המשטרה צריכה מבקר חיצוני עם שיניים של כריש

נוכח אירועי הפלילים החמורים שאירעו בתקופה האחרונה פנה יובל מיכאלי אל יו"ר הכנסת רובי ריבלין ואל חברי הכנסת יצחק (בוז'י) הרצוג ומאיר שטרית בהצעה לחוקק חוק ביקורת המשטרה.  ימונה מבקר משטרה בעל סמכויות שיהיה כפוף למבקר המדינה

לכבוד מערכת שחורה,

אני מצרף מכתב ששלחתי אל יו"ר הכנסת ראובן-רובי ריבלין ולחברי הכנסת מאיר שטרית ובוז'י הרצוג.  במכתב יש הצעה שעניינה מניעת מקרים וכשלים שבהם כשלה המשטרה.

להלן עיקרי הדברים.

השר יצחק אהרונוביץ – קיצוצים ביחידה לפשיעה כלכלית

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ מ"ישראל ביתנו" מתכוון לקצץ בכנפיה של היחידה לפשיעה כלכלית. יש לזכור יוזמה  זו של פגיעה ביכולת התפקוד של היחידה, שעתידה לחקור את יו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן מאת: ק. טוכולסקי

לקריאה נוספת

הבוקר שמעתי שהמשטרה הודתה שלא הגיעה למקום הרצח שאירע בבאר שבע, (וברשימה גם הרצח של אריה קרפ ועוד מקרים רבים) כל אלה הביאו אותי למסקנה מבוססת שיש לנו בעיה עצומה ורחבת מימדים עם מי שאמור להגן עלינו…(מעציב שכך אני צריך לחשוב).

מכורח הנסיבות והעובדות ומהדיווח מהשטח עולה תמונה עגומה ביותר, לא יתכן מצב שבו קוראים לניידת, הניידת לא מגיעה, קוראים מספר פעמים נוספות, הניידת לא מגיעה.  אנשים עומדים בחלון ומחכים לבוא הגאולה והיא לא מגיעה.

מציאות זו נובעת כנראה מהעדר פיקוח על עבודת השוטרים או תכנון עבודה או מענה לאירועים.  או בכלל אין תוכנית עבודה או/ו עמידה בתוכנית עבודה או סדר קדימויות או כל מצב אחר שיכול להתפרש כסיבה/תירוץ/הסבר. מציאות זו חייבת להשתנות כך שלא נקבל איזה דובר שמתחיל להסביר למה הם לא הגיעו לזירה מידית, או בכלל,  שלא נצטרך בכל פעם לקבל הסבר.

אשר על כן מצאתי לנכון להכין הצעה לחוק שעניינו פיקוח על עבודת המשטרה באמצעות גוף בדיקה חיצוני.

השאלה היא אם אני כאזרח צריך להבין שיתנו תשובות למשפחתי רק אחרי שחבורת פורעים צעירים חבטו ודקרו אותי למוות, או שהתפקיד של המשטרה הוא למנוע את התופעה.  שאותה חבורת פורעים צעירים לא ידקרו אותי ואחרים למוות?

לדעתי התשובה ברורה לחלוטין ומקובלת על כל הציבור, העניין הוא שהם לא מגיעים לאירועים שנראים זניחים ונגמרים ברצח. עם זאת יש מיקרים של תגובה מוגזמת לדוגמא נער מכרמיאל שחיכה לחברה שלו מתחת לביתה. אבל הוא נעצר בקלות, בלי עובדות מוכחות, הוכה על ידי שוטרים, נזרק לתא מעצר,נאנס שוב ושוב… עד שזה לא הגיע לעיתונות, לא ידענו  את זה בכלל.

וכשהם מגיעים אחרי, הם "מפענחים" "מסבירים" תמיד יש קודקוד בזירה שדואג להתבלט ולהסביר את חלקו וכד', וזהו שורש הבעיה הצגת "ההישגים" של "פענוח" במקום מניעה שזו מטרת העניין ולא איך להציג מה הוא עשה אחרי. השאלה היא למה זה צריך לקרות בכלל למה הם לא מגיעים כשנדרש מהם?

אנחנו אזרחים שמשלמים מיסים (חלק לא משלם…אבל מקבל…) שזכאים לקבל תמורה עבור התשלום שלנו כלומר ששוטר או קודקוד במשטרה לא יהיו חסינים מביקורת.

יש להקים גוף ביקורת חיצוני, כלומר גוף בלתי תלוי המסיק מסקנות מחייבות, לגוף הביקורת חייבות להיות שיניים של כריש. כאלה שנושכות וגודעות איבר ולא מחברות לו עוד רגל לקידום ומעלה בדרגה את מי שכשל. חייב להיות גוף חיצוני המאפשר הגשת תלונות כנגד המשטרה יעיל ואפקטיבי, יעיל לא בהכרח מדובר על חיסכון באנשים.

אפקטיבי זה שהוא עושה מה שמוטל עליו מול מה שנקבע עבורו.  הגוף שאליו נפנה יהיה מנותק לחלוטין מהמשטרה וחסר פניות לחלוטין. (דוגמא מארה"ב הסיפור של אליוט נס והבלתי נגועים ..טהורים..). לגוף יוגדר זמן מירבי למענה לפונה. המענה יכיל את כל העובדות הרלוונטיות שנבדקו בזירה מול רישומי המשטרה. גוף הבדיקה יהיה שייך למבקר המדינה.

גוף הבדיקה יפרסם לציבור מסקנות וממצאים בבהירות הנדרשת.

מסקנות גוף הבדיקה יהוו אבן דרך להערכת תפקוד או/ו אי תפקוד של עובד זה אחר במשטרה.

