חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2012 – להצביע למפלגות שמבטיחות רווחה, צדק ותעסוקה

נושאים כלכלה ותקציב, פוליטי ב 8.05.12 0:04

תמונת המציאות הכלכלית היא זו שצריכה לעמוד לנגד עיני האזרחים שילכו לשים את הפתק בקלפי בבחירות הקרבות ובאות. צריך להצביע למפלגות שמדברות על ביטחון סוציאלי ותעסוקתי ועל מדינת רווחה. להצביע מתוך חשיבה מה טוב לאזרחים ולא מתוך שנאת האחר

מאת: קורט טוכולסקי

בואו נדבר על המציאות הכלכלית

בבחירות הקרובות ירצו שנדבר על גיוס החרדים ואיראן, ירצו שנחשוב על שוויון בנטל ועל אויבים מדומים, ירצו שנחשוב שיש פה בעיה עם פשיעת זרים, סכנה של טילים ומחסור בחיילים. לא סתם זה מה שירצו שיעסיק אותנו, מי שירצה שזה מה שיעסיק אותנו ירוויח מאוד מזה שלא נתעסק במה שבאמת מטריד אותנו יום-יום, בהישרדות כלכלית במציאות חברתית הולכת ומדרדרת, ונתפתה לפנות משאלות היום יום לעיסוק בלמה לא דופקים את החרדים כמו שדופקים אותנו ומה יקרה אם לאיראן יהיו טילים גרעיניים. גיוס החרדים, התמודדות עם כניסה של מבקשי מקלט והאיום האיראני הן בעיות שהימין והמרכז מציעים לצורך התמודדות עימן פתרונות קסם כמו לגייס את החרדים, לגרש את הזרים ולהפציץ את האיראנים. כל הפתרונות האלו יכולים לשמש כסיסמאות בחירות קליטות וקלילות, אולם במציאות שמתגלה במלוא אפרוריותה יום לאחר הבחירות החיים נראים אחרת. והחיים שלנו אחרי הבחירות הולכים להיות קשים ולא בגלל שהחרדים לא עושים צבא, התגברות ההסתננות של מבקשי מקלט דרך הגבול הדרומי או התקדמותה של איראן לפצצה גרעינית, החיים הולכים להיות הרבה יותר קשים כי הכלכלה הולכת ומדרדרת למיתון.

בחודשים האחרונים הירידה באבטלה נעצרה ולאחר התהפכה והאבטלה עולה, היא עולה כי היצוא יורד ויש גם ירידה בצריכה של מוצרים מסוימים. חברות חדלו לגייס עובדים חדשים וממשיכות לפלוט עובדים ישנים. בישראל גם ככה אין עבודה למי שנפלטו משוק העבודה בשנות ה-50 לחייהם וממשלת נתניהו לא עשתה כלום כדי לשפר את מצבם. מעבר להידרדרות בשוק התעסוקה, בועת הנדל"ן עדיין רותחת, מחירי הדירות לקנייה והשכרה עולים ומחמירים את מצבם של מי שמבקשים לרכוש דירה, במקביל בשל העדר יכולת הולך וגובר לרכוש דירות יותר ויותר אנשים נתקעו עם דירה שנייה שאין לה קונה. בנק ישראל הוריד את הריבית לרצפה בשביל לשמור על שער מטבע נמוך אבל זה הקפיץ את שוק הנדל"ן וזה גם מביא לעלייה הולכת וגוברת של האינפלציה, השכר שגם כך לא מעודכן הולך ונשחק וכל זה הולך ומתברר לאנשים, המצב של הכלכלה כלל אינו מזהיר.

בשביל ביבי הקוסם שכבר הצליח למכור לציבור שכניסתו למשרד האוצר ב-2003 הביאה לשיפור כלכלי מידי (שקר גס, בכלכלה אין שינויים מידיים, יש הבשלה של תהליכים, ביבי קצר הישגים של שרי האוצר שלפניו שהבשילו בכהונתו) מכר לנו שהגאות הכלכלית של ישראל שבאה בעקבות הגאות בשוק העולמי בשנים 2003-2008 היא מעשה ידי ממשלתו. עכשיו כשהכול הולך וקורס בסגנון יווני הוא הולך מהר לבחירות כדי לא להיתפס כאחראי למשבר. אז לפני שכל זה קורה, ולפני שטובי הספינולוגים והלוביסטים, היחצנים והדוברים, עיתונאי החצר של שלטון ההון ושאר מעצבי דעת קהל מטעם מסיטים אותנו מעיסוק במציאות, בואו נדבר עליה.

