postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בחירות 2012 – התנועה הירוקה פועלת להרחבת מחנה השמאל

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2012 – התנועה הירוקה פועלת להרחבת מחנה השמאל

נושאים דעות, פוליטי ב 7.05.12 1:03

אם התנועה הירוקה היא המפלגה המועדפת על אזרחים, עליהם לגלם זאת בתמיכה בה בלי חשש לבזבז קולם. התנועה הירוקה אינה פוסלת ריצה ברשימה משותפת עם עוד מפלגה, ופועלת להגדלת המחנה מעבר לגוש השמאל בקרב דתיים ליברלים ואחרים

מאת: מעין קרייצמן

מדוע הצטרפתי לתנועה הירוקה

התנועה הירוקה היא המפלגה היחידה המעלה על סדר היום שלה את נושא הקיימות.  אין להתרשם מהמסר של אמצעי התקשורת המוטים לטובת בעלי ההון הטוענים שהתנועה לא תעבור את אחוז החסימה. לפי סקרים פנימיים של המפלגות הגדולות התנועה תקבל 2 – 3 מנדטים מאת: נרייה גריינימן

לקריאה נוספת

התנועה הירוקה לא באמת אשמה בבעיות של השמאל. תפסיקו לנזוף ותתחילו לעבוד.

מה הטענה העיקרית נגד התנועה הירוקה? ארגוני? אידיאולוגי? אישי? לא. כמו שרואים בתגובות למאמר של נריה גרנימן שפורסם כאן, הן דווקא נזיפות מאנשי שמאל-מרכז על "בזבוז קולות". התלונה חוזרת ועולה: למה לי לסכן את הקול על מפלגה שיתכן ולא תעבור את אחוז החסימה? ויותר מזה: איך אתם לא מתביישים על גזילת קולות איכותיים ממפלגות יותר גדולות ובהחלשת המחנה הסוציאל דמוקרטי?

יש לי תשובה לשתי הטענות.

מסקירה לא מדעית בשיחות שלי, כמות יותר גדולה של אנשים אומרים לי שהירוקה היא המפלגה המועדפת עליהם, אבל לא יכולים לתמוך בה, מאשר שאומרים שהירוקה היא המפלגה המועדפת עליהם וכן הולכים לתמוך בה. אם כל אלה שמאמינים בדרך של הירוקה היו מגלמים את זה בתמיכה ובהצבעה, הדיון הממאיס הזה על אחוז החסימה היה הופך למיותר. באמת מדהים שהחזון של התנועה הירוקה מייצג את האנשים האלה בצורה מרשימה כל כך שהם מתלבטים בגלל שיקולים טקטיים בלבד. החששות האלה הופכים לנבואה רעה שמגשימה את עצמה. אבסורד. גם חשוב לציין שהתנועה הירוקה בוודאי לא פוסלת ריצה ברשימה משותפת (להבדיל מהתמזגות) עם עוד מפלגה. (הסיבה לקיומה של התנועה הירוקה כישות עצמאית הוא נושא מעניין, אבל לכתבה אחרת). ככה או ככה, יש מספיק מאיתנו שמאמינים בדרך הזאת. די לחשוש.

לגבי הטענה השנייה והיותר כללית שמטיחים לעברנו, שאנחנו חסרי אחריות ומחלישים את המחנה. הבעיה של השמאל זה שהשמאל לא מנצח, ואין לעובדה הזאת שום קשר לתנועה הירוקה. השמאל לא מצליח כי הוא לא לוקח מספיק קולות מהימין. בדיוק איך הקולות מתחלקים בתוך המחנה זה פחות חשוב (בהנחה שבאמת כל החברים במחנה עוברים את אחוז החסימה – ראו מעלה).  תמיד אפשר לעשות קואליציה – העיקר הוא שהמחנה כולו ינצח.

