חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגת העבודה – להגדיל את ייצוג הנשים

נושאים דעות, פוליטי ב 31.05.12 5:11

אם מפלגת העבודה חפצה לשאת את דגל השוויון והצדק החברתי עליה לשריין מקומות רבים  יותר לנשים ברשימתה לכנסת. השריון שקובע התקנון הנוכחי – אישה אחת בכל חמישיית מועמדים – אינו מספיק
מאת ירון דישון

לפני מספר חודשים סערה הארץ סביב הסוגיה שזכתה לכינוי "הדרת נשים". אך כידוע, הדרת נשים אינה מתרחשת רק במדרכות בית-שמש או באוטובוסים בירושלים, אלא באה לידי ביטוי גם בלב ליבה של הממלכתיות הישראלית, במוסד הכנסת.

 לכנסת המכהנת כיום נבחרו 21 חברות כנסת, שהן 17.5% בלבד מכלל חברי הכנסת (במהלך הכהונה חלו שינויים בעקבות פרישה וכניסה של ח"כים). שיעור זה הוא הגבוה ביותר שנבחר לכנסת אי פעם, ובכל זאת הוא מציב את ישראל במקום המאוד בלתי מחמיא מבחינת שיעור נשים בפרלמנט – בתחתית הרשימה בקרב מדינות המערב, מקום אחד מתחת לקמבודיה.

 בנורבגיה, למשל, אחת המדינות שבהם ייצוג הנשים בפרלמנט הוא הגבוה ביותר, כ-40% מכלל חברי הפרלמנט הן נשים. שיעור ייצוגן של נשים בכנסת הישראלית נותר נמוך לאורך השנים וזאת על אף שמחקרים בינלאומיים מראים ששיטת הבחירות בישראל, שיטת בחירות יחסית בעלת מחוז בחירה אחד, אמורה לאפשר ליותר נשים להיבחר.

 נהוג לומר שהמפלגות הערביות והחרדיות הן שמורידות את שיעור ייצוגן של נשים בכנסת. אכן, העדרן המוחלט של נשים ממפלגות חרדיות וייצוגן הנמוך במפלגות ערביות הוא תופעה מצערת, אך אי אפשר לפטור את הבעיה בכך, מפני שגם בשאר המפלגות אחוז הייצוג של נשים הוא נמוך. כך, בשתי המפלגות הגדולות בכנסת – קדימה והליכוד- רק רבע בלבד מחברי הכנסת שנבחרו היו נשים.

 למה זה חשוב? ראשית כל כי יש כאן חוסר שוויון משווע. נשים מהוות יותר ממחצית מהחברה ובכל זאת הן מהוות שיעור כה נמוך בכנסת. נדמה שלא צריך שום טיעון נוסף על מנת להצדיק את החשיבות של העלאת שיעור השתתפותן של נשים בפוליטיקה. ובכל זאת יש עוד טיעונים. ראש ממשלת נורבגיה, למשל, טען בראיון לניו-יורק טיימס כי ייצוג גבוה יותר לנשים בכל תחום, ובפרט זה בפרלמנט, מועיל לחברה ותורם לכלכלה. למשל, בישראל שבה שכר עבודתן (לשעה) של נשים נמוך בכ-20% מזה של הגברים תתרום הגדלת ייצוג הנשים בכנסת לא רק לשיפור הכלכלה, אלא תהווה גם דוגמא לכלל החברה בתהליך שיביא לקידום שוויון אמיתי בין גברים ונשים במדינה.

 מפלגת העבודה חרתה על דגלה את מדיניות השוויון, הצדק החברתי והסוציאל-דמוקרטיה. אך שוויון בין בני אדם זה גם שוויון בין נשים וגברים ולמרות זאת, בתקנונים הקיימים במפלגה מוגדר שיריון של אשה אחת בלבד בתוך כל חמישית מועמדים. כך, הכניסה שיטה זו בבחירות רק שלוש נשים מתוך 13 המנדטים שקיבלה המפלגה. לפיכך, לקראת הבחירות הבאות חייבת מפלגת העבודה לנקוט בפעולות אקטיביות על מנת להביא להצגת נבחרת שווינית של מועמדים ומועמדות.

 לשם כך חייבת המפלגה להגדיל את מספר המקומות המובטחים לנשים לרמה הנהוגה במפלגות סוציאל דמוקרטיות בעולם, אם בשיטה של הבטחת ייצוג של שתי נשים לפחות בכל חמישיה או לחלופין בשיטת ה"ריץ'-רץ'", בה הרשימה מוגדרת מראש כמורכבת מגבר ואשה לסירוגין.

 מהלך זה להגדלה משמעותית של נשים ברשימת המפלגה לכנסת יהיה ראוי וצודק כלפי עשרות אלפי חברות המפלגה שראויות לייצוג הוגן כמו גם כלפי אלפי הפעילות המתקשות לממש את עשייתן הפוליטית לכדי היבחרות לרשימה לכנסת.

