חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צה"ל הפריט חלק ממערך מיון המועמדים לשירות בטחון

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 22.05.12 0:08

בלא דיון ציבורי הופרטו חלקים ממיון המועמדים לשרות בטחון (מלש"בים).  המלש"ב, לרוב קטין או קטינה מוסרים פרטים אישיים למאגר של חברה פרטית, בלא הרשאת הוריהם/אפוטרופסיהם המאמינים שהנתונים נאגרים רק במחשבי מערכת הבטחוןתגובת צה"ל: הטענות המועלות במסמך אינן מבוססות וכוללות אמירות שאין להן אחיזה במציאות
מאת: ישראל ישראלי

תשובת צה"ל לידיעה על הפרטת המיון

צה"ל אכן ביצע מיקור חוץ לתהליך מיוני המא"ה (מיון, איתור, התאמה) בשל אילוצים שונים, תוך שהוא מעמיד לרשות החברה כלי מיון שפותחו על ידו. החברה פועלת תחת בקרה ומעקב מקצועיים צמודים מטעם נציגי צה"ל והמידע אינו נשמר אצלה.  זו החלופה הזולה לעשיית המיון

לקריאה נוספת

יום המא"ה (מיון, איתור, התאמה) – מה זה?

עד ל 2011 הצבא מיין את המועמדים לשירות בטחון בשלושה סבבים כאשר הראשון החל בטרם מלאו 18 למועמד לשירות ביטחון (מלש"ב) ובעודו תלמיד.  השלב האחרון התבצע בבסיסי המיון והקליטה של צה"ל והיה מבוסס על מערך מיון יעודי שאותו בצעו חיילים שהוכשרו לכך במיוחד, אם במסגרת הצבאית ואם בהכשרה מקצועית אקדמאית במקצועות רלוונטיים כפסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, פסיכיאטריה ועוד.

המא"ה: מיון איתור והתאמה. ב-2011 שינה צה"ל את תהליך המיון.  למלש"ב נשלח זימון ראשוני שאחריו מתפצל תהליך המיון לשניים:
מיון מועמדים לתפקידים קרביים.
מיון מועמדים לתפקידים תומכי לחימה ובנות.
תהליך המא"ה הוא מבדק המיון שמבוצע למעמדים לשירות בטחון שמיועדים לתפקידים תומכי לחימה או שהן בנות.

מי מבצע את המיון של המועמדים לשירות בטחון?

המיון הראשוני,שבו הצבא עורך מבחני מיון [קב"א (קבוצת איכות) ודפ"ר (דרוג פסיכולוגי ראשוני)] מבוצע על ידי צה"ל בבסיס המיון הצה"לי. מי שנתוניהם במבדק הראשוני מתאימים לשירות כתומכי לחימה (בנים) והבנות, מועברים לתהליך המא"ה שמבוצע על ידי חברה פרטית בשם מכון אדם מילא ויתכן שגם על ידי מכוני השמה פרטיים נוספים.

חיל המודיעין:

במקביל לתהליך הגיוס – יום המא"ה – מקיים צה"ל בכוחות עצמו איתור של מועמדים לשירות בחיל המודיעין. במהלך תהליך האיתור נחשף המועמד לשירות ביטחון (מלש"ב) ליחידות מסווגות ואפילו מסווגות מאוד הפועלות בחיל המודיעין והמעניינות אותו.  על סמך המיון הראשוני הוא אמור להתנדב לשורותיהן.

גלוי נאות של הליך המיון לבנות ולמועמדים (בנים) לתפקידים תומכי לחימה:

צה"ל – אגף כוח אדם בנה אתר אינטרנט ובו מפורטים כל תהליכי המיון והקליטה. באמצעות קוד אישי יכול המועמד (בנים ובנות) לעקוב אחר תהליך המיון שלו כמו גם לקבל מידע אודות תפקידים, חילות ותהליכים כללים של תהליך ההתגייסות, כמו גם מידע אישי אודותיו שמופק באמצעות סיסמא וקישור מוצפן. באתר של אגף כוח אדם של צה"ל לא מצוינת העובדה שמיון של בנות ותומכי לחימה מבוצע על ידי חברה פרטית ולא על ידי אגף כוח האדם של צה"ל ובעצמו.