אז במקום לעשות נו נו נו לתנועה הירוקה על "חוסר אחריות" ולהתבכיין על טכנוקרטיה של הצבעה ושל המערכת הדמוקרטית, על ריבוי מפלגות ועוד זוטות בואו תסתכלו באומץ על העניין המרכזי: המחנה שלנו עדיין לא מספיק חזק ומשכנע.  אני קוראת לפעילי המחנה שלנו לחשוב איך הם הופכים את התנועות והמפלגות שלהם לרלבנטיות ומושכות למצביעים הכי חשובים: אלה שעלולים להצביע לימין. כן – הרבה יותר קל להאשים את התחלואות של הדמוקרטיה בישראל בכלל והשמאל הישראלי בפרט עלינו ועל עניינים טכניים. אבל הבעיות הן הרבה יותר עמוקות – ומסתכמות בכך שעדיין לא מובן ואכפת למספיק אנשים מהדרכים שהמחנה שלנו מייצג. זאת בעיה שלא תיפתר ע"י נזיפות צדקניות בתנועה הירוקה.

בינתיים, אנחנו בירוקה עובדים ככל יכולתנו במשימה הקשה הזאת מתוך הבנה שאין דרך אחרת. ואנחנו דווקא רואים הדים חיוביים באוכלוסיות של מצביעים שלא משוכנעים מראש, כמו אצל דתיים ליברלים. אלה סוג המאמצים שמרחיבים את המחנה כולו, ולא רק מעבירים קולות בין העבודה למרץ. אין ספק שלפוליטיקה ירוקה ששמה את עקרון הקיימות במרכז יש מקום חשוב בישראל. מקום שרק ילך ויהיה יותר קריטי עם השנים והחרפת מצוקות המים, הצפיפות, ואי-השוויון. אנחנו יכולים ללמוד מהניסיון ומהעולם, לראות את הנולד ולתכנן לטווח ארוך, או להירדף ע"י השלכות של חוסר האחריות שלנו לדורות. אתם בטח יודעים לאיזה כיוון הירוקה תלך כשניכנס לכנסת ולקואליציה שמאחדת את המחנה.

מעין קרייצמן היא עולה חדשה מקנדה, סטודנטית לביולוגיה חישובית באוניברסיטה העברית, ופעילה בסניף ירושלים של התנועה הירוקה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

25 תגובות

  1. גיא חמד :

    כל כך חבל לראות את כל החבר'ה האיכותיים והאכפתיים האלו, שהולכים ומשקיעים כל כך הרבה זמן ואנרגיה, רק כדי לגרוע קולות ממחנה השמאל והמרכז.

  2. מיכאל קורדובה :

    אין לכם שום דבר אחר חוץ מהשמצות ? במקום לומר איזה יופי שיש כאן אנשים עם אידיאולגיה, שמאמנים ביכולת לעשות שינוי. הציניות המרירה הזאת של השמאל חונקת אותו. התנועה הירוקה עוד תפתיע בגדול ויכול להיות מאוד שאפילו תוכל להשפיע לטובה על כל המערכת הפוליטית. להרגיע את הקפיטליזים המשתולל בחסות השינאה והפשיזם. אבל קודם כל השמאל צריך לקרר את השינאה שיש לו בתוך המערכת.

  3. ק. טוכולסקי :

    אני עדיין לא מבין רק דבר אחד, מפלגת שמאל? מפלגת מרכז? כל ירוק טוען אחרת? האנרכיה הזו עובדת יופי לפיראטים בגרמניה אבל לא עושה רושם שמפלגת המחאה הבאה בישראל היא הירוקים.

    גם לא ברור עדיין למה צריך את המפלגה הירוקה או כמה ליבראלים דתיים יש. מה שברור הוא שכל המחנה הירוק לא הגיע בבחירות הקודמות ל-50,000 קולות ושהבחירות הקרובות לא הולכות להתמקד בדיוק בנושאי איכות סביבה.

    המון בהצלחה לירוקים אני באמת מקווה שתעברו את אחוז החסימה ולו בכדי שהקולות לא ירדו לטימיון, להערכתי זה לא יקרה ונשאלת עוד שאלה, כמה מערכות בחירות של כרסום בכוחו של השמאל עוד נעבור עד שמפלגות קאדר ללא חיילים יבינו מה גדול הנזק שהן עושות.

  4. בן פוגלמן :

    הדיון פה, והדיון הציבורי בכלל, צריך ללכת על הקולות שלא מצביעים ולא על אלה שהולכים על מפלגות שאולי ישארו מחוץ לאחוז החסימה.

    שכל אחד יצביע במה שהוא מאמין בו, כך אולי לא נקבל שוב מקרים כמו קדימה. בין כה מדובר בטיפה בים ביחס לכל המצביעים שלא הולכים לקלפי.

