חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ממשלת האחדות – מהפכת הקצינים של חודש מאי

נושאים איכות השלטון, דעות ב 9.05.12 0:53

ממשלת האחדות קמה כדי לתת "ביטוי להסכמה הלאומית הרחבה". בסך הכול צריך מנהיגים חזקים, כאלו שיודעים מה האומה רוצה

מאת: יובל שחר ומתן שגיא

 מהפכת הקצינים של חודש מאי

ב 8/5/2012 שאול "בקיץ הקרוב אני אנהיג את המחאה החברתית" מופז הרים את הראש, הישיר מבט, הוציא את האבר שלו ונפנף בו מול פרצופה של האומה. את ההחלטה האמיצה הזו הוא קיבל עוד יום קודם, במה שצריך להיקרא "פוטש הסלון ברחוב בלפור". 67 שנים בדיוק לאחר כניעתו של המשטר הפשיסטי שאיים לבלוע את העולם, רקחו שלושה קצינים במיל' רעיון גאוני – להישאר בשלטון ללא מתנגדים. "או אנחנו או אנחנו".

אבל מה אנחנו רוצים מהם? הרי הקומבינה הזו באה כדי לתת "ביטוי להסכמה הלאומית הרחבה". הסכמה, בטח, הסכמה – אם ראש האופוזיציה מסכים להיכנס לקואליציה עם בנימין "שקרן" נתניהו, כנראה שיש הסכמה. למשל, בסעיף  5 להסכם הקואליציוני מוסבר שיש הסכמה על כך שיש לבצע חקיקה ש"תגביר את היציבות והמשילות", כלומר לתת למנהיגים עוד כוח. כמו שעושים במדינות מתוקנות כמו צפון קוריאה. אה, וגם "ליצור רצף שלטוני". רצף שלטוני זה בעצם שלטון ברצף, כמו, נגיד, זה של פרנקו בספרד. הסכם הביבים נחתם בידיעה כי ניתן לשנות את שיטת השלטון ברוב של 94 מנדטים. אבל בעצם, למה לשנות? שלושת האורחים של שרה ביום שני בערב הגיעו למצב שיש להם כוח של 78 אחוזים מהציבור. בפעם האחרונה שמובארכ נבחר הוא קיבל 88 אחוזים. גם לו היה לאן לשאוף – אסד קיבל 97 אחוזים מהקולות לפני 4 שנים. ערבים, ערבים, אבל לפניך.

בסך הכל צריך מנהיגים חזקים, כאלו שיודעים מה האומה רוצה. נגיד אלו שמרכיבים את החונטה הישראלית הראשונה. לפעמים הם אפילו יודעים יותר טוב מהאזרחים. מה זאת אומרת לפעמים? בדרך כלל. אודי, למשל, יודע איך ומתי מפציצים כורים אטומיים. שאולי מחובר לעם וכמעט הוביל מחאה-שאולי-הייתה-פורצת. ביבי? הוא השגריר הכי טוב בעולם. שגריר. אבל בכל זאת – הם כמו אבא ואמא ששירתו בסיירת מטכ"ל. הם דואגים לנו. למשל, הם הסכימו על תקציב לשעת חירום להגנת האומה (מפני האלימות המסוכנת של אנרכיסטים, קומוניסטים, הלניסטים, חומיינייסטים ותומכי שלי יחימוביץ'). זה לא סתם תקציב – הוא מנוסח לאור המחאה בקיץ, הוא עומד על הסכמה לאומית (נציונליסטית) והוא חברתי (סוציאליסטי).

אין מה לומר. אנחנו מורידים את הכובע ומוחאים כפיים. ההסכמות בין הגנרלים בדימוס שלנו נעשו בצורה כמעט שקופה, כלומר ללא בעיה או אתיקה פוליטית. לא התאמצו אפילו לשקר לנו – התבשל הסכם במעיים, נחתם על השולחן ואנחנו נשלחנו להקיא בשירותים. בניגוד לכל מיני משטרים חשוכים של גויים, אצלנו אף אחד לא הכחיש, לא עיוות, לא שיקר. עשיתם את כל זה בלי שהייתם צריכים אפילו לשרוף איזה רייכסטאג.

