חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רפורמת "אופק חדש" בגני הילדים – מכתב הורים לשר החינוך

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 13.05.12 1:09

להלן מכתב של הורים לילדים בנוגע לשר החינוך, בעניין רפורמת "אופק חדש" בגני הילדים. לטענתם, הארכת יום הלימודים נכנסה לתוקף ללא התחשבות בילדים, הזקוקים לארוחת צהריים ולמנוחה

1. אנו פונות אליכם בהמשך למאבק ציבורי הנמשך מאז תחילת שנת הלימודים הנוכחית, בעניין רפורמת "אופק חדש" אשר נכנסה לתוקף בכלל גני הילדים בארץ בשנה זו. מדובר ברפורמה אשר האריכה, בין היתר, את יום הלימודים בגני הילדים עד השעה 14:00 ואשר מאחוריה עומד רעיון מבורך של הרחבת מסגרת השעות, הוספת עבודה פרטנית של הגננת עם הילדים ועוד. למרבה הצער, נכנסה הרפורמה לתוקף מבלי לדאוג לצרכיהם הבסיסיים של הילדים, וללא דאגה לארוחת צהריים ולמנוחת צהריים. הילדים הרכים (בני שלוש עד חמש שנים) שוהים בגן עד השעה 14:00 מבלי לקבל ארוחה חמה, תוך שהם "שוברים את הרעב" בחטיפים שונים, ורבים מהם מגלים סימני עייפות ועצבנות, להם עדים הן ההורים והן הגננות והסייעות בגן.

2. עם תחילת יישומה של הרפורמה התריעו הורים רבים על הקשיים שהיא מעוררת, אולם משרד החינוך עמד על יישום הרפורמה כפי שהיא, וסירב למצוא פתרונות הולמים למצוקתם של הילדים, או לאפשר להורים להוציא את ילדיהם בשעה מוקדמת יותר על מנת להעניק להם ארוחה ומנוחה בבית או במסגרת שאחרי הגן (מטפלת או צהרון). רק במקרים בודדים ניתנו אישורים להורים להוציא מוקדם יותר. רוב הילדים ממשיכים להישאר בגן עד 14:00, ומגיעים הביתה או לצהרון רק לקראת 14:30 או מאוחר יותר, כשהם עייפים ומותשים.

3. עם חלוף החודשים מתברר כי בניגוד לעמדת משרד החינוך, מרבית הילדים לא הסתגלו לרפורמה, וניכר כי השהות הממושכת בגן, ללא מענה בעניין התזונה והמנוחה, משפיעה באופן עמוק הן על התנהגותם של הילדים בגן והן על סדר יומם הכולל. עם הזמן הצטרפו ומוסיפים להצטרף הורים רבים למאבק הציבורי, הנוגע לאופן יישומה של הרפורמה, ומבקשים כי יושג פתרון הולם לבעיית ההזנה והמנוחה לילדים הרכים.

4. על אף התראות חוזרות ונשנות של הורים ושל אנשי הצוות המקצועי, נראה כי משרד החינוך אינו מוצא לנכון להתייחס בצורה רצינית לקשיים הנ"ל, ומעדיף לתאר את תוצאות הרפורמה באופן חיובי שאינו תואם את המציאות בשטח. פתרונות שהוצעו על ידי משרד החינוך – כגון "טעימת צהריים" או "פינות מנוחה" בגן – אינם ריאליים, ואנו ההורים, כמו גם אנשי הצוות בגן, עדים לכך: הטעימה אינה מספקת את הצורך בארוחה חמה ומזינה בשעה סבירה המתאימה לגילם הצעיר של הילדים, ופינות המנוחה אינן פתרון הולם לילד הזקוק לשנת צהריים. גם במקרים בהם מבקשים הורים לארגן הזנה לילדים במסגרת הגן, הדבר אינו מתאפשר, שכן מרבית גני הילדים אינם ערוכים לסיפוק ארוחה חמה – ולמרות זאת מתעקש משרד החינוך להמשיך ברפורמה.

5. זאת ועוד: יו"ר ארגון הגננות הארצי, הגברת דורית חזן, התריעה לא פעם על הבעיות המתעוררות מהארכת יום הלימודים בגנים, והציעה להתאים את הרפורמה בגנים לאופן יישומה בבתי הספר, דהיינו, הארכת יום העבודה לצוות המקצועי בלבד, שנשאר לעבוד לאחר שעות הלימודים (המסתיימות בבתי הספר סביב השעה 13:00), לצורך ביצוע מטלות הנדרשות במסגרת התפקיד. יוזמה זו, שיש בה הגיון רב הן לילדים והן לגננות ולהתנהלות הגן, איננה מקודמת על ידי משרד החינוך.