 נוסף לכך, מהלך כזה יוסיף למפלגת העבודה קרדיט רב כמקדמת שוויון בין גברים ונשים לקראת הבחירות הקרובות ויכול אף להוות צעד נוסף בקידום השוויון בין גברים ונשים בישראל, לטובת הנשים, הגברים והחברה הישראלית כולה.

 ירון דישון הוא חבר יסו"ד-ישראל סוציאל-דמוקרטית וחבר בועידת המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

33 תגובות

 1. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  מאוד בעד.

  (הערת אגב: שיעור הנשים במפלגות הערביות הוא 9% אם כוללים את חד"ש, 16.6% בלעדיה. נמוך מהממוצע, אבל לא 'מאוד נמוך)

 2. אלעד הן :

  השאלה היא איך מקדמים את זה בצורה אפקטיבית. לא נראה שזה אינטרס מיוחד של אף ח"כ קיים.
  יש רעיונות?

 3. איתי :

  מעבר להצדקה הפמיניסטית הראויה בפני עצמה, צריך להניח את הדברים על השולחן: יותר שריונים לנשים זה

  א. הסתברות ליותר ייצוג סוציאלדמוקרטי בסיעה

  ב. דרך לתגבר את מחנה שלי יחימוביץ' (מיכל בירן, אסתי קירמאייר…) על חשבון גנרלים ומקורביהם מצד אחד ומחנה פרץ-כבל מצד שני.

 4. דקל עוזר :

  מסכים
  וזה גם שווה 4-6 מנדטים ככה שיותר נשים = יותר גברים חכים

  וצריך בכלל לקבוע עכשיו את הקריטריונים לריצה לכנסת

 5. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  איתי: לא הייתי מניח הנחות לגבי מה יקרה אחרי ההחלטה.
  המשמעות היא שיפתחו המון מקומות לנשים ברשימת העבודה. ואם יפתחו מקומות, נשים יבואו. אתה לא יכול לדעת מראש לאיזה מחנה הן יהיו שייכות.

  דקל: גם אם התחזית האופטימית שלך ריאלית, עדיין אנחנו מדברים על ירידה במספר הגברים (26 מנדטים – 13 גברים; 20 מנדטים – 19 גברים). צריך לדעת שהמשמעות היא שיהיו גברים שלא יצליחו להיכנס לכנסת, בגלל ההחלטה הזו.
  ובכל זאת, אם יש מועד שבו נצליח להעביר החלטה כזו, זה עכשיו – כי אם אכן יהיו 20 מנדטים, מקומם של שבעת הגברים שמכהנים כעת כח"כים מובטח, ולכן הם לא יתנגדו.

 6. נעם מיינרט :

  אני בעד.
  אני חושב ששיטת הריץ'-רץ' היא הפתרון הרצוי בסופו של דבר, אבל לא בטוח שיהיה אפשר ליישם אותה. אני חושש שבעלי אינטרסים ינסו להפיל הצעה כזו. הגברת הייצוג לשתי נשים בחמישייה מהווה פתרון ביניים טוב.

  מצטרף לשאלה של אלעד הן – איך מקדמים את זה? למישהו יש הצעה?

  אגב, תהִיה: איך זה שעד עכשיו הגיבו על הפוסט הזה רק גברים?

 7. נעם מיינרט :

  בעצם, אני אסייג את האמירה הקודמת שלי. הדרך הרצויה, בסופו של דבר, היא שתבחר רשימה בה יש חמישים אחוז נשים באופן טבעי, בלי שיהיה צורך שריון או הבטחת ייצוג. אבל עוד רחוק היום.
  ולמען הסר ספק, כמובן שיו"ר המפלגה לא צריכה להיכלל בהטחת הייצוג, בין אם זאת תוגבר ובין אם לא.

 8. הפרולטר - הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה :

  ההנחה כי "… ואם יפתחו מקומות, נשים יבואו." היא פשוט מעליבה – את הנשים ואת חברי המפלגה ומצביעה.

  כי אתה בעצם אומר – הנשים שיבואו, לא חושבות שהן צריכות להשקיע בעשייה מפלגתית, פעילות ציבורית ובניית בסיס בוחרים … אלא רק כאשר נתפנה מקום שלא דורש מאמץ, נבוא ונתכבד (משהו בסגנון רשימת שינוי\לפיד).

  מעבר לכך, מי שם לך שאם תשריין (וזו רק דוגמא) 8 מקומות לנשים בעשרים הראשונים – אז מעבר לארבע\חמש הקיימות אלו שיגיעו יהיו איכותיות ולא סתם ישתלבו ברשימה רק כי יש מקום פנוי … הרי לא תראה מהן עשייה פוליטית קודמת, לא תראה איך הן מתפקדות בסביבה מפלגתית ותחת משמעת סיעתית וכו'.

  בקיצור, שריונים כאלו הם יפים מאוד בתיאוריה וכושלים מאוד במעשה ובפועל זהים לשריון לגנרל, פרופסור ואקדמי שלא הוכיחו עצמם בעשייה ציבורית קודמת … יתכבדו הנשים ויעמלו על מעמדן בתוך המפלגה כמו כל חבר אחר (ואין מדובר על השוואת תנאי שכר וכו' – אז אל תחברו לשיח הזה).

