיגות ויכולת בעייתית בקבלת החלטות זועקת מתוך הדו"ח.

המרמרה היא רק תמונת מראה להתנהלות הכושלת העקבית של הממשלה וראשה, וניתן לראות שאותה התנהלות גורמת לנזקים גם בתחומים רבים אחרים. הטיפול במהגרים משקף את אותה התנהלות כמו במרמרה, כאשר במשך שלוש שנים נמנעה הממשלה מאימוץ מדיניות ברורה והקצאת כלים מעשיים לטיפול בבעיית השוהים הלא חוקיים, עד שהיא התפוצצה לתושבי שכונות דרום תל אביב בפנים בחודשים האחרונים. כך קורה גם בתחום הכלכלי, כאשר ראש הממשלה ושר האוצר מתכוונים להביא קיצוץ של כ17 מיליארד ש"ח בתקציב, קיצוץ שיפגע קודם כל בשכבות המוחלשות. ומצד שני, נזרקים מאות מיליוני שקלים על "ניסור" מבנים לא חוקיים בהתנחלויות, סלילת כבישים שנצטרך להחזיר ועוד רבות.

אז מה צריך לעשות מנהיג נאור בדמוקרטיה אזרחית? להגדיר חזון, לקבוע מדיניות ולהקצות משאבים כדי להשיג אותם. בשביל כל זה צריך אומץ, נחישות, דבקות במטרה ויכולת לשתף פעולה. לצערי הרב, הממשלה הנוכחית והעומד בראשה, הוכיחו כי הדבר היחיד שהם יכולים לעשות זה לשתף פעולה וזה לא תמיד עובד לטובתנו, הציבור.

נורית צור היא מרכזת הועדה הכלכלית חברתית במפלגת העבודה, לשעבר מנכ"לית שדולת הנשים בישראל

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.