postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הפרופסיה של אופק חדש

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפרופסיה של אופק חדש

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 7.06.12 1:05

גליה מור מפרטת במאמר שלפניכם מספר תקנות אבסורדיות בתכנית אופק חדש

אנשי חינוך בכירים אוהבים לצטט את משפט המפורסם מדו"ח מקנזי:  "איכות מערכת חינוך אינה יכולה לעלות על איכות מוריה" . משפט זה מסכם בקצרה את האג'נדה של דו"ח דוברת שעל בסיסה נרקמו שלל הרפורמות שהושתו על המערכת בשנים האחרונות, שעיקרן שיפור רמת ההוראה בדרכים שונות. הסבת אקדמאים, הערכה ומדידה, פיקוח, דיווח, הקמת אבני ראשה בדגש על הכשרת מנהלים מוקפדת, וכן הכשרת מורים מנותבת ומוקפדת. שהרי ידוע בציבור "שהמורים למדו עד כה סריגה ומקרמה…"

ואלו התקנות החדשות: התמחות מקצועית – מורה אקדמאי יבחר ללמוד מידי שנה  60 שעות מתוך המתווה לפיתוח מקצועי (תוך דיאלוג עם המנהל), לצורך  קידום לדרגות 2 – 6.

מורה אקדמאי המתקדם לדרגות 7 – 9  ילמד החל מתשע"ב 210 שעות לקידום בדרגה שלמה, לפי הפירוט להלן: 60  שעות ממבחר הקורסים לדרגות 2 – 6 שני קורסים של 75 שעות, המיועדים למורים לצורך קידום לדרגות 7 – 9, במוסד אקדמי מוכר ע"י המועצה להשכלה גבוהה (סה"כ 150 שעות). כל קורס בן 75 שעות יכלול 45 שעות לימוד פרונטאליות, 15 שעות הנחיה אישית ו-15 שעות נוספות לביצוע פורטפוליו (תלקיט(.

רשימת המוסדות האקדמיים בהם ניתן ללמוד במתווה ההתפתחות המקצועית לדרגות 7 – 9 מופיע בקישור הבא –  כאן

אך מה יעשה במורה או מנהל בית ספר משכיל שלא הצליחה להתיישר עם התקנות ?

על זה נאמר: זו הבעיה שלו  ובקצרה: זב"ש !

לא הצלחתם למצוא השתלמויות מעניינות וחדשות בהרכב של 60 שעות ? זב"ש.

לא נפתחו קורסים באוניברסיטה עקב מיעוט משתתפים – זב"ש.

למדתם רק 30 שעות השנה ? אתם מעוניינים ללמוד בשנה שלאחריה 120 שעות – עברתם על התקנות !  אין צבירה של שעות …זב"ש.

יש לכם תעודות מקצועיות שרכשתם לפני עידן האופק, צברתם גמולי השתלמות הרבה מעבר למקסימום ? למדתם יותר מ 60 שעות  – האח הידד, עשו ערימה יפה מהתעודות והניירת הדליקו מדורה והוסיפו תפוחי אדמה.

הפרופסיה החדשה של משרד החינוך עיקרה המבנה ולא התוכן.  המקום, הזמן, מספר השעות, האישורים, התקנות והמעקב הממוחשב. התוכן? ממש לא חשוב !

כאמור: " כל קורס בן 75 שעות יכלול 45 שעות לימוד פרונטאליות, 15 שעות הנחיה אישית ו-15 שעות נוספות לביצוע פורטפוליו (תלקיט(."

"תלקיט" אגב,  מזכיר לי מקרמה.

לסיום – פנייה רצינית:

לכל המורים והמורות המנהלים והמנהלות שהבינו שמשהו מאוד רקוב בממלכה… שניסו להסביר ולשכנע דרך הערוצים המקובלים וזכו לתשובות שליליות ולקוניות.

אנא אתרו את נציגי נחל בהסתדרות המורים העבירו את המידע, יחדיו נפעל לשינוי הגישה, ולשיפור אמיתי של מעמד עובדי ההוראה.

כאמור: "איכות מערכת חינוך אינה יכולה לעלות על איכות מוריה" .