  ד"א, נשים כמו מיכל בירן ואסתי מוכיחות את הנקודה בעצם העשייה שלהן ואשר בזכותה הן היום מועמדות כמעט ודאיות להשתלבות ברשימה לכנסת – בזכות ולא בחסד.

 9. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  לא ברור לי למה הטענה ש'נשים יבואו' אמורה להעליב מישהו. כשיש לאנשים – באופן כללי – אפשרות פוליטית, הן בוחרות להתמודד. אם נשים ידעו שבמפלגת העבודה מקדמים נשים, הן יבחרו במפלגת העבודה כערוץ הביטוי הפוליטי שלהן (ולא במפלגות אחרות, או בגופים חוץ-פרלמנטריים).

  יש הרבה מאוד נשים שראויות לשמש כחברות כנסת מטעם מפלגת העבודה. אם נפתח את השערים, הן יבואו, וניווכח שהן ראויות (כאילו, אתה ברצינות טוען שאי אפשר למצוא 10 נשים שראויות להיות חברות כנסת מטעם המפלגה?)

  באופן כללי יותר – הטיעון בעד העדפה מתקנת מתבסס על העובדה (המוכחת היטב מחקרית) שמועמדות פוליטיות – כמו נשים בהרבה תחומים אחרים – מגיעות מנקודת התחלה נחותה, בגלל שהן נשים. בגלל שהן נשים, הנטייה של הציבור היא להעריך אותן פחות מאשר גברים מקבילים. למה? כי הסטריאוטיפ שלנו הוא שפוליטיקאים הם גברים. למה? כי אנחנו רגילים לראות הרבה פוליטקאים גברים, ומעט פוליטיקאיות נשים. למה? כי מעט נשים נבחרות. למה? כי אנחנו מעריכים בחסר נשים – וחזרה לנקודת ההתחלה של המעגל
  את המעגל הזה חובה לשבור. וכדי לשבור אותו, צריך להתשתמש באמצעים 'מלאכותיים', כמו שריונים.אין דרך אחרת.

  אגב, אני אשמח לראות סימוכין לטענה שלך ש'שריונים כאלה יפים מאוד בתיאוריה וגרועים מאוד במעשה'. השריונים המאוד-מוגבלים שנעשו במפלגת העבודה הכניסו נשים מאוד ראויות (שלי עצמה בראשן). כמו שירון מראה, הנסיון ממדינות שנוקטות בצעד הזה בצורה יותר רחבה הוא אפילו טוב יותר.

  (ועוד אגב – אני בטוח שאסתי תשמח לשמוע שהיא 'בטוח נבחרת'. היא עצמה לא כל כך בטוחה בעצמה, ואני שותף להערכה הזו, לצערי. פריימריז זה לא דבר פשוט)

 10. הפרולטר - הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה :

  האמירה, שנשים (או כל מגזר אחר) יגיע כאשר יפתחו לו את הדלת – פשוט לא מקובלת עלי: יתכבדו, יתפקדו, יפעלו, יתבלטו ויבחרו … שבירת מעגל בארגון פוליטי המתבסס על בחירות וייצוג דמוקרטי אסור שיתבסס על "שריונים" כי הוא סותר את העיקרון הדמוקרטי אשר לשמו נוצר (בניגוד למקומות עבודה, ועדים ציבוריים וכו').

  עד היום (ואני עסקן ותיק) לא נתקלתי באישה אחת שבאמת רצתה ולא הצליחה להתברג במוסדות המפלגה השונים – ואך ורק בזכות עשיה אמיתית וגם בזכות עסקנות פוליטית לשמה (שזה חלק מכללי המשחק בפוליטיקה).

  מצד שני, יכול להצביע על נשים רבות לא ראויות שקודמו על בסיס העדפה מתקנת ועד היום אנחנו אוכלים את הלוקש שהשאירו מאחור (ואמנע מלנקוב בשמות – תחשוב לבד).

  אני, לדוגמא – לא צעיר, לא אישה, לא ערבי, לא שכונות, לא מגזר ולא נעליים … לכאורה, גם אני צריך העדפה מתקנת כי אין לי סיכוי בהתמודדות פשוטה ורגילה – אז במה אני פחות טוב מאותה אישה?

  לגבי אסתי, הגיל והמין בהחלט מסייעים לה (בלי קשר לעובדה שהיא ראויה) ואני לא רואה "כוכבות נשים" המתמודדות ברשימה שראויות יותר ממנה ולכן על אחת כמה וכמה.

 11. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  אני יכול לחשוב על אישה אחת שזכאית לתואר 'לא ראויה' ונבחרה באמצעות השריונים בשתי מערכות הבחירות האחרונות (וילף). איזה מזל שאין אף גבר לא-ראוי שנבחר ברשימת מפלגת העבודה, למשל, לתפקיד היו"ר, ככה שהבעיה שלנו נובעת משריון נשים (ולא, נניח, מבעיה בגוף הבוחר).