    התנועה הירוקה היא משהו חדש, שבאמת שונה מהותית ממפלגת העבודה. בסדר העדיפויות, בחשיבה הכלכלית. יש לה מקום בכנסת, ודאי לפני מפלגות אחרות שמתחרות כביכול מול העבודה, כמו מרץ

  5. מיכאל קורודבה :

    ק. טוכולסקי. הבלבול הזה שאתה בציניות מנסה להדגיש, מגיע מהבעיה הבסיסית של הגדרת השמאל בישראל.
    החלוקה בין שמאל מדיני ושמאל כלכלי.
    אז כדי שלא תתבלבל אני אסביר לך שהתנועה הירוקה היא שמאל כלכלי אבל מרכז מדינית.

  6. ק. טוכולסקי :

    היות ובאמת יש אפשרות שאם כל מפלגות השמאל יתאבדו (העבודה תאפשר לפורשי העצמאות לחזור, מרצ תהפוך לרצ ותבעט באילן ומוסי וחדש תרוץ עם שאר הערביות בחזית) אני אצביע לירוקה מימד אני אשמח לדעת על המצע הכלכלי השמאלי שלכם, אנא קישורים.

  7. מיכאל קורודבה :

    מלבד כל החומר הרלוונטי במצע הישן של התנועה הירוקה שניתן לקרוא באתר.
    http://www.yeruka.org.il/vision
    http://www.yeruka.org.il/whitepapers
    החלק הכי ייחודי הוא פרוייקט כלכלת המחר שלנו.
    http://alturl.com/pnv6n

    עוד כמה דברים שעשינו לאחרונה בהקשר.
    התנגדות להפרטת הרכבת
    http://alturl.com/pxuxr
    הפרטה בכלל
    http://alturl.com/gdu68
    התנועה הירוקה הציגה לוועדת טרכטנברג תוכנית פעולה. על פיה, יוחלפו התל"ג והתמ"ג במק"א, מדד קדמה אמין, תשונה מדיניות האנרגיה ותקודם תעשיית הקלינטק
    http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/272/341.html

    עם זאת, אני משאר שלקראת הבחירות אנחנו נשפץ את כל החומרים ע"י מועצת המומחים ובשיתוף הועידה

  8. א. קוריאל :

    אם הירוקה יחברו למרצ – יש מצב שאצביע לרשימה משותפת כזו, על אף סלידתי הברורה מיו"ר מרצ.
    עד אז, קול לירוקה הוא בזבוז. עם כל הצער שבדבר.

  9. נריה גריינימן :

    בסוף הירוקים נכנסים – זה קרה כבר ב19 מדינות, ביניהן ברזיל, מקסיקו, צרפת, הונגריה, גרמניה, לאחרונה גם באנגליה (למרות השיטה הרובנית החד נציגית) וגם באיחוד האירופי. אנחנו ניכנס גם כאן, כי אנחנו חזקים וחדורי אמונה. השאלה רק מתי.

  10. ק. טוכולסקי :

    בסוף זאת הגדרה יפה, הנקודה היא שהרעיון הירוק קיים כבר במפלגות שקיימות ולא רק בסוף. אבל עד הסוף מתבזבז לו מנדט, ואין מגמה של עלייה אלא של סטגנציה ב-2006 היורקים ועלה ירוק יחדיו עמדו על קרוב למאה אלף קולות, בבחירות האחרונות ביחד עם הירוקה מימד על כ-50,000 מגמה קצת הפוכה מגרמניה, צרפת, גרמניה, הונגריה וברזיל

  11. ליאור :

    כאחד שהצביע לתנועה הירוקה בפעם הקודמת, אני לא מתכוון לבזבז את הקול שלי שוב.

  12. עוז פרייר :

    צודק ליאור, כדי שלא תבזבז את הקול שוב, הפעם תשכנע עוד כמה אנשים להצביע לתנועה הירוקה.
    התועה הירוקה הכפילה את כוחה מאז הבחירות האחרונות, עמדה במבחנים, התגבשה,והקמפיין הקרוב הולך להיות אפקטיבי פי כמה, ומן הסתם יהיה גם הרבה יותר זמן לקמפיין מבפעם הקודמת.