או אנחנו או אנחנו, אומרים לנו שלושת החברים. בינתיים זה תבחרו או תתעלמו. כמה זמן ייקח עד שזה יהיה תבחרו או תיעלמו?

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

20 תגובות

 1. דני זמיר :

  טוב הבנתי. מופז וביבי הם פשיסטים אנטי דמוקרטים?
  אן סתם נאצים במסווה?
  וואו. איזה פחד.
  ההשואה לנאציזם וכו' אני מבין נועדה לעורר פרובוקציה אבל הטיעונים שלכם כל כך אדיוטיים שאי אפשר אפילו להתרגז מזה.

 2. ק. טוכולסקי :

  יש לנו קואליציה של גנרלים משרתי הון, זה לא חש, זה גם לא אנטי דמוקרטי. אנחנו נוריד את ה"מערך" החדש הזה של ה"מחנה הלאומי" מהשלטון בדרך דמוקרטית ונשלח את הגנרלים לפנסיה. עכשו ל"מערך" של מפלגות יום האתמול יש 60 מנדטים, זה לא יספיק להם בבחירות הבאות אם רק נעבוד נכון.

 3. גדי :

  ידידי דני זמיר
  חייתי במדינה של חונטה צבאית וכך זה התחיל
  אני מציע לך לפחד באמת אם יש לך ילדים שאמורים לגדול בארץ הזאת או אם אתה בונה עתיד שפוי כול שהו במדינה הזאת
  השוואה לנאצים זו מסקנתך הנחרצת, אך אינך תורח להשוואות נכונות כמו פרנקו
  אגב, טיעונים אדיוטים של אנשים שמביעים דעה ולא ביקורת, תמיד הייתי רוצה לשמוע טיעונים אחרים טובים יותר, בטוחני שאין לך, אולי יש לך חוש ביקורת מפותח אך דעה מנומקת אין לך.
  או אולי אתה בלוגר בתשלום??

 4. ל רפי :

