פיתרון לגודשי התנועה בעת שיפוץ נתיבי תחבורה

כדי להימנע מגודשי תנועה בעת שיפוץ נתיבי תחבורה, לדוגמה – כביש מספר אחת והרכבת הקלה בתל אביב - אפשר להועיד את שימוש הנתיבים, שבהם צפוי להיות גודש, לתעבורת משאיות בלילות. סבסוד הדלק למשאיות יהווה תמריץ לשינוע בלילות

מאת: מנחם לוריא

בכבישי מדינת ישראל נעות מידי יום כמה עשרות אלפי משאיות שמשקלן הכולל מארבע טון ועד למאה ועשרים טון. רוב מוצרי הצריכה ואמצעי היצור של מדינת ישראל משונעים, מידי יממה, על גבי צי המשאיות הזה.

מסיבות רבות, וביניהן תקנות התעבורה, תנועת המשאיות נעשית דלילה בשעות הערב ומופסקת כליל בשעות הלילה בין 21:00 ל 05:00 בבוקר המחרת.

בשנת התקציב 2013 מתעתדת המדינה לבצע שיפוץ בכביש מספר אחת בין תל אביב לירושלים, ולהתחיל את עבודות התשתית לרכבת הקלה בתל-אביב. שתי הפעולות האלה עשויות לגרום לגודשי תנועה עצומים שיגלשו מהמרחב של מרכז הארץ אל עבר הפריפריה ולמעשה לגרום לתנועה אל מרכז הארץ וממנו לכמעט בלתי אפשרית – שלא לדבר על בזבוז עצום של דלק ועל זיהום אוויר מיותר.

בשעות הלילה,בין 21:00 ל 05:00, אלפי קילומטרים של כבישים ציבוריים מונחים בחוסר שימוש ולמעשה מהווים משאב לאומי מבוזבז.

מאחר ורובו המכריע של צי המשאיות משנע מוצרים ואמצעי יצור על תשתית האספלט הלאומית, שיפוץ כביש מספר אחת ועבודות התשתית לרכבת הקלה בתל אביב הם הזדמנות להפוך את הכבישים בלילה ממשאב לאומי מבוזבז למשאב לאומי מנוצל בחוכמה – כיצד?

אם נפנה כליל את כבישי ישראל ממשאיות בשעות היום ונעביר את התנועה שלהן לשעות הלילה, חלקן של המשאיות בגודש התנועה יהפוך לזניח עד כדי אפסי. בנוסף לזה המשאב הלאומי, שנקרא כביש, ינוצל עד תום ואחרון חביב יש בפעולה הזו פוטנציאל גבוה להשפיע לטובה על המשק.

איך לעשות את זה?

בפני המדינה עומדות שתי אפשרויות, הראשונה: להודיע לחברות ההובלה שכל משאית אשר תנוע מחוץ לשעות הגודש (בין 21:00 ל 05:00 למחרת) תהייה זכאית לדלק בעלות ההפקה בלבד,כלומר: המדינה תסבסד את הדלק למשאיות באמצעות ויתור על מרכיב המס שבו קרי סבסוד של ×›- 54% ממחיר הדלק דהיום. השנייה: באמצעות חקיקה – לאסור על משאיות, כולן או מקצתן, לנוע בכבישי הארץ בשעות הגודש, ולעשות כן רק בין 21:00 עד למחרת ב 05:00.

יתרונות וחסרונות.

בסבסוד הדלק לצי המשאיות יש יתרונות רבים, מעבר לסילוקן מהכבישים בשעות הגודש. בסופו של יום עלות הדלק מועבר לצרכן שמשלם אותה בנקודת המכירה. אם הדלק יסובסד, ניתן יהיה להוריד מחירים ולאפשר לצרכן ליהנות ממנו בנקודת המכירה. בשעות הגודש בכבישים והמגבלות החוקיות דהיום, צי המשאיות מוגבל ביכולת הגדילה שלו ולכן הוא יספק מקומות עבודה בשוק העבודה.  סבסוד הדלק והנעת הצי הכבד בלילה, תייצר מקומות עבודה גם בתחום ההובלה והשינוע, וגם אצל מקבלי הסחורות שיצטרכו להתייעל ולעבוד גם הם בלילות.

החיסרון העיקרי של הצעה זו הוא בירידת הכנסות המדינה ממיסים על הדלק. למדינה עדיף שהצי הכבד ינוע לאיטו בכבישים הפקוקים, שכן הוא צורך יותר דלק ומשלם יותר מיסים.  חיסרון נוסף הוא שהמדינה יכולה אומנם להוריד ולסבסד את מחירי הדלק, אבל איננה יכולה להכריח את בעלי החברות לנוע בלילה ולחילופין לא לעשות שימוש לרעה בהטבה הזו.

לאכיפה דרקונית על ידי איסור תנועת משאיות בשעות הגודש אין שום יתרון ובמיוחד אם לא מלווה אליה סבסוד הדלק.  כאמור עורק חיים מרכזי של מדינת ישראל משונע מידי יום על גבי צי המשאיות הלאומי, ולכן חקיקה כזו תהיה גזירה שהציבור איננו יכול לעמוד בה.

בשעות הלילה התנועה בכבישים דלילה מאוד ולכן אין בה אכיפה של המשטרה. עובדה זו גורמת בלא מעט מקרים לנהגים להתנהגות שלוחת רסן בכביש שלא לדבר על נהיגה בזמן שיכרות. הימצאותו של צי הרכב הכבד על הכבישים בלילה תצריך את המשטרה לבצע אכיפה והסדרה של התנועה וההתנהגות שלוחת הרסן כמו גם נהיגה בזמן תטופל אף היא..

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Leave a Reply