  13. ק. טוכולסקי :

    הכפלת הכוח של התנועה הירוקה עדיין נמצאת מתחת לאחוז החסימה, כ-56,000 קולות כלומר הפעם האובדן יהיה גדול יותר.
    בבחירות האחרונות סיפר לי חבר מהגליל אנשים הלכו והצביעו בלד כדי שהיא תעבור את אחוז החסימה למרות שהם לא תומכי בלד, זה מה שאתה מבקש לעשות עוז? במקום לפזר את הקולות במפלגות טובות שיש להן בוחרים, אתה מבקש סבסוד של תנועה שלא תעבור?

  14. אורי יזהר :

    הדרך היחידה לתנועה הירוקה להשפיע היא לחבור בגוש אלקטורלי, או מערך, למרצ. זה תלוי גם במרצ, באיזה מיקום הם יציבו את נציג התנועה. אם זה לא יקרה והירוקה תרוץ עצמאית, אז יחזור מה שהיה בבחירות הקודמות – מנדט שלם של המרכז שמאל ילך לאיבוד. ואין לנו הרבה מאלה.
    את הדיבורים על הריצה העצמאית שמעתי כבר בבחירות הקודמות. גם אז היה ביטחון עצמי מופגן והתוצאות ידועות.

  15. לקסי :

    שלום לחברי ב"ירוקה".
    הדבר הנכון לעשות הוא להתפקד כל אחד למפלגה הקרובה לדעותיו, או לחילופין להתפקד כגוש למפלגה אחת ולהכניס אנשים עם סדר-יום ירוק לכנסת.
    פייגלין אמנם ייבב כשלא נבחר ברשימת הליכוד, אבל עושי דברו עשו שם נזק בל ישוער ובלי יחס הולם למשקלם באוכלוסיה הכללית.
    הסכנה בהתבדלות שלכם היא אישור מהיר של חוק ה(אין)תכנון ו(יש)בנייה.
    האם זה מה שאתם רוצים?

    כמה ציטוטים:
    "הפעם הולכים עם הלב" (מ. קורדובה), עם הלב הולכים לכל מיני מקומות אבל כשהולכים איתו לקלפי הוא נשבר.

    "שיקולים פוליטיים וסטטיסטיים תשאירו לפוליטיקאים ומינה צמח" (ערן). בחירות זה מגרש המשחקים הפוליטי, מי שאומר "תשאירו לפוליטיקאים" או שאינו יודע מה הוא סח או שאינו פוליטיקאי דיו בכדי לשחק במגרש הזה.

    "כל שיקול אחר מעוות את מטרת הדמוקרטיה וזכות ההצבעה ועדיף לאותו אדם ולחברה בכלל שלא יצביע." (ערן). "עדיף שלא יצביע"???, אני מניח שאני יודע מי הערן שכתב את זה ואם זה נכון אז משהו השתבש.

    "הדבר שחייבים להבין הוא, שאם תהיה מפלגה ירוקה בכנסת, זה ייצור שינוי אמיתי לכיוון של קיימות בכל הפוליטיקה הישראלית. שינוי מחשבתי. זה בפירוש לא משהו שאפשר להשיג באמצעות השפעה מבפנים על מפלגה גדולה." (עפר סיני). הדוגמה של הפייגלינים והליכוד מזימה את ההנחה הזו. השפעה מבפנים תיתכן ועוד איך.

    "וגדעון עזרא היה שר איכות הסביבה טוב ??? כן ממש" (מ. קורדובה בתגובה לגיא חמד). גדעון עזרא היה אחד האנשים הרעים ביותר להגנת הסביבה מאלה שאיישו את כס השר, אם לא הרע שבהם. מיכאל, כאן אני איתך, לגמרי.

  16. אורי יזהר :

    למיכאל קורדובה
    מפלגת מרכז מדינית היא יצור בלתי אפשרי.
    אם אתה בעד פתרון שתי מדינות לשני העמים על בסיס גבולות 67, שהוא הפתרון המדיני האפשרי היחיד – אתה בשמאל.
    כל פתרון אחר הוא ימני או משרת את הימין תחת מסווה של מרכז.
    המרכז בפוליטיקה הישראלית הוא פיקציה ואף פעם לא ממש החזיק מעמד.
    כנראה שגם מופז בצעדו האחרון העלה את מפלגתו על נתיב הכיליון.
    מאחר והבחירות נדחו, יש לכם זמן לחשב את דרככם בתנועה הירוקה ואני מקווה שתחליטו נכון כי מקוכם בשמאל.