גוף הבדיקה שיוגדר לא יסתפק רק במענה לפניות הציבור כגוף תגובה אלא יתפקד כגוף בוחן לכל דבר, יסייר בתחנות המשטרה, יבדוק יומני פעילות, יחקור את הפונים, ישאל שאלות את המתלוננים, יאמת תשובות בוחן פעילות, יסיק ויגיש מסקנות על איכות תפקוד תחנות המשטרה שתיבדקנה.

הצעתו של מיכאלי לחברי הכנסת

**** מלשכת יו"ר הכנסת, ראובן-רובי ריבלין נתקבלה התשובה הבאה: שלום רב,
מאשר בברכה קבלת מכתבך בלשכת יו"ר הכנסת.
מתוקף מעמדו מנוע יו"ר הכנסת מהעלאת הצעות חוק. לשם קידומה של הצעת החוק המדוברת, מינוי מבקר חיצוני, עליך לפנות לאחד מחברי הכנסת ולעניין אותם בקידום החוק.
בברכה,
חיים נריה
לשכת יו"ר הכנסת.

**** מלשכתו של ח"כ הרצוג נתקבלה התגובה: "תודה רבה על פנייתך אשר תועבר לעיונו של ח"כ הרצוג."

Tags: , , , , ,

13 Responses to “המשטרה צריכה מבקר חיצוני עם שיניים של כריש”

 1. אני לא בבין את זה – יש פה,בעבודה שחורה,"מבול" של רעיונות איך ליעל את המשטרה מבלי שאף אחד בדק משהו מאוד בסיסי מהי משטרה?

  משטרה היא לא חברה בע"מ. אין לה יעדים. היא לא מונעת שום דבר. היא מפחידה אף אחד. היא לא זרוע של השר הממשלה או הכנסת אלא שירות לציבור ובמימונו.

  היא לא רווחית אין לה מועצת מנהלים אין לה מבקר פנימי ואין לה תקציב של רווח והספד (הטעות במקור).

  בעבר קמה צעקה ציבורית שהמשטרה חוקרת את עצמה. העבירו את חקירת השוטרים למשרד המשפטים ומאז אלימות השוטרים והטענות על תיפקוד המשטרה רק עולים ועולים וכבר לא בטוח שהאוורסט הוא ההר הגבוהה בעולם הר התלונות על המשטרה,התפקוד שלה כבר עבר אותו.

  יש למדינת ישראל מבקר מדינה וזה הנוכחי שיני כריש ועט חדה יש לו. מכיר אותו אישית ושותפי להופעות בפניו כשופט סובלים מהעדר חופש עד לעצם היום הזה.אז מה על מי הוא החיל חיל ורעדה?

  תראו לי משרד ממשלחתי אד שחשש או תיקן את העיוותים שנמצאו בדוחותיו לרבות זה האחרון. מבקר למשטרה זו סתם משרה לשלם למשהו משועמם ומחוסר עבודה שכר מהקופה הציבורית – כי לא צריך.

  איך בדיוק זה יעבוד? מחר בבוקר אני מקבל על עצמי את הפיקוד של משטרת העיר שבה אני גר. נו,אז מה עכשיו. אקבע יעדים? למשל אקבע שבעיר שלי יהיו רק עשר פריצות לדירה שתיים מהם עם חשודים במעצר, שתיים עם חשודים שטרם נעצרו והשאר יסגרו כעבריין לא נודע. אקבע שבעיר שלי מותר אחד אונס בשנה אחד רצח בשנה ארבע שוד זקנות ברבעון, שוד בנק אחד בשנה ושוד שוד בנק מזויין ארבע בשנה…..

  משטרה לא מפחידה אף אחד חוץ מילד שמסרב לאכול ואמא שלו מזהירה אותו שאם לא יבלע את האוכל שהכינה תזמין משטרה. כשהוא גודל הוא רוצח כי היה חייב כסף למועדון ההימורים והאמא סירבה לתת לו…

  נו באמת: למשטרה אין שום אפשרות למנוע שום דבר. היא כן יכולה לחשוף לחקור לחפש חשודים וכו לא יכולה למנוע שום כלום. מניעה בבתי הספר,בבית בחינוך בהשקעה באלה שנדחקו לשולי החברה ונשכחו שם…

  משטרה היא הוצאה נטו על חשבון משלם המיסים. אין לה כנסות ואין לה יעדים מדידים בשורת הרווח והספד.(הטעות במקור).

  שום מבקר משטרה לא יגרום לאף שוטר לענות לטלפון,לצאת לזירת האירוע לטפל באירוע או בכלל לעשות משהו. מבקר למשטרה יהיה מצויין למי שיזכה בתפקיד במכונית השרד במשרד ובצוות הכמזכירות על חשבון הציבור. מה נקבל: משטרה שקרנית שבתרבות הארגונית שלה מעלימים פשלות מעלימים כישלונות ומטייחים הפסדים ומאשימים את הש"ג – שבכלל הוא עובד קבלן, כי יחד עם היעדים ומבקר הפנים גם מגיעים יעדים מדידים בכסף – כמה עולה כל דבר וכמה מותר להוציא ומה כן ומה לא כדאי,כלכלית,לעשות לטפל וכו וגו.

  מבקר למשטרה. מניעה. יעדים – תפריטו את המשטרה בכלל וזהו נשלם כסף לחברה פרטית ובהתאם נקבל או לא (ובדרך כלל לא) שירותי משטרה.

  זה כבר נמאס לשמוע על פתרונות סבתא משוק הבורסה לנושא כמו שירותי משטרה. זה שירות במימון האזרחים ובתפעול של המדינה. זה שירות שירא רק דבר אחד והוא בלבד את החוק!!!
  זה שירות שהוא הוצאה נטו ובהרבה כסף מאמצים ואמצעים והכנסות אין כלום.אפס.נדא!.