  מול "מהפכת הקצנים" עומדת תגובת השוטים; אלה שאינם מכירים במציאות אלא אם היא תואמת את ציפיותיהם.
  איש במדינת ישראל לא היה זקוק בימים אלה לבחירות, משום ששום דבר חדש לא צף ועלה על סדר היום הלאומי, שלא הוכרע כבר בבחירות האחרונות, ע"י רוב הציבור. בחירות שמטרתן לבזבז כשני מיליארד ש"ח (הערכות זהירות), ולתת צ'אנס לגב' יחימוביץ, להראות שהיא שווה כלפיים מנדטים מאהוד ברק (ואולי קצת יותר) – מיותרות, בזבזניות ומזיקות מכל בחינה שהיא. בחירות הן המרשם הבדוק לשיתוק לאומי שנמשך ששה עד שמונה חודשים,ולנוכח האתגרים החיצוניים הקיימים הידועים והצפויים, ישראל אינה זקוקה לו.
  כאשר תקף מופז את נתניהו (מסיבות פוליטיות ברורות) הוא היה מעמודי התווך של "מתנגדי המדיניות ההרפתקנית של ממשלת נתניהו", כמעט אתרוג בכיר! כאשר הוא מצטרף לממשלת נתניהו (בדיוק מאותן סיבות פוליטיות), הוא "עורך פוטש נגד העם החפץ בחירות" – האמנם?! האם כותבי דברים אלה, במפורש או במרומז, גם קוראים מה שהם כותבים?!
  הסקרים שלפני ממשלת האחדות, כמו גם אלה שלאחריה, הצביעו במפורש על כך שרוב הציבור אינו סבור שהבחירות תיצורנה שינוי מהותי בפוליטיקה הישראלית, ומכאן שהואיל והחוק מתיר לממשלה לכהן עוד כשנה ומחצה כל עוד היא נהנית מאמון הכנסת, בחירות עתה מיותרות. לפכיך, המהלך שביצע נתניהו, והי בקנה הפוליטי (למי שלא נרדמו בשמירה) כבר קרוב לשנתיים, הוא מהלך מבריק, מתבקש ובעיקר נחוץ.
  הקריאות הנשמעות מחוגי שמאל להחזיר את המחאה לרחובות, מעידות שהשמאל גם אינו יודע דמוקרטיה מהי, וכיצד מקבלים החלטות בדמוקרטיה. את כשליו במחאה הקודמת, לאחריה ובמהלכים הפוליטיים שכוונו להדחת ממשלת נתניהו, הוא, כדרכו, אינו מיחס לחוסר תמיכה ציבורית מתמשכת בעמדותיו, לחוסר יכולת פוליטית להכתיב לציבור בישראל את עמדותיו הפוליטית והאידיאולוגיות כפשוטן, (גם כשהוא מסייע פוליטית וכספית בגורמי-בחוץ, חלקם עויינים), וגם לחוסר מנהיגות מדינית לאומית שוות ערך ברמתה ובניסיונה לזו שמציגים יריביו הפוליטיים.
  שום מחאה חברתית אינה שקולה בדמוקרטיה, שאינה אנרכיסטית להכעיס, כנגד תמיכה פוליטית לגיטימית של 75% ויותר ומחברי הכנסת בממשלה ובמדיניותה; אבל מותר להפגין…
  השמאל בישראל מנסה ל"העתיק" את המציאות האירופית לישראל, אף שהדימיון בין השתיים מצומצם כמעט עפ"י כל קנה מידה רציני – ביטחוני, כלכלי, חברתי, לאומי, תרבותי וכו'. אירופה שבחרה לראות את ישראל כ"המשך שלה בלבוש מעט אחר", כל זאת בהשראת ההגמוניה של השמאל הסוציאליסטי במדינה בשלושת העשורים הראשונים לעצמאות, ניצבת עתה בפני המחשה גוברת והולכת של השינויים בין שתי הישויות, שילכו ויגדלו עוד יותר בדור הבא, בהשפעת הדמוגרפיה ותנאי הסביבה השונים.
  האתגר הניצב בפני השמאל הישראלי, אם הוא רוצה להיות רלוונטי, אינו לגייר את האנכרוניזם האירופי ולנסות להשליטו על ישראל בעזרת השמאל והימין הקצוניים שם. עליו להציע פתרון מקומי ייחודי שיתקבל על דעת הציבור הישראלי, משום שרק תמיכה ציבורית מקומית רחבה תוכל להשליט אותו. לשם כך יש להתרחק מאידאות סרק קיצונית, למקד את החשיבה בבעיות המקומיות ובדרכים חדשות ויעילות להציע פתרונים, שלא יהרסו את החלקים הטובים בחברה ומשק שנקנו בעמל רב. לפני הכל חייבים להחזיר על כנם את הלכידות החברתית והסולידריות הלאומית, שבפרורם עוסק השמאל באינטנסיביות זה הדור השני, ולדאוג לקיום בטחון המדינה!
  רק לאחר שיממש זאת, יהפוך השמאל (אם עדיין יהיה שמאל במובן הקלסי-פונדמנטליסטי) מועמד ראלי לחזור להנהגת המדינה.
  פוליטיקה היא עולם האמפיריקה; חייבים לקרוא נכון את התמונה הראלית ולהבין את מקורותיה, בכדי לעצב מענים רלוונטיים. גם ציבור שאינו משכיל ומתוחכם במיוחד, נחן בשכל ישר ובאינסטינקט קיום בריא, וכל מה שיעמוד נגד שני אלה – לא יצלח.