  17. נחי :

    לקסי – "עם הלב הולכים לכל מיני מקומות אבל כשהולכים איתו לקלפי הוא נשבר". באמת? לא, באמת? אתה חושב שהלב שלי נשבר יותר מהלב של מי שהצביע לקדימה ולא לתנועה הירוקה כדי לעצור את ביבי ו"שלא יתבזבז לו הקול"? אולי יותר ממי שהצביע למפלגת העבודה כדי לקבל שמאל חזק במקום להצביע לירוקה? אז כן, נשבר לי הלב שלא עברנו את אחוז החסימה, אבל התפקדתי ואני עושה את המעט שאני יכול כדי שזה לא יקרה שוב. לפחות לא סתמתי את האף בקלפי כמו בארבע מערכות הבחירות הקודמות שהצבעתי בהן (או אולי חמש? מי זוכר?). כל מי שהשאיר את הלב בבית גם הקיא בקלפי וגם ראה איך הקול שלו הולך ישר לביבי או לאופוזיציה הכי אנמית בתולדות ישראל והיום לביבי. אז כן, הפעם הולכים עם הלב. בהחלט!
    אורי יזהר – ממה שאני מבין ה"שמאל" (המדיני) כבר המשיך הלאה מפתרון שתי המדינות לפתרון המדינה הדו לאומית, לא ככה? שתי מדינות לשני עמים זה המרכז (המדיני) היום, לדעתי.

  18. נחי :

    ולקסי – אני לא פוליטיקאי. לא יודע מה קורה מאחורי הקלעים, ולכן אני משאיר שיקולים פוליטיים וסטטיסטיים לפוליטיקאים (גם אלה בתנועה הירוקה). מהסיבה הזו מי שלא מצביע למה שטוב בעיניו אלא בונה קואליציות בדמיונו עדיף שלא יצביע, כי הוא מצביע לנציגים שייצגו אותו ואת המחנה שלו פחות טוב על סמך מידע חלקי וחוסר נסיון במקום להצביע לנציגים שייצגו אותו הכי טוב ולתת להם לעשות את הפשרות על סמך נסיונם והמידע היותר מלא שלהם.

  19. ק. טוכולסקי :

    נחי, אם הייתם עוברים את אחוז החסימה בכל מקום שהוא לא קלפי של אוניברסיטה וסקרים פנימיים שלכם אף אחד לא היה אומר כלום. אבל ההצבעה למפלגות ירוקות נחלשת וזה שיש לכם אחלה קאדר של פעילים לא מבטיח כלום. ניחא קיבלתם עוד שנה וחצי לעבוד, אני מקווה שכשיגיעו באמת בחירות לא תלכו עם הראש בקיר.

  20. נחי :

    שוב. אני מקווה ומאמין שהפוליטיקאים שעומדים בראשנו ויעמדו בראשנו בזמן הבחירות יעריכו במדויק מה הדבר הנכון לעשות. לרוץ כגוש, להצטרף למפלגה קיימת או לרוץ לבד. אני לא מתיימר לקבוע בשבילם. התפקיד של אזרח ביום הבחירות לטעמי הוא להצביע למפלגה שמייצגת אותו הכי טוב. לא לעשות חישובים וקואליציות בראש, לא להשאיר את הלב בבית, לא להיות ציני. פשוט להצביע להכי טובים. אגב, זה שהשיקולים שלי מכוונים אותי לתנועה הירוקה לא משנה את השמחה האמיתית שיש לי ממה שקורה במפלגת העבודה. הידיעה שהרבה יותר אנשים יצביעו הפעם למה שהם מאמינים שהוא הכי טוב ולא משיקולי הרע במיעוטו עושה לי טוב בלב. באמת. כל מה שאנחנו מבקשים זה שתעריכו את זה שגם אנחנו מצביעים מהשיקולים הנכונים. גם אם זה לא למפלגה שלכם. הולך?

  21. אורן :

    תורת המשחקים.
    אם אתם רוצים לזכות בקול שלי אתם צריכים לשכנע אותי שאתם מסוגלים להשיג עוד קולות. אתם לא יכולים להפציר בי להשקיע בלגייס עוד קולות, כי גם בשביל זה אני צריך להאמין שההשקעה שלי היא לא טיפה בים.