  יש שתי אופציות:
  אתה חושב שהמצב הנוכחי – אישה אחת מתוך שמונה (2/13 ברשימה המקורית לכנסת) – מייצג את מספר הנשים הראויות במפלגת העבודה. פשוט, אין מספיק נשים שראויות להיות ח"כיות בישראל, לפחות לא מטעם מפלגת העבודה.

  האפשרות השנייה: אתה מסכים איתי שיש אפלייה כלפי נשים בתהליך בחירת הח"כים של מפלגת העבודה, שגורם לזה שיהיה להן תת-ייצוג. אם זה המצב, צריך למצוא מנגנון שיפצה על האפליה הזו. אם מנגנון השריונים פסול בעיניך, אשמח לשמוע על מנגנון אחר.

 12. חסוי :

  שלי יחימוביץ בחיים לא תתמוך באסתי לכנסת או בכל אדם בעל עמדות עצמאיות.

 13. הפרולטר - הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה :

  נדב,

  לא אמרתי שחסרים גברים לא ראויים – אלא ששיטת השריונים למגזרים מעודדת את יוצאי המגזר לבינונית ומעצם העובדה שאין להם צורך לעבוד ולהכין את השטח לבחירה שלהם … לצערי, אם תבחן את רוב נבחרי המגזרים\מחוזות השונים תקבע כי הבינוניות שורה שם ובדיוק מסיבה זו.

  לגבי מספר הנשים הראויות, הרי יש די למלא את 120 המושבים בכנסת … אבל, מבחינתי אף אחת מהן אינה ראויה לייצג אותי כחבר מפלגה – אלא אם הוכיחה עצמה בעשייה ציבורית ופנים מפלגתית קודם לכן. אני בוחר נציגים על סמך היכולת שלהם לייצג את האני-מאמין והמצע שלי בכנסת ולא בגלל שהם מוכשרים במקומות אחרים או יפים (שזה בטח עוזר שהם יפים ומוכשרים).

  ולגבי אפליה בהליך הבחירה – אין כזה. בכול פעם שהייתי עד ליצירת "רשימת המלצות" תמיד נשים סבלו רק מסיבה אחת: העובדה שיש להן שריון דחקה אותם לקבל רק את ההקצאה שבשריון ולא מעבר (סוג של פסיכולוגיה הפוכה) … אני גם יכול להעיד שנשים כמו דליה-איציק מעולם לא נזקקו לשריון ונבחרו בזכות עצמן.

  אני מכיר רק מנגנון העדפה אחד לגוף פוליטי דינאמי – ראה חיבור שלי בנושא משנת 2005: http://www.labor.org.il/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/57-%D7%A7%D7%A8%D7%99%D7%90%D7%94-%D7%9C%D7%A4%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%94-%D7%9E%D7%99%D7%99%D7%93%D7%99%D7%AA.html

  העיקרון מאחורי השיטה (שיכולה לעבור התאמות) – היא מאפשרת הזרמה תמידית של דם חדש לרשימה (בפרט צעירים\נשים – כל השאר סובלים דחיקה לאחור) ומאלצת את נבחרי הציבור לפעול ולשמור על קשר תמידי עם הציבור כדי להגדיל סיכויי הבחירה בפעם השנייה שלהם וברשימה הארצית.

  הבעיה בשיטה הנוכחית, אינה קושי של נשים להתמודד – אלא קושי של כל מועמד חדש להתמודד מול חברי כנסת המכהנים עשרים שנה. זה חסר סיכוי לגבר או אישה.

 14. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  אסף, יש הבדל משמעותי בין שיטת השריון של המחוזות לבין שיטת השריון של נשים, שהופכת את כל הטיעון שלך ללא רלוונטית.
  זה לא שנשים צריכות להתאמץ פחות כדי להיבחר, זה שהן צריכות להתמודד כמו כל אחד אחר – ואם לא עומדים במכסה של אישה בכל עשירייה, הן 'מוקפצות' קדימה. אין להן פטור מהתמודדות.

  מעבר לזה, הטיעון שלך על 'חברי כנסת חדשים' – יכול להיות שהוא נכון, אבל לא ברור לי איך הוא רלוונטי לשאלה של נשים-גברים.

  אתה מדבר על העובדה שנשים לא מתמודדות על תפקידים, ושוב נופל לאותו מעגל. אתה צריך לשאול את עצמך איך זה שלמרות שיש כל כך הרבה נשים ראויות וטובות, הן לא לוקחות חלק בפעילות הזו. אם כי אני חייב להדגיש – בפריימריז הקודמים הצבעתי עבור 50% נשים, בלי לעשות פשרות ובלי לבחור מועמדות לא ראויות.

 15. הפרולטר - הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה :

  נדב,

  השיטה שהצגתי נועדה להבטיח התחדשות ועניין המחוזות הוא רק טכני ונתון לשינויים – תתייחס למהות ולא לטכניקה.