 5. גדי :

  רפי יקירי
  האמת, קראתי מספר פעמים את מה שכתבת ואיני מבין מה הרעיון, לא השמאל ביקש בחירות חדשות, למיטב הבנתי מצב מיוחד מאוד בממשלה הקיימת בו הייתה צריכה לקבל ולבצע החלטות לא פשוטות ערערה את שלוותה וברור בתוספת פורשי הימין בתחפושת מרכז מתון בשם קדימה יזמו את המהלך
  נכון שאופוזיציה וגורמים אינטרסנטים שעדיין מחוץ לקלחת הביצועית תמיד יתמכו בהחלטה כזאת
  לא הבנתי כיצד אתה משתמש בסקרים, נכון, רוב הציבור היה נגד בחירות, האם זה מספק?, תגיד לי מדוע הסקר הזה מובא על ידך כמרכיב משכנע למהלך ואינך משתמש בסקרים אחרים הנוגדים את עמדותיך?
  אתה מדבר על דמוקרטיה?
  כמה שאלות אליך
  • האם נמשיך לנהל את המדינה על פי הסקרים שתואמים את עמדתך?
  • האם ננהל את המדינה על פי כול הסקרים?
  • האם אתה באמת מאמין שהאיחוד הוא אידאולוגי?
  • האם באצת אתה חושב שמחאה מהשמאל הינה אנרכיה?, אתה יודע מה זה אנרכיזם?
  • מה השוני בין מחאה להפגנה?, האם כוונתך שהפגנה שנוגד דעותיך הינה מחאה אנרכיסטית ומחאה על פי השקפתך היא הפגנה לגיטימית?
  • האם אתה יודע מי הפגין בקיץ ומדוע?, ותעזוב את הבדיחה שאורגן על ידי השמאל להפיל את השלטון, גם ציפי וגם מופז תמכו בה.
  • ובכלל אתה יודע מה זה דמוקרטיה?
  הנך בחור משכיל (על פי דעתך ואופן כתיבתך), ממליץ לך ללמוד קצת את העבר (ולא בהכרח היסטוריה של גרמניה או ספרד (זה היה מזמן), למד על ארגנטינה ב 50 שנים אחרונות Uהשווה, אולי זה יכניס לך קצת סדר בראש
  ובסוף עובדה ששכחתה לציין שהביקורת שצפה היום לא קשור להסכם, הרי מדובר רק על יושר, קיום הבטחות, אמירת אמת, שקיפות, ואמינות של מי שהציע את התהליך – שוב להזכירך, לא השמאל יזם
  אגב הערה אחרונה, אתה באמת חושב שזה ממשלת ליכוד לאומי??

 6. משתמש אנונימי :

  ל.ל רפי.
  1. לא בטוח שביום הבחירות שיתקיים על-פי החוק, הסקרים יראו שה"עם" רוצה בחירות.
  מה תגיד אז על סקר כזה, שיראה שה"עם" לא חושב שהבחירות ישנו משהו?
  האם גם אז תגיד שחבל על הכסף?
  ובאמת אם 94 ח"כים יסכימו להמשיך ולכהן תחת ממשלה יציבה למה לטרוח כל כמה שנים ולקים בחירות, במיוחד שיש לנו הכלי הזה של הסקרים שיכול ליתר בכלל את כל הטקס המיותר הזה של בחירות?
  הטיעון שלך, תסלח לי, לא מחזיק מים

  2.והוא מסוכן. לא כל מה שאפשרי בפוליטיקה הוא מוצדק על פי קריטריונים דמוקרטיים. לפי הגיון כזה תצטרך להגן על כל אקט פוליטי שנעשה אי פעם בהסטוריה כי הוא היה אפשרי.
  (דוגמאות למקרים כאלה מוצגות בפוסט למעלה, ואלה הן רק דוגמאות נבחרות).

 7. דני זמיר :

  כן גדי אני בלוגר בתשלום. עלית עלי.
  "ככה זה מתחיל" איך בדיוק?
  אתה מכיר את ההסטוריה הספרדית שאתה משווה את זה לפרנקו?
  ההשוואה לנאצים היא מהרמזים הלא מוסוים של הכותבים.
  הטיעון שההסכם הקואליציוני הזה יביא לחיסול הדמוקרטיה מתבסס על חסור היכרות או חוסר רצון להתבונן בתהליכי הבחירה במדינת ישראל.
  בקיצור, לא חונטי ולא שמונטה. עוד יום בהסטוריה הפוליטית הצינית של מדינת שיראל- דיקטטורה זה ממש לא.

