חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המס האכזרי והלא צודק שלא מדברים עליו: מיסוי תקורה קבוע

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 10.06.12 0:54

כיום מיסוי התקורה הוא קבוע. כדי לנהל עסקים ברמת וודאות גבוהה יותר מהמצב הנוכחי, וכדי לאפשר הקמת עסקים קטנים, צריך להביא למצב שתקורות של עסקים יהיו קשורות לרווחיהם. כגון, לקבוע שארנונה של עסקים תהיה בסכום משתנה ושעסק ישלם פחות ארנונה אם הוא מרוויח פחות

מאת: דקל-דוד עוזר

בזמן שכל המדינה עוסקת במס ישיר מול מס עקיף, דור ה[email protected] צריכים לדבר גם על המס שלא מדברים עליו: מיסוי תקורה. קראו ותבינו מה זה מיסוי, מה השלכותיו ולמה צריך לדבר על מיסוי תקורה קבוע.

בעולם הכלכלי ישנם מספר משתנים שכל אחד מהם משנה את ההתנהגות של בני האדם; הראשון הוא כללי הפסיכולוגיה שהם תוצאה של ביולוגיה ותרבות, השני הוא כללי הקניין, השלישי הם כללי המטבע והבנקאות והרביעי נוגע ליכולות וטכנולוגיות הניהול. כל ניתוח של סוגיה כלכלית חייב להתייחס לכל ארבעת המרכיבים על מנת להוות ניתוח תקף וארבעת המשתנים ביחד נקראים "כלכלה" או "השיטה הכלכלית". כמובן שהשיטה הכלכלית ניתנת לשינוי והיא גם שונה ממדינה למדינה בעולם.

למה נועד מיסוי

במערכת חברתית, מיסוי נועד לשתי מטרות מרכזיות:

א. "חלוקה מחדש" – כלומר: המשחק הכלכלי מייצר תוצאות לא טובות ובמקום לשנות את כללי המשחק (חוקי הקניין, חוקי המטבע וכו'), מנסים לטפל בסימפטומים והם פערים גדולים וחסרי מידה למידת ההשקעה בחלוקת ההכנסות.

ב. "מימון רכישות כפויות" – כלומר: מתקיימת החלטה כי כולם חייבים לקנות מוצרים מסוימים ולכן יש לשלם עליהם.

מס ישיר ומס עקיף – מה זה?

ישנם מספר סוגים של מיסים, השניים המרכזיים הם המס הישיר, מס הכנסה, והמס העקיף, המע"מ וכל אחד מהם מבוסס על לוגיקה שונה:

א.      מס ההכנסה מבוסס על הרעיון של "חלוקה מחדש" – כלומר: כל אחד עובד ולוקחים מס נמוך ואפילו אפסי ממי שמרוויח מעט, ומס יותר גבוה, באופן יחסי, ממי שמרוויח הרבה. הרעיון של המס הזה, כאמור, הוא השוואה. להביא למצב שבו הפערים בין ההכנסות של אנשים הם קטנים יותר.

ב.      מס ערך מוסף הוא מס שמוטל על כל רכישה של מוצר. ההצדקה המוסרית מאחורי המס הזה היא שהמס מוטל רק על מי שמשתמש וקונה דברים. מכיוון שיש הנחה שעשירים קונים יותר מעניים, אז עניים משלמים פחות, ועשירים משלמים יותר מע"מ.

ההבדלים בין מע"מ למס הכנסה הם שעניים, או בעלי הכנסות קטנות, לא משלמים מס הכנסה בכלל, או כמעט בכלל, בעוד שמע"מ מוטל על כולם, כולל בעלי הכנסות נמוכות ובכך מכרסם באופן תיאורטי (וגם מעשי) את יכולת הרכישה שלהם.

אז למה באופן תיאורטי? הסיבה היא שהמחיר של מוצרים לא נקבע לפי העלות, אלא לפי השוק ולכן בשוק ריכוזי או במקום שהצליחו לבסס מותג, המחיר יהיה גבוה בהרבה מהעלות ושולי הרווח יהיו מאות אחוזים. מסיבה זו העלאת מע"מ לא מעלה באופן ישיר את המחירים בשיעור שווה לשיעור העלאת המע"מ, אך היא בהחלט מביאה לעליית מחירים.

מה זה מס תקורה?

