חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הזכות לשטח מחייה הולם לאסירים חייבת להיות מעוגנת בחקיקה

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 6.05.12 20:39

ועדת הפנים עומדת לדון מחר יום שני 7.5.2012 בהצעת חוק בנוגע לזכויות חוקתיות של אסירים. האגודה לזכויות האזרח התומכת בהצעת החוק, מבקשת להוסיף את הזכות לשטח מחייה ראוי לאסיר, זכאות לטיפול ושיקום ועוד

 מחר (7.5) יתקיים בועדת הפנים בכנסת דיון בהצעת חוק המבקשת לקבוע בחוק תנאי כליאה הולמים לאסירים שנשפטו ומרצים את עונשם. האגודה לזכויות האזרח תומכת בהצעה, אך דורשת להכליל בה מספר הוראות נוספות הנוגעות באופן ישיר לזכויות חוקתיות של האסיר, ובראשן הזכות לשטח מחייה ראוי.

הצעת חוק לתיקון פקודת בתי הסוהר (מס" 43) (תנאי מאסר), התשע"ב-2012 מבקשת לעגן בחקיקה את זכויותיהם הבסיסיות של אסירים בנוגע לתנאים הפיסיים במקום המאסר, ולהגדיר קנה מידה מינימאלי לתנאי התברואה, הלינה, המזון, התאורה, האוורור והטיול של האסירים, כפי שקיים כבר בחוק לגבי עצורים בבתי מעצר. עד היום, זכויות אלה היו מעוגנות כתקנות בלבד.

האגודה לזכויות האזרח תומכת בהצעות החוק, הנותנת ביטוי חשוב לזכויות החוקתיות של אסירים לתנאי מחייה הולמים, ומקווה כי תהייה לה גם משמעות אופרטיבית בשיפור תנאי הכליאה בישראל. עם זאת, מהצעת החוק נעדרת התייחסות לכמה הוראות יסודיות הנוגעות באופן ישיר לזכויות חוקתיות של האסיר, ביניהן הזכאות לטיפול ושיקום, הזכות לקבלת מבקרים וקיום קשר טלפוני, ובראש ובראשונה הזכות לשטח מחייה ראוי.

על פי נתוני שב"ס, הסטנדרט הממוצע לשטח מחיה לאסיר במדינות דמוקרטיות עומד על כ- 8.8 מ"ר, בעוד בישראל לא נקבע כל סטנדרט ובפועל מוחזקים אסירים בכ- 3 מ"ר בממוצע בלבד.

לדברי עו"ד אן סוצ'יו מהאגודה לזכויות האזרח, "הצפיפות בבתי הכלא בישראל גבוהה משמעותית ביחס למקובל בעולם, במקרים רבים תנאי הכליאה אף בלתי-אנושיים. לא ייתכן שבגלל לחצי האוצר, הצעת חוק כל כך חשובה שנועדה להגדיר את זכויותיהם הבסיסיות של אסירים, לא תתייחס למרכיב חיוני כמו שטח המחייה של אסירים בבתי הכלא."

האגודה קוראת לחברי הועדה להוסיף לרשימת תנאי המחייה בראש ובראשונה את הזכות לשטח מחייה הולם לאסיר, וכן את הזכאות לטיפול ושיקום ולקבלת מבקרים וקיום קשר טלפוני.

לעמדת האגודה כפי שנשלחה לועדת הפנים

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. מנחם לוריא :

    למה שיעשו את זה. בית הסוהר היחידי שאמור היה להיבנות בא"י ארץ הקודש היה פרטי וזה בוטל על ידי בג"צ.הצפיפות משרתת את השילטון כשצפוף הם משחררים מקורבים…

    מנחם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.