postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » להכיר את השיטה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להכיר את השיטה

נושאים דעות, מועד ב' ב 28.05.12 5:00

הפחד את הציבור, ואז תמצא פיתרון לפחדים שלו. השיטה עובדת. כל הזמן

מאת יהונתן קלינגר

0. השיטה.
מה שמדהים בשיטה היא שלא מדובר במעשה קסמים; בניגוד לקסם, גם לאחר שהבנת אותה, ראית, למדת ואמרת לאחרים בדיוק כיצד היא עובדת, היא עדיין תמשיך לעבוד. את רוב האנשים ששומעים על השיטה אין לך יכולת לשכנע  שמדובר בטריק, שמשחקים בהם, שהדבר פשוט לא רלוונטי. אבל החלק המזעזע ביותר בשיטה היא שזה בכלל לא משנה: גם אם תצליח וגם אם לא, אתה תצטרך להלחם בקוסם הבא שמשחק בשיטה גם אם תעצור את הנוכחי.

1. אז בואו אגלה לכם משהו.
טוב, בעצם אני לא ממש צריך לגלות משהו על השיטה או לשחרר מידע כמוס, אלא רק להצביע על מגמה, כי יש הרבה שאמרו זאת לפני והרבה שימשיכו. הדרך לשכנע את ההמונים היא תמיד באמצעות פחד : אך פחד לעצמו אינו די; יש גם להציע פתרון פשוט. הקסם בשיטה, אגב, הוא העדר הקשר הרציונאלי בין הבעיה לפתרון וכן העובדה שגם לאחר הפתרון הבעיה תמשיך להתקיים. אבל, הפתרון חייב להיות פשוט : כל פתרון שארכו למעלה מחמש מילים חייב להגנז.

2. הדרישות.
הדרישות הן משהו מהותי; כלומר, חייבים להתקיים שני יסודות: הבעיה והפתרון; הבעיה לא חייבת להיות קיימת, אלא די שהיא תהיה משוערת, נחזת או מפחידה ועתידית. הבעיה גורמת לתסכול בידי רבים; רובם אינם משכילים ואינם מסוגלים לראות את התמונה הרחבה, ואלו מבינהם שכן אינם רלוונטיים לשיטה. פתרון יותר טוב הוא להיות מעורב בתסכול של הרבים; כלומר, אם אתה יכול להיות מעורב ביסוד של הבעיה, לייצר אותה ולהגדיל אותה מבלי שהצד השני ידע או יהיה מעורב, אדרבא. אחרי שהצלחת לגרום לתסכול, נזק ופחד אצל רבים, עוברים לשלב הפתרון.

3. הפתרון.
הפתרון חייב להיות אלגנטי; הוא חייב להיות מורכב ממשפט אחד, בלי יותר מדי מילים גבוהות, בלי שלבי ביניים ובלי קבוצת ניסוי או קבוצת ביקורת. הפתרון חייב להיות סופי, מוחלט, והדרך היחידה; כל מי שמציע פתרון אחר, שכולל בדיקה מעמיקה של הנסיבות שהביאו לבעיה עושה זאת משנאת המדינה או הציבור, או שהוא מזדהה עם הגורמים לבעיה. מעבר לכך, כל מי שינסה לטעון שהפתרון אינו מייצר קשר סיבתי הוא שקרן, רמאי, נוכל ואינו חלק מהאנשים שנחשפו לבעיה. ויותר מכל, הפתרון חייב ללכת עד הסוף. פתרון שהוא חלקי יציג אותנו כותרנים, כנפסדים, כלא-רלוונטיים. הפתרון חייב להראות לכולם בדיוק כיצד אנחנו הקרבן כאן.

4. ולאחר כשלון.
כמובן שהכשלון יבוא בסוף לאחר אימוץ הפתרון; אך אז אין לך דאגה: אמור שהפתרון לא ייושם במלואו; שיפי הנפש האקדמאים שאינם מודעים לבעיה לא אפשרו זאת, הטל בהם ובמניעיהם ספק, ודאג לשלהב. אמור שרק אם הפתרון ימשיך עד הסוף תוכל לפתור את הבעיה וקווה בכל נשמתך שעד שהפתרון יגיע תצוץ בעיה דחופה יותר.

5.
הטקסט הזה לא בא לדבר על בעיה אחת בלבד, אלא על עשרות בעיות שהוצגו בחברה שלנו בשבועות האחרונים ועל כמה שהמדינה או שוחרי זעם אחרים ניסו להדוף את הבעיות; בין אם מדובר בבעיית האלימות ברחובות שהוצגה מצד אחד ויחד עמה הוצא (באורח קסם) פתרון בדמות של חוק מישוש שיאפשר לשוטרים לחפש על גופו של אדם ללא כל עילה (ואף אחד לא זוכר שלא היו שוטרים כאשר באו לתקוף את גדי ויכמן); אואם מדובר על 'בעיית' הפליטים\מסתננים\מהגרי-עבודה והפתרון המהיר שמוצע, לגרשם (כאשר כמובן שגירושם לא יוביל לשיפור מצב השכונות, אלא במקרה הטוב ביותר להוצאת המגורשים); או כאשר מדברים עלשובה של מגיפת הפדופילים באינטרנט ומיד קופצת לה חברת כנסת שמציעה לסנן את האינטרנט ולהטיל משטר של צנזורה כאשר ידוע לכולנו שאין שום דרך טכנולוגית לעצור פדופילים אלא רק באמצעות חינוך.

6.
השיטה עובדת, מימין ומשמאל, בגלל בורות ורצון לפתרונות קלים. אלא, שכמו שאין אפוני קסם, אין לנו יכולת לפתרון אמיתי ומהיר; הפתרון תמיד נשמע רע ומכיל מילים כמו חינוך, דאגה, אהבה, הסדר והוא תמיד יקח זמן. כל מי שאומר לכם אחרת, ובכן, נותן לכם אפוני קסם.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. יהונתן קלינגר | השיטה | על אפוני הקסם של השלטון ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 2. לקסי :

  יוסי שריד: הפחד ומשול
  ומאידך, נחמיה שטרסלר: השיטה של נתניהו: הפחד ומשול

 3. דליה :

  הפרד ומשול, הפחד ומשול. העיקר למשול. לא חשובה איכות הממשל.

 4. מנחם לוריא :

  יונתן שכחת משהו…

  נכון,יש שיטה אבל כשיש גם פיתרון (בן חמש הברות) והוא לא מצליח יש משחק בשם:"מצא את האשם". והאשם הוא: הש"ג או האחר שלא עשה את תפקידו,או התרעתי שלחתי מכתבים או סתם איזה מנחם אנטישמי ניאו ציוני וכו וגו.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.