חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הזכות להישפט – שונתה הרפורמה במשרד התחבורה

נושאים חדשות, מכתבים, תחבורה ב 29.05.12 0:00

תנועת "התעוררות" פנתה לשרי התחבורה והמשפטים בקריאה לבטל את ההצעה להטיל על נהגים המערערים על דוחות תנועה קנס גבוה עד פי חמישה מסכום הקנס המקורי. שר המשפטים השתכנע והצעת החוק שונתה. להלן מכתבו של ניצן מתן מ"התעוררות" ותגובת משרד המשפטים

לכבוד

שר המשפטים יעקב הנאמן

שר התחבורה ישראל כץ

הנידון: פגיעה חמורה בזכות הציבור להישפט בדיני תעבורה

שלום רב,

לאחרונה פרסם דובר משרד התחבורה[1] כי הממשלה מקדמת רפורמה במדיניות הענישה של עברייני תנועה. בהודעה צוין כי ענישת עברייני תנועה המסכנים חיים תוחמר משמעותית. החמרה זו ביחס לנהגים המסוכנים לציבור היא צעד מבורך. אכן, אדם המרשה לעצמו לסכן חיי אחרים ראוי שיתן על כך את הדין.

בהמשך ההודעה צוין כי עומס רב מוטל על בתי המשפט לתעבורה בשל ערעורים שמגישים אזרחים על דו"חות או קנסות שקיבלו. בין האזרחים הללו, כך נכתב, ישנם רבים שתובעים תביעות שווא ונמצאים אשמים. בכדי להוריד את העומס על בתי המשפט בשל משפטים הנגמרים בהרשעה, הומלץ לבצע שני שינויים בחוק. השינוי הראשון יחייב את האזרח להפקיד את סכום הקנס שהושת עליו עוד בתחילת המשפט, והשני יחייב אותו לשלם, במקרה שיורשע, סכומים גבוהים עד פי חמישה מהחיוב המקורי.

בניגוד להכבדה המבורכת בענישה על עבירות תעבורה חמורות, הרעיון האחרון הוא בלתי דמוקרטי ובעייתי, ויש לחשוב עליו שנית. המדיניות האמורה תמנע מאזרחים, לכל צורך מעשי, לפנות לבית משפט במידה שנגרם עמם עוול. אף אדם סביר לא יסתכן בכך שדו"ח של 200 שקלים יתפח לחוב של 1000 שקלים. אזרחים מן השורה שיקבלו דוחו"ת חניה או תעבורה שאינם מוצדקים, בשל טעות אנוש או טעות טכנית, לא יוכלו, מבחינה מעשית, להגן על חפותם בפני שופט. גם עברייני התנועה הרבים,שמספרם לא פורסם, אשר פונים לבית המשפט ויוצאים אשמים – זכאים לעמוד בפני שופט.

את העומס על בתי המשפט יש לפתור בדרכים אחרות, לא במחיר של שלילת הזכות הבסיסית של האזרחים להישפט.

שרים נכבדים, אנחנו פונים אליכם בבקשה לשנות את ההחלטה הזו, או לחילופין להסביר לנו את ההיגון הטמון בה.

בתודה מראש,

ניצן מתן

התעוררות הרשת לשינוי חברתי

 

תגובת משרד המשפטים:

לכב'

מר ניצן מתן

התעוררות – הרשת לשינוי חברתי

שלום רב,

 הנדון: הזכות להישפט

(מכתבך מיום 26.3.12; מכתב גב' תמר שטיינר מיום 29.3.12)

 עימך הסליחה לעיכוב במענה. ראשית אבקש להודות לך על מכתבך, שהועבר להתייחסותי.

 לגופו של עניין – שר המשפטים השתכנע שאכן יש ממש בטענות בדבר בעייתיות הכפלת הקנס פי 5. מכיוון שכך (ובעקבות פנייה באותו עניין מטעם היועץ המשפטי לממשלה), הוא החליט להפחית את העונש המזערי בהצעה החוק, כך שבמקום קנס בשיעור פי 5 מהקנס המקורי, יבוא קנס בשיעור פי 2 מהקנס המקורי. אציין כי גם קנס זה יוכל בית המשפט להפחית במקרים המתאימים.

