חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רשות המסים – האם היא רוצה לתפוס מעלימי מס?

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 7.05.12 1:01

האם רשות המסים שהיא חלק ממשרד האוצר רוצה לתפוס מעלימי מס? האם הורדות מסים גרמו להקטנת הנטייה להעלים מסים? על כך במאמר

מאת: נפתלי גוטמן

איפה הכסף? ניסח יאיר לפיד את סיסמתו הפופוליסטית. ובכן בדבר אחד צודק לפיד, יש כסף והוא נמצא באוצר ולא רק זאת הוא שייך לנו.

לפני מספר חודשים צפינו בטלוויזיה בקמפיין של רשות המסים כנגד העלמת מס. במסע הפרסום הזה נראו אנשים לוקחים ציוד מבית ספר, מחולים ומחיילים ונאמר "שאתה מעלים מס אתה פוגע בחינוך, בבריאות ובביטחון". הם לא משקרים, אבל חצי אמת היא למעשה שקר. רשות המסים היא חלק ממשרד האוצר שאחראי לפגיעה בתחומים אלה.

לפני כניסת חוק ביטוח בריאות ממלכתי כל אחד שילם לקופת חולים משכרו והמעביד שילם חלק נוסף "מס מקביל". במהלך הזמן הממשלה ביטלה את תשלומי המעביד וכן הורידה את מס החברות. נשאלת השאלה מדוע אם חסר מימון למערכת הבריאות מדוע לא להחזיר את המס המקביל?! הרי גם בארצות הברית מעביד שמכבד את עצמו משלם ביטוח בריאות לעובדיו מרצונו.

משרד האוצר גם הוריד את נטל המס לפי התפיסה שככל שהמס יהיה נמוך כך תקטן הנטייה להעלימו. אם הטיעון שלהם נכון. למה עדיין מעלימים מס?!

בארצות הברית כל אזרח ותושב בעל הכנסה מחויב בהגשת דו"ח מס שנתי לממשל הפדראלי ולמדינה (State). היתרון של שיטה זו ברור ברגע שתנסה להעלים מס תהיה חייב להגיש הצהרה שקרית לממשל והנך עובר עבירה פלילית. הדבר מקל על הרשעת עברייני מס שהכנסתם לא תואמת לדו"ח. עוד יתרון לנישום שברגע שהגשת את כל המסמכים הרלוונטיים ואתה זכאי להחזר רשויות המס ישיבו לך את הכסף. בארצות הברית זה עובד מצוין למעשה הנשיא אובאמה שואף להרחיב את נוהל ההחזר המהיר הקיים במדינת קליפורניה שבמסגרתו עשרות אלפי שכירים זכו להחזר, כיוון שהם עמדו בתנאים המאפשרים להם רק לוודא, לחתום ולהחזיר את הטופס הממולא מראש.

תתפלאו אבל בישראל כמו בארצות הברית כל תושב קבע חייב בהגשת דו"ח מס שנתי, אבל ניתן פטור שכולל את רוב התושבים והאזרחים בישראל.

לו רשות המסים הייתה רוצה באמת לתפוס מעלימי מס היא הייתה צריכה לפעול לביטול הפטור לפחות מעל גיל 21. מדוע הם לא עושים זאת?

במשך שנים טענו שזה בעייתי וייצור עומס בלתי אפשרי על רשות המסים. והנה במלחמת המפרץ הראשונה אלפי אזרחים הגישו מסמכי ביטוח לפגיעה מטילים והמערכת הצליחה לטפל בהם. מאז המחשוב רק השתפר ואין כל בעיה טכנית בעיבוד הדוחות. לא רק זאת, הנוהל הממוחשב המוזכר לעיל שהונהג בקליