postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מדוע אירופה צריכה לפחד ממפלגות "הגיוניות" יותר מאשר ממפלגות רדיקליות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מדוע אירופה צריכה לפחד ממפלגות "הגיוניות" יותר מאשר ממפלגות רדיקליות

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 7.06.12 1:04

מאמר מעניין של פרופ' לכלכלה יאניס וארופאקיס מאוניברסיטת אתונה בשם "מדוע אירופה צריכה לפחד ממפלגות 'הגיוניות' כמו Fine Gael האירית הרבה יותר מאשר היא מפחדת מ'סיריזה' היוונית". להלן תרגום חופשי ועיבוד שלי של המאמר שנעשה בידי אמנון פורטוגלי. האם גם בארץ נראה מפלגה מרעננת כמו סיריזה היוונית?

הדעה השלטת באיחוד האירופי היא שהבעיה באירופה היא של יותר מדי חוב במדינות כמו יוון. לכן הפתרון חייב לכלול (1) תוכנית צנע ו- (2) רפורמות מבניות, שתכליתן להגביר את התחרותיות של המדינות החלשות. אלא שאחרי מספר שנים של טיפול בפתרון זה ברור שדעה זו שגויה, וכתוצאה מכך, הטיפול המוצע ימוטט את המדינות שיפעלו לפיו.  אם כך, לאירופה ולעולם יש לחשוש הרבה יותר ממפלגות ימניות 'הגיוניות' הפועלות לפי דעה זו מאשר ממפלגות שמאליות כמו סיריזה ביוון, הדוחות דעה זו ומציעות דרכי פעולה אחרות.

סיריזה, הקואליציה של מפלגות השמאל ביוון, מציעה פתרון אחר, דרכי פעולה אחרות, שחלקן מבוסס על תפיסות כלכליות שנוסו לפתרון המשבר הגדול בשנות השלושים בארה"ב ובאירופה. אך המניפסט של סיריזה  אינו שווה את הנייר שעליו הוא כתוב. הוא מלא בכוונות טובות, אבל פגום מהותית בפרטים, מלא הבטחות שלא ניתן, ולא יוגשמו (הגדולה מביניהן היא ההבטחה כי הצנע יבוטל), ויש בו ערבוביה של סוגי תוכניות. סיריזה היא מפלגה שהייתה צריכה להתקדם, תוך מספר שבועות, מאיגוד פוליטי רופף ושולי הנאבק להיכנס לפרלמנט למפלגה ראשית שיתכן ותידרש להרכיב ממשלה בעוד כמה שבועות ספורים. זה, במובנים רבים וחשובים זו, 'עבודה בתהליך', התפתחות תוך תנועה', ועל רקע זה צריך לקרוא ולהבין את המניפסט שלה.

בתחילת יוני, הבוחרים באירלנד הצביעו בעד האמנה הפיסקלית החדשה של האיחוד האירופי, הקובעת מטרה שגם קשה מאוד להשגה וגם תוצאה קטסטרופלית אם היא תושג. התחייבות של המדינות החברות, כי התקציב הממשלתי יהיה מאוזן או בעודף, ובכל מקרה הגירעון השנתי לא יעלה על 3% מהתמ"ג. שהחוב הממשלתי לא יעלה מעל, או ירד לקראת  60% מהתמ"ג, ובמדינות שהוא עובר אמת מידה זו החוב יופחת בשיעור ממוצע של 5% בשנה, ואם כל זה לא יתקיים, בית המשפט הגבוה של האיחוד האירופי יוכלו לקנוס את המדינה בקנס של עד 0.1% מהתמ"ג שלה.

אם כל אזרח ומדינה באירופה יאמצו את האמנה החדשה כעיקרון המנחה שלהם, המדינות עם חוב הרבה מעל 60% מהתמ"ג, כמו איטליה (120.1%), פורטוגל (107.8%), אירלנד (108.2%), ספרד (68.5%), צרפת (85.8%), יוון (165.3%), גרמניה (81.2%) ומדינות נוספות, יפחיתו את חובם ב- 5% לשנה כפי שהוגדר באמנה. אם מדינות אלו יצליחו במשימה זו, התוצאה תהיה מיתון עמוק מאוד בגוש האירו. בתקופה שבה המשבר הבנקאי נמצא בעיצומו, כאשר כלכלת המדינות בפריפריה האירופית בנפילה חופשית, כאשר הצמיחה בארה"ב מקרטעת, כאשר קצב הצמיחה בסין מואט, תכנון מיתון כזה דרך האמנה האירופית החדשה, היא בגדר התאבדות כלכלית.