                                                                  בכבוד רב,

                                                                      יפעת רווה, עו"ד

                                                                       מנהלת מחלקה (פלילי)

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  לא הבנתי: פי חמש מהקנס המקורי זה לא דומקראטי ופי שתיים זה כן.

  בתי המשפט סתומים (תרתי משמע)? תשחררו את הסתימה אם אזרח חושב שיש מקום לערער בפני בית משפט שיעשה את זה בלי ליטול שום סיכון – זו דמוקרטיה.

  לזכור: בדיני התעבורה זה המקרה היחידי שבו השוטר הוא גם השופט וגם המוציא לפועל של גזר הדין. זה מקרה יחודי בתחיקה שלנו (ולא המצאנו את זה) ולכן הדרך לערעור בפני בית משפט צריכה להיות "אוטוסטראדה גרמנית" איכותית ונטולת קנסות והפחדות ותנאי סף זו זכות אלמנטארית לערער על פסק דינו של שופט בכלל ושל שוטר בפרט – לעניין דיני התעבורה. החוק הזה -מר כץ – איננו דמוקראטי בעליל וזו התחמקות מלתת שירות של המדינה לאזרחיה. לך כבר הבייתה והפסק להשחית את התחיקה הפלילית שלנו – נמאסת!!!!

  מנחם.

 2. אאאאא :

  מנחם הפעם אתה טועה,

  בתי המשפט לא סתומים וגם לא מלחץ.

  המדינה לאשמה וגם לא הדמוקרטיה.

  האנשים שהעם שלח לשרת שם בתפקיד שופטים, הם הסתומים (מעטים לא), כך גם יתר הפקידים אוכלי העם ומבזי האנשים, מזלזלי הציבור.

  מקום לערער? לערער על מה? מי מאשים את מי?
  מי קבע שנהג הרג בתאונה? ורכבת יצאה לה להמשך מסע ההרג.
  אותם הפקידים מאשימים אותם שופטים משחקים בנדמה להם.

  בתי המשפט חולים ואף אחד לא קם.

 3. מנחם לוריא :

  אאאאא,

  תתפלא אני לא טועה אלא שאתה אומר את אותם הדברים רק בדרך אחרת. ובכל מקרה זוהי זכותו הבסיסית של אזרח ששוטר עצר אותו,שפט אותו ופסק את דינו לראות עצמו חופשי לערער על כך בפני האינסטנציה הבאה – קרי שופט בית הדין לתעבורה שלו הסמכות המקומית לדון בעניין.

  לשים בדרכו של האזרח הזה מכשלה קרי:תפקיד בבית המשפט את הקנס המקורי ואם תצא חייב בדין העונש הוא כפל הקנס זוהי פגיעה קשה חמורה ובלתי נסבלת בזכות הדמוקראטית הבסיסית הזו.

  הטיעון שאזרחים מציפים את המערכת המשפטית ולכן צריך לערום בדרכם מכשולים הוא טיעון מצוץ מן האצבע של מר כץ שר התחבורה. כי:הפתרון הוא להוסיף שופטים,ליעל את העבודה שלהם לתגמל אותם כיאות (כמדומני פה אין בעיה) והכי חשוב להפסיק,ומיד,את הטיעון שזה מה יש ונערום קשיים כדי לא לסתום את המערכת המשפטית.

  מערכת המשפט בישראל איננה טלית שכולה תכלת ויש לה פגמים וחוליים רבים – רבים מידי להשקפתי. אבל – זה לא יותר מאז מה. כי שום חולי שום סתימה ושום מכשלה לא צריכה לעמוד בפני האזרח/נהג שרוצה עין של שופט שתיזוף את פסק דינו של שוטר התעבורה שהרשיע אותו – כדין,ואולי אפילו בצדק.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.