 8. גדי :

  דני
  עדיין לא אצרת את דעתך
  לא דיברתי על נאציזם, דיברתי על פרנקו וחונטה דרום אמריקאית
  כן, אני מכיר את ההסטוריה הספרדית, אתה גם?
  כן, אני חייתי תחת חונטה, האם אתה יודע איך היא התחילה?
  אנא האר את עיני לטיעונך על תהליכי הבחירות בישראל, כנראה פספסדי משהו בחיים
  תאמין לי ידידי, לא שייך לשמאל או ימין, מאחל לך שלא תתעורר מאוחר מדי

 9. ק. טוכולסקי :

  גדי אני לא זוכר שהקצינים בארגנטינה או בספרד ניצחו בחירות או הקימו קואליציות, אבל אתה מוזמן להאיר את עיני לפחות לגבי ארגנטינה.
  גנרלים לשעבר עולים לשלטון, חלקם כמו אייזנאאור בארצות הברית ידעו דווקא להזהיר אותנו מפני כוחן של האליטות הצבאיות.
  אני לא חושב שיש חשש לדמוקרטיה בישראל שכן היא משרתת יפה מאוד את האליטה הכלכלית-בטחונית כמו שהיא, פעם בכמה שנים בחירות בהן שוטפים את מוחו של העם ושוב כמה שנות שקט.

  אני גם חושב שהסיכוי שאם השמאל יעלה לשלטון הוא יודח בהפיכה קיים אבל הוא באמת קטן.

 10. דני זמיר :

  כן גדי החונטה תופסת את השלטון בהפיכה צבאית ולא בהסכמים קואליציוניים. עם מי בדיוק פרנקו חתם הסכם קואליציוני. גם אם חיית תחצ חונטה זה לא נותן לך רשיון לברברת

 11. משתמש אנונימי :

  נו באמת, יש מספיק דוגמאות לכרסום קשה בדמוקרטיה באמצעות הליכים דמוקרטיים לגליים. לפעמים עד כדי חיסולה בפועל ולפעמים רק חיסול מהותי עם שמירת הקליפה החיצונית. צ'אבס בוונצואלה (טוב הוא שייך לשמאל, אז אולי זה לא נחשב בעיניכם). ומה עם פוטין? מוסליני?

  זה נכון שאין דוגמה אחת שזהה במאה אחוז לדומות לה, והיא הנותנת – לא הצורה החיצונית צריכה לעניין אותנו כמו המהות הפנימית – שני רמטכ"לים עם קצין מיוחס מהסיירת בתמיכת שתי מפלגות שמתנהלות באופן טוטליטארי גלוי, חברו יחד לשמירת האינטרסים הפוליטיים של כל אחד מהשושבינים, ע"י יצירת קואליציה שמרוקנת את הכנסת מתוכן ממשי.

  ואלה עוד יתקנו את שיטת הממשל, נו באמת. הקושי לקיים בישראל משטר פרלמנטרי יציב הרי לא נובע מתקלים טכניים בשיטת הבחירות, אלא מתקלים מהותיים בתרבות הדמוקראטית הישראלית.

  מה שעשו הקצינים כאן, הוא דוגמא למשהו שלמרות שהוא אפשרי הוא נחשב לבלתי יעשה בתרבות דמוקראטית מסודרת.

 12. דני זמיר :

  יש הבדל ענק בין כרסום בדמוקרטיה לבין חיסולה בגלל הסכם קוליציוני ציני.המאמר ילדותי מעלה טיעונים שדופנים מלווים בתיאורים דרמטים בלתי רלבנטים.
  לקרוא לביבי שהיה קצין זוטר בשירותו הסדיר "גנרל" או "קצין" במובן המיליטריסטי או לתרר את נצחון ביבי ומופז במפלגתם כשלטון כמעט רודני זה תיאור של מישהו שהמציאות לא מענינת אותו או שבכח הוא מנסה להרגיש דרום אמריקה למרות שמאד מזרח תיכון כאן.
  אם "העם" חשוב שזה תרגיל פוליטי עלוב, מן הסתם האו ביחטא זאת בבחירות. פרנקו? נאציונאל סוציאליסטי? חונטה צבאית? בחייאת רבאק איך זה קשור?