בעיה מגדרית:

בשיח הציבורי ישנו עיסוק תדיר בבעיה המגדרית ובהדרת נשים בצה"ל. ברם: צה"ל עצמו איננו ממיין בכוחות עצמו ובמשאביו הוא את הנשים המועמדות לשירות בטחון, אלא עושה זאת באמצעות חברה או חברות קבלן פרטיות.

קטינים וחיסיון המידע:

המועמדות לשירות ביטחון וכן המועמדים שמיועדים לתפקידים תומכי לחימה עוברים את תהליך המיון, על שני שלביו, כשהם בחזקת קטינים על פי חוקיה של מדינת ישראל, וכקטינים האפוטרופסות עליהם נתונה להוריהם הביולוגיים.  למרות זאת, ומבלי לידע את האפוטרופוסים החוקיים ו/או לקבל את הסכמתם, מעביר הצבא את הקטינים לידיה של חברה פרטית, שלא לדבר על דיון ציבורי טרם ההחלטה על הפרטת ההליך הזה.

פרטיות ואבטחת מידע:

מבחני המיון לבנות על ידי חברות הקבלן נעשים, בחלקם הגדול, מול מסך מחשב. המועמדת באה באינטראקציה אישית ופרטית, מול המחשב וזה האחרון אוגר את המידע. סביר להניח שלאחר איסופו וניתוחו הוא מועבר לרשויות הצבא. ברם, אותה מועמדת היא קטינה על פי חוק. ואסור לאסוף ולאגור מידע אודות קטינים על ידי גוף חיצוני, אם לא על פי דין, על פי השכל הישר וכללי ההתנהלות השלטוניים הרצויים במדינה דמוקראטית.

המסר לאזרח:

הבנות והבנים המיועדים לתפקידים תומכי לחימה בעוד כמה חודשים יהפכו לבגירים העומדים, מבחינה חוקית ואזרחית, בפני עצמם. הם יקבלו לידם את זכות הבחירה בבחירות הבאות לכנסת ה-19, ויישאו בעול הביטחון השוטף של אזרחי המדינה. ומהו המסר המועבר לאותם אזרחים, כאשר בלא ידיעתם, מבלי שהתבצע הגלוי הנאות ומבלי שהתקבלה הסכמתם, הם נדרשים להעמיד לרשותה של חברה פרטית, קבלנית של צה"ל, את יכולתם האינטלקטואלית ולאפשר לגוף פרטי לקבוע את עתידם במסגרת השירות הצבאי, שירות שמשליך על המעמד החברתי של האזרחים לעתיד.

סיכום:

הצבא חושף בפני המלשב"ים, קטינים שטרם מלאו להם 18 שנה, פרטים אודות יחידות מסווגות בחיל המודיעין ואחר כך שולח אותם להיבחן אצל קבלן פרטי מבלי לוודא שבטחון שדה נשמר.

הצבא מיצר אפליה מגדרית בכך שנשים המועמדות לשירות ביטחון, על פי חוק, ממוינות על ידי חברה פרטית ולא על ידי מערך המיון של צה"ל.

הקבלן או הקבלנים הפרטיים אוספים במאגרי מידע מידע אודות היכולות האינטלקטואליות של המועמדות לשירות ביטחון וזאת ללא הגלוי הנאות שיסביר מה מותר ואסור לקבלן הפרטי לעשות במידע שאגר, כולל מידע אישי ופרטי שאסף.  מה גם שאיש אינו ערב לכך שאותם קבלנים, שמשמשים גם כקבלני גיוס והשמה בסקטור הפרטי, לא עושים או יעשו שימוש במידע שצברו לצרכים אחרים.

זאת ועוד: המשלבי"ת איננה יודעת מראש שהמחשב שלתוכו היא מזינה את האינטלקט שלה איננו מחשב של מדינת ישראל/צבא ההגנה לישראל, אלא מחשב בבעלות פרטית והמידע נאגר אצל גוף פרטי בטרם יועברו לרשויות הצבא.

המלשבי"ת איננה יודעת שהמידע האישי שלה יעובד וינותח על ידי גוף פרטי ורק אחר כך יועבר לרשויות הצבא.

בחינות המיון לא נעשות במתקן צבאי או במתקן המזוהה עם הצבא אלא באתריה של החברה הפרטית.