בכל עסק יש שני סוגים של הוצאות. ההוצאה הראשונה היא הוצאה קבועה, וההוצאה השנייה היא הוצאה משתנה. מה ההבדל? הוצאה קבועה היא הוצאה שלא קשורה להכנסות. לדוגמא: שכר דירה, ארנונה ומשכורות של עובדים. הוצאה משתנה היא הוצאה שהיא העלויות של חומרי הגלם, או זמן העבודה של עובדי קבלן, לייצור מוצרים שנמכרים.

בעלי עסקים תמיד יעדיפו הוצאות משתנות מהסיבה הפשוטה : הוצאות משתנות דומות למס הכנסה ומע"מ – ככלל, אם לא מוכרים, לא משלמים. אם אין הכנסה, אין הוצאה. לעומת זאת, הוצאות קבועות מטילות נטל של הוצאה על העסק עוד לפני שהעסק הכניס ולו שקל אחד ומסיבה זו יוצרים סיכון לחוב: אם העסק לא ירוויח במכירות מספיק, אז הוא לא יכסה את ההוצאות הקבועות.

בעוד שאת ההוצאות המשתנות בעלי העסקים יודעים לחשב בצורה מדוייקת ולשקללן בתמחור המוצר ולפיכך עלייה במחירי תשומות גוררת עליה כמעט זהה, אם בכלל, במחיר לצרכן, עליה בהוצאות הקבועות משמעותה עלייה גבוהה במחיר לצרכן מהסיבה שבעל העסק לא יודע בדיוק כמה הוא צריך להעלות את המחיר.

ניתן דוגמא: נניח שמישהו מוכר בקבוקי מים. הוא משלם שכירות של 150 שקל על המפעל ומס ארנונה לעירייה 100 שקלים, עלות מים לכל בקבוק חצי ליטר – פחות מאגורה. עלות הבקבוק – 10 אגורות; נניח שאפשר לשכור עובד לפי בקבוק והעובד עולה אגורה. המסקנה ברורה: העלות (המשתנה) היא פחות מ- 12 אגורות ומכירה במחיר גבוה ממחיר זה (ועלות הפצה והובלה) תהווה מכירה ברווח (גולמי).

אבל! מנהל העסק יודע שהוא צריך לשלם 150 שקלים שכירות ו-100 שקלים ארנונה בלי קשר לשאלה אם יש לו כסף, או שאין לו כסף! כלומר: הוא חייב למכור מספיק בקבוקים במטרה להרוויח 250 שקלים אחרת הוא ייכנס לחובות. נניח שאותו מנהל עסק הגיע למסקנה שהוא מוכר כל בקבוק ברווח של שקל אחד (1), אז הוא צריך למכור 250 בקבוקים כדי לסגור עלויות והשאר לרווח של העסק.

מה קורה כשיש עליית מסים?

כאשר עולה המס הישיר – אז אין לזה כמעט משמעות מבחינת הפעלת העסק, כי מס ישיר הוא לפי רווחים בסוף השנה.

כאשר עולה המס העקיף, אז בעל העסק יודע שמחיר התשומות עלה וכעת הוא ימכור במחיר יותר גבוה לצרכן, או יספוג את עליית המס. לרוב שתי התופעות מתרחשות במקביל כלומר: המחיר לצרכן עולה, אבל גם היצרן מפסיד. כלומר: מע"מ ומסים עקיפים פוגעים גם בצרכן וגם ביצרן. לרוב הם אינם פוגעים במשווקים אגב. אבל מה קורה כשעולה המס המהווה תקורה, כלומר הוצאות קבועות? או, אז פה יש בעיה. נניח שעכשיו העירייה מעלה את הארנונה לעסקים. כולם שמחים שהארנונה לא עלתה למגורים, אבל לא מבינים מה המשמעות של זה מבחינת תמחור המוצרים.

אם מעלים לאותו בעל עסק את מחיר הארנונה, עכשיו הוא לא יכול לדעת בכמה כסף להעלות את מחיר הבקבוקים לצרכן, כי קשה לחשב בדיוק את המשמעות של עלייה כזאת, וגם העסקים יצטרכו לשלם ריביות נוספות לבנקים על כך שהם לוקחים מימון יותר גבוה לעלויות הללו.