אם כך, מדוע הבוחרים האירים אישרו את האמנה? התשובה לדעת פרופ' וארופאקיס פשוטה: סחיטה באיומים. לאירים נאמר כי אם לא יאשרו את האמנה, זרימת כסף מהטרויקה (קרן המטבע הבינלאומית, הבנק האירופי המרכזי, והאיחוד האירופי) תיפסק, לכן הם הצביעו בעד האמנה. התהליך הזה התרחש בספרד, בה ראש הממשלה חסר האונים מתבטא כדי להישאר בצד 'הנכון' של גברת מרקל, בתקווה כי הבנקים הספרדים ינצלו. התהליך הזה התרחש באיטליה וכיום ראש ממשלת איטליה קורא ליוונים להצביע למפלגות ה'הגיוניות', למרות שהוא יודע היטב כי מדובר במדיניות ענישה אכזרית, ובלתי יעילה.

באופן דומה כיום ביוון, הבוחרים עומדים בפני אותה הדילמה. אם יצביעו בעד סיריזה ולא לאחת המפלגות התומכות בתוכנית החילוץ, זרימת הכסף מהטרויקה תפסיק, ואז לכאורה הכל יתמוטט  all hell will break loose.  הטרויקה אומרת לעם היווני כי כדי להישאר בגוש האירו, יוון צריכה (א) לצמצם את ההוצאה הציבורית ב -12 מיליארד יורו כדי שתהייה 'רשאית' ללוות מקרן ההצלה האירופית EFSF, (ב)  להמשיך ללוות מקרן ההצלה האירופית EFSF ב -4%, כדי לשלם לבנקים האירופאים ולבנק המרכזי האירופי (אשר קנה אג"ח של יוון בדיסקאונט של  20% עד 30%). חלק מזערי מהכסף שיוון לווה מגיע לממשלה היוונית לתשלום עבור שירותים ציבוריים חיוניים, ואילו הרוב המכריע של הכסף זורם ישירות בחזרה לכיסים של הטרויקה. במילים פשוטות, יוון לווה לטובת רווחי הבנק המרכזי האירופי.
דבר דומה קורה בספרד, שם הממשלה נאלצת ללוות כסף ב- 7% על מנת לחזק את הבנקים הכושלים שלה, והם מצידם לווים מהבנק המרכזי האירופי ב-1% כדי להלוות ממשלת ספרד ב- 7%, כך שהיא תוכל לחלץ אותם. המוח החולה ביותר לא יכול להמציא דבר כזה.

פרופ' וארופאקיס מסכם וטוען כי העמים של אירופה מובלים לקטסטרופה. הם יודעים שהם בדילמה, ויכולים לראות שהם מובלים וצועדים לקראת נפילה מצוק גבוה. אבל הם פוחדים מדי מלשנות כיוון, שמא הם יוכו בחזרה אל הקו, למקרה שהם ילכו לאיבוד, וממכלול סיבות שכבשים יודעות היטב. הדרך היחידה לעצור מצעד אווילי זה היא שמישהו יאזור אומץ ויעשה זאת. מישהו שיצא ממצעד האיוולת, ויראה לאחרים, כי ניתן לעצור אותו, ושחייבים לעצור אותו לטובת כולם. לאירופאים אין הרבה אפשרויות. לאירים היתה אפשרות אבל הם לא ממשו אותה. ב-17 ליוני תינתן ליוונים ההזדמנות שלהם. הצבעה עבור סיריזה תציע לאזרחים אירופה סיכוי לשבור את המעגל הזה. זו תהייה ההזדמנות לומר מספיק ודי. לומר כי הגיע הזמן לשנות כיוון כדי להציל את גוש האירו, וכדי למנוע את השפל הכלכלי הגדול שיגיע אם מערכת האירו תתרסק לשברים באופן רשמי.

 

לדעתו של פרופ' יאניס וארופאקיס אין מה לחשוש מ'הקיצוניות השמאלית' של סיריזה, והוא נותן שלש סיבות לכך:
ראשית, כי זו המפלגה היחידה שמבינה את הנושא, שמבינה (א) כי יוון חייבת להישאר בגוש האירו (למרות הכשלים הברורים של הגוש), ו- (ב) כי גוש האירו לא ישרוד אלא אם מישהו יכריח את אירופה להפסיק מייד את מצעד האיוולת של הצנע התחרותי.
שנית, כי הצוות המצומצם של הכלכלנים הפוליטיים שינהלו משא ומתן בשמה של סיריזה הוא צוות טוב. אלו הם אנשים מתונים עם הבנה טובה של המציאות העגומה העומדת בפני יוון וגוש האירו (פרופ' וארופאקיס מדגיש שהוא אינו חלק מהצוות הזה, אבל מכיר את אלה אליהם הוא מתייחס).
שלישית, כי, בכל מקרה, ההצבעה עבור סיריזה לא תביא לממשלה של סיריזה בלבד. אף מפלגה, כולל סיריזה, לא תהיה בעמדה להקים ממשלה לבדה. לכן, השאלה היא, האם טוב יותר לאירופה עם ממשלה באתונה הכוללת את סיריזה כציר מרכזי או ממשלה הנתמכת על ידי חסידי החילוץ שהמוניטין שלהם נפגם, ועם סיריזה המובילה מהאופוזיציה.