  לגבי השריון לנשים, עקרונית אני נגדו ובדיוק מהסיבות שציינת – אם אישה התמודדה וכשלה להשתלב במקום ראלי כמו ערבי שנכשל או בן שכונות שכשל … היא לא צריכה להיות שם.

  ואם מספיק נשים יהיו פעילות במפלגה לטווח ארוך ברמה העירונית המקומית והארצית פוליטית – ואין מספיק פעילות, זו מציאות שכל מי שחווה את הסניפים מודע לה – אז לא הן היו מתמודדות בדיוק מאותו המקום ומאותם האחוזונים … זו לא בעיה שלי (כגבר, שאינו צעיר, שאינו בן שכונות, שאינו מיעוט, שאינו תושב פריפריה) שהן בוחרות לברוח מההשקעה הסיזיפית שדורשה מכול מי שבוחר בחיים ציבורים (דוגמא: יאיר לפיד, גם הוא מחפש קיצורי דרך).

  אני גם מכיר הרבה גברים ראויים שלא מתמודדים – בגלל שחושבים שהפוליטיקה מסואבת או בגלל הסיזיפיות של ההתמודדות … וזה בעיה שלהם, בדיוק כמו שזו בעיה של הנשים המחפשות קיצורי דרך.

  בסופו של יום, נבחר ציבור ח-י-ב להיות בעל נסיון מוכח ושיטת השריונים מאפשרת חובבנות שלצערנו באה לידי ביטוי בכנסת ישראל.

 16. ירון :

  פרולטר –
  הטיעונים שלך נגד הבטחת ייצוג לנשים כמוהם כהתנגדות לחוק שכר שווה לעובד ועובדת. לכאורה – כל אחד/ת צריכ/ה לקבל את השכר שמגיע לו/לה, ולא צריך להכריח מעסיקים לשלם אותו דבר. במיוחד כאשר מגלים שנשים נוטות לדרוש פחות שכר אז בכלל אפשר לטעון שהבעיה היא אצלן…
  אז זהו, שלא. החברה שלנו מפלה נשים ובאופן מבני רואה בהן כזכאיות לפחות שכר ומתאימות פחות לפוליטיקה.
  ולכן – הבטחת ייצוג כמוה כחוק שכר שווה – שניהם מהווים מנגנונים שמטרתם קידום שוויון בין גברים לנשים.

 17. יונתן כ. :

  ירון,חוקי העבודה נועדו להגן על עובדים בסיטואציה שבה הם החלשים(צריכים להתמודד מול מעביד) בין זה לבין פוליטיקאים הבדל עצום.

  ח"כ צריך להיות מסוגל לעמוד על שתי רגליו,זה לא המקום למי שלא מסוגל להתמודד בעצמו על מקומו.

 18. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  פרולטר: אז בעצם אתה אומר – אין בעיה של ייצוג נשים. המצב הנוכחי, של 10% נשים ברשימת העבודה, הוא אחלה מבחינתי.
  אם זה המצב, חבל שלא אמרת את זה בתחילת הדיון. היה חוסך הרבה מלל.

  יונתן: חוק שכר שווה לעובדת ולעובד לא נועד להגן על העובדים מול המעסיקים. הוא נועד להגן על נשים מול גברים. כנ"ל גם בפוליטיקה- אם אנחנו יוצאים מנקודת ההנחה שיש אפליה נגד נשים, ראוי לתקן אותה.

  וההנחה שהשריון מביא אנשים שלא מסוגלים להתמודד בעצמם על מקומם היא מופרכת – ע"ע שלי יחימוביץ', שנכנסה לראשונה לכנסת על מקום של שריון לנשים, וזה לא הפריע לה להגיע להיות יו"ר המפלגה ויו"ר האופוזיציה.

 19. הפרולטר - הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה :

  ירון, ירון הסביר היטב – וגם אני עצמתי התייחסתי מוקדם יותר … אין דין הפלייה מתקנת במקום העבודה ודין נבחר (שוב, חוזר – נבחר) ציבור שצריך להראות נסיון מוכח ולא פוטנציאל.

  נדב – לא רשמתי זאת בשום מקום. אשמח מאוד גם ל-60 או 70 אחוזי נשים במוסדות הנבחרים – כל זמן שיוכיחו עצמו ראויות ולא יוצנחו כמו כל גנרל או פרופסור … זו לא הנקודה כלל … אני גורס שאי אפשר לשריין ולהבטיח ייצוג כאשר מדובר בנבחר ציבור, זו מעילה בסיסית באמון הציבור – לא רק בהקשר מגדרי אלא מגזרי אחר (ואתה מקפיד להתעלם מההבהרה הזו שלי שחזרתי עליה מספר פעמים ובה הסברתי שההסתייגות הנה כללית ולאו דווקא מגדרית).

 20. יונתן כ. :

  חוק מגן על נשים המועסקות מפני המעסיקים ומעסיקות לא מפני עמיתיהם הגברים,אני לא ממש בעמדה לגרוע משכרן של העובדות בדרג שלי המנהלת שלנו כן.