 13. משתמש אנונימי :

  אז איפה כן יעצר הבלתי ייעשה? בקו הירוק למשל?
  הרי גם משטר ההתנחלויות הוא בלתי ייעשה במשטר דמוקראטי (נעזוב לצורך הדיון את החוק הבינלאומי, שהוא ממש לא מעניין אותנו).
  מרוב קומבינות לגליסטיות כביכול, שעליהן בנויות ההתנחלויות, אי אפשר להבחין שם בין חוקי לקרימינאלי.
  אזרחים שבוחרים לגור בשטח שהחוק הישראלי לא חל עליו, ושמתנהל בקומבינציות כביכול לגסליסטיות שנועדו להכשיר כל שרץ, יושבים בכנסת ומלמדים אותנו מהו חוק. אם צריך, הם אפילו ייתלו בענפים גבוהים כמו מרטין לותר קינג (אריה אלדד למשל במאבק נגד ההינתקות).

  אז באמת, ממש לא צריך להגזים ולהשוות את הקואליציה החדשה לאיזה דוגמאות הסטוריות כמו נניח המשטר של פרנקו. קטן עלינו.

  באופן פראדוכסאלי, דווקא בגלל התסבוכת הזאת שמחייבת פשוט לבנות פה שפה מא"ב, יש לי הערכה למה שעושה שלי יחימוביץ שבונה מהיסודות שפה ס"ד כי בלי תשתית חברתית NGNSH, יהיה קשה לצאת מהתסבוכת.

 14. משתמש אנונימי לדני :

  איך להגיד את זה ענייני ולא בוטה ולא מתפלסף?

  הדמוקרטיה הישראלית במצב רע עד אנוש!!. אם אתה לא רואה את זה, כמו רבים אחרים, זה אולי בגלל הכרסום ההדרגתי
  וההתרגלות.

  אם אנחנו "יכולים" לחיות עם משטר ההתנחלויות בטענה שזוהי הבחירה הדמוקראטית של הרוב, בלי להבין שאמירה כזו שווה לאמירה "הרוב בישראל החליט לפעול באופן אנטי דמוקראטי", אז הדיון שמתנהל כאן הוא רק עוד ביטוי למצבנו הטראגי. (טראגי = העלילה הגיעה לנקודת אל חזור עד לסיומה המר)

 15. יובל מיכאלי :

  ואני חושב שאסון הבחירות במאי 1977 הביא אסון כבד על המפעל הציוניבאשר דמגוג קטן גרם לנזק בלתי הפיך לתקוות ולחלומות של העם היהודי ןהפך אותנו ממדינה דמוקרטית למדינה תיאוקרטית פוליטקאים מושחתים מנשקים שערות פנים של איוטולות לבושת במגבת על הראש ושמלה גניבות ושחיתות על ימן ועל שמאל אני זוכר ימים יפים יותר באביב של האחרון 1976 ימים בהם יכולנו לדעת שיש לנו מנהיגות בעלת חזון בעלת אידאילאים לא מנהיגות(או חזירתיות) משיחית אידואולגית פשיסטית אלימה גזענית פנטית מאמינה בעבודת אלילים, יש הבדל בין דת ואמונה ולצערי זה מתחזק והולך דת זה חוק והם רוצים להשליט את ההלכה עלינו וזה לא ילךכי הדם שאנחנו שפכנו כאן היה מתוך בחירה של בריחה מהגטו מהדת ומאמונה כי רצינו להקים כאן משהו מתקדם אבל הם משתלטים עלינו איפוא נשמע שחייל שואל את הרב שלו אם לבצע פקודה? אם בכלל הוא מתגייס? זו ממשלה שאכלנו אותה איתם ואנחנו רק אשמים שנתנו לזה לקרות ושורשי האסון הם במהפך של אסון הבחירות במאי 1977 עת הדמגגו הקטן הרס את המפעל הציוני וגרם לו לנזק בלתי הפיך.