גליה מור

דוברת סיעת נחל בהסתדרות המורים

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

16 תגובות

 1. שושי פולטין :

  זו נראית שיטה ידועה מראש – איך לא לקדם את דרגתו של המורה.
  כמה מורים יצליחו להתקבל לקורס במוסד אקדמאי שבו המרצה יהיה מוכן לתת לו "הנחיה אישית" או יאפשר לו לבצע "תלקיט"?

 2. גליה :

  שושי שכחתי להזכיר את המכסות…גם אחרי שצלחת את כל הכללים המחמירים – יש מכסות ! אין קידום אוטומטי.

 3. דליה :

  החליפו את עקרון הוותק בעקרון של לימודים. במקום להתקדם אוטומטית מדי שנה, המורה צריך ללמוד (כאילו כדי לעסוק בהוראה לא למד). הבעיה היא שלא נותנים לו יד חופשית לבחור לפי צרכיו המקצועיים, לפי התכנים, אלא קובעים לו את מסגרת הלמידה. ובכך יש בעיה. האם מסגרת הלמידה הזו מתאימה למסגרות הלמידה באותם מוסדות לימוד המופיעים ברשימה? האם מי שקבע את המסגרת הזו, תאם אותה לצרכי המורים?
  התופעה הזו בה מורה לומד יותר שעות מן הנדרש, ושעות אלה אינן נחשבות לו לצבירת זכויות היא שערוריה בפני עצמה והבעה של זלזול במורים.
  וסרמן הבטיח שבעיות ב"אופק חדש" ניתן יהיה לשנות ולשפר. אולי זו נקודה שצריך לשפר?
  לא הבנתי מה עניין "אבני הראשה" פה? מה התפקיד של "אבני הראשה" בהקשר זה?

 4. איתי :

  לא ברור אם יש לך ביקורת על עצם הגישה שמבקשת לשפר את רמת ההוראה או על הדרכים הספציפיות שבה מנסים להשיג את המטרה הזו.

  הסיסמה של מקנזי (בלי קשר להרבה שטויות בדוח) היא לא טובה ולא רעה, כי ניתן להשתמש בה גם להצדקה של מאבקים סוציאל-דמוקרטיים למהדרין כמו

  1. להעלות משמעותית את שכר המורים כאמצעי למשיכת סטודנטים איכותיים(ר' טבלאות בדוח מקנזי 1 ישראל לעומת העולם)
  2. להימנע מהכשרות אינסטנט, למשל של מוסבים (הסבה לעובדי הייטק למשל), משום שרובם לא ישרדו במערכת בטווח הארוך.
  3. להפסיק העסקה מנצלת של עובדי קבלן בהוראה – מתכון די בטוח לירידה באיכות כה"א ולתחלופה מהירה על חשבון פירות הניסיון.

  דבר שני, שכנעת אותי היטב שיש בעיות בכללים הנוקשים הנוכחיים, אבל זה לא אומר שהעולם הישן הוא משהו שצריך להתגעגע אליו.

  אבא שלי היה מורה הרבה שנים, הוא היה מקבל כל שנה את חוברת ההשתלמויות עבת הכרס. רובה היתה פשוט חרפה למעמד המורים, כן כולל הסריגה והמקרמה ושאר קורסים מסוג זה שפירנסו היטב כל מיני עמותות ובעיקר גופים למטרות רווח.

  האם ההסתדרות הרפואית היתה מוכנה למתן גמולי השתלמות לרופאים על קורסים של קיפולי נייר? אני מאמין שלא. מנתחת לב-חזה צריכה ללכת להשתלמויות על חידושים שנוגעים ישירות או בעקיפין לתחום העיסוק שלה (לא רק מדע וטכנולוגיה, גם אתיקה ותקשורת בינאישית), ואם היא רוצה ללמוד מקרמה שתעשה זאת על חשבונה ובוודאי לא תצפה מהמדינה לשלם לה שכר גבוה יותר כי עשתה קורס במקרמה.

  אני לא אומר שכל המורים בישראל למדו מקרמה וסריגה, אבל בעולם הישן המורה לביולוגיה שלמדה מקרמה קיבלה אותה תוספת לשכר כמו המורה לביולוגיה שעשתה קורס אוניברסיטאי על חידושים בביולוגיה מולקולרית. בעיני זה היה מבזה למורים ובוודאי לא תמריץ להשקעה בקורסים אקדמיים ברמה גבוהה שדורשים הרבה מהסטודנט.

