חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אלכס מילר פעל להכללת מורשת יהודי המזרח בתכנית הלימודים

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 23.05.12 1:32

ד"ר מרים גז-אביגל, יו"ר המועצה הציבורית לשילוב מורשת יהדות המזרח , פונה אל יו"ר ועדת החינוך, ח"כ אלכס מילר בדרישה ל תיקון העיוות ההיסטורי בלימוד מורשת ישראל וההיסטוריה של יהודי ארצות האיסלאם ומרכז אסיה. מנכ"ל מ. החינוך מפרטת במכתב את מה שנעשה

22 במאי 2012

לכבוד
ח"כ אלכס מילר
יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט

תיקון העיוות ההיסטורי בלימוד מורשת ישראל
וההיסטוריה של יהודי ארצות האיסלאם ומרכז אסיה

אני פונה אליך כיו"ר וועדת החינוך של הכנסת בבקשה להוביל מהלך לתיקון עיוות מביש בלימוד מורשת ישראל במערכת החינוך בכל הקשור ללימוד המורשת התרבותית של יהודי ארצות האסלאם, צפון אפריקה, עיראק, מרכז אסיה ואחרים שיכונו להלן בשם כולל 'יהודי המזרח'.

לפני כשישה חודשים, פניתי בעניין זה לשר החינוך מר גדעון סער ונעניתי במכתבה של מנכ"לית משרד החינוך, גב' דלית שטאובר (במצורף) שציינה את הפרקים הנלמדים בנושא יהודי המזרח בתוכניות הלימוד השונות. לצערי,  תשובתה חושפת ביתר שאת את החסר עליו אנו מלינים. היא מדגישה טוב יותר מכפי שפירטנו, את העיוות הקיים בתוכניות הלימודים , שאחרי למעלה משישים שנות קיום המדינה, עדיין מערכת החינוך מקדישה ליהודי המזרח, המהווים למעלה ממחצית מהאוכלוסייה היהודית היושבת בארץ, "פרק" מיוחד ולא מערך שלם המשתלב בצורה טבעית בכל נושא ונושא.

הנה כי כן, לדוגמא בשיעורי ההיסטוריה, מערכת החינוך מעמידה בפני התלמיד מצג בלתי מתקבל על הדעת  שאינו משקף כלל וכלל את התהליכים ההיסטוריים ואת התנועות הציוניות שפעלו בקרב יהודי ארצות המזרח. במילים אחרות, ההתייחסות להיסטוריה של יהודי ארצות המזרח היא עדין כאל קבוצה נידחת וזניחה בעם היהודי. אגף תוכניות הלימודים של משרד החינוך, לא השכיל לאזן את ספרי הלימוד. בעשותה כן, גורמת מערכת החינוך במו ידיה ליצירת  בורות מוחלטת בקרב תלמידי ישראל בכל הנוגע לתרבות של מחצית העם.

אני סבורה שהסיבה לעיוות היא היסטורית ונובעת מהעובדה שמעצבי תוכניות הלימודים בשנים הראשונות לקום המדינה היו יוצאי אירופה ומטבע הדברים הם שיקפו את מה שהם הכירו וידעו. בעשור השלישי למדינת ישראל, בעיית ההדרה של יהודי ארצות המזרח מספרי הלימוד צפה במלוא חריפותה ובעקבות כך התפתח תהליך ארוך של מחקרים רבים ביוזמתו של המרכז לשילוב יהדות המזרח. כיום כשמדפי ספרי המחקר על אודות תרבותם של יהודי המזרח מתכופפים מהעומס, הגיע הזמן להשלים את החסר ולא להותיר את ילדי ישראל בבורותם.

על מנת להביא לשינוי המצב אין די ביוזמה קטנה כגדולה של בעלי תפקידים במשרד החינוך, בכירים ככל שיהיו. יש צורך בהובלת מהלך מושכל עם הקצאת משאבים מתאימים תוך שיתף מיטב המומחים.

אי לזאת יש צורך לכנס דיון בוועדה בראשותך, על מנת לברר את המצב לאשורו ולהתחיל במתן מענה לכל המקצועות הנלמדות במערכת החינוך. ברור לכל שזהו תהליך ארוך, אך  צריך להתחיל בו.

בברכה,
ד"ר מרים גז-אביגל
לשעבר ראש תחום שילוב מורשת יהודי ארצות המזרח במערכת החינוך, במחוז תל אביב.
יו"ר המועצה הציבורית לשילוב מורשת יהדות המזרח
[email protected]

העתק: שר החינוך מר גדעון סער

להלן מכתבה של מנכ"ל מ. החינוך, גב' דלית שטאובר

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. יהודי פריפריה :

    שום כלום לא יועיל ולא יפחית מהחורבן שהציונות השאירה לאורך שישה עשורים ארורים

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.