בואו נדבר על זה שכבר אי אפשר למצוא עבודה עם משכורת סבירה וביטחון תעסוקתי, אלא רק עבודות קבלן או עבודות של 12 שעות ביממה, בשביל שכר שהערך הריאלי שלו הולך ויורד ושממנו אי אפשר יהיה לקנות דירה או לחסוך ברצינות לעולם. בואו נדבר על כך שאלו מאיתנו שרואים עצמם ברי מזל כי יש להם מקום עבודה נורמאלי שמפריש להם לקרן השתלמות ופנסיה, צריכים להבין שהחסכונות האלו לא יהיו שווים דבר, שכן הם נועדו לא לרווחת החוסך בעת זקנתו, אלא לצורך הימורים בבורסה וגריפת רווחים של החברות שמנהלות את החסכונות.

בואו נדבר על המחירים העולים של כל מה שאנחנו צורכים, בואו נדבר על הבחירה בין שכירת דירה במחיר מנופח לבין השתעבדות למשכנתא שהילדים שלנו עוד יצטרכו לשלם בשביל דירה ישנה ולא משופצת. בואו נדבר על חיסול מדינת הרווחה, על הקצבאות ההולכות ונשחקות של מי שזקוקים לתמיכה מהמדינה, כמו קצבת הילדים שלא מספיקה לשום דבר, על זה שאין אחיות בבתי הספר או מספיק מורות, רופאות, שוטרים, עובדים סוציאליים וכל פעם שאנחנו צריכים משהו מהמדינה זה לוקח המון זמן כי אין מספיק עובדי ציבור. בואו נדבר על העוני הנוראי שהולך ומשתרש בחברה ועל חיסולו של המעמד הבינוני בידי ממשלות משרתות הון כמו הנוכחית. בואו נדבר על הצורך בביטוח סיעודי לאומי שהאוצר מסרב להסכים לו למרות שהוא יעלה לנו פחות וייתן לנו יותר ממה שהביטוחים הפרטיים נותנים.

בואו נדבר על האוויר, האדמה והמים המזוהמים שלנו ועל העובדה שאנחנו מחסלים ומוכרים בפרוטות משאבי טבע במקום לדאוג לעתיד שלנו ושל ילדינו.

על כל הדברים האלו לא ירצו לדבר מפלגות השלטון והמרכז אתכם בבחירות הקרובות, הן ירצו לדבר איתכם על שוויון בנטל (שבלי שוויון בזכויות פירושו הכבדת הנטל על החלשים) ועל עוד כל מני דברים שהם לא יפתרו לעולם כי הנצחת הקיום של הבעיה תאפשר להם להמשיך לשלוט ולהיבחר מחדש תוך כדי שהם מדברים עליה.

תכלס אין למי שרוצה צדק חברתי, מדינת רווחה, איכות סביבה וצמצום פערים יותר מדי בחירות אפשריות. ישנן רק העבודה, חד"ש ומרצ. כל האחרות או שלא יעברו את אחוז החסימה או שלא יפעלו למען הדברים האמורים לעיל. לפני שהמצב הכלכלי מידרדר וביבי לוקח אותנו לעוד סיבוב של העשרת העשירים ופגיעה בעובדים ונתמכים, צריך להצביע לשמאל בלי מורא ומתוך אמונה בצדק חברתי ואהבת אדם ולא בפחד ושנאה. צריך להצביע למי שמדבר איתנו על ביטחון סוציאלי ותעסוקתי ולא למי שמפחיד אותנו, ורוצה שנצביע לא מתוך חשיבה על מה שטוב לנו, אלא מתוך שנאת האחר. מפלגות השלטון של היום ושל הקואליציה הבאה במרכז המפה הפוליטית (קדימה, העצמאות, יש עתיד) ובימין (הליכוד, ישראל ביתנו, הבית היהודי) רוצות שלא נחשוב על הכלכלה והחברה, על איכות החיים ואיכות הסביבה בשביל שנצביע להם, לכולנו עדיף לא לקנות את הלוקשים שלהם אלא להצביע אחרת.

מי שידבר אתכם בבחירות הקרובות על חרדים וזרים, איראן ואיומים אסטרטגיים, או שוויון בנטל רוצה להמשיך לדפוק את כולנו. כשאתם הולכים לבחור תבדקו טוב-טוב שמי שאתם בוחרים מדבר אתכם על העסקה ישירה, דיור ציבורי לכל, חיזוק מדינת הרווחה ומעורבות המדינה במשק, שמירה על הסביבה, אכיפת חוקי עבודה ובטיחות וגהות, אם אתם חושבים על מפלגה והיא לא מבטיחה לכם את כל אלו או שהיא הבטיחה בעבר והעדיפה לדפוק אתכם ולשרת את העשירים, אל תצביעו לה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. חחח :

  כבר לא אקטואלי…….

 2. ק. טוכולסקי :

  האמתמאוד אקטואלי ערוותה של קדימה נחשפה ותודה לשאול מופז וביבי פחדניהו

 3. עמית-ה :

  רלוונטי עם שינויים קלים.
  וגם פותח אפשרות שהעבודה תהיה המפלגה הכי גולה בעוד שנה וחצי.

 4. ק. טוכולסקי :

  עמית המאמר הרלבנטי והאכן די דומה נשלח כבר למערכת 🙂

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.