  בקיצור, חוץ מהגמישות הנדרשת בנהלים, שם אני מסכים איתך לחלוטין, לא ברור לי איזו גישה שונה את מציעה לתוכניות של Continuing Professional Development של מורים.

  דליה,

  ככל הידוע לי בטבלאות שכר של אקדמאים בשירות המדינה יש נוסחת וותק מתונה בהרבה משל מורים, ולעומת זאת דרגות של התמקצעות (ונדמה לי שזה גם כולל מכסות, כי לא הגיוני שחצי מהעובדים יהיו בכירים…). יש יתרונות למודל הזה מבחינת מעמד המורה ומוטיבציה שלו ללמוד ולהתמקצע, במקום ליהנות באופן פסיבי מהזמן שחולף לו.
  ארגון המורים הציע בעבר מודל כזה בעצמו למשרד החינוך:
  http://www.blacklabor.org/?p=33064

  בעוז לתמורה הסופית, נוסחת תוספת הוותק נותרה בעינה, על מנת לעקר ביקורת של המורים, אבל תוספות הדרגה הן בדיחה עצובה ביחס להצעה המקורית של ארגון המורים מ-2004 http://www.blacklabor.org/?p=34756

 5. גליה :

  איתי, בשונה מהכותרת – זה לא מאמר .
  אין לי ביקורת על המטרות יש לי ביקורת על הדרך ועל התוצאות.
  הדרך הייתה שרלטנית ובהתאמה תוצאותיה "מתגלגלות"…. לא מעניין את משרד החינוך מה למדת, כמה ולמה והאם את "פרופסיונלית" (או "מורה אומן") כמשתמע מהמושג. אלא שהקורסים יענו על הקריטריונים של כמות , זמן, מקום. כך שאם למדת למשל אסטרטגיות להוראת הקריאה בשנת 2009 ונכנסת לאופק בשנת 2010 ההכשרה הייתה כלא הייתה. במילים אחרות אין להם התנגדות שתעשי את אותה השתלמות שוב תגישי את אותן עבודות (בשנת 2012) ורק אז תוכלי לקבל על כך קרדיט בשכר.

 6. שושי פולטין :

  לאיתי,
  כמורה לביולוגיה אשר מעולם לא עשתה קורס מקרמה וכו' אלא השתלמויות מקצועיות , אני רוצה להעמיד אותך על טעותך.
  במסגרת שנת השבתון צריך המורה לקחת קורסים שונים, חלקם מזכים בגמול ואחרים- כמו בדוגמא שלך מקרמה – לא מזכים בגמול.הם רק נכללים במסגרת השעות המחוייבות. יש הגבלה למספר של שעות כזה.
  אגב, פעם אחת כן לקחתי קורס של צפיה מודרכת בתיאטרון וקולנוע ועל אף העובדה שלא מדובר בקורס "מקצועי", הרגשתי שזה מעשיר אותי כמחנכת. מורה/מחנך צריך גם השכלה כללית ולא רק מקצועית.

 7. איתי :

  את בעצמך כתבת

  "איכות מערכת חינוך אינה יכולה לעלות על איכות מוריה" . משפט זה מסכם בקצרה את האג'נדה של דו"ח דוברת שעל בסיסה נרקמו שלל הרפורמות שהושתו על המערכת בשנים האחרונות"

  אבל אני לא רואה את הקשר בין משפט הפתיחה הזה ובין כל הביקורת הנכונה על הנהלים המטופשים.

  הרי דווקא אחת הביקורות המרכזיות על דוח דברת היא התמקדות היתר ברפורמות ארגוניות-ניהוליות, ומעט מדי המלצות בתחום הפדגוגי,

  והנה פה יש מהלך פדגוגי משמעותי: במקום לשלם למורים תוספת שכר שווה על חוג ברידג' ב"מכללת הברידג' של משה בע"מ" ועל קורס אוניברסיטאי לתואר שני, יש תגמול רק על קורסים אקדמיים.

