חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הסעיפים הנסתרים מהעין

נושאים כלכלה ותקציב, פוליטי ב 26.10.08 5:06

עיון קפדני בהסכם הקואליציוני בין 'קדימה' למפלגת העבודה

מאת נמרוד ברנע

אחת המטרות החשובות לכל סוציאליסט, או סוציאל דמוקרט, היא לגלות את החוטים הבלתי נראים בין יחסי הכוחות בחברה לבין חלוקת המשאבים. או במילים פשוטות: מי מרוויח מהסדר הקיים של חלוקת התקציב והכספים. כי מה היא פוליטיקה אם לא חלוקת המשאבים המוגבלים?

כשניגשתי לקרוא את ההסכם הקואליציוני בין 'קדימה' למפלגת העבודה (באדיבותה של ח"כ שלי יחימוביץ') חשבתי תחילה כי הסעיף הרלוואנטי היחיד הוא סעיף 3, אותו סעיף מגוחך המגדיר את ברק כבכיר מבין הבכירים. ידידי דניאל בלוך כתב על ההתעקשות הפאתטית של ברק על גינוני כבוד, אולי שריד מימיו כרמטכ"ל.

בעיון קפדני, שזיכה אותי בלגלוג של מספר חברים, מצאתי כמה סעיפים מדאיגים. מספר סעיפים הדליקו אצלי נורה אדומה; הם עסקו בחלוקת תקציבים, לא זכו לשום כיסוי תקשורתי, ונגעו באוכלוסיות שנוטות להצבעה שבטית בתוך המפקד של מפלגת העבודה. כמו כן, הם חיזקו שניים מבין שלושת השרים האופורטוניסטים ביותר, מקורבים ביותר לברק ונטולי האידאולוגיה המובהקים.

לגבי הזיקה האינטרסנטית של חלק מהסעיפים יש לי השערות, ולגבי השאר אני נאלץ לבקש את עזרת הקוראים.

בבקשה:

 • סעיף 25 קובע כי "החלטות ועדת גבולות לעניין המועצות האזוריות, שמשנות גבולות, תובאנה לאישור ועדת השרים לענייני פנים ושירותים. החלטות ועדת השרים בעניין זה לא יהיו על דעת הממשלה, כך שתתאפשר הגשת ערר לממשלה בנושא זה. תקנון עבודת הממשלה יתוקן בהתאם להסדר זה." המריחה והניסיון להשפיע על שרטוט גבולות הכוח המוניציפליים לא מסתיימים כאן, "במידת הצורך, תתקבל החלטת ממשלה אשר תסדיר את הנושא, וכן תיבחן חקיקה מתאימה בנושא." -זו, לדעתי, הדרך של מפלגת העבודה לתקן גבולות מוניציפלים שפוגעים במוקדי הכוח שלה בעיקר בסקטור הערבי והחקלאי.

 • סעיף 26 קובע כי "תחל עבודתה של ועדת המנכ"לים לשיקום תשתיות בישוב הותיק, (…) במהלך שנת 2009 תגבש החטיבה להתיישבות תוכניות מפורטות שיוגשו לועדת המנכ"לים. כמו כן יבוצע בשנת 2009 פיילוט במספר ישובים, בהתאם לתוכנית שתגובש במשותף ע"י ראש הממשלה ויו"ר העבודה. בשנת 2009 יוקצה סך של 35 מיליון ש"ח לביצוע התיכנון והפיילוט." – מה זה, לעזאזל, היישוב הותיק? למה החטיבה להתיישבות של הסוכנות היהודית קשורה לזה? ומדוע הם תוקצבו ב-35 מיליון ש"ח רק לשלב התכנון והפיילוט?

 • המשרדים היחידים שיש פירוט תקציבי לגבי הסכמיהם עם האוצר הם התשתיות של פואד והחקלאות של שמחון. סעיף 33 קובע כי בתקציב 2009 המשרד לתשתיות לאומיות לא יקוצץ כלל אלא יאושר כפי שהוגש לקריאה לראשונה (דהיינו, לא יסבול מהקיצוץ הרוחבי המתוכנן) ומשרד החקלאות יזכה לתוספת תקציבית של 15 מיליון ש"ח, בנוסף על ה-22 מיליון ש"ח הקיימים, לביטוח נזקי טבע. בנוסף לכך הוא יקבל עוד 50 מיליון ש"ח בחוק עידוד השקעות הון בחקלאות. ההישג הכי מרשים של שמחון זו המלחמה בחוק ההסדרים – "תוצא מחוק ההסדרים ההצעה לתיקון חוק רשויות ניקוז." שאפו.