  שלי יחימוביץ לא נבחרה ליו״ר בזכות אפליה מתקנת וזה מראה שגם אם היא נעזרה בשריון היא יכלה לעמוד על שתי רגליה,היא היוצאת מן הכלל המעידההעל הכלל.
  הגדלת השריון מניחה מראש שרוב הנשים בפוליטיקה לא מסוגלות לכך,אין טעם להגן על מי שלא צריך הגנה.

  אים מה להתווכח על הנחת יסוד משותפת,הגדלת השריון תגדיל את מספר הח״כיות ותביא לכנסת נשים שאחרת לא היו מצליחות להגיע לשם,לגן אתם תומכים ולכןנאני מתנגד.

  אתם תומכים כי נראה לכם שמה שחשוב זה יחס הנשים לגברים בכנסת.

  זה לא נכון,ח״כ נמדד ביכולתו לגייס תמיכה פוליטית בתוך מפלגתו ובין מפלגות,כ״כ חכם וחרוץ אבל חסר כוח פוליטי ישיג פחות מח״כ נבער ועצלן שיודע להשיג כוח פוליטי ,אלי ישי משיג יותר דברים מרוברט טבייב,אלי ישי גם יהיה בכנסת הבאה רוברט טבייב?מי יודע? אני בקושי מוצא אותו בגוגל .

  הפואנטה של כל המסה הזאת היא אחת,הכנסת היא לא מקום למי שצריך עזרה ואם מפלגת העבודה תנטרל את עצמה על ידי הכנסת אנשים לא מתאימים אז באמת שלא תהיה לה תקומה.

  מי שראויה תצליח בזכות עצמה,לא בגלל שהיא נכנסת על תקן.

 21. ירון :

  יונתן – נשים ערכיות ומוכשרות יש לפחות כמו הגברים, ובכל זאת בישראל שיעורן בכנסת מעולם לא עלה מעבר ל 17.5%. איזה הסבר יש לכך מלבד אי שוויון מבני ואפלייה?
  כל נסיון לפסול הבטחת ייצוג בטענה של "מי שמוכשרת תגיע בעצמה" פשוט מתעלם מהאפלייה המבנית הקיימת. ושוב – זה בדיוק כמו להתעלם מהאפלייה בשוק העבודה. אין שום הבדל. לפי ההגיון שלך – אם נשים מקבלות פחות שכר כנראה שאכן מגיע להן פחות, ואז למה להכריח מישהו לשלם להן יותר?
  מדינות שבהן יש שיעור גבוה של נשים בפרלמנט הגיעו לכך על-ידי שיטות שונות של הבטחת ייצוג ושיריון. אין שום סיבה לחשוב שכאן זה יקרה אחרת.

 22. דקל עוזר :

  תסלחו לי אבל אני מתעלם מהויכוח העקר האם צריך הפלייה מתקנת או לא (אני יודע שיש מי שקורא לזה העדפה, אני קורא לזה תיקון הפלייה מובנית).
  אני משיב לניתוח של נדב ולמה שנדב אמר (נשים יבואו)
  1. ברור שנשים יבואו! זה יהיה מצוין, נשים מאוד ראויות יבואו, הרבה יותר ראויות ממש שאפשר לחשוב והן יביאו עימן פעילים רבים ויהיו מוכנות לרוץ בפריימריז. זה רק טוב.

  2. היום מפלגת העבודה משריינת 2 נשים בעשירייה ושלי אמרה שהיא לא תיחשב. כלומר סה"כ היום יש 5 נשים בעשרים הראשונות ו-15 גברים.
  אני אומר שצריך 2 נשים מתוך 5 (וזה כולל את כל השריונים ומחוזות והכל, ברור שיש קשר בין הבטחת ייצוג למחוזות!) זה אומר שבמקום 5 נשים יהיה 8 נשים בעשרים הראשונות.

  נניח שזה מביא עוד 5 מנדטים, אז זה מביא עוד 3 גברים, וזה יוצא אותה כמות גברים.

  לגבי הכוחות הקיימים היום, יהיה קשה אך לא בלתי אפשרי להעביר את זה, הכל תלוי בועידה החדשה שתורכב אחרי הבחירות הפנימיות למוסדות המפלגה

 23. גלי :

  דיון מעניין על זכויות של נשים בלי אף אישה ברקע, כמו שהעיר אחד המשתתפים בדיון. אז תרשו לי כמה מילים למרות שאני לא ממש מכירה אתכם.
  באופן אישי, המצב האופטימלי ועל זה אין ויכוח שהבחירות לכנסת יהיו על בסיס אשיות ולא על בסיס המגדר של האדם. בחברה אוטופית זה אכן יקרה.
  לצערנו, אנחנו לא חיים בחברה אוטופית והיא רחוקה מכך. אנחנו חיים במדינה (ובעולם)שבונשים לא שוות. נשים נאבקות על קיומן מחוץ למסגרת הביתית בעבודה ובתפקידים ניהוליים. מקצועות שהרוב בהן נשי, הופכים לפחות אטרקטיביים בלי קשר לחשיבות הערכית שלהם. לאחרונה רואים את ירידת קרנה של הרפואה שהופכת למקצוע נשי.
  זה נכון על אחת כמה וכמה במדינה שהגנרלים שולטים בה, כי מי יודע מתי תהיה המלחמה הבאה וכל מפלגה צריכה כמה גנרלי מחמד שיבטיחו את בטחון המדינה. בטח אחרי שר ביטחון שהציץ במשקפת כשהיא סגורה. ונשים, אפעס, לא מגיעות לעמדות בכירות בצה"ל.