    בשביל שזה יקרה אתם צריכים להוכיח שיש לכם השפעה ציבורית עם כח אלקטורלית. הצעדים הציבוריים חשובים, אבל התקשורת לא בדיוק מפמפמת את השם של התנועה הירוקה. לדעתי המסקנה היא שכדי להשיג כח אלקטורלי אמיתי, כולל אותי, אתם צריכים להוכיח את עצמכם בתקשורת, וכנראה הדרך היחידה לעשות את זה היא לרכוש חברים רבים בתקשורת, וממש להפוך לחלק מהתקשורת.

    ככה זה כשאין רבנים שאומרים למי להצביע ופותרים את הבעיות של תורת המשחקים.

  22. אורי אפלבוים :

    תגובה 4 של בן ממצה כמעט הכל.

  23. דן :

    אורן…בוא תתמוך בתנועה הירוקה עד שבוע לפני הבחירות הבאות.
    תן לייק פה ושם, תגיע לאירועים.
    אם בשבוע שלפני אתה רואה שאין סיכוי – תצביע למי שתרצה.
    אם הסקרים יראו אחרת – אתה יודע שהלכת עם מה שאתה מאמין בו וכנראה צדקת.

  24. ערן :

    לקסי,
    אני גם חושב שאני יודע לאיזה ערן התכוונת… ולא, אני לא ערן בן ימיני, יש עוד ערנים בתנועה הירוקה.
    הדברים שאמרתי אני עומד מאחוריהם בלב שלם. האזרח הבודד שעושה שיקולים פוליטיים וסטטיסטיים בהחלטותיו משלה את עצמו שהוא משנה משהו. אם הקול שלך הוא חלק משני מיליון אז הוא משפיע? הוא משנה משהו? דוקא אם הקול הוא חלק ממאות אלפים בודדים אז הוא שווה יותר.
    בכל מקרה להצביע כמו כולם, או כמו הרוב רק כי כולם מצביעים ככה ולא כחלק ממשהו שמייצג את האמת הפנימית שלך זה ביזבוז הקולות האמיתי.
    אני הצבעתי לירוקה בבחירות ואני לא מרגיש שום ביזבוז. אני מרגיש גאוה שתמכתי במשהו שאני מאמין בו. למען העתיד שלי וגם למען העתיד שלך.

    לגבי שמאל ימין – הירוקה אינה מפלגת שמאל ומלכדת גם אנשים שמבחינה מדינית הם ימינה. ההבדל הוא בכך שהפלסטינים לא בראש מעיננו אלה אנחנו עצמנו בראש מעיננו וכך ילדנו. איכות החיים שלנו ושל הדורות הבאים היא החשובה, נושא הקיימות, הצדק הסביבתי והחברתי הם המעניינים אותנו ועל זה נילחם יחד עם אנשים מהשמאל ומהימין יחדיו שרוצים חיים טובים יותר, צודקים יותר ואיכותיים יותר.

    כלכלה סביבתית, ניצול בר קימא של משאבי הטבע, דאגה לחלש ולזולת, שגשוג כלכלי במקום צמיחה כלכלית דורסנית, ניתוק מתרבות הצריכה המטורפת, חברה חזקה, ערכים, לכל אלו אנחנו שואפים, ולא בססמאות אלה ממש בפתרונות ובדרך חיים.

    הכנסו לאתר, קיראו את המצע, את ניירות העמדה ותיראו את צדקת דרכנו.

    כל מהפכה מתחילה בקומץ אנשים אמיץ שעומד מול שילטון רע, מושחת ומנותק מהעם. על פי הקריטריונים האלה כבר ניצחנו 🙂

  25. מתפקדת של הירוקה :

    לכל המגיבים מהשמאל תרדו מאיתנו, אנחנו לא מפלגת שמאל, נכון יש סיכוי שניקח לכם הרבה קולות אבל זה לא כי אנחנו באים לתת אלטרנטיבה שמאלית כלשהי. האג'נדה הכלכלית חברתית שלנו שונה משלכם בשמאל. אתם סוציאליסטים אנחנו מאמינים בכלכלה ירוקה שמבוססת על מושג הקיימות.

    למה אנגלה מרקל לא בכתה שקמה המפלגה הירוקה בגרמניה? הם בטוח לקחו לה קולות…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.