חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שינוי שיטת הממשל – התקבעות מיותרת

נושאים פוליטישוק ב 13.05.12 1:10

יציבות גדולה יותר בממשלה לא היתה לנו ולא תהיה. הני זובידה דורש לדעת מדוע כה חשוב לראש הממשלה לשנות את השיטה

אז מה היה לנו שם? ובכן, כולם התלוננו על אי יציבות הממשל, כולם זעקו את השטות השנתית של שינוי בשיטת הבחירות, או אולי היה זה שינוי בשיטת הממשל? אני כבר לא זוכר, אבל מה זה חשובאם ניתן לזעוק נגד אז יאללה – מבלי להבין, מבלי לחשוב, הכול נחשב אם צועקים כמובן. ובכן, אצלנו אנשי מדע המדינה נשענים יותר על מספרים – ממשלה נחשבת ליציבה אם היא עוברת כ-75% מזמן כהונתה, ואצלנו מתוך 32 ממשלות רק 10 עברו את הנקודה הקריטית הזו (ראו את הבלוג חושב רחוק – ד"ר מעוז רוזנטל). אבל חשוב לציין שאצלנו נעשו "קומבינות" – ממשלות נפלו לא כי היתה בעיה חמורה לייצב קואליציה. לדוגמא: בזמן שלטון העבודה/מפא"י, לפחות עד לבחירות 1977, ההחלטה לגשת לבחירות חדשות הייתה בעיקר פנימית של המפלגה, כמו גם הידיעה שאת הקואליציה הקרובה תרכיב העבודה ומתוכה יצא ראש הממשלה.

והנה הכול הפך למשהו אחרבאבחה באו להם שניים, נתניהו ומופז, וכוננו את הקואליציה הרחבה ביותר בתולדות המדינה, כמו גם, להזכירכן/ם, היציבה ביותר אי פעם. כעת לנתניהו ראש ממשלת ישראל יש את המנדט לייצר מדיניות ציבורית ללא שום בעיה, ולהתחיל לעבוד לקראת שדרוג התשתיות ושאר מיני בעיות למאה ה-21. כל אלו כמובן עומדים בצל הידיעה כי אין אלטרנטיבה שלטונית לליכוד ולנתניהו, וכי ראש הממשלה יהיה נתניהו ומפלגת השלטון תהיה הליכוד!

אבל אמהמה, גם זה לא טוב! כולם צועקים כעת כי הקואליציה רחבה מידי (אני מסכים עם חלק מהצועקים), כי זו אינה דמוקרטיה (לא קיבלתי שום הסבר למה לא) ו"הכי גרוע" – זוהי דיקטטורת הרוב! נו, אז דמוקרטיה ישירה היא גם דיקטטורה? אולם, ברצוני להציע הסבר קצר להתפלגות הבוחרים בחברה הישראלית: יש את הליכוד עם 27 מנדטים, מימין לליכוד יש את ישראל ביתנו עם 15 מנדטים שחלקם מצביעי ליכוד, יש את קדימה הידועה בשמה ליכוד ב' עם 28 מנדטים, שמצביעיה בחלקם הניכר הם גם מצביעי ליכוד מסורתיים, יש את ש"ס שנקראת הליכוד החרדי או הליכוד המזרחי (ספרדי) שמצביעה הם מצביעים מסורתיים של הליכוד – מה נשאר? ובכן, נשאר השמאל, מפלגות ערביות, מרצ ועבודה, והימין הקיצוני 6 מנדטים ודגל אגודה החרדית אם תעשו חשבון נראה כי רוב מצביעי המערכת הפוליטית הם מצביעי ליכוד!