  אני לא אדבר כאן על עמדות של אנשים חשוכים לגבי מקומה של האישה כמו הנשיא לשעבר, למרות שהן עובדות חזק בציבור, כי בסופו של דבר אתם בעד כניסה של נשים לפוליטיקה, השאלה רק כמה ולמה הן זקוקות ליחס מיוחד.

  אז למה נשים צריכות יחס מיוחד?
  כי נשים וגברים, לצערי, לא מגיעים מאותה עמדה. הציפיות שונות, הדברים ששמעו על עצמם שונים.הצורך להוכיח את עצמם בתחומים שונים. החינוך הערכי שונה. לא כולם, כמובן, אבל הרבה מאוד.
  גם הקהל כשהוא ישמע אישה וגבר עם אותן דיעות יעדיף את הגבר, ברוב המקרים. זה משהו בקול, בטון, בביטחון שנוסך ביטחון. רפלקס מותנה. ואני מודה, עובד גם עליי.
  לטובת הנשים אני חייבת לציין שאישה שמגיעה לתפקיד בכיר היא אישה עם אמביציה מאוד גבוהה, כי היא צריכה להוכיח.
  חובת ההוכחה של אישה כפולה – פעם אחת עליה להוכיח שהיא ראויה באופן אובייקטיבי כמו כולם ופעם שנייה להוכיח שהיא ראויה למרות שהיא אישה.

  זה נורא קשה להסביר לגבר למה קשה להיות אישה, על כל החוסר אמון שזה לא בך אישית – אלה בך כציבור. מה זה אומר שמסתכלים דרכך. שכשמדברים איתך ולא מסתכלים על הפה שלך או על העיניים אלא על מקומות אחרים בגוף. אני יכולה להסביר, אבל אתם לא תבינו כי לא חוויתם את זה ביומיומיות שבה נשים חוות את זה.
  אז אנחנו לא ממהרות לתפוס מקומות בכירים, ונשארות קטנות. זה לא תמיד חכם, אבל זה הישרדותי.

  וכן, צריך לפנות מקום. לא רק כדי לפתוח לנשים את הדרך, אלה בעיקר כדי להגדיר שזה חשוב. להציב את העובדה שנשים הן חלק בלתי נפרד מקביעת המדיניות.

  שבת שלום.

 24. אין גבול « האחות הגדולה :

  […] מפלגת העבודה – להגדיל את ייצוג הנשים (ירון דישון, עבדוה שחורה) […]

 25. הפרולטר - הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה :

  גלי,

  פשוט לא מקבל את הטיעונים שלך ובפרט בהתייחס לציטוט הזה: ".. מקצועות שהרוב בהן נשי, הופכים לפחות אטרקטיביים בלי קשר לחשיבות הערכית שלהם. לאחרונה רואים את ירידת קרנה של הרפואה שהופכת למקצוע נשי …"

  לפי ההגיון הזה והיות שבכלל הסקרים הפוליטיקה מקבלת באדיקות את אחד המקומות האחרונים בדימוי הציבורי – הכנסת הייתה צריכה להיות מזמן נשלטת על ידי נשים.

  או, בקיצור – קחו מה שמגיע לכן ואל תמתינו שאחרים יגישו לכן אותו על מגש כסף.

 26. לקסי :

  פרולטר,
  לא מתאים לך הטיעון הלא רציני הזה: "".. מקצועות שהרוב בהן נשי, הופכים לפחות אטרקטיביים בלי קשר לחשיבות הערכית שלהם. לאחרונה רואים את ירידת קרנה של הרפואה שהופכת למקצוע נשי …"

  לפי ההגיון הזה והיות שבכלל הסקרים הפוליטיקה מקבלת באדיקות את אחד המקומות האחרונים בדימוי הציבורי – הכנסת הייתה צריכה להיות מזמן נשלטת על ידי נשים."

  1. לוגית, הטעון שאם מקצוע נשלט ע"י נשים הופך לפחות אטרקטיבי אינו מביא למסקנה שמקצוע לא אטרקטיבי ייתפש ע"י נשים.
  2. עניינית. למרות הסקרים (יוסף בורג: "מדבר סקר תרחק") חברות בכנסת היא אחד המעמדים הנחשקים והנחשבים ביותר. נכון שיש מערכה מתוקשרת לפחת במעמדם על-מנת לעשותם זמינים יותר למשאלות המשמיצים (רמז, טייקונים וחבריהם, גם במנגנון הציבורי), אבל תיאור התפקיד של ח"כ כנחות… אה!