ניתן לפטור בקלות את הירידה לפרטים הזו בדקדוקי עניות, אך ההסכם הקואליציוני של העבודה מסריח מהראש. תחילה הוא נחתם על ידי לוביסט, כפי שחשף ידידינו טל וולפסון, הוא מתרכז יותר מדי במעמדו האישי של יו"ר העבודה אהוד ברק, שתיים מהדרישות התקציביות שלו (הקפאת שכר הלימוד והגדלת קיצבאות הזיקנה) פורסמו בהרחבה בתקשורת בעוד אחרים הועלמו כליל וכאמור רק שני משרדים (ששניהם מקורבים ליו"ר ברק) מוזכרים בו.

גולשים יקרים – התעזרו לי לחשוף את חוטי האינטרסים הבלתי נראים? התפנו אל הח"כים ותבררו מה זה היישוב הותיק? התציעו לעיתונאי לבדוק מדוע הסכם קואליציוני מתעסק בשרטוט גבולות מוניצפלים? זה הזמן שלנו כגולשים להוכיח את עצמנו.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. איתמר רועי :

  נמרוד "הזאב",

  אתה בטוח שהחטיבה להתיישבות של הסוכנות היא שאמורה לקבל את הכסף הזה? אם כן, זה מאוד מוזר.

  לדעתי, שני הסעיפים הללו הם ההוכחה הפשוטה ביותר להשפעתם של שני הח"כים אולי הפוליטיים ביותר במפלגת העבודה- שמחון ופואד. שניהם משחו את ברק למלוכה, שניהם החזקים ביותר בסניפים, הציבורים שלהם תמיד מגיעים להצביע (מה גם שהם הציבורים הכי ממושמעים, בד"כ למעט מקרה אחד שבו ברחו הערבים לברק ולא חזרו בזכות פואד, כולם זוכרים למה…) שניהם גם יורידו את ברק מהעץ המנוסר שלו אם לא יגלה נאמנות איפה שחותמים על הצ'קים.

  הערה אחרונה: לגביי הכסף למשרד התשתיות, לא מדובר בעבודות יזומות של חברת-החשמל, למה פואד כ"כ מתעקש? יש דברים שהשתיקה יפה להם.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  25 – מדובר בנסיון למנוע שינוי של גבולות המועצות האזוריות, באופן שיעביר מקורות מחוללי הכנסה מהמועצות האזוריות לערי הפיתוח הסמוכות. המקרה המוכר ביותר הוא של מועצה אזורית תמר מול דימונה.

 3. יום ראשון השחור - TheMarker Cafe :

  […] נמרוד ברנע שולח שני טקסטים שלו: הסעיפים הנסתרים מהעין, ניתוח החלקים שלא זכו לפרסום תקשורתי מההסכם […]

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הישוב הותיק – מילת קוד לקיבוצים, כמובן (בעיקר הקיבוצים הותיקים), שמהווים מוקד תמיכה של מפלגת העבודה.
  ידיעה בנושא הסעיף הנ"ל גם מופיעה בעיתון "הקיבוץ" האחרון.

 5. שיר :

  הכניסה של "עם אחד" למפלגת העבודה היא טעות היסטורית שהביאה את הקליקה המפא"יניקית חזרה אחרי כמה שנים של ניקוי אורוות.
  פואד ושמחון, שתמיד היו "חזקים מידי" בקרב הסניפים, התחזקו עוד יותר, ואת פירותיהם ניתן לראות בכתבה הנ"ל וברשימות הקיקיוניות של "העבודה" במוניציפאלי.
  דברים מסוג זה, גורמים לי לחשוב שאולי ברק עושה נכון כשהוא סוגר את הסניפים…

 6. עבודה שחורה » בלוג חדש לנמרוד ברנע, חבר מר”צ ועוזר פרלמנטארי :

  […] העבודה, הסכמים קואליציונים, מפלגת הירוקים וראיונות עם ד”ר אפרים סנה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.