  כל מה שצריך ומיד זה שלטון שאחראי לתושבים המדינה וגם מספק להם שירתי משטרה. כל מה שצריך זה לשלם כסף במקום עבור צוללת עבור ניידת. במקום עבור כיפת ברזל,אופניים,טוסטוס,טיל בליסטי או סתם קורקינט שבאמצעותם שוטר יענה לטלפון ויגיע בזמן ולמקום הנכון יטפל וישליט סדר ולא יחפף וישקר כי לשקר זה בתרבות הארגונית של הארגון – כי יש מורא מהשר הממונה שמא יפריט גם את משרת השוטר.

  את הסמכויות ודרכי הפעולה יש. אפילו מצויינים רק צריך לעשות ולהפסיק לחפש פיתרונות סבתא מהשוק הבורסה.

  למשטרת ישראל יש את כל מה שצריך כי שתהייה משטרה טובה. כדי שתיתן שירות טוב. מה שאין לה זה בעל בית (ממשלה) שבכלל בסדר העדיפויות שלו זה השלום והשקט המתחם הציבורי. כשאין כזה כשכל דאלים גבר, כשהצדק מחולק לפי המרצדס השחורה,הנהג,הגורילות והשכר ממשרד האוצר ככה זה נראה.

  תבואו בטענות לממשלה לא למשטרה.

  לא שמשטרת ישראל מושלמת. אני לא מבין עד לרגע זה כיצד קרה ששוטרת העיזה לא להגיע לקריאה של אזרח על הקמת רעש במתחם הציבורי, האזרח קיפח את חייו והמפכ"ל ממשיך לסוע כל בוקר ברכב השרד לממשרד שלו ולא עף כמו טיל לחפש עבודה בשוק העבודה.

  למה? כי למשטרה יש ספר תפעול מעולה. קוראים לו פקודת המשטרה. למשטרה יש תורת לחימה מהטובות בעולם המערבי קרואים לו פקודת המטה הארצי. למשטרה אין חשק או רצון או יכולת או הוראה מרשויות המדינה לבצע את תפקידה כי זה עולה כסף, כי הסקטור הפרטי עושה את יותר טוב, כי משטרה טובה לא תאפשר שרים עם תיק (תיק פלילי לא תיק שלטוני) כי משטרה יעילה ומתפקדת היא שירות לאזרח שפעם בארבע שנים נזכרים בו ובדרך עושים כל מיני טריקים תזזיתיים הרשומים כפםטנט על שמו של שאול מופז ויש לו לא מעט חקיינים.

  אל תבואו למשטרה בבעיה ואל תלכו לשוק לחפש פיתרונות הפתרון נמצא בקריית הממשלה, במשרד האוצר, במשרד ראש הממשלה ובמשרד המשטרה – ומן העבר השני של הכביש בכנסת. שם הפיתרון את הכללים החוקים יש ואפילו טובים מאוד.

  קחו את הסופ"ש האחרון. זוג אחד נאנס באכזריות בעיבורה של עיר.. אדם אחד מקפד את חייו כי הפריע לנערים לשתות ולחגוג בגן הציבורי.
  ביום א העוקב ממשלה בת 94 חברי כנבת 40 שרים כיבוד כיד המלך על חשבונינו ולא השקיעו שנייה אחת בלבקש מהמפכ"ל לבוא ולהסביר למה המשטרה נקראה לגן בציבורי בבאר-שבע להשליט שקט והגיע רק אחרי שנרצח אדם והוא עדיין מפכ"ל. לא הושקעה שנייה אחת וגם לא אגורה אחת לגרום למפכ"ל להסביר את גל האלימות שפושה בחברה הישראלית המשמרת שלו. לא הושקעה שנייה אחת לחשוב אולי אם אזרח קורא לעזרת המשטרה ולא מגיע אף שוטר צריך את מפכ"ל ואת שדירת הפיקוד לשלוח לכל השידים והרוחות כי הם – לא פעלו על פי החוק שמחייב אותם להגיע לזירת אירוע. להגיע. לטפל. לחקור. לאסוף ראיות. ולבסוף לנסות לתפוס את האשם. לתפוס לא להאשים לא לרוץ לעיתון ולהתפאר שנתפס האנס עוד בטרם יבש הדיו על העדות שמסר.

  אל תחפשו את האשמים בשוק במסחרי. האשמים נמצאים פה לאור יום מתחת לאפנו קוראים להם:
  בנימין נתניהו.
  יובל שטייניץ.
  יצחק אהרונוביץ.
  יוחנן דנינו. (ושדירת הפיקוד במחוז תל אביב,במחוז הדרומי).

  ..והם יהיו כאן גם מחר וגם בשנה וחצי הקרובות.

  מנחם.

