postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לחדש את המחאה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לחדש את המחאה

נושאים דעות, פוליטי ב 9.05.12 0:01

לאור הרחבת הקואליציה שבה ממשלת סטאטוס-קוו, יש מקום לחידוש המחאה למען תיקון כולל במדינה, בדרכים חדשות בלי לבטל הליכה בדרך פוליטית, ובלי להתנזר מעמדה מדינית

מאת אורי יזהר

 כאשר ידענו שהבחירות עומדות להיערך ברביעי לספטמבר השנה, נראו סיכוייה של המחאה להתחדש די נמוכים. עכשיו אחרי התרגיל המבריק/מסריח של נתניהו ומופז יש מקום וצורך לחדש את המחאה. הממשלה הרחבה, לפי הרכבה ולפי העקרונות שסוכמו בין נתניהו ומופז, היא ממשלת סטאטוס קוו, הן בטיפול בנושאי החברה, הן בתחום השירות השווה לכל והן בתחום המדיני. האמירות שיפעלו למען, או יעשו למען, אינם כוללים שום התחייבות מפורשת להניע איזה שהוא תהליך ממשי בתחום כלשהו. אין כאן כוונה אמיתית לשנות. ישנו קצת את חוק טל, ייפגשו עוד פעם עם אבו מאזן, יגישו תקציב דו שנתי ויעשו הרבה רוח סביב כל אלה, אבל שום שינוי מהותי לא יהיה. בסך הכל זהו מהלך של שני פוליטיקאים שמטרתו לחלץ אותם ממצוקות פוליטיות עכשוויות – את מופז מסכנת ההתרסקות של קדימה ואת נתניהו מסכנת ההשתלטות הפייגלינית המאיימת על מפלגתו. הזמן שקנו עכשיו יאפשר להם, כך הם סבורים ככל הנראה, להתארגן טוב יותר לקראת הבחירות שייערכו בנובמבר 2013.

    מכאן שיש מקום לחידוש המחאה. השאלה הגדולה היא באיזה אופן. אינני סבור שחזרה למאהלים בשדרות רוטשילד ובשאר מקומות זו הדרך הנכונה כיום. האופן הזה כבר מיצה את עצמו והניסיון לחדשו יהיה כמו חימום מחדש של מרק שהתקרר. גם ההתנזרות מפוליטיקה ומהבעת דעות מדיניות שאפיינו את המחאה בקיץ 2011, לא צריכות לחזור על עצמן כעת. הבעיה אינה רק שיפור מצבו הכלכלי של מעמד הביניים, אלא תיקונן הכולל של החברה והמדינה. מערכות חיוניות במדינה הולכות ונשחקות ותיקונים קטנים וחלקיים משולים לטלאים על שמיכה מתפוררת. במשפט אחד – מחאה השנה כמו בשנה הבאה לא בטוח שתסחוף המונים וספק אם תביא לתוצאה טובה יותר מזו שהביאה וועדת טרכטנברג.     המחאה צריכה להיות פוליטית ולא להתנזר מעמדה מדינית, כי יש קשר הדוק בין מצבנו במזרח התיכון לבין מצבנו במדינה פנימה. אין צורך דווקא בצמידות למפלגה קיימת כלשהי, אבל חייבת להיות כוונה להגיע לעמדות השפעה על מערכת קבלת ההחלטות בכנסת ובממשלה. אחר וכפי שמסתמן היום, יש עוד שנה וחצי עד לבחירות הבאות, ויש זמן להתארגנות נכונה. מנהיגי המחאה מהשנה שעברה צריכים להתכנס שוב, לגבש מטרות ודרכי פעולה ולהקים תנועה חוץ פרלמנטארית מלוכדת. אחר כך עליהם להחליט, לאור המטרות, מהן דרכי הפעולה המתאימות. אם הם ימשיכו להיות מפוצלים, הרי כל ניסיונותיהם ליצור מחאה אפקטיבית לא יצליחו, בעיקר בגלל המאבקים ביניהם שהממשלה של היום תנצל כדי לנטרל את המחאה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.