  זה דבר שבעיני מקדם את התמקצעות המורה ואת מעמד המורה, האם אינך מסכימה לכך?

  לא הבנתי אם את רוצה להרחיב את רשימת המוסדות המאושרים גם ל"איכותיים שאינם אקדמיים" (למשל – הסינמטק, מכון אבשלום, יד בן צבי אבל לא מכללת הברידג' של משה בע"מ…). במקרה שכן, מהו הקריטריון שאת מציעה ל"תעודת איכות" למוסד, ואיך תמנעי מדרון חלקלק של חזרה לימי החוברת עבת הכרס?

  נקודה שנייה, את מלינה על כך שלמשרד ממש לא אכפת מה המורה לומד במוסד המאושר, הוא רק סופר שעות. הביקורת על המגבלות הקשיחות של תמהיל הקורס נראית לי מאוד הגיונית (הרי רוב הקורסים האקדמיים לא עומדים בתנאים), אבל איך בדיוק את רוצה שהמשרד יתעניין בתוכן? האם את רוצה שהמשרד יקבע שהמורה למדעים תוכל ללמוד רק קורסים מדעיים ולא קורסים אקדמיים על השואה או על פסיכולוגיה של גיל ההתבגרות? נראה לי שאם המשרד היה מתעניין גם בתוכן, זה רק היה מחריף את הקושי למצוא 60 שעות השתלמות בשנה, שעליו הצבעת.

  בקיצור, בהנחה שנותנים לך לייצר "תוכנית לאומית לחינוך" אלטרנטיבית לדברת, או פשוט להיות האחראית במשרד החינוך להשתלמויות מורים, איך תיראה המדיניות שאת רוצה?

 8. שושי פולטין :

  הבעיה המרכזית העולה לדעתי מהתלונות של גליה היא שאין גמישות בשעות.
  מורה חייב להשתלם מסגרת שעות קבועה, אם למד יותר "אבוד" לו, הוא לא יכול לצבור שעות אלו לשנה הבאה וזה אבסורד. יכול בהחלט להיות מצב שהשתלמת מספר שעות גדול יותר בשנה אחת ואילו בשנה לאחריה מסיבות אישיות היה קשה למלא את מכסת השעות. בשני המקרים הפסדת…

 9. איתי :

  שושי,

  גם לרופאה בבי"ח ממשלתי ולעורכת בפרקליטות המדינה זה מועיל מאוד ללכת לקורס של השכלה כללית כמו צפייה מודרכת בסרטים.

  השאלה היא

  א. האם המדינה צריכה להשתתף במימון חלקי/מלא של זה

  ב. האם המדינה צריכה להגדיל את המשכורת של רופאה/עו"ד שעשתה קורס כזה.

  לדעתי – לא ולא. עדיף להשקיע את התקציב בהעלאת שכר הבסיס של המורים הרופאים והפרקליטים, ובהכנסה הפנויה הם יבחרו מה לעשות. אם קורס בסינמטק עושה להם טוב לנשמה – שילכו על זה, ואם רכישת אוהל ויציאה למסע במדבר עם הילדים עושה להם טוב לנשמה – שילכו על זה. כל זה לא קשור ל- continuing professional development (סליחה אני לא מכיר את המושג בעברית, הכוונה לתהליכי הלמידה של מורים מהיום שסיימו את תהליכי ההכשרה וקיבלו ת. הוראה) שהמטרה שלו היא לשפר את איכות ההוראה: יותר ידע פדגוגי, יותר ידע תוכן, יותר ידע בממשק בין פדגוגיה לתוכן (מושג PCK).

  נ.ב. אני לא יודע על מקרמה, אבל בחיפוש פשוט בגוגל מצאתי קורס "שזירת פרחים למתחילים" בכפ"ס שכתוב עליו במפורש שהוא מוכר לגמול השתלמות. אם אני מבין נכון, משמעות המושג "מוכר לגמול" היא שהקורס מזכה בגמול בתלוש השכר. לא? גם אם המשמעות היא "רק" שמשרד החינוך מסבסד את הקורס למורה, אבל לא נותן לו תוספת שכר, זה גרוע בעיני.

