חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כמה עולה לנו עובד זר

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב ב 18.06.12 1:12

סוגית העובדים הזרים מלווה אותנו כבר זמן רב. הם מהווים כוח עבודה זמין, זול, כנוע וחסר זכויות.  העובדים הזרים אמנם זולים למשתמש אולם המחיר שהמדינה משלמת עליהם גבוה, הן בהשחתת מידות ואובדן ערכים והן בכסף ישראלי שיוצא החוצה במקום לפרנס ישראלים פשוטים בארצם. על אלה נוספות עלויות רשויות ההגירה וכמובן של סוחרי העבדים שגוזרים קופון שמן
מאת: תומר ישראלי

סוגית העובדים הזרים מלווה אותנו פחות או יותר מאז שכבשנו את שטחי יהודה ושומרון. אז, לראשונה, נחשפה החברה הישראלית לכוח עבודה זמין, זול, כנוע וחסר זכויות. אז גם החלו תהליכים של הגירת מקצועות כמו בנייה, שירותים, חקלאות ועוד מהעובד הישראלי לעובד הזר. העובדים הזרים אמנם זולים למשתמש אולם המחיר שהמדינה משלמת עליהם גבוה, הן בהשחתת מידות ואובדן ערכים והן בכסף ישראלי שיוצא החוצה במקום לפרנס ישראלים פשוטים בארצם. על אלה נוספים עלויות גדרות ההפרדה, רשויות ההגירה וכמובן של סוחרי העבדים שגוזרים קופון שמן.

לאחרונה אנו נחשפים לחוליים שתופעת העסקת עובדים זרים מביאה איתה: חוסר שליטה בהגעתם, "התרגלות" שלנו לצרוך שירותים בזול, גזענות, חוסר בטחון ועוד.

כמובן שארגוני זכויות אדם ואנשי שמאל בכלל, קופצים להגנתם של המהגרים האפריקאים שבאים לכאן. אנחנו הלוא עם למוד סבל וממקום זה חובתנו לסייע לכל נזקק ללא קשר לצבע עורו. לכן גם המסקנה שחייבים לקבל אותם לחברה, להעסיק אותם, לחנך את ילדיהם, להלין אותם. או בקיצור: לעשות עלייה.

אני טוען שעד שלא נסתכל על הבעיה בעיניים פקוחות, לא נדע להתמודד אתה בצורה סבירה וערכית. להסתכל בעיניים פקוחות משמע להבין שסוגיית העובדים הזרים היא רע לא הכרחי שיש צורך להתמודד עמו על ידי הפחתה מתמדת של מספר העובדים הזרים בארץ עד שלא יהיו כאלה בכלל. כן, גם בחקלאות, ובבריאות ובבניה. הטיפול במניעת העסקתם יהיה אך ורק באמצעות המעסיקים ובשום מקרה לא על ידי פגיעה ישירה בעובדים.

מה נעשה באלפי המהגרים שכבר כאן ואלה שמשיכים להגיע? יש להקים עבורם מתקני שהייה פתוחים. צריך להיזהר מהדמיון ל"מחנות הריכוז" ולכן התנאים שם חייבים להיות נאותים ומכבדים. יהיו שם מגורים ארעיים, תשתיות מים וביוב, מזון בסיסי, טיפול רפואי, חינוך לילדים, לימודים והכשרה מקצועית המתאימה לארצות המוצא לקראת חזרתם. המדינה תממן ותספק את כל אלה תוך הסתייעות בארגונים הומאניטאריים שעוסקים בכך. ניתן להעסיק את המהגרים בתוך המתקנים למתן שירותים פנימיים ותחת ארגוני הסיוע אולם יש לעמוד על כך שלא יקבלו שכר. אסור גם ששום גורם פרטי יהיה מעורב על מנת לא לפתח שום אינטרסים להישארותם. מתקני השהייה יהיו פתוחים אולם כל שוהה בלתי חוקי שייתפס ברחבי המדינה יוחזר לשם. המדינה תעסוק כל העת בפעולות הדרושות לבירור מעמדם (האם פליטים שזכאים להגנה) ולהחזרתם.

רק אם נטפל במוקד הבעיה, במקור, נוכל לגרום לשינוי משמעותי של המצב. כל פתרון שלא יתמודד עם נושא העסקתם של הזרים ככוח עבודה לגיטימי בישראל רק ינציח את הקונפליקטים, ימשיך את הפגיעה בחלשים שלנו וירחיק אותנו עוד מערכים יהודיים ודמוקרטיים הנוגעים לכבוד האדם.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

4 תגובות

 1. חקלאי :

  ישראלים מבינים רק כח!
  צריך אכיפת ברזל של חוקי העבודה על כ ו ל ם !!! על עובדים, על מעסיקים, על עצמאיים! רק ככה המעסיקים יעדיפו את העובדים הישראלים.

  ללא אכיפה, למה שמעסיק ישלם 240 ש"ח ליום עבודה לישראלי כשהוא יכול לקחת אריתראי ב- 30 ש"ח, ללא רישום וללא הוכחות?

 2. עמית-ה :

  אני מסכים עם הכל מלבד התואר ישראלים פשוטים.
  סבא שלי שהיה ממקימי דגניה וכפר ביל"ו וחבר בגדוד העבודה, עבד כפועל חקלאי עד יציאתו לגמלאות.
  במשך מספר שנים עבדתי גם אני כפועל חקלאי ולאחר שהתמקצעתי הרווחתי שכר שהיום מקבלים רק בהיי-טק.
  הזמנים השתנו, המדינה העדיפה להשקיע במגזר הפיננסי, החקלאות התדרדרה וכך גם השכר בכול ענפי המשק.
  פועל חקלאי מקצועי, כמו פועל תעשיה מקצועי אינם אנשים פשוטים הם פשוט אנשים ומגיע להם שכר הוגן.
  http://www.youtube.com/watch?v=bK_H-0K7V4s

 3. חקלאי :

  אני מבין את המלה "פשוטים" כ- לא מקצועיים.
  עובדים מקצועיים זוכים לשכר גבוה בהרבה ולתנאי עבודה מעודפים.

  החוק קובע את תנאי שכר המינימום לככל העובדים. לפי תנאי השוק זהו מאפיין השכר של העובדים הלא מקצועיים. אולם, בפועל, תנאי השכר המקובלים בענף נמוכים בהרבה בעיקר בגלל העדר אכיפה.

  ב- 1/7 אפגש עם שאר החזירים בשפיים, לדיון בעניין זה, מי שפנוי, מוזמן!

 4. תומר ישראלי :

  לחקלאי. אכן פשוטים אינה מילת גנאי בעיני. אני אוהב אנשים פשוטים וגם המצאות פשוטות ורעיונות פשוטים. פשוט זה גם צנוע.
  לא יודע לאיזה קרב אתה יוצא בשפיים. אם אתה הולך להגיד לחקלאים שהגיע הזמן שיפסיקו להעסיק עובדים זרים אני מציע לך לקחת קסדה. לא בטוח שתמצא שם אוזן קשבת… בכל אופן בהצלחה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.