ממשלת נתניהו מציגה – סולר במקום סולארי

ממשלת נתניהו מציגה – סולר במקום סולארי – מי עוצר את האנרגיה הסולארית בישראל ? מחר תיערך הפגנה של ארגונים סביבתיים מחוץ למשרד ראש הממשלה בזמן ישיבת הממשלה, תחת הסיסמה: אנרגיה סולארית ולא אנרגיה מסולר

מחר (יום ב' 7.5) בשעה 9 בבוקר, יפגין ארגון 'מגמה ירוקה' יחד עם ארגונים סביבתיים- גרינפיס והחברה להגנת הטבע, ובשיתוף עם מפלגת העבודה ומפלגת התנועה הירוקה, מחוץ למשרד ראש הממשלה בזמן ישיבת הממשלה, תחת הסיסמה: אנרגיה סולארית ולא אנרגיה מסולר.

בקרב הארגונים הסביבתיים מזהירים שהצעה שהייתה אמורה לעלות לדיון ע"י משרד האנרגיה והמים, המקדמת שורה של צעדים להתמודדות עם אפשרות של מחסור בחשמל בקיץ, היא למעשה קידום אמצעים מזהמים של שריפת סולר, תוך התעלמות מוחלטת מהאופציה הסביבתית של אנרגיה סולארית.

יש לציין כי הכוונה להעלות את ההצעה לדיון מחר ירדה מסדר היום של הדיון הממשלתי, לאחר שפורסם קיום ההפגנה.

רכז תא מגמה ירוקה במכללת הדסה בירושלים, גדי קולקר, מוסיף: "לא סתם הנושא הורד מסדר היום. הטענות שאנחנו מביאים הן נכונות ובאמת משרתות את הציבור, זאת לעומת ההחלטות שהיו אמורות להתקבל בישיבת הממשל . זה אבסורד לרכוש גנראטורים וסולר מזהם מחו"ל כשבארץ אנשי עסקים מוכנים לספוג עלויות לטווח הקצר ולהשקיע באנרגיה סולארית למען חסכון לטווח הארוך, אך הדבר לא מתאפשר בשל חוסר יוזמה של שר האנרגיה והמים, עוזי לנדאו.

התוצאות מהחלטות הממשלה הצפויות יגרמו לפגיעה חמורה בציבור, גם בשל זיהום האוויר שיפגע באזרחים וגם בשל ההחלטה המזעזעת על הפסקות חשמל יזומות בערי הפריפריה."

כחלק משורת הצעדים המוצעים ע"י משרד האנרגיה והמים כלול חיבור צרכני חשמל גדולים, ביניהם בתי חולים, לגנראטורים מזהמים שעובדים על סולר, והפסקות חשמל יזומות בפריפריה. ההצעה מתעלמת לחלוטין מפוטנציאל קיים וזמין של ייצור חשמל באמצעות גגות סולאריים. הפיתרון הסולארי יעיל יותר הן מהבחינה הכלכלית והן מהבחינה הסביבתית, במציאות שבה האנרגיה הסולארית הופכת לזולה יותר ויותר, בזמן שהממשלה מציבה יעדים של הגדלת השימוש באנרגיה מתחדשת, וישראל חתומה על אמנות בינלאומיות להקטנת פליטות של גזי חממה.

Tags: , , , , ,

2 Responses to “ממשלת נתניהו מציגה – סולר במקום סולארי”

 1. יובל הגיב:

  הקושי עם המפורט לעיל הוא שהעלות של אנרגיה סולרית גבוהה בצורה משמעותית מאנרגיה קונבנציונלית. הרחבת השימוש באנרגיה סולרית יוביל לעלייה במחירי החשמל שהציבור הרחב יישלם, וזו ודאי תוצאה שאתר עבודה שחורה לא מצדד בה.

 2. עופר הגיב:

  יובל.
  אני מצטער אך אתה לא בקיא בעובדות.
  קודם כל חברת חשמל מוכרת לציבור חשמל במחיר הפסד, לא סתם החברה נמצאת היום בגרעון של 64 מיליארד ש"ח, גרעון התופח כל חודש במיליארד ש"ח נוסף.

  בנוסף, כשאתה מחשב את עלות החשמל בנוסף לתעריף חברת חשמל עליך להוסיף את הסכום המגולם במס הבריאות על ייצור של קוט"ש אחד.
  כלומר על ייצור חשמל בצורה קונבציונאלית מתווסף למשלם המיסים תשלום למס בריאות עבור אותם חולים ממחלות הסרטן והריאה הנגרמות מיצור זה.
  לכן אם תחבר את עלות החשמל בתעריף חברת חשמל+ עלויות בריאות כתוצאה מיצור חשמל
  תגלה שכבר היום החשמל הירוק זול יותר מן החשמל הקונבציונאלי

Leave a Reply