 16. משתמש אנונימי לדני וליובל :

  רק עוד הערה הסטורית אחת.
  הקואליציה של אשכול אחרי ששת הימים, היתה גדולה מהקואליציה החדשה של נתניהו היום.
  ויסיק מזה כל אחד את מה שהוא יודע להסיק.

 17. פז מגן :

  יש כ"כ הרבה דברים שניתן לכתוב על המהלך הציני הזה, נוסח מופז: התפרקות מערכים, החרפת חוסר האמון בין הנבחרים לבין כלל הציבור, הסכנה באופוזיציה מדולדלת, חשש מהעתיד לבוא, באמת- הרבה דברים. אף אחד מהם לא מתכתב עם נאציזם.
  האחרונים שהשתמשו בשואה כסימבול היו תושבי מאה שערים. זו היתה פרובוקציה סרת טעם אך עם הרבה ריח רע.
  איך קוראים למקבילה השמאלנית של תופעת הפייגלינים? אולי פייגלינים בשרות השמאל.
  השמאל הישראלי מקצין עמדותיו ואמירותיו, מבטל את המתרחש בפועל ובעיקר מביע תסכול על אפסותו וחוסר הרלוונטיות שלו. השמאל לא נותן מענה, הוא סתם תוקף. תוקף כמו ילד שעלבו בו (ולראיה, אחת מני רבות, השטות הזאת שרשמתם פה. אני אפילו לא יודע איך לכנות את המסמך האומלל הזה).
  חוסר הרלוונטיות נובע בדיוק מההקצנה הזו- כאילו היינו אומרים: 'המציאות טועה, העם עיוור, אנו באים לתקן'. במדינה דמוקרטית (כן, היא עודנה כזאת) ופלורליסטית (העקרון המחוצף הזה, לפיו אני נלחם על זכותו של אחר להגיד את דעתו המנוגדת לי- ימיניסטים לדוגמא), בה העם נותן את המנדט לנבחריו, המציאות היא שמחנה השמאל חלש. חלשלוש אפילו. חבוט. מובס. הדרמה הגדולה (והמכעיסה) בעיניי, היה הקרברבון על ראשות האופוזיציה. כך זה כבר שנים- שמאל פוליטי המסוכסך בראש ובראשונה עם עצמו.

  אין כבר שמאל שפוי?! שמאל מעשי? אני חושד בהיותי ימיניסט בין מאבק סוציאליסטי, עתיד קומוניסטי וסתם יציאות דביליות כגון 'מופז נאצי, יה, אני מגניב'!

  שלחו את זה ליוסי שריד, ראו איזו תגובה תקבלו (או שבעצם… גם הוא כבר הפך ימיניסט, גם הוא איבד את הדרך).
  פרובוקציה לשם פרובוקציה, חסרת כל תוכן ומעוף, המחבלת בתפיסת העולם אותה אנו רוצים ליישם במדינה הזו. מה לעשות, למדינה הזו יש צביון, במדינה הדמוקרטית הזו, יש תפיסות עולם נוגדות והקרב על זהותה הוא לגיטימי משני הצדדים (שוב- הדבר המנג'ס הזה שנקרא פלורליזם). לא למדנו כלום ממחאת הקיץ?? או מהעשרים שנים האחרונות, שלא לומר שלושים וארבעים, בהן השמאל לא הצליח לייצר אג'נדה רלוונטית?!

  פשוט מגעיל ופשוט מייאש!

 18. פז מגן :

  דבר נוסף, עובדה פשוטה: היו קואליציות רחבות מזו. קראו היסטוריה קיבינמט!

 19. מתן שגיא :

  קודם כל תודה לכולם על התגובות. נחמד לראות שהפוסט הזה הצליח לעורר כמה אנשים.

  אנסה לענות בצורה כללית לדבר אחד שלא הבנתי: הספקולציה של רוב המגיבים שמדובר בטקסט "סמולני". אני יכול לומר שמטרתו איננה לנגח את פוליטיקאים שלא פועלים לשביעות רצונם של הכותבים (האמת, אני לא מכיר כאלה).