 2. יובל מיכאלי הגיב:

  מנחם אני לא מסכים איתך ביקורת זה דבר בונה וכן אפשר ליצור אפקיטביות טובה יותר אם ידע כל שוטר עיברי שיש עליו פיקוח, כן גם רכב לבן של קצינים, כן גם קצינים יצאו לרחובות, אתה צודק בהצגת האשמים אבל לדעתי כן יש למנות גוף חיצוני שיבדוק את חלוקת המשאבים יבדוק אם יוצאים לאירועים ואם לא למה ומי צריך לתת את הדין זו דעתי.
  עם כל הכבוד הם לא חסינים מביקורת.
  אני מדבר על עבריני הצעצוע ילד בן 17 שטוף הורמונים שעושה רושם על החברה שלו בת 16 ודוקר מישהו למוות כי המשטרה לא פזרה את ההתקלות כשנקראה למקום ולא מגיעה
  אני מדבר על מניעה כן מניעה סיורים ובדיקות ברחובות ולהטיל פחד ומורא כן זה כמו בכביש בקושי אתה רואה ניידת אחת אבל בצמתים הם בודקים מה..ניירות תשמע נכון שיש הצלחות אבל אחרי לא לפני ואפשר למנוע כן לא תמיד אבל לפחות כשיש קריאה להגיע לזירה?
  הטיפול אחרי כבר לא עוזר למי שנהרג ולמשפחה שלו.
  לכן אני לא מסכים איתך ואני חושב ונכון אני לא מבין בשיטור במשטרות אבל אני רואה את המראות ושומע את הקולות, נכון יש להפנות אצבע מאשימה כלפי כל היישויות שהזכרת לעיל, נכון יש לדרוש אבל חובה עלינו לנסות למנוע גם אם יש תיזה שאומרת שזה לא מה שיפסיק את הפשע לדוגמא אם תעשה חיפוש על מישהו ואין צורך בצו נראה לך חשוד מצאת סכין דינו 5 שנים בכלא מעצר מידי לא ילך עם סכין אז תגיד לי ידקור עם בקבוק נכון יש פה פרדוקס אבל לפחות יש ניסיון לפני לא אחרי.
  אני מצטער אם אני נשמע קצת בוטה אבל אורח לרגע רואה כל פגע וכן אפשר למדוד את רמת הפשיעה וכן ניתן לדעת היכן מרוכזת האלימות ושוב אני טוען שיש הרבה מה ללמוד מהצבא וכן אם ילדון עם הורמונים משתוללים ידע שסכין בכיס זה 5 שנים בפנים (ואגב אני זוכר כילד שהמשטרה חיפשה סכין קפיצי ומי שנתפס ישב בכלא)לכן אני מאד מעריך את היושרה והמקצועיות שלך להציב את הדברים מקצועית אבל שוב אני כן חושב שרמת הפשיעה של עבריני הצעצוע זה יכול להיות מרתיע ולנו זה יעשה רק טוב.

 3. ליובל,
  הכל סיפור של שכר ועונש.
  אם מפקד משטרת באר-שבע,היה מודח מתפקידו עקב הרצח של ויכמן,אני משוכנע ששהבכיר שהיה מתמנה תחתיו והקצינים הזוטרים,היו עושים כל שביכולתם כדי "שכל שוטר עברי ידע שיש עליו פיקוח".

 4. לקסי הגיב:

  משהו מהעיתון:
  http://www.haaretz.co.il/news/law/1.1708817

 5. עמית - ה הגיב:

  מה שמנחם אמר אבל בקיצור: תפקיד המשטרה לשמור על הסדר הציבורי, היא לא מקטינה פשיעה, לא בישראל ולא בשום מקום בעולם.

 6. יובל מיכאלי הגיב:

  עמית- זה מה שהוא אומר זה לא אומר שאחנו צריכים לקבל את הדברים האילו כתורה מסיני אני אומר כן לסיורים רכובים ורגליים ברחובות כן לפזר התקהלויות של בני נוער אחרי 11 בלילה כן לבדוק המצאות כלי נשק בחיפוש עליהם כלי נשק קרים וחמים, כן להטיל מורא ופחד כשיראה שוטר יקבל פיק ברכיים ראיתי פעם בצרפת בתחנת הרכבת הראשית בפריז בגרנדניור איך שוטרים צרפתיים טיפלו בעברין אלים ומיד התפזרו כולם משם בלי כפפות משי אלא עם כמה מכות אלה עבה וכך צריך להתנהג רק זה מה שיפתור את הברדק הזה של עבריין צעצוע קטן שטוף הורמני במקום טטסטרון תן לו אסטורגן שעושה ודוקר ככי הוא יודע שאין לזה עונש מה יקבל שיקום בעיסקת טיעון.כן זה כן תפקידם למנוע היכן שניתן ולפחות להגיע לזירה כשקוראים להם אגב המשטרה לא חייבת להיות קשובה רק לאפקט הפבלובי (ניסוי פאבלוב -תגוה מותנת של כלב..)כלומר תמיד להגיע רק כשיש תלונה אלא ליזום לרדת לשטח, יש הרבה מה ללמוד מהצבא אני הייתי ממנה מפכ"ל משיהו שהיה ראש אגף מבצעים בצבא כמובן שצריך שינויי חקיקה עם החקיקה הצמחונית שלנו רחוק לא נגיע לצערנו בנוסף יש הרבה מאד שומן לא מנוצל נכון במשטרה במקום להרחיב את האחוריים על הכסא במשרד הממוזג צאו לשטח תסיירו תראו נוכחות כמה מעצרים ותאימונ לי הכל יסתדר.

 7. עמית - ה הגיב:

  יובל
  הנסיון בעולם מראה שלמשטרה אין השפעה על כמות פשיעה.
  למשל כאן http://www.huppi.com/kangaroo/L-toughcrime.htm
  אתה יכול לראות בטבלה 1 ו2 ששיעור הפשיעה עולה ככל שההשקעה במשטרה וענישה עולה.
  כמובן שהמצב הפוך, השלטונות מגבירים אכיפה והוצאה על משטרה ככל שהפשיעה גוברת, לצערם הצעדים האלו לא משפיעים על הפשיעה.
  לקריאה נוספת אני ממליץ לך לעקוב אחרי כל הלינקים בפוסט שלי שעוסק בנושא
  http://www.blacklabor.org/?p=45565.