 27. הפרולטר - הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה :

  לקסי,

  מסכים … זה היה כדי להבהיר לגלי כמה הטיעון שלה לא רציני.

  ושוב, אני נגד שריונים בכלל – לכלל המגזרים והשיטה שהצגתי בקישור נועדה רק להבטיח הזרמת דם-חדש לרשימה ומניעת יצירת "קושן" על מקום בכנסת לנציגים כאלו … מבחינתי אופן "שריון" הנציג החדש יכול להיות שונה ופשוט התבססתי על השיטה הנוכחית לשם פישוט העניין … שלא לומר שזה היה לפני מספר שנים כבר.

 28. לקסי :

  פרולטר,
  מצטער שלא כתבתי את הדברים בצורה ברורה יותר.

  הטענה של גלי מחזיקה מים, שלך לא!

  הטענה של גלי היא: כמקצוע נעשה "נשי" הוא מאבד יוקרה ותמורה לעבודה.

  הטענה שלך היא, במלים שלי: כשיש מקצוע או מקום עבודה עם תוית של נחיתות נשים תמלאנה את השורות.

 29. הפרולטר - הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה :

  לקסי,

  אלו ממש לא דברי – זה התרגום שלי לדברים של גלי (ולא כתבתי בשום מקום שהדברים מקובלים עלי) … התרגום שלך לא מקובל עלי והוא בעיקרו תליית האשמה במקום אחר.

 30. גלי :

  הטענה שלי במילים פשוטות, שכשיהיה שיוויון הזדמנויות מלא ובפועל לנשים ולגברים, ובכל המגזרים (ואני אסתפק אם זה יקרה בשלב ראשון במגזר היהודי-חילוני) אני אעדיף שנשים יתמודדו על מקום בפריימריז, בלי שיריונים.
  כל עוז זה לא המצב בכל תחומי החיים האחרים, וכל עוד ישנה אפליה אמיתית בין גברים ונשים, בבית המחוקקים תידרש אפליה מתקנת.

 31. הפרולטר - הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה :

  גלי,

  לא יכול להרפות – את באמת מאמינה כי נבחר ציבור למוסד הנבחר והריבון של המדינה צריך להכנס לשם על חשבון "שריון" ולא בכפוף לקישורים נטו?

  אני מבין שנשים כמו "מירי רגב" הן עבורך סמל לשיוויון … כי אם לא ואם תרשמי פה שהיא פסולה … אז כל התיאוריה שלך קורסת (ותבדקי איך נכנסה לכנסת).

  זה לא מקום עבודה שיכול לספוג "ירידת ערך" בגלל סיבות תפעוליות … זו הדמוקרטיה שלנו.

 32. גלי :

  בוא נתחיל מזה ששיריון זה לא הבטחת מקום אלה הקפצה קדימה. כך שמי שמגיע הוא בהכרח אדם עם קישורים כאלה ואחרים.

  מירי רגב עבור מצביעי הליכוד היא בהחלט דמות ראויה. היא מתלהמת, היא מדברת בססמאות, היא מסיתה ומדברת במחנאות השמאל הרעים והימין הטובים. עבורי היא דמות נוראית אבל היא לא שונה מדנון או מליברמן. למה רק לגברים יש את הזכות להיות מגעילים? גם לנשים מגיע להיות בהמות גסות. שיוויון זה לא רק בטוב.
  גם יוליה שמואלוב, אגב, היא סוג של בהמה, אבל היא נכנסה על בסיס שיריון לעולים – לא לנשים, מה שאומר שבכל המגזרים יש דמויות גסות ובהמיות.
  ועם כל הכבוד, ירידת הערך של הכנסת ממש לא קשורה לנשים או לשיריון מקום עבורן. אם החומר הגברי שמגיע לשם היה קצת יותר מכובד הייתי מוכנה, אולי, לקבל את עמדתך. ואולי, לעומת זאת, הייתי חוזרת לטענה המקורית שלי שכשנשים נכנסות למקצוע מסוים זה ישר מוריד מערכו.
  ואם גם את זה לא היית מקבל, הייתי מזכירה לך שמירי רגב צמחה באותה גברדיה צבאית, ושייכת לאותם גנרלים, שקובעים על פי מי יישק דבר.

  בתנ"ך, אין הרבה נשים, אבל כל אישה שכבר מופיעה, יש לה תפקיד מרכזי לטוב או לרע. ככה זה אצל חברות הכנסת. אין הרבה מהן ולכן כשכבר יש, מעשיהן נבחנים בזכוכית מגדלת לעומת של מקבילהן הגברים.

 33. גלי :

  אני לא בטוחה שאתה מבין שלנשים אין אותן הזדמנויות להיכנס אל מוקדי הכוח כמו לגברים.
  אולי אם היית מבין את זה, היית מבין את הצורך בשריון מקומות ושזה הרבה יותר עמוק מסתם נשים שמנסות להתקדם על חשבון הגברים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.