 10. שושי פולטין :

  ובכ"ז איתי,
  אני באמת לא יודעת על שזירת פרחים,מעולם לא התעניינתי, אבל אני חושבת שההשכלה הכללית יותר חשובה למורה/למחנך מאשר לרופא ואם הוא, המורה, ייקח קורס בידיעת הארץ הכולל טיולים או קורס צפייה מודרכת כנ"ל זה יועיל לו בתפקידו כמחנך.

 11. גליה :

  איתי,
  ראשית בגוגל ניתן למצוא תמונות אמיתיות של חייזרים וספינות חלל אך המדע טוען שהם לא בקרו אותנו. ושנית אין לי ויכוח על מה שהיה אלא על מה שיהיה .
  הסוגיה הפעם, לא מאוד מורכבת 🙂
  האם מדינת ישראל רוצה מורים איכותיים ומוכנה לשלם עבור "פרופסיה" או שכל העניין הוא טרטור ושחיקת שכר . זה הכל.

 12. איתי :

  שושי, אני חושב שהמורים מספיק אינטלגנטיים בשביל לבחור מה טוב בשבילם.

  במקום שהמדינה תתחבט בשאלה ובסוף תקבע שקורס ידיעת הארץ מזכה בגמול וקורס שזירת פרחים לא מזכה בגמול, עדיף שתיקח את כל הכסף שהיא שילמה לקורסי ידיעת הארץ, קורסים בסינמטק וקורסי שזירת פרחים ותעביר אותו לבסיס השכר של המורה. המורה הסקרן ילך לצפייה מודרכת וישכיל, המורה הלחוץ ישזור פרחים ויירגע, ומורה שלישי פשוט ייקח את הילדים לראות פריחה במדבר כי סוף סוף יהיה לו כסף לדלק.

  גליה,

  אני חושב שמי שקבע את המדיניות של "קורסים אקדמיים כן ושזירת פרחים וברידג' לא", בהחלט רצה מורים איכותיים ופרופסיה, והיה מוכן לשלם עבור זה בנדיבות.

  הבעיה היא לא בעיקרון של המדיניות החדשה אלא בפריטת המדיניות העקרונית לנהלים. לא נראה לי שיש פה כוונת זדון למנוע מהמורים השכלה ותגמול ראוי, אלא פשוט איוולת שצריך לתקן: כאן להוסיף גמישות בין שנים, פה להוסיף גמישות של תמהיל השעות, שם להוסיף כמה מוסדות לרשימה וכו'.

  ועכשיו השאלה היא מה הדרך היעילה ביותר להפוך את המשאלות למציאות: לבוא למשרד החינוך עם רשימה עניינית ומשכנעת של תיקונים נקודתיים, או להתייחס אל כל סיפור ההשתלמויות באופק כאל מזימה מרושעת מבית שלמה דברת לפגיעה במורים.

  השיטה השניה טובה כדי לייצר רעש ועצבים בפורומים, אבל אני לא חושב שהיא טובה כדי לשנות מציאות. ובמבט רחב יותר – אם ההתייחסות שלנו אל אנשי משרד החינוך היא בהכללה כאל חבורה של רשעים וטיפשים שאינם חפצים בטובתם של המורים, אז מה הפלא שהציבור מצביע בהמוניו בעד הפרטה?

 13. גליה :

  איתי,
  או שאתה תמים (ולא עשית שעורי בית? … שהרי המנג'ריאליזם הזה יובא היישר מאנגליה) או שאתה מתמם. בכל מקרה נמתין ונראה מה יהיה גורלו של "השעון" .

 14. אורנה :

