חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המלחמה באלימות – כדאי להעתיק ממי שמצליח

נושאים דעות, משפט ופלילים ב 17.05.12 2:28

בין הפתרונות המוצעים לבעיית האלימות הגואה נמצא גם "מודל ג'וליאני", ועמית הרפז מבקש להוריד את המיתוס הזה לקרקע המציאות. הגברת השיטור והאכיפה לא יועילו – שורשי הבעיה הם המצב הכלכלי וחוסר השוויון ברמת החיים

גל האלימות ששטף את ישראל מתחילת החודש, והשאיר אחריו לא מעט קורבנות, הציף את נושא האלימות בחברה הישראלית וכל כלי התקשורת – כולל "עבודה שחורה" – עסקו בו. רוב הדוברים הציעו יותר משטרה, חלקם הציעו שיפוט מהיר וענישה חמורה, היו גם כאלו שדיברו על הצלת נוער שנושר ממסגרות רגילות ונסחף לשולי החברה. אבל מי שגרם לי לכתוב את הפוסט הזה היו אלו שהציעו את "המודל של ג'וליאני" בניו-יורק.

רודולף ג'וליאני, שהיה ראש העיר ניו-יורק במשך רוב שנות ה-90, הצליח למצב את עצמו כאיש ש"ניקה" את רחובות ניו-יורק וצמצם את הפשיעה באופן דרמתי. הצעדים שנקט היו הגדלת כוחות המשטרה, החמרת התנאים למעצר עד כדי עצירת כל מי שנחשד בשוטטות (בעיקר אם היה בעל צבע עור "נכון"), החמרת הענישה, וגירוש דרי רחוב אל ערים סמוכות (למרבה הפליאה גם בהן ירד שיעור הפשיעה).

האמת במקרה של ג'וליאני פשוטה כמו במקרה של גנראל פקהם, שקיבל עיטור גבורה רק משום שביקש אותו, ולא מפני שעשה מעשה גבורה כלשהו. כך גם  ג'וליאני – הוא פשוט ניכס לעצמו את העובדה ששיעורי הפשיעה בניו יורק ירדו. ישנן לא מעט תיאוריות בנושא ירידת הפשע בכל ארה"ב משנת 1990 והלאה ובפוסט הזה לא נרד לעמקן. רק אומר כי לא רואים השפעה מובהקת בתקופת שלטונו של ג'וליאני (1994-2001) על שיעור ירידת הפשיעה בניו-יורק משנת 1990 ועד שנות ה- 2000, ומיקומה של העיר בסולם הפשיעה איננו טוב.

אם ג'וליאני לא, מה כן? כשאנחנו בוחנים השוואה בין לאומית של  שיעורי רצח לא פשוט למצוא את הסיבות למצב הקיים בעולם, אבל אפשר לראות קשר בין המצב הכלכלי לשיעורי הפשיעה המשתנים לאורך עשרות שנים. בבדיקה השוואתית שנעשתה בארה"ב ניסו לראות השפעה של גורמים שונים על פשיעה. כיוון שארה"ב וישראל נמצאות במקום גבוה בין המדינות שמשתמשות בפאניקה ככלי חשיבה, נמצא שגם שם ההצעה הכי פופולארית היא הגברת השיטור והאכיפה.

שלא במפתיע מתברר שכמות השוטרים והענישה לא משנים את שיעורי הפשיעה במדינות בתוך ארה"ב ומחוץ לה. נבדקו גם השפעות של שימוש בסמים, עוני, זמינות כלי נשק, משפחות הרוסות, רמת חינוך נמוכה, נשירה ממערכות חינוך, שיעור השתתפות בבחירות לפרלמנט, צפייה בתכנים אלימים בסרטים/טלוויזיה/מחשב, וחוסר שוויון ברמת החיים. הגורם הוודאי היחיד שתורם להגדלת שיעורי הפשיעה הוא חוסר שוויון (הלינק הכי חשוב בפוסט הזה). ממצאים של מחקרים אינם פוסלים תרומה אפשרית של כל אחד מהגורמים האחרים שהזכרתי אבל גם לא מוכיחים תרומה כזאת.

דבר אחד ודאי, הפשיעה בארה"ב גדולה מהפשיעה בישראל פי שש, והפשיעה בשבדיה היא שישית מהפשיעה בישראל. אז לא פשוט להסיק מסקנות חד ערכיות מהשוואה בין מדינות בעלות אקלים ותרבות שונים, אבל כפי שידוע לכל תלמיד אם כבר להעתיק כדאי להעתיק ממי שמצליח.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. אורי אפלבוים :

  מרתק וחד!

 2. דודי נתן :

  מסכים. נראה פשוט גם שהירידה בפשיעה בארהב באה עם עלית קלינטון וחיזוק מדינת הרווחה (יחסית לארהב הרפובליקנית כמובן)
  פשוט לא?

 3. מנחם לוריא :

  …ונוסיף שגם פיתרונות סבתא כמו מצלמה בכל פינת רחוב ("עיר ללא אלימות") מאגר ביומטרי,מבקר חיצוני למשטרה כל אלה סיפורי בדים. צריך חינוך שיוויון הזדמנויות וצימצום פערים חברתיים ואז אלה שיגיעו לטיפולה של המשטרה יגלו שמשטרת ישראל דהיום היא די והותר ואולי אפילו יותר מידי.

  ועד אז: הפתרון למשטרה הרופסת שיש היום פשוט בתכלית. המשטרה תעשה את המוטל עליה תענה לטלפון בעצמה (ולא באמצעות מוקדי קבלן) תצא לאירוע בעצמה (ולא באמצעות כלי רכב עם השילוט היפה "משטרה עירונית" ובהם תושבי העיר מתנדבים) ותציית לחוק "נודע למשטרה על דבר עבירה – תפתח בחקירה". פשוט כמו שזה נראה/נקרא – כאן בישראל לא בארה"ב וגם לא בשבדיה 🙁

  מנחם.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אבל שיעור הפשיעה סינגפור הוא עשירית (32 אלף) משיעור הפשיעה בישראל (כחצי מיליון)! מסקנה: להעתיק את שיטת המשפט הסינגפורית והשיטה הכלכלית הסינגפורית (שהיא הקפיטליסטית בעולם).

 5. עמית - ה :

  מגיב 4.
  ראשית סינגפור היא לחלוטין לא קפיטליסטית, היא דיקטטורה חוקתית שזה ההיפך מקפיטליזם.
  בנוסף שיעור גדול מאוד של העסקים בסינגפור הוא בבעלות המדינה כך שכלכלית יש בה אפילו סמנים קומוניסטיים.
  שנית אני לא רואה דרך להשוות מדינה שבה זריקת מסטיק ברחוב נחשבת עוון למדינה שרק עכשיו מתחילה להפריד אשפה וחלק מאזרחיה חושב שהפח הוא מחוץ לחלון הבית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.