לדוגמא: העלו את הארנונה ב-10%, כלומר, ב-10 שקלים, אז עכשיו בעל העסק צריך להעלות את מחיר הבקבוקים כדי להרוויח עוד 10 שקלים לפחות. מכיוון שהוא לא יודע לחשב את זה, הוא מחשב "בערך" ומעגל כלפי מעלה לטובת עצמו – ולכן המחיר של המוצר עולה בשיעור לא פרופורציונלי. מסיבה זו, לרוב, עלייה בשיעור מסוים בתקורה (עלויות קבועות) משמעותה עליה בשיעור יותר גבוה במחיר לצרכן. כלומר: כשאנחנו מייקרים את ההוצאות שאינן קשורות בהכנסות של עסקים, התוצאה תהיה שהעסקים יקרסו ושנשלם מחיר גבוה מאוד באופן לא צודק על המוצרים שאנחנו קונים.

אז מה צריך לעשות לגבי זה?

מה שצריך לעשות הוא לנסות להביא למצב שתקורות של עסקים קשורות גם הן לשורת הרווח. לדוגמא: לקבוע שארנונה של עסקים תהיה בסכום משתנה ושעסק ישלם פחות ארנונה אם הוא מרוויח פחות.

במדינות שונות בעולם, התשלום על אגרה שנתית של חברה, גם הוא תלוי ברווח של החברה. ניתן לחשוב על מודל שבו יהיה סכום מינימלי, נניח 40% משיעור הארנונה שהוא המינימום, ושיעור של 150% נניח לעסק שמרוויח סכומי כסף גבוהים. באופן זה, נוכל לייצר מצב שבו נקטין את הסיכון לבעלי עסקים (ועל הדרך גם את תשלומי הריבית לבנקים) ונייצר מצב שבו יהיה אפשרי להוריד מחירים לנהל עסקים ברמת וודאות גבוהה יותר מהמצב הנוכחי.

למה לנו לעזור לעסקים? למה שלא יעזרו לנו?

יש מספר תשובות לשאלה זו:

א.      אין קשר בין הקטנת הסיכון לעסקים, לבין לעזור להם. מה שמוצע כאן הוא פשוט לקשור בין הרווח לבין תשלומי המס באופן אף להגדיל את תשלומי המס במידה והעסקים ירוויחו.

ב.      אם התקורות נמוכות יותר קל לפתוח עסקים בגלל שהסיכון יותר נמוך. זה יאפשר לעוד אנשים לפתוח עסקים קטנים (אולי את/ה?) ובכך תגדל התחרותיות ועלות המחיה תרד.

ג.       הצורך לחלק אחרת את הכספים ולשנות את סדרי העדיפויות אינו פחות חשוב ואינו בא "על החשבון" אלא הכל מגיע ביחד ותוך שינוי של חוקי עולם "הכלכלה" על מנת ליצור מקום מאוזן שיאפשר לכמה שיותר אנשים לספק את צרכיהם בעולם ולהקטין לאפס את שיעור העניים.

מה אתם חושבים? אנחנו מזמינים אתכם לכתוב תגובות ומאמרים לאתר.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. דליה :

  רעיון יצירתי ביותר. לא להתייחס אל ההוצאות הקבועות שנקבעו כתקורה כאל תורה מסיני, ולשנות את מיסויין בהתאם לרווח העסק. מעניין מה יגידו הכלכלנים על כך.

 2. איתי :

  דקל,

  אני מרגיש שהחלטת להמציא בעצמך את תורת המיסוי ומושגים בתחום (התייחסת אם הבנתי נכון גם לדמי שכירות ולארנונה בתור מס), לא נראה לי שזה מחזק את יכולת השכנוע שלך אלא מחליש אותה.

  כבר בפרק המבוא, המאמר שלך מתעלם לחלוטין מהתפקיד הראשוני והמרכזי ביותר של מערכת המס שהוא מימון השירותים הציבוריים (בין אם ברמת המדינה או ברמה העירונית).

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A1#.D7.9E.D7.98.D7.A8.D7.95.D7.AA_.D7.94.D7.9E.D7.A1

  אני לא כלכלן אבל נראה לי שהניסיון לכרוך את גובה הארנונה ברמת הרווח של העסק (ורגע, למה שלא נתחשב בארנונה גם ברמת ההכנסה של השכירים בעיר ונהפוך אותה למס כדוגמת מס הכנסה?) עלול לגרום לחוסר יכולת מוחלט לנהל את שירותי העיריה ולהעסיק עובדים מקצועיים באופן קבוע.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.