הצבא פוגע, ללא דיון ציבורי וגלוי נאות, בזכויותיה האלמנטאריות של המלשבי"ת וגם של המלש"ב, ומפר בכך את האמון שנתנו בו האפוטרופוסים החוקיים של המלשב"ים, שעודם קטינים – ועושה זאת במחשכים מבלי לחשוף באופן ציבורי גלוי תוך מתן הדגשים על חיסיון וחופש הפרט.

תקציב הביטחון מהווה נטל בלתי נסבל על האזרחים הישראלים. חלקים ממנו מועברים לסקטור הפרטי ללא דיון ציבורי וללא גילוי נאות למעורבים בדבר. ספק גדול אם בהעברה לסקטור הפרטי יש חיסכון כלשהו, נראה שלא, אך הסיכון לחופש הפרט והפגיעה בו הם ברורים וגלויים לעין.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

8 תגובות

 1. ל רפי :

  במאמר מעט עובדות והרבה מאוד ספקולציות ללא ביסוס על נתונים ועובדות מהימנים.
  סה"כ הרושם הנצור מהדברים הוא שוב דיון "פילוסופי-עקרוני-קונספטואלי" עתיר סיסמאות מעולם המחשבה האוטופי של הסוציאל- דמוקרטיה, דיון שאינו עינייני לשאלה האם יש יסוד מעשי, כלכלי וארגוני למהלכי צה"ל. האם צה"ל ו/או הציבור ו/או המועמדים לשירות ו/או תקציב הביטחון ו/או… , יוצאים נשכרים מהשינוי ובמה , או ניזוקים ממנו ובמה.
  דיונים ו"זעקות-שבר" ממין זה אינם מוליכים לשום מקום, משום שממשלה זו סבורה ובצדק שמיקור חוץ אינו בהכרח רע, כשם שהוא אינו בהכרח טוב, ויש לבחון כל נושא לגופו. דיון אמיתי צריך לעסוק במאזן ה"רווח והפסד" של המהלך כולו ברמת המטרות והתכנון ולאחר מכן גם ברמת היישום. כל דיון אחר הוא בגדר רוח וצילצולים חסרי טעם ותכלית.

 2. דני זמיר :

  ל. רפי אי אפשר לערוך דיון כשצהל אינו חושף נתונים. הנסיון שלי כצרכן כבד של השירותים האלו אני יכול לדווח על הסכמה גורפת של הרעה מוחשית באיכות ותוצאות המיון.
  אם אי פעם צהל יחשוף נתונים אפשר יהיה לתהווכח על התוצאה.

 3. דליה :

  לל, רפי
  לאור תגובת דובר צה"ל שפורסמה ברשומה נפרדת, עליך לשנות את תגובתך. הרשומה הזו שאתה מגיב אינה ספקולציה ללא ביסוס. המידע פה הוא מהימן והוא מגיע ממקורות מהימנים.
  מיקור חוץ בצבא בליבת העיסוק ובעיסוקים תומכים הוא תופעה מסוכנת לביטחון, והוא מנוגד לאמנה בין האזרח למדינה. האזרח בא לשרת את המדינה בהתגייסו לצה"ל. אם הצבא מעביר סמכויות לגורמים פרטיים, הוא מפר בכך את האמנה עם האזרח.

 4. מנחם לוריא :

  בסעיף 3 של תגובת דובר צה"ל – ובמאמר מוסגר בלשונה המקורית של התגובה נכתב:"תוך שהוא מעמיד לרשות החברה כלי מיון שפותחו על ידו.".

  אין דבר גרוע מזה ואין גניבת דעת גרועה מזה. צה"ל בעבר היה אחד מהמסננות לריבוד החברתי בישראל. גם היום אבל המידה פחותה אפילו מאוד.

  מערכת המיון הצבאית אומנם מסורבלת אבל עתירת ניסיון וכושר הניבוי שלה לא רע בכלל בגלל הניסיון והנסוי החוזר על עצמו מליוני פעמים.

  את המערכת הזו בנו אנשים – אזרחי המדינה ובמימון מקופת המיסים.

  לרחת את המידע הזה ובלשון התגובה:"תוך שהוא מעמיד לרשות החברה כלי מיון שפותחו על ידו." זוהי חוצפה מהמדרגה הראשונה.