 8. טובי הגיב:

  כל עוד שהמשטרה תעניש(תשתיק) את המתלוננים,הכוונה את הקורבנות ולא את העבריינים הפשע ירקיע שחקים.

 9. למה שמכוון יובל מיכאלי מכוונת ממשלת ישראל לדורותיה קרי: האזרח יחיה במדינת פחד. פחד לפתוח את הטלפון הנייד כי רשות העתיקות מצוטטת לקו ומעכנת את מחזיק הטלפון (ישנה הצעת חוק כזו). בפחד שאם שלף את איבר מינו להטיל שתן יקפצו עליו שני קפו חובשי כובע יפליאו בו מכותיהם ויטענו שמנעו עבירה של מעשה מגונה בפומבי. פחד לצאת מהבית בשתיים בלילה ולשבת על הספסל הציבורי לסדר את המחשבות הטורדניות שמפריעות לישון כי יבוא שוטר ירביץ ואחר כך יבדוק לדעת מה זומם האדון ומהו הפשע הבא שבו יהיה מעורב – שלא לדבר על חיפש בכליו ובגופו לרבות ישבנו שמא מסתיר שם מריעין בישין.
  פחד מהמשטרה העירונית שראש העיר מחסל חשבונות עם יריביו כי המשטרה הארצית היא גוף ציבורי שלא יודע לעשות את העבודה אבל הפרטי – זה של העירייה יודע לעשות את זה טוב יותר.
  פחד שהמכתב הרשום הבא הוא התרעה על מעשה מרמה שהייתה מעורב בו לאחר שמשהו שאל את זהותך מאמגר הביומטרי כי הוא פשוט יכול או כי הוא פשוט רוצה.

  מדינה של פחד מעובדים זרים. מדינה של פחד שבחזית המזרחית חומה. בדרומית חומה. בצפונית תיבנה במהלך 2013 וממערב הים.

  משטרה שיש לה מבקר נשכן (וראיתי כמה נשכן וממבהיל השופט בדימוס לינדנשטראוס – אבל נניח לו הוא כבר עוד מעט לשעבר) אבל משטרה כזו לא תקבל תלונה כי זה לא עומד בקנה אחד עם היעדים שלה. משטרה כזו תבפרק ראיות כי היא לא רוצה ביקורת.

  משטרה? משטרה איננה משרד החינוך. מי שמגיע לפתחה מגיע לשם כי החברה הישראלית כשלה. כדי שכמות האנשים שיגיעו להיות לקוחות של המשטרה על החברה הישראלית להאושש להעמיד מערכת חינוך מערכת ערכים והתנהגויות בחברה ולהשאיר למשטרה רק את אלה הסוטים שלא מצאו דרך אחרת וכל זה בבית הספר,בבית ולא במשרדי בולשת המחשבות או ליד מסכי הענק שיקרינו איפה ומה עושה כל אזרח ואזרח.

  לבקש מהמשטרה לחנך למנוע להציב יעדים ולאכוף אותם פירושו לותר על הדמוקרטיה על חופש הפרט ועל האחריות של הפרט לעצמו לבני ביתו ולהליכה בשבילי דרך הישר.

  אני לא רוצה לחיות במדינה שתפקיד המשטרה הוא לחנך אותי ולא לבלוש אחרי ולא למנוע ממני מלעשות את הפשע הבא – זה לא תפקידה זה תפקידם של ההורים שלי, של ההורים שלי ושל מערכת החינוך ושל ההורים שלי מערכת החינוך והחברה הישראלית וכללי האתיקה שלה ורק בסוף אצל הסוטים רק שם משטרה שקשמתקשרים אליה קודם כל,לפני הכל ולמרות הכל תגיע למקום ואחר כך נבוא בטענות על מה כן או לא עשתה.

  מנחם.

 10. יובל מיכאלי הגיב:

  מנחם שלום,עמית שלום
  אז מה אתם מציעים נניח לזה להתנהל כמו שזה? הרי יש בעייה ואנחנו מודים שקיימת בעייה, אז מה עושים- אם מה שאתם אומרים מבוסס ונראה לי שעל סמך מחקרים בחול יש משהו בתיאוריות האילו,אז מה אני צריך להסכים לכך, שאני צריך לחיות מפחד בגלל ילד מסומם שיכור וחרמן מהורמון הטסטרון שדוקר בלי חשבון? אם כך אני כבר מעדיף מדינת משטרה שבה אני לפחות יודע שאם אני "בסדר" הסיכוי שיגיעו אלי כוחות השיטור המהוללים שלנו בטעות לא גדול, נכון זה זה לא נעים זה דרך לחיות כך אבל איך אני יכול להיות בטוח ששוטר מסוים שנקרא לאירוע לא יוצא לאירוע מסיבותיו הוא (תוכנית ראיליטי ברמה ז' או האח הקטן.. וכד'יום שישי בערב האיש דתי..) ונגרם עוול ואסון נורא למשפחה שלמה (וגם לרוצח הרס את החיים של המשפחה שלו ושל עצמו לא שאני מרגיש חמלה כלשהי)אז מה אתה מציע לעשות להשאיר את המצב כמו שהוא ולקוות לטוב? הרי זו לא פעם יחידה וגם לא האחרונה שהם לא מגיעים לזירת האירוע מסיבות שונות שלהם, הרי בתוך עמי אני חיי ולחפף זו תכונה ישראלית מובהקת והשוטר העיברי הפשוט בתחנה לא ניחן בעודף שכל (לצערנו רובם בעלי אגו נפוח עם קבא נמוכה.. מאד צבאית..)ובזה אתה צודק שמתנפל עלייך מחודד כובע עם אזיקים ומודיע לך שאתה נאשם במה לא חשוב..אז אני כבר לא יודע למרות שאני כן חושב ומעדיף לחיות בפחד מאשר לפחד מטיפוסים משוחררים בלילה שלא עוצרים אותם בגלל "חופש תנועה", ראיתי תוכנית על החרדים אני לא מת עליהם בלשון המעטה, אבל משהו אחר כן הרשים אותי , יש להם משטרה פרטית בבני ברק אחרי 9 בערב אף אחד לא מסתובב בעיר, אבל דבר אחר שיש למשפחה החרדית וזה שהם ביום שישי מחזיקים את הנוער שלהם מסביב לשולחן השבת מזמרים ושרים עד 12 בלילה וזה נוער שטוף טסטרון כמו אצלנו אבל מתורבת ולא מעשן סמים ולא שיכור אם כי גם אצלם כבר יש בעייה לכן אני כבר לא יודע מה עדיף? מדינת משטרה או חופש מוחלט בכל אופן אצלנו זה מה שנאמר ביידיש "נישט א היר ונישט א דאר" כלומר לא פה ולא פה וכן אנו תמיד עדים "להסברים" למה הם לא פעלו מה קרה וכד' אני לא מקבל את הטיעון של"הם לא אוהבים ביקורת" למה מי מהם? מבקר עם שיני כריש יראה למי שצריך את הדרך החוצה, לא כלפי מעלה.

