חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ישראל כץ, פעל לאכיפת חוקי התנועה בגוש עציון

נושאים מכתבים, תחבורה ב 3.06.12 1:03

מספר תלמידים בישיבה התיכונית באפרת הוטרדו מחוסר הבטיחות בכבישי גוש עציון בפרט, ובשטחים באופן כללי. הם ערכו סקר בקרב התושבים וגילו את הסיבות לחוסר האכיפה. במכתב שלפניכם, הם כותבים לשר התחבורה ישראל כץ על המצב, הגורמים לו, וקוראים לו לפעול בענין

כ"ה באייר תש"עב

17/5/12

השר מר ישראל כץ שלום וברכה.

 

הנידון: האכיפה בכבישי יהודה ושומרון

אנו קבוצת תלמידים הלומדים בישיבה התיכונית נווה שמואל השוכנת באפרת, אשר בשטחי יו"ש. במסגרת מטלת הביצוע במקצוע אזרחות החלטנו לבחור בנושא מצב האכיפה בכבישים שנוגע ומפריע לכל אחד מאיתנו. כאנשים פשוטים המתגוררים ברחבי גוש עציון, אנו חשים פגיעים ואף בסכנת חיים בזמן הנסיעות בכבישים, ליד ביתנו בכבישי גוש עציון.

במסגרת העבודה, ערכנו שאלון קצר, שם בררנו קצת על דעת התושבים בעניין. בשאלון ניסינו לבדוק האם התושבים אכן מרגישים שיש חוסר אכיפה בכבישים. לאחר מכן ניסינו להוציא את הגורם לבעיה, האם זהו המצב הגיאו- פוליטי שיוצר אפליה כנגד יו"ש או שמא סיבות טכניות בלבד. בנוסף ניסינו להשוות ע"י החוויות האישיות של העונים את המצב של האכיפה בכבישי הגוש ואת מצב האכיפה בשאר חלקי הארץ.

לאחר שקיבלנו חזרה את תוצאות השאלון, ניסינו להסיק מסקנות שייתנו לנו את חוות דעתם של התושבים. לפי הרגשתינו גם תושבי גוש עציון מרגישים כמונו כאשר 97% ענו שאף הם מרגישים שלא בנוח בכבישים, אף לעיתים מרגישים פגיעים. לאחר ששאלנו לדעתם לגבי הגורם למצב, כ 80% ענו שלדעתם הגורם הוא חוסר אכיפה משמעותי שמונע התפרעויות של נהגים בכבישים.  מהשאלון עלה שכ-90% אחוז מהעונים מרגישים ואף מחוויותיהם האישיות מבינים שמצב האכיפה בכבישי יו"ש גרוע בהרבה ממצב האכיפה בשאר הכבישים בארץ. לפי התושבים, הגורם לחוסר האכיפה להפתעתנו לא נבע דווקא מהמצב הפוליטי ביו"ש כי אם מסיבות טכניות של תשתית ונהיגה פרועה מוגזמת ביו"ש.

 בעקבות העבודה אנו מבינים שחומרת מצב האכיפה אכן משמעותי, לדעתנו לא ייתכן שהמצב יישאר כך.  מחובתנו האזרחית והמוסרית להעלות את המודעות לעניין ואף לדרוש לשינוי. אנו מבינים שיש דברים חמים יותר על הפרק אך אל לנו להתעלם ממצב של אוכלוסייה שלימה הדואגת למדינה ומשרתת את אזרחיה.  שמחנו לראות התקדמות ועשייה בתשתיות בכבישי יו"ש שבוצעו בין השאר בעזרת משרדך. אנו מבקשים ממך מקרב לבנו שלא תתעלם ממכתב זה ושתפעל ותעשה על מנת לשנות את במצב הקיים. אנו יודעים שאכפת לך!

בתודה מראש,

תלמידי כיתה י"א, ישיבה תיכונית נווה שמואל, אפרת.

ברין יאיר

סיטרון נעם

בן-חיים נתאי שמעון

כץ חן יהונתן

עמנואל יהודה

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  יפה.
  אבל…יש לי חדשות בשבילכם: אם הייתם עושים את אותו הסקר בצפון הארץ (מעמק יזרעאל ועד לגבול הצפוני) ובדרום הארץ (מהקו הדמיוני שמחבר את קרית גת לאשקלון ודרומה לא כולל כביש 90 מצומת הערבה בואכה אילת) הייתם מגלים בדיוק את אותה תמונת מצב.

  למה?

  המשטרה לא אוכפת שום חוקי תנועה אלא הפכה לזרוע לקבץ מיסים מנהגי הארץ. ורוב הנהגים – היעד למסוי – נמצאים בין קרית גת בדרום לחיפה בצפון. ובהתאם לזה מערכת הגבייה עובדת.