  כמה כסף שילם מכון המיון על מנת לקבל לידיו את המערכת הזו את המבחנים האלה ואת המתודות השחוקות כל כך? שאלתי ובסבירות גדולה מאוד יש לי את התגובה – אף לא אגורה אחת

  זו איננה הפרטה זו בגידה באימון הציבור ובגידה בתפקיד של צה"ל בחברה הישראלית – לא פחות ולא יותר.

  ועובדה: לפי דובר צה"ל ההפרטה אירעה כבר לפני שלוש שנים ורק היום "מישהו" "עולה" על הפיאסקו הזה כלומר ובהצדקה רבתי לדברי דלעיל – לצבא היה אינטרס עליון להסתיר את ההפרטה הזו מעין הציבור כי הוא עצמו יודע – הוא בגד באימון שלי כאזרח המדינה.

  מנחם.

 5. מנחם לוריא :

  ל.רפי:

  נו באמת. צה"ל נמצא בהליך הפרטה מסיבי של תחום ההדרכה תחזוקה ותפעול בסיסי ההדרכה. צה"ל הפריט (למעט יחידות שדה) את מערך ההסעדה שלו. צה"ל הפריט את הטיפול הרפואי בחילים למעט יחידות קרביות, צה"ל הפריט טת השמירה ההיקפית בישובים ביו"ש ומשפחה שלמה קיפדה את חייה (ביצהר) בשל הפיאסקו הזו.

  אתמול הקימה הממשלה ועדה בראשות ח"כ פלסנר שתפקידה לתקן את חוק טל.

  בשביל מה – יפריטו את הצבא כולו מי שילך לקרב יקבל כסף בשביל למות. אני בטוח,שלשיטתך,גם חייל שיקבל כסף כדי למסור את חייו נוכח פני האויב יעשה את הרבה יותר יעיל מחייל שהוכרח להתגייס ומקבל דמי כיס של שקל ומחצה לחודש.

  צלצל לח"כ פלסנר אולי ישמח על הרעיון הזה – גם הוא מהוגי הדעה שחושבים שהסקטור הפרטי עושה הכל טוב יותר ויעיל יותר וכך גם נתניהו ראש הממשלה.

  למה להפריט רק את הרפואה,המזון,המיון וההדרכה שיפריטו את הכל. צבא ארה"ב הוא כזה ויש לו השגים לא רעים בכלל – ולציבור האמריקאי לא איכפת לא משכיר חרב שנפל בשבי ולא משכיר חרב שמת על משמרת המדינה.

  אם הכל מופרט למה אני צריך גם לממן את זה,גם לגלות את זה מעל דפי עבודה שחורה שלוש שנים אחרי וגם להרגיש את ההרגשה האיומה והנוראית למשמע בשורה על חייל שנפצע,נהרג או חלילה נפל בשבי. אם להפריט אז את הכל – נטל מאוד גדול ירד אם לא מהכיס שלנו,כאזרחים,אז מהלב שלנו כאזרחיה של המדינה היחידה בעולם שבה יש את הרוב היהודי הגדול בעולם….

  מנחם.

 6. אייל :

  תפקידו של צבא ההגנה הוא להגן על המדינה, זו ליבת העסק שלו, מנהלות כגון: שלישות, תחזוקה ואפסנאות צריכים להיות מופרטים ברמה כזו או אחרת . אין סיבה שבחור צעיר יתגייס ל 3 שנות שירות ויבלה אותם כפקידה בשלישות . הצבא צריך לצאת במכרז ולהשיג את המחיר הטוב ביותר מהחברה האיכותית ביותר. עליו לפתח כלים לפקוח ולבקרה על המכון הפרטי ואני בטוח שההישגים יהיו טובים יותר ולא תהיה פגיעה בצבא העם .