6. נדגיש, כי אנו החתומות מטה מייצגות קבוצה רחבה של הורים עובדים. על אף הצורך של רבים מאיתנו במסגרות חינוכיות אשר תאפשרנה לנו לצאת לעבוד, איננו מעוניינים במסגרת אשר מחזיקה את ילדינו רעבים ועייפים ומונעת מהם את צרכיהם הבסיסיים ביותר. גם הורים עובדים, אשר ילדיהם ממשיכים אחרי הגן למטפלת או לצהרון, מעוניינים בסדר יום שפוי ורגוע לילדיהם. הרפורמה כפי שהיא מיושמת כיום מזיקה לילדים יותר משהיא מועילה להם, וודאי שמידת התועלת שלה להורים עובדים – אם בכלל ניתן לשים את התועלת להורים על כפות המאזניים מול טובת הילד – איננה מצדיקה את הפגיעה בילדים.

7. בעקבות מאבק ממושך מצד ההורים הסכים משרד החינוך לאשר, החל משנת הלימודים הבאה, הוצאה מוקדמת של הילדים הצעירים ביותר בשנתון גילאי 3 (טרום-טרום-חובה) במשך שלושת החודשים הראשונים לשנת הלימודים. אנו מברכות על צעד זה, אולם לצערנו אין די בכך! נכונותה של המערכת להתגמש בנקודה זו – אשר כשלעצמה מעידה על כך שהדבר אכן אפשרי וניתן לביצוע – איננה לוקחת בחשבון את צרכיהם של כלל ילדי הגנים. מבחינה רגשית וקוגניטיבית לא ניתן להפריד בין ילד שנולד בסוף שנתון גיל 3 (אוקטובר, נובמבר, דצמבר) לבין ילד שנולד מעט קודם. שניהם זקוקים באותה המידה לארוחת צהריים חמה ולהפוגה מיום הלימודים בגן. גם ההפרדה בין גילאי 3 לגילאי 4-5 בעניין זה הינה מלאכותית ושגויה, שכן גם הילדים הגדולים יותר זקוקים להזנה חמה בשעה סבירה התואמת לגילם, ורבים מהם עדיין נזקקים לשנת צהריים או לפחות למנוחה, ולא לנמנום קצר בתוך כיתת גן עמוסה, אשר נקטע כאשר באים לאסוף אותם.

8. אנו שבות וקוראות לכם למצוא פתרון הולם וראוי שיכלול את כלל ילדי הגנים ויותאם לצרכי ילדינו. עד אשר יימצא פתרון כזה, ומכיוון שברור כי במסגרת הנוכחית אין אפשרות להעניק לילדים את צרכיהם הבסיסיים בתזונה ובמנוחה, לא נותר לנו ההורים אלא לדרוש כי משרד החינוך יאפשר לנו להוציא את ילדינו בשעה סבירה המתאימה לגילם – בין על ידינו ובין על ידי נציגים מטעמנו (מטפלת, צהרון וכדומה) – על מנת להעניק להם ארוחה חמה ומנוחה כנדרש.

9. העתק ממכתב זה נשלח לפרסום באתר 'עבודה שחורה' שמטרתו לקדם דו-שיח פומבי וענייני בין בוחרים לנבחרים. תגובתכם, לכשתתקבל, תישלח אף היא לפרסום שם.

10. נשמח להתייחסותכם.

 

בכבוד רב,

מיכל להט, קרן גנדלר, שירי ברד ועדי שטרסמן

נערך על ידי דורון
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. ארטור- :

  רשימת הטיעונים כאן ממש לא מענינת את משרד החינוך.

  הם חושבים רק על זה שהצליחו במסגרת אופק חדש "לתפוש " מורים וגננות שעובדים הרבה יותר שעות בעבור פחות כסף .

  נדמה למשרד החינוך שאיכשהו השוק יתאזן במידה קטנה שהיא הרבה יותר קטנה מהרווח של משרד החינוך על הרפורמה .

  הבעיה שמדובר בפזיולוגיה של ילדים ,וזה לא עומד להשתנות באלפי השנים הבאות .

 2. עדית לב :

  כאמא לילדה בטרום חובה, שממשיכה בשנה הבאה באותו גן, אני כל כך מסכימה! זה כמובן משפיע גם על שאר המשפחה – שאר הילדים שגם הם נאלצו להתאים את עצמם (ללא הצלחה) לארוחת צהריים מאוחרת.
  אשמח לעזור אם אפשר.

  עדית

 3. דליה :

  עדית, מכתב לשר החינוך מטעם רבנים לזכויות אדם יועיל גם הוא לקידום פתרון הבעיה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.