  לפני שנתיים עשיתי השתלמויות שנות בסדר גודל של 180 נקודות בשנה אחת. אופק הכירה רק ב- 60.
  בשנה שעברה אוי לאובדני, ולבושתי, טעיתי מרות ובחרתי בהשתלמויות נפלאות ולא שמתי ליבי לכך שהן הכנו לי רק 58 נקדות! כלום לא עזר הנקודות הלכו לאיבוד, ועכשיו נצטרך להשלים עוד שנה של השתלמויות חוזרות ונישנות על ניהול כיתה, התנהלות המורה, דרכי הוראה ועוד השתלמויות בנושאים אלו לאופק חדש!
  המגוון מגוחך, ורובו בא ללמד אותנו אחרי לא משנה כמה שנים במקצוע, איך ללמד, כל קשר להתפתחות הרוחנית והמקצועית של המורה מקרית בהחלט!יש אומנם השתלמויות מקצועיות, בעיקר לאנגלית, מדעים מתמטיקה, ומה עם השאר מלבד ניהול המורה?
  ושאלה נוספת
  אני לומדת תואר שני בפעם השניה כל ניסיונותי לקבל תשובה האם הקורסים באוניברסיטה מוכרים לי להשתלמות לא נענו, ולכן בנוסף לשנת לימודים באוניברסיטה עלי לעשות את הקורסים המטופשים, הלעוסים,ממוחזרים באופק חדש כדי לצבור 60 נקודות.

 15. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תכנית אופק חדש הגדילה את מספר
  שעות העבודה של המורים ובמקביל
  הקטינה את עלות שעת הוראה.

 16. ארטור- :

  כמה נקודות בכיוונים שונים .

  א .צר לי שאחת הבעיות העיקריות בנושא דרגות לא הובאה כלל במאמר .
  עליה פעם שניה ב3 הדרגות העליונות כפופה למכסות .בעוד כשנה יתחילו ראשוני המורים שהוכנסו לאופק להיות זכאים לדרגה ,והדרגה תימנע מהם לשנים רבות כי כל המכסות מפוצצות כבר במורים .
  בעצם שליש מטבלת שכר של 9 דרגות יהיו דרגות בלתי מושגות ,זאת כאשר תפקיד העליה בדרגות היה לפצות על הקטנת תוספת הוותק השנתית מ 2% לאחוז בודד ,וכן בגין הויתור על הצמדה לשכר המהנדסים שוויו היה כ 1-1.5% לשנה .
  שנבין: אם ממוצע הגיל של המורים הוא ארבעים ומשהו זה אומר שתוך שנתיים שלוש ,אנו מוצאים שליש מהמורים משתוללים שאחרי כל המשוכות בהשתלמויות בסייומן גם לא יועלו בדרגה (מה שמעמיק משמעותית גם את הפגיעה בפנסיה בגלל הסתמכות על קידום הדרגות )

  ב . לאיתי -המערכת ממש אינה מעונינת שהמורה יבחר את הקורסים שילמד גם אם הם מתוך חוברת של עמוד אחד .ההגדרה של חובת ההשתלמות השנתית הינה "60 שעות מתוך המתווה לפיתוח מקצועי (תוך דיאלוג עם המנהל ".
  המשמעות המעשית הינה שהמנהל (ברצותו) מכתיב בדיוק לכל מורה מה ללמוד .זה גם ההסבר מדוע התכתיב של 60 שעות בשנה לא פחות ולא יותר .אם המנהל שולח לקורס אז אי אפשר לסרב כי אז אין הסכמת מנהל להשתלמות אחרת ,ובאותה שנה המורה בגלל אי לימודים מאריך את זמן קבלת הדרגה הבאה בשנה .
  ג .אני לא חושב שמשרד החינוך מעודד מורים ללמוד .עובדה שברפורמת האופק הוקטן הפרש השכר בין מורה בתואר שני למורה בתואר ראשון מכ 12% ל 5% .
  תואר שלישי באופק מוסיף 5% בלבד מעל תואר שני ,כשבעולם הישן ההפרש עמד על כ 16% .
  מורה שיוצא לשבתון (שזו שנת חופשה ללא תשלום )חי המסכן על חשבון החבילה של קרן ההשתלמות שלו שמשמעותה 66% משכרו הרגיל ,מנסה למלא את המצברים בהחלפת אווירה ותוך לימודים של 16 שעות אקדמיות שנתיות ,ועכשיו באופק רוצים להאיט לו את קצב הקידום בדרגה אלא אם גם יעבוד 12 שעות שבועיות בבית הספר .

  לסיכום : לי אין צל של ספק שמדינת ישראל עושה הכל כדי להוציא את הרוח מאנשים איכותיים מלהתקרב להוראה .
  ברור לי שיום אחד יתברר מי הכוחות שפעלו בעניין ומי הניע אותם ומה ציפה להרויח מהעניין .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.