 7. מיה :

  היי אייל, יש דברים שהם מעבר ליעילות. נאמנות ותחושת הביחד , האמון במערכת כמשהו חשוב שוות ערך הרבה מעבר ליעילות. על כמה כאלה שלא מויינו בצורה המעולה ביותר(ואני בטוחה שגם בשיטה הזאת יהיו כאלה כי ככה זה מערכת גדולה) זה כלום יחסית לכמה שמשבר אמון יזעזע את הצבא. אם מפריטים את האוכל והתחזוקה ועכשיו גם את המיון,בעצם לא עכשיו,אז עוד רגע מפריטים הכל. מה זה הצבא אם לא -את הכל אנחנו עושים יחד? בשביל עצמנו? בשביל המשפחות והמדינה שגם ככה כשמסתכלים על השלטון שלה מובכים וקשה להאמין. אהבה.קרבה.אחדות למען מטרה נעלה זה כוח אינסופי ובזכות זה ניצחנו. האמריקאים אולי "מנצחים" אבל זה כי הם שופכים מלא כסף והם גם לא מי יודע מה מנצחים. הרוח חשובה יותר מהייעול.ואני חצי גרמניה ובעלת ראש מדעני אני אוהבת ייעול. הלב חשוב יותר והלב נפגע.

 8. מנחם לוריא :

  אייל,

  מה שאתה אומר זה בדיוק – צבא שכירי חרב. אתה צריך להבין – מדינת ישראל היא מדינה לא הומוגנית ויש לאזרחים שבה הרבה מאוד מהמשותף ועוד יותר הרבה מהלא משותף.
  צה"ל, מד"א, כיבוי האש ומשטרת ישראל הם שלנו ובשבילנו ובמימון מלא של המיסים שלנו. שום יעילות מהשיח של העולם הפיננסי אין לה פה מקום. במדינה הטרוגנית ושסועה כמו ישראל + העובדה שזו התפוצה הגדולה בעולם של יהודים בני דת משה – במדינה הזו צה"ל ושאר הגופים שציינתי הם המכנה המשותף שמשותף לכולם – שלנו ובשבילנו.

  כשבן בליעל רוצה לתקוף משפחה ביצהר (ואיל לי שום הסכמה אידאולוגית עם תושבי יצהר אבל הם אזרחי המדינה לכל עניין ודבר) אז צה"ל, רק צה"ל והוא בלבד, ינסה בכל כוחו למנוע את זה – לא חברה פרטית.

  צה"ל ושאר גופי ההצלה והחירום עולים כסף. לא יעילים ולפעמים ממש לא נוח לנו, כאזרחים, לבוא איתם במגע. אבל – שיקולים של עלות תועלת במבחן של שוק ההון רווח הספד ושאר מריעין בישין – הם פשוט הזנחה של האזרחים, נקודה!

  ועל מה אתה מדבר? מערך המיון של צה"ל לא היה יעיל עד 2009? באמת? לא רק שהיה יעיל ואפילו מאוד אלא גם שבמשך הרבה מאוד עשורים עם צמיחה כלכלית מאוד מרשימה עם קליטת עליה בכמויות שהיו ממוטטות כל אומה אחרת עם חברה שחותרת לשוויניות לענווה ולפלורליזם צה"ל ומערכת המיון שלו היוו את המשוכה הראשית בכניסה לריבוד החברתי בישראל – וזה עבד מעולה ועלה הון תעפות ושווה כל אגורה. מה פתאום זה לא יעיל? מה פתאום נכס לאומי כל כך חשוב כל כך חיוני שכל כך הוכיח את עצמו במשך עשרות שנים מועבר בלא תמורה ולא דיון ציבורי ומתגלה רק שלוש שנים אחרי שנעשה, פה באתר עבודה שחורה.

  לא הבנת אותי? אומר לך מה הייתי עושה לו מחר בבוקר הייתי תופס את השלטון כדת וכדין. הדבר הראשון שהייתי עושה זה מעמיד למשפט פלילי את מקבלי ההחלטות ומבצעי ההחלטות להעביר את מערך המיון של צה"ל לידיים פרטיות. האשמה הייתה בגידה על פי סעיף 97 (א) לחוק העונשים התשל"ז העונש בצידו של סעיף יוצא הדופן זה הוא מיתה או מאסר עולם בזה הסדר.

  ואולי זו הסיבה שאני לא ראש ממשלה אבל אני כן אזרח וכך אני רואה את המעשה הזה, בדלת אמותי האידיאולוגיות, כבגידה רבתי באושיות החברה הישראלית הזנחת המטרות שלשמן הוקמה המדינה והועמד לרשותה צבא שעולה לנו כל שנה הון תעפות.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.