 11. יובל,

  לא המשטרה גרמה לזה שילד ינופף בסכין ויקטול חיים גם אם לפני כן,כן או לא,קיבל נגיחה. החברה הישראלית שחזור וּשְנֵה בוחרת לעצמה שלטון שמסיר אחריות מעל עצמו,מפריט ומזניח רווחה וחברה – שם האשם וזו הכתובת. כן מבקר לא מבקר. המשטרה איננה הכתובת אליה מגיע ה"זבל" שעליה לנקות בדיוק כמו שעובדי/קבלני הניקיון של העיריות מנקים את הזבל (צ"ל אשפה) מחדרי האשפה בבתים שלנו.

  מהחברה החרדית יש לנו הישראלים,הרבה מה ללמוד בכל מה שקשור לעזרה הדדית לתמיכה בחלשים בחינוך לערכים ובמשמעת. גם אם זה לצנינים לחלק מהקרואים פה.

  ועדיין משטרה פרטית זה אבי אבות הפסול. מה שקורה בחברה החרדית,בעניין הזה ולא רק בו,זה לקיחת החוק לידיים – למרות הדברים הטובים שאמרתי קודם.

  הפתרון הוא לא במבנה הניהולי של משטרת ישראל – הנח לו, הוא בסדר גמור. הבעיה היא בחברה הישראלית, בהעדר החינוך, בהעדר הרווחה, בריצה אחרי הכסף והאפשרויות הלא מוגבלות אבל הכן מאוד מוגבלות – בפערים החברתים, בגזענות ובשינאת האחר והשונה ובמציאת הסיפוקים המידי, כאן ועכשיו. תתקן את זה ולמשטרה ישאר לטפל בסוטים – בכל חברה יש סוטים על האיזונים והבלמים האלה היא מתקיימת – נשמת אפה.

  איך מבקר המשטרה ישפיע על ההחלטה לקטול חיים של זב החוטם השתוי בפרק העירוני – שזה עתה ננגח בראשו על ידי אזרח אחר שכבר מאס לחלוטין באוזלת ידם של השלטונות וגם ובעיקר – ברעש של זבי החוטם. איך מבקר המשטרה או משטרה עירונית או מצלמות בפינת כל רחוב או מעקב אחרי כל סלולרי או תעודת זהוי ביומטרית ומאגר ביומטרי נגיש לכל כחול מדים – איך כל אלה ימנען ממני בעוד שנייה לפרוץ לביתו של השכן ולגנוב ממנו כמה זוזים.

  איך מבקר משטרה, משטרה עירונית, אמצעי חישה ובקרה אלקטרוניים ימנעו ממני בעוד שתי דקות לאנוס נערה שזה עתה יצאה מפאב לאחר בלוי הוללות עם בנות מינה?

  המשטרה היא קבלני הניקיון של החברה בדיוק כמו עובדי הקבלן שמרוקנים את פחי האשפה. נחסוך באשפה, נבזבז פחות תהייה להם פחות עבודה ופחות מצחינה לעובדי הניקיון בעניין האשפה לשוטרים בעניין הסוטים של החברה.

  משטרת ישראל איננה טלית שכולה תכלת וגם זה בלשון המעטה. אבל, וכבר אמרתי את זה בהרבה הזדמנויות, בתוך עמה היא יושבת. חברה גזענית שונאת האחר עם פערים עצומים בריבוד החברתי ועם אלימות מילולית ופיזית כאמצעי ראשון (ולא אחרון) לסיים סיכסוך – בחברה כזו יש משטרה אלימה כי השוטרים אינם חיזרים מהמאדים אלא אזרחים רגילים מן השורה ומושפעים מהלכי הרוח שבחברה שבקרבה הם חיים ושאת האשפה שלה עליהם לנקות.