וכעת בואו נחשוב שוב. אם רוב המצביעים הם מצביעי ליכוד, והכנסת הנוכחית תהיה בין היחידות אי פעם להשלים קדנציה מלאה בישראל ומהלך הייצוב מחדש (re-alignment) של המערכת הפוליטית הישראלית הושלם, ויש לנו מפלגת ליבה חדשה, מדוע להמשיך את השיח על שינוי שיטת הבחירות או שינוי שיטת הממשל (שני דברים שונים בתכלית שרבים מבלבלים ביניהם)? אולי משום שיש כאן סיטואציה שבה מי שמנצח לא מתאים לחלק מהאליטות בישראל? אולי משום שעיקר המצביעים הם לא מהסוג המביןנכון? מהו הטיעון הלוגי לשינוי שיטת הממשל או שיטת הבחירות? יותר יציבות ממה שיש לנו אין ולא תהיה! ליבה יש, קוראים לה הליכוד! אז מה הבעיה? לדעתי, רבים אינם מבינים כי שינוי השיטה (בחירות או ממשל) תביא להתקבעות מסוכנת יותר, שהרי בממשל פרלמנטרי עם בחירות יחסיות יש סיכויים טובים יותר לאופוזיציה מאשר במשטרים נשיאותיים/חצי נשיאותיים עם בחירות אזוריות, ואל תשלו את עצמכם בנציגי העםבארה"ב, שבה יש בחירות אזוריות, רק 0.1% מהנבחרים לא משתייכים לשתי המפלגות המרכזיות – וזאת ברמה הפדרלית והמדינה (state) כאחד!

נושא שני שעלה השבוע, ובקצרה, כמו תחילתה של בדיחה רעהעיראקי ותימני רבים על משהו חסר כל ערך לחברה הישראלית – כך נראות להן הבחירות להסתדרות. אחד המוסדות החשובים בתולדות המדינה המודרנית והיישוב, הפך לכלי ריק, וכעת ניתן לנערים לשחק לפנינו. המנגנון ההסתדרותי (עיני) מול המנגנון המרדן (כבל) – מי ינצח, לא יודע, האם זה משנה? אני חושב שכן, נקווה לאחוזי השתתפות גבוהים. מעניין ששום מתמודד מהאליטה הישנה לא מוצא לנכון להיכנס לזירה. אולי הריח של הפגר חזק מדי?

ולסיוםהשבוע ישבתי בביתו של חבר, אהרון מדואל, אחד האנשים שאני הכי אוהב ומעריך, חבר מועצת עיריית תל אביב, תושב כפר שלם. שנים שהמערכת מנסה לצייר אותו ואת התושבים של כפר שלם כפולשים פורעי חוק וסדר, אהרון איש נעים הליכות, קבלן שיפוצים שבכול מדיה ומקום אחר היה פרופסור בכיר בכל תחום שהיה בוחר, איש שיחה מרתק. הוא הראה לי תמונה שחנקה אותי. בתאריך 23 בדצמבר 1982 נורה למוות שמעון יהושע על גג ביתו בכפר שלםהוא לא גנב או עשה כל עבירה, הוא לא נורה "בקרב בין עבריינים". יהושע נורה כי הוא הגן על ביתו, בית בו נולד גדל וחי כל ימי חייונכון, היום כבר לא יורים, הם פשוט הורסים את הבתים ומשליכים אותם למות ברחוב… יחסי כוח כאלו מוזרים

זוהי התמונה (ארכיון ידיעות אחרונות) שחונקת אותי בכול פעם שאני מביט בהשמעון ירוי, כנראה כבר לא בין החיים על גג הבית, נאחז בידי אחיו הצעיר משמאל, ועוד תושב השכונה כנראה בעוד שני שוטרים עומדים מעליו, לא מרפים מהאלות, צורחים כנראה/אני מקווה לעזרה… ישראל 1982!

לבלוג של הני

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , , , , ,

9 תגובות

 1. דן :

  100% צודק, הממשלות בישראל יציבות- ומוחלפות בדרך כלל בגלל "פוליטיקה פנימית" ואינן מופלות ע"י היריבים.הבעיה שהן לא מבצעות את מה שהן טוענות שהן מתכוונות לעשות.