לפרופ' וארופאקיס אין צל של ספק כי האינטרסים של אירופה יוגשמו טוב יותר באפשרות הראשונה.

אוסיף עוד כי למרות שהאיום של הטרויקה על יוון הוא איום ריאלי, יוון אינה חדלת אונים בפניו.

יוון תחת סיריזה תחליט בסבירות גבוהה על שמיטת חובות. במקרה זה היא תיענש בחומרה על ידי המערכת הפיננסית האירופית והבינלאומית. הם ינתקו את הזרמת הכסף, והיוונים לא יוכלו לרכוש מזון ונפט. יתכן והיוונים גם לא יוכלו להימלט למדינות אחרות. המוסדות הפיננסיים האירופאים והבינלאומיים יענישו את היוונים כי הם יכולים וכי הם מאמינים שהם צריכים לעשות זאת כדוגמה, כי הם מודאגים לגבי ספרד, פורטוגל, אירלנד ומדינות אחרות.
התגובה היוונית לכך צריכה להיות פרגמאטית וקשה.  יוון תצטרך לפעול בצורה יצירתית ורצינית ליצירת כלכלה חדשה, ויש לה מספר אפשרויות. אלו שאינם יוונים לא יאהבו אפשרויות אלו, אבל הם יצטרכו לחיות עם זה. כאשר מיליוני יוונים ימצאו בסכנת רעב, המדינה צריכה לעשות את מה שצריך לעשות, והיא לא צריכה לשחק יפה עם אלו שמנסים להרוס אותה.

להלן מספר אפשרויות:
• ליוון יש צי דיג גדול והיא יכולה להשתמש בו כדי להוציא מהים התיכון את מירב המשאבים כדי להזין את עצמה.
• יוון יכולה לבצע עסקאות עם מדינות שאינן במערכת המערבית ועם מדינות 'מנודות' ודחויות אחרות. אפשר להתחיל עם רוסיה ואיראן בתחומי הנפט. בתמורה יוון יכולים להציע זכויות נמל מים חמים לצי הרוסי, וגישה לשוק העולמי לנפט האיראני.
• יוון יכולה לעשות עסקאות מזון עם מדינות שונות בעולם השני. לדוגמה עם ארגנטינה, שאין לה שום סיבה לאהוב את קרן המטבע או את האיחוד האירופי, אשר הבטיח להעניש אותה על הלאמת הנפט בארגנטינה. בתמורה יוון יכולים להציע לארגנטינה שימוש במחירים מוזלים בצי הסוחר שלה.
• יוון יכולה להיות 'חור שחור' בבנקאות למשקיעים ברחבי העולם. אם מישהו רוצה לשמור כסף ביוון, הם יכולים. בלי לשאול שאלות, ובלי צורך בטפסים.

• איסור מוחלט על הוצאת כספים מחוץ למדינה. הפעלת פיקוח על המטבע כדי לוודא שהכסף שנשאר לא יעזוב את המדינה.  אם בנקאי או כל אחד אחר יעקוף תקנות אלו, העונש צריך להיות כבד כולל כליאה לזמן ארוך.
• יוון חייבת לשנות את מערכת המס, ולהתעקש על מיסוי אמת של העשירים באמצעות מיסוי פרוגרסיבי כבד, ולהפחית את הנטל על העניים שמספרם רב מאד עכשיו.
• בשלב המיידי יוון צריכה לבנות מערכת של קיצוב מזון, עם כרטיסי מזון ואספקת מזון מובטחת לכל אדם במדינה. זה לא יהיה קל ונעים, אבל יחד עם הפעולות לעיל, ניתן יהיה לוודא שאף אחד לא יהיה רעב.

אמנון פורטוגלי

המכללה החברתית כלכלית.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

2 תגובות

  1. תכנית הפעולה של השמאל ביוון :

    […] זה בא בהמשך למאמר על המשבר ביוון ובאירופה, ולמאמר של מייקל הדסון על מעברה של אירופה […]

  2. עבודה שחורה » תוצאות הבחירות ביוון – איתות אזהרה לקהיליה האירופית :

    […] […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.