  תראה מה כותב השופט טננבוים (מבית המשפט לתעבורה בירושלים) בפסק דין שלא יודע מתי ניתן אבל קיבל פומבי היום. ומה הוא אומר? במקום להתאמץ להשקיע כסף משאבי כוח אדם וגו' – בהקשר של אכיפת עבירת המהירות – שישקיעו כסף בהגבלה אלקטרונית של כלי הרכב. ומוסיף העיתון נתון: הנושא נבדק והציבור, ברובו, לא רק שמסכים אלא מוכן להחיל הגבלה כזו מאתמול. רוצה לומר: המשטרה והמדינה מחפשים את הכסף הקל מתחת לפנס ולא מתאמצים לתת את הפיתרון (במקרה הזה הטכנולוגי) שימנע את הבעיה. הוא לא אומר אבל אני אומר לך: אכיפה בעצימות גבוהה, שוטר בכל פינת רחוב, תגובה מידית וחמורה של המשטרה מפחידה אך ורק אנשים ישרים. אנשים ישרים הם גם משלמי מיסים ונושאים בנטל העבודה והחברה הישראלית ואין שום טעם להתעמר בהם – הם לא הכתובת.

  הכתבה,פה–>http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4232060,00.html

  אין פיתרון אינסטנט ולא פיתרון סבתא. עובדי הניקיון של החברה הישראלית תפקידם לפנות את האשפה מהרחובות אבל אין זה תפקידם להדריך את האזרחים כיצד כן וכיצד לא ליצר את האשפה הזו.

  מנסיונם של אחרים,וגם מהניסיון שלנו:הכבדת ידה של רשות כמו למשל המשטרה מיצרת עוד ועוד אלימות,עוד ועוד פשע עוד ועוד הזנחה של שולי החברה שהולכים ומתרחבים עד כדי סכנת קריסה עצמית של החבר המקומית – זו שלנו.

  פשיעה היא פעילות אמורפית עם התנהלות כאוטית. לא ניתן לנתב אותה. לא ניתן לצפות אותה מראש.לא ניתן לכתוב ספר "לפושע המתחיל" ובית ספר ל"שוטר המטפל" מדובר בבני אדם שמפתיעים איפה שבא להם ומתי שבא להם ובהיותם בני אדם הטיפול הנכון לאחד איננו, בהכרח, הטיפול הנכון לאחר.

  המשטרה נמצאת בסוף הדרך – איפה שהחברה הישראלית שופכת את האשפה שלה – איפה שהחברה הישראלית נכשלת בחינוך ברווחה ובבטחון האישי – אם ידיה עמוסות והיא עצמה כבר לא מתפקדת (והיא עצמה כבר לא מתפקדת! אני לא מנסה ליפות דברים) החברה הישראלית נמצאת במסלול הבטוח לכישלון ואת זה לא המשטרה היא הכתובת לעצור, למנוע ו/או לתקן. לעומת זאת – מאחר והמשטרה היא האחרונה ברשימה שאליה מגיע התוצר של הכישלון היא גם האחרונה ברשימה לטיפול על מנת שתעשה את המוטל עליה כנדרש. ולדעתי,וזו רק דעתי,אם וכאשר יטפלו בחולייה של החברה הישראלית בד בבד עם זה יטפלו, בלי משים, בחולייה של המשטרה בישראל והרווח – הרווח יהיה כולו שלנו.

  הדבר הבוער באמת הוא לפזר את הכנסת ה-18 וללכת לבחירות על בסיס פתרון מוצע לבעיות החברה והכלכלה של החברה הישראלית. לא אירן, לא מסתננים ולא יחסי חילונים חרדים הם הם הבעיה הבוערת של החברה בישראל אלא הלכידות, הפערים החברתיים הגזענות שינאת האחר והעדר חינוך בבית ובבית הספר. המשטרה היא אי שם רחוק במורד הדרך.

  ועוד מילה אחרונה על זבי חוטם שיכורים שביעף הופכים לנוטלי חיים: זו בושה וחרפה שבישראל 2012 עדיין בספר החוקים שלנו חוקי נטילת החיים הם כפי שיש היום. יש צורך בהול לטפל בבעיה הזו לבצע מידרוג של עבירות ההמתה. וכן, כנסת ישראל כבר מתעסקת בפיאסקו הזה למעלה מעשור וכדרכה בקודש מלהגת מתכללת מפטפטת ומעשה אין ולכן נמשיך לראות כבתי אישום עלובים כמו זה שהוגש השבוע כנגד החשוד מבאר שבע ונמשיך להתאכזב (וממש לא בצדק) מפסקי דין כמו בענינו של מר רקפ (ז"ל). לא צריך להחמיר לא את הענישה בחוק ולא את הענישה בבתי המשפט צריך, ודחוף – רצוי כבר אתמול – למדרג ולכייל את חוקי ההמתה בהתאם לרוח הימים של חברה מודרנית במדינה מודרנית ולא ממש דמוקראטית ושדואגת לאזרחיה.

  מנחם.

 12. יובל מיכאלי הגיב:

