חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המזבלות הלא חוקיות בלב השרון – מכתב לגלעד ארדן

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מכתבים ב 15.05.12 1:01

תושבי שער אפרים שבמשולש סובלים כבר זמן רב מזיהום אוויר קשה כתוצאה משריפת מזבלות לא חוקיות באיזור. במכתב לשר להגנת הסביבה הם קוראים למדינה לקחת אחריות ולטפל במפגע

שלום רב

שמי דנית קליין, תושבת שער אפרים.

מכתב זה נכתב בשמם של עשרות אלפי תושבים שכוללים את הישובים שער אפרים, ניצני עוז, קלנסווה, טייבה וכל המושבים של מועצה אזורית לב השרון. שנים שאנו סובלים משרפות של בתי עסק, מזבלות לא חוקיות ועוד, שמקורם בעיקר בטייבה וקלנסווה. כל המזבלות הנ"ל אינן חוקיות.

אתמול הגענו לשיא חדש. שריפה אדירה פרצה באתר זבל ידוע בטייבה, ושאינו חוקי. הנזק עצום, ופוגע בכל תושבי אזור המשולש כולל לב השרון, תל מונד, כפר יונה וכפר סבא. חלק מההורים לא שלחו את הילדים לגנים ופינו אותם מהישוב. בביקור שערכנו באתר, יחד עם עמיר ריטוב ראש המועצה של לב השרון, מצאנו מפגע נורא שישפיע על איכות חיינו ברמה המיידית עוד ימים רבים.

איך יתכן שקיים הר זבל פעיל בלב ליבה של אוכלוסיה? כולם מודעים לבעיה אך לא פועלים. למה? במשולש כולם סובלים מקשיי נשימה יום יומיים והתחלואה באזור גבוהה ביותר. המצב בלתי אפשרי.

תושבי שער אפרים הרימו את הכפפה והתאגדו עם ארגונים בקלנסווה, טייבה וישובי לב השרון בניסיון לפתור את הבעיה של כולנו – זיהום אוויר כבד ביותר כל יום ובכל שעה. בכוונתנו לפעול באמצעים של הפגנות של אלפים, תביעות פרטניות וייצוגיות, פניה לתקשורת ועוד. הקמנו צוות היגוי, שנמצא בקשר הדוק עם המוקד ופקחי הגנת הסביבה. אנחנו מדווחים,  אתם עונים אך לא פועלים.  אנו מציפים אתכם בפניות כבר שנים ולא השתנה דבר. השריפות חוגגות, פורעי חוק מצפצפים על התושבים, הם מקימים מזבלות ושורפים בכל שעות היממה, באין מפריע. אין פיקוח, ואין אכיפה וכולם יודעים את זה.

עשרות אלפי אנשים סובלים כל יום. אומנם אנו לא חיים בתל אביב, אבל גם אנחנו נמצאים במרכזה של המדינה וגם לנו יש זכויות בסיסיות. מפגע כמו שהיה לנו מחייב אתכם לבוא ולהפגש אתנו. אנו מבקשים מהשר ארדן שיבוא להפגש אתנו במושב ולהתרשם בעצמו מהזיהום שאנו חיים בו. נציג את הנתונים שבידינו כולל תמונות, ונתונים סטטיסטים של התחלואה באזור. המצב אינו סובל דיחוי, אנא מכם הפגשו אתנו והרתמו גם אתם למאבק הצודק שלנו.

 

בתקווה רבה

תושבי המשולש ולב השרון

נערך על ידי דורון
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. עמית-ה :

  בארצות מתוקנות שמעבר לים ישנם מקרים בהם מחליטים לשלם למי שמביא אשפה למזבלה.
  הם עושים את זה במקרים בהם הנזק של האשפה במקום שאינו מיועד לכך והאיסוף ע"י הרשויות, יקר יותר מאשר התשלום עבור האשפה.
  רוב הרשויות המקומיות בישראל לא יכולות היום לממן את עלות הטיפול באשפה.
  לרשויות אין מספיק שטחי מסחר ותעשיה שמכניסים ארנונה והארנונה של התושבים גם אילו הגביה הייתה 100% לא מכסה את עלות השירותים.
  לכן המדינה צריכה לשאת בעלויות האלו והיא יכולה לעשות את זה בקלות ע"י שימוש בתקציבים שקיצצה מהרשויות בשנת 2003.

  גילוי נאות: אני יו"ר הועדה לאיכו"ס בראש-פינה.

 2. עו"ד אמיר ברק :

  כדאי לדעת שכיום, ובעיקר לאחר כניסתו לתוקף של חוק אוויר נקי, קיימת לכל אזרח אפשרות לנקוט בעצמו בהליכים אפקטיביים נגד המזהמים.

  החוק קובע כי אזרח שנפגע מפעילות מזהמת רשאי לפתוח בהליכים אזרחיים ופליליים (כלומר להגיש כתב אישום/קובלנה)נגד פורעי החוק שגורמים לנזקים ופוגעים בבריאות הציבור.

  במסגרת הליך שכזה ניתן להוביל להסרת המפגע ולהטלת עונש מוחשי על בעלי עסקים שגורמים לזיהום. הליכים שכאלו יש בהם גם תרומה רבה להרתעת עבריינים אחרים מפני המשך ביצוע פעולות הפוגעות באיכות החיים וגורמות לתחלואה.

  (משרדו של הכותב מתמחה בדיני איכות הסביבה ובייצוג בבתי המשפט בתחום זה)

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.