  רפי(4) – אף אחד מאיתנו מעולם לא פרסם כתבים ב"עבודה שחורה" או בכל אתר אחר. לא צדדתי מעולם מעל דפי הרשת באף פוליטיקאי.
  יובל מיכאלי(15) – אני לא מסכים איתך לחלוטין. המשטר של שנות ה 70 בארץ היה דומה יותר לאריסטוקרטיה של חברי מפא"י מלדמוקרטיה.
  אנונימי (16) – נכון, הקואליציה של אשכול הייתה יותר גדולה. אני גם חושב שהיא הייתה אנטי-דמוקרטית בעליל, ונקודת משבר קיצונית בזהות של ישראל.
  לצורך העניין (13) – היא גם הייתה המצע עליו נבנתה הלגיטימציה של מדינת ישראל לחזיק בשטחים מעבר לקו הירוק.

  הטקסט הזה לא משוייך שמאלה או ימינה, הוא מדבר על דמוקרטיה. מדינות ומשטרים אינם חוצים קו פרשת מים והופכים בין לילה לדמוקרטיה/לא דמוקרטיה. הקואליציה שנוסדה ב 8 במאי, כמו הקואליציה של אשכול וכמו שנות שלטון ארוכות של מפא"י הם סממנים למערכת שלטונית שלא מחוייבת לדמוקרטיה אלא לאידאל אחר.
  התפקיד של דמוקרטיה, בניגוד לדעה הרווחת, איננו להיטיב עם העם. תפקידה לאפשר לכל אחד להביע את תפסית עולמו. היא כשלעצמה צריכה להיות ניטרלית – מה שכמובן לא באמת קרה במדינת ישראל מעולם (וזו אולי הסיבה למה שאנונימי 14 מזהה כמצב אנוש), וזה משהו שקואליציה של 78 אחוז לא מאפשרת בעליל.

  בקשר להאשמה בפרובקטיביות – אני שמח שהצלתחם לשים לב שמדובר בפרובוקציה. זה אמנם מתחבא קצת בין השורות, אבל אכן הייתה כוונה לעורר פרובוקציה פרובוקטיבית.

 20. משתמש אנונימי :

  "היא גם הייתה המצע עליו נבנתה הלגיטימציה של מדינת ישראל לחזיק בשטחים מעבר לקו הירוק" – אכן.
  הקואליציה של אשכול כולל השר בלי תיק מנחם בגין, בחרה מכל האפשרויות הרבות שעמדו בפני מדינת ישראל אחרי מלחמת ששת הימים, דווקא את דרך הטשטוש – ביטלה את הקו הירוק במפות ופתחה בעצם לדיון מחדש את כל שאלת מעמדה של ישראל דה-יורה ודה-פקטו.
  היום אנחנו "קוטפים את הפירות" הבאושים של אותה החלטה יהירה של מדינה קטנה שהתחילה להתנהג כמו מעצמה שכל הקלפים בידיה, ואיבדה את ההזדמנות לקבע גבולות מוכרים דה-יורה בהסכמת העולם, גם אם ללא הסכמת העולם הערבי.
  http://www.blacklabor.org/?p=2384

  גם התכנית ליצוב כלכלי של המשק (שנהרס אחרי מספר שנים בודדות של ממשלת ליכוד), ע"י ממשלת האיחוד הלאומי ב-1984 היתה בנויה על כנסת חסרת אופוזיציה. הכלכלה אמנם יוצבה אבל במחיר כבד מאוד שהשלכותיו נידונות כאן השכם והערב. ההנחה כאילו לא היתה תכנית אחרת היא זריית חול בעיניים.

  אז אם מישהו מתעקש להתשתמש בביטוי "קיבינימט" (פז מגן), בבקשה. רק שלא ישלח אותנו ללמוד הסטוריה. כי לימוד הסטוריה מלמד על מדינות שלמות שהלכו קיבינימט בגלל יוהרה ותחושת כוח כוזבת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.