  מנחם שלום
  קראתי בעיון רב את תוכן מכתבך מספר פעמים ואני חייב לציין שעם חלק מהדברים אני מסכים עם חלק לא ואני כן חושב שיש למנות מבקר אפילו למען יראו ויראו אבל שוב זו דעתי, אפילו למען הניראות או/ו למען שקיפות או לוודא (ואני לא בטוח) אבל זה לא גוף שחוקר את עצמו, ככול שאני קורא יותר מתעמק יותר אני מבין שהבעייה היא הרבה מעבר למשטרה שמוציאה את הזבל כהגדרתך וזה נכון, הבעייה שלנו מי יוצר את הזבל ולדעתי הבעייה אם נעשה חקר שורש נראה שזה בעצם תחיל באסון הבחירות ב1977 כאשר עלה דמוגג (בעל כוונות טובות…) שהמיט על המפעל הציוני נזק בלתי הפיך ומה שקרה מאז ונכון תטענו שיש פה הרבה מרכיבים כמו טלויזה ריאליטי וכד' אבל אי אפשר לנקות את המשטר הנוכחי וקודמיו ברשות אותה מפלגה מושחתת שכרתה ברית עם אותם גורמים טפילים שאינם מכירים במדינה וכד(לא נכנס לרוחב היריעה כאן) כאשר המדינה מפרנסת 2 מיליון אנשים שלא עובדים אבל הם דווקא לא תורמים לפשע למעט מה שנקרא באנגלי עוון כלומר גניבות בשם הדת למטרות של "לימוד תורה" שלומדים בג'אקוזי של השר… ועוד ..לכן הבעייה באמת היא במה השלטון מתמקד, אם "הצליחו" להגיע למצב שבו יש לנו בטחון של צבא שהוא על פניו נראה טוב (והוכחה היא 3 מלחמות שבהם הצלחנו להתגבר , מחבלים פחות או יותר) איך יכול להיות שאי אפשר להתגבר על בעיות בטחון פנימי שהם אלימות דקירות רצח וכד' לדעתי זה מפני שהמדינה כנראה מפחדת ממשטרה חזקה ועצמאית ולכן אנחנו סובלים תמיד קל לזרוק על גורמים שונים, הבעייה היא שלנו לא שהיה לנו טוב לפני 1977 ואני לא שולל דווקא את פנקס המפלגה וכד' אלא להיפך אם נסתכל על ההסתדרות בזמנו בתפארתה הרי שהיא הקימה את כל המפעלים בנגב, התיישבות וערכים שהיו לתנועת העבודה נעלמו ובמקומם קיבלנו כפייה דתית וטפילות ומצב שבו חייל לא מבצע פקודה עד ש…הרב שלו יאשר לו…לאן הגענו לכן אתה צודק שזה מתחיל שם למעלה והדג מסריח מהראש כאשר כל אחד שם דוגא לעשות לביתו, כאשר, יש לנו חברי כנסת שמעירצים את ג'ו מקארתי, חלקם עם דעות ורעיונות שהיו פשיסטים שהיו מאומצים על ידי מוסוליני לכן הרבה מהבעייה היא אצלנו והראשון חינוך-אין ערכים אין תנועות נוער אין מה שהיה היחוד אני גדלתי עליו כילד וגדלתי בקיבוץ ואני שמח על כך, לא אגיד שזה שיא השלמות אבל לפחות ערכים מוסרים בסיסים מחויבים להיות מוקנים בבית ובית הספר לדוגמא אלימות מול מורים מגיעה מזה שמאשימים את המורה בהישג או באי הישג של תלמיד כאשר יש בעייה שמכניסים לך 40 מפגרים בכיתה שלא רוצים ללמוד ואז תוקפים מורה שהתלמיד לא בזמני לא היה כך הורי שילמו שכר לימוד ולא היו בכלל בעיות משמעת כי הייתה צריך להיות עסוק באפשרות להשאר כיתה אם לא תשיג ממוצע של 70% לכן כן אני מאשים את "המהפך" ואת האיש ואת המפלגה הזאת שהביאה עלינו אסון גדול באובדן ערכים, חינוך ובכלל הנזק שנגרם על ידם הוא גדול לאין ערוך ואני לא יודע או/ו בכלל לא בטוח שגם אם נשנה את המשטר ניתן יהיה לתקן הנזקים אולי למזעמר אותם, נכון המשטרה היא שק חבטות נוח אבל גם שם לדעתי צריך להכניס קצת סדר ביהירות ולבדוק ולהיות בטוחים שאכן כיסנו את הפינה הזאת כל היתר כל הזמן שהעם הזה ימשך אחרי הצהרות נבובות משיחיות הזיות של המשך הכיבוש ושמירה על ארץ ישראל השלמה לא יקרה כלום נהפוך הוא כי אז גם לא יהיה לנו כסף לבטחון האישי ואתה צודק שהמפכל לא נקרא להסברים לא ברור , אבל זה מראה את עוצמת החשיבות ושוב צריך להבין כל אחד שם מה 120 חברים למעט יחידי סגולה אינו דואג לנו או/ו למגזר שלו בערבון מוגבל ואו/ו לביתו למשל נושא לוביסטים המקושרים לחברי כנסת או פקידי ציבור שעוברים לעבוד אצל טיקונים אנחנו ורק אנחנו אשמים במצב הזה פוליטיקאי זה שקרן עם רשיון שכל מי שהוא משקר יודע שהוא משקר שאלה עד כמה אתה מוכן לקנות את זה אני בכלל לא מצביע כי אין כרגע למי וכשאתה כבר משתכנע להצביע למישהו לדוגמא ב99 לקח הבחור הקול שלי ועשה לנו הפוך על הפוך בחוק טל למשל במקום להוביל אותם ללשכת הגיוס שיחרר אותם (ואני בכלל לא בטוח שגם היום זה לא יקרה)לענין שלנו יש הרבה במה שאתה אומר אבל אני חושב שגם אם לא יועיל טוב שיהיה.

 13. יובל,

  אני מסכים עם הדברים שלך למעט עניין המבקר. יש מבקר מדינה נשכן אמיתי אבל לטנגו הזה צריך שניים – קרי:המבוקרים. והמבוקרים מתנהלים בשיטת השיירה עוברת והכלבים נובחים ושום דבר לא קורה.

  יש הרבה מאוד מה להשקיע במשטרה,גם בצד של הקצאת משאבים וגם בצד של דגשים על אכיפה ובטחון אישי. וכאשר הדברים מגיעים לשיח על הקצאת משאבים – עדיף להשקיע את הכסף וכוח האדם בעוד שוטרים עוד ניידות ועוד מערך הדרכה בלתי תלוי של המשטרה עמה (ולא של קבלן פרטי),זה הרבה יותר חשוב.

  מנחם.

Leave a Reply