  רוצים הוכחה? חברה פרטית (מל"מ) מפעילה את מצלמות המהירות (והרמזור) עבור משטרת ישראל. בשלב 1א של הפרויקט הונחו בעיקר מצלמות רמזור אדום בצמתים ונאמר שהן נועדו להילחם ב"גונבי" האדום בצמתים אבל בפועל מצלמות הרמזור מפיקות כמה אלפי דוחות בחודש…על חציית הצומת במהירות מופרזת. מהי מהירות מופרזת? לא ידוע כנראה 5 קמ"ש מעל המהירות המותרת באותו כביש. למה המצלמות לא מצלמות מי שעובר באדום ורק אותו כי לכך הוקמו – כי את השר כץ מענינת התנועה בכבישים כשלג דאשתקד אבל מיסים לגבות הוא יודע – אפילו מצויין.

  מנחם.

 2. חקלאי :

  איך משטרת ישראל יכולה לאכוף את חוקי התנועה ביו"ש אם החוק הישראלי לא מוחל ביו"ש?

  איך לבג"צ יש סמכות לדון בעיניני גבעת האולפנה כשתחום שיפוטו מוגבל למדינת ישראל (ורמה"ג)?

 3. מנחם לוריא :

  חקלאי,

  בדיוק בשאלה הזו דנה הממשלה בימים אלה.

  כבר מזמן מצאו "פטנט" בקשר לזה והוא: החוק הישראלי לא נאכף על השטח אלא רק על האנשים ורק על אלה שהם אזרחים ישראלים.

  אם נרחיב את היריעה:בדיוק ה"פטנט" הזה משמש את הטוענים שישראל מנהלת מדיניות הפרטהייד בשטחים ועל פניו זה גם נכון.

  בחקיקה ואכיפה דמוקרטיים השטח והאנשים הם מקור בכוח ו/או מקור הסמכות ו/או יעד האכיפה – ולכן מה שמצביע הסקר של קבוצת הנערים החבבים האלה הוא על מצב של אכיפה סלקטיבית של חוקי המדינה,במקרה זה חוקי התעבורה.

  זו התנהלות מאוד אופיינית לממשלת נתניהו הנוכחית,ולרבות לפניה,שבה השב ואל תעשה חוסה תחת מטריה אידיאולוגית והמדינה אוכפת/פועלת באופן מאוד סלקטיבי בהרבה מאוד תחומי חיים לרבות תחום התעבורה.

  כשאין אכיפה,אין סדר ומשמעת ואין חינוך הכביש הופך לשדה קטל. ההתנהלות הסלקטיבית של הממשלה עושה הבחנה בין החיים שלי כאזרח בתל-ביב לבין החיים של אביו של הנער שעשה את הסקר וחי באפרת – וגם חייו של מוחמד מאזור ערד – שבאכיפה הסלקטיבית הזו,חשובים פחות.

  ככה זה שכשאת תחום התעבורה,מחינוך ועד להסדרת משמעת וציות לחוק,הפכו למכונת גבייה לאוצר המדינה – ואת הכספים שנגבו לא משקיעים חזרה – לא בתשתית התעבורתית,לא באמצעי התעבורה הציבוריים ולא בחינוך התעבורתי על שלל גווניו.

  כפי שמציין כותב המאמר לא מדובר בעניין אידאולוגי אלא בהזנחה שנובעת מהעדר משילות ומהעדר דמוקרטיה והבנה של המונח הזה.

  לצערי תחום התעבורה הוא רק משל לשאר תחומי החיים,ודי לראות מה קורה בדיונים על תקציב 2013.

  אנחנו,כעם,מוקפים אירועים שבהם חוסר מעש,הזנחה ומדיניות של שב ואל תעשה גרמו לכוחות לא דמוקראטיים לתפוס את השטח ולשנות את תמונת המצב. בשוק זה הטייקונים הממונפים לעייפה והמפסידנים הסדרתיים,ביחסי הבטחון זה נסראללה בצפון והחמאס בדרום ובהרבה תחומים אחרים (בריאות חינוך עזרה סוציאלית) מי שיש לו כסף וחזק פיננסית זוכה ומי שלא בוכה.גם בתחום הפוליטי חוסר המעש מאפשר לקבוצות קטנות של האוכלוסיה להוות לשון מאזניים פוליטית.

  איפה שיש חוסר מעש,לא מקבלים החלטות וכשמקבלים לא עושים,נכנסים כוחות אחרים שצברו את הכוח שלהם מחוץ לקונצנזוס החברתי ומחוץ לטובת הכלל ובמקום שלטון של הרוב על המיעוט מקבלים שילטון של המיעוט על הרוב,אלימות ברחובות,מוות בכבישים ותור ארוך במחסן של העמותה התורנית שמחלקת מזון לקראת חגי ישראל וכו וגו'.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.