 2. ק. טוכולסקי :

  שינוי שיטת הממשל נועד לקבע את שלטון ההון, זה הכל, הדמוקרטיה הפרלמנטרית היצוגית שמאפשרת יצוג מסוגלת להעמיד אלטרנטיבות וזה מפחיד את השלטון.

 3. אבי :

  כשמופז עלה ביקרו אותו על האופורטוניזם שלו. אתה טענת שהוא באמת נושא את הדגל החברתי. האם אתה מודה שטעית והביקורת עליו לא הייתה קשורה לגזענות?

 4. שאול :

  הני זאת הצביעות הכי גדולה של נתניהו, מופז וברק. אם אחת הקואליציות היציבות בתןלדןת ישראל הן תולדה של השיטה הנוכחית איך לעזאזל הם מלעיזים לומר שהשיטה פוגעת במשילות. הבעיה היא שהתקשורת כשופר של האוליגרכיה והקלפטוקרטיה לא תעלה את השאלה הזו.

 5. עמית-ה :

  כמו רקדן שמתלונן על הרצפה כך גם מנהיגנו האימפוטנטים מחפשים את הסיבה לאין אונות שלהם, מובן שהם מחפשים אותה במקום אחר כי הם הרי מושלמים.

 6. אורי יזהר :

  הפיצול הפוליטי נובע במידה רבה מהפיצול המגזרי של החברה הישראלית. כל ניסיון להתגבר על הפיצול הפוליטי באמצעים ארגוניים לא יפעל. במוקדם או במאוחר הוא יפרוץ דרך ויתמקם בין המפלגות או בתוכן.
  הדרישה של אישי ביטחון בדימוס ואישי כלכלה לשינוי שיטת המימשל/הבחירות נובעת בעיקר ממגבלות השכל הביצועיסטי שלהם.

 7. הני זובידה :

  אני לא טענתי שמופז נושא את הדגל החברתי, לפחות תדייק בעובדות! אני טענתי כי מופז אמר שהוא יעשה זאת, וכולם קפצו עליו כתוצאה מגזענות ואני עדיין טוען זאת!
  מה עוד שלא נתנו לו עוד 10 ימי חסד…אני לא יודע אם הבעיה היא הגודל של הקואליציה ואולי מופז יעשה שינוי? מה אם יחקק חוק טל החדש? מה יקרה אם יהיו שינויים חברתיים? מה אז?

  טוכולסקי מסכים עם כל מילה, ובל כך אני נגד שינוי השיטה, אבל נראה לי שכאן מתפצלות דרכינו, לדעתי האליטה האשכנזית מרגישה את הקרקע בוערת תחת רגליה ומשום כך הלחץ…המזרחים, האתיופים והערבים מתחילים לסגור עליהם וזה לא מתאים להם…..

  שאול ועמית, מסכים….יש לנו כאן חבורה של חסרי דעת שמנסים לגנוב את המדינה…

  אורי גם איתך אני מסיכם, זהו יום טוב עם 5 מתוך שישה מגיבים אני מסכים באחוזים זוהי הצלחה אדירה עבורי כאן 🙂
  אחלה לילה
  הני

 8. משתמש אנונימי :

  הני, דווקא בגלל שיש פה גזענות, ופוביה מזרים (זה לא אותו הדבר), נדמה לי שהדבקת גזענות לכל מה שזז יוצרת את סינדרום הזאב.

  חוץ מזה אם היית ירושלמי, היית מבין שחילוני אשכנזי ממוצע, נכנס ללחץ כשהוא רואה אהרלך אשכנזים מסתובבים בשכונה שלו. על ידם ש"סניק ממוצע הוא ממש אונזרע.

  משהו כזה קרה היום בשכונה שלנו. כולם – אשכנזים, מזרחיים, דתיים, חילוניים – הרימו גבה.

 9. בחירות 2013 – תקציב עכשיו | ד"ר יניב סהרוני :

  […] שינוי שיטת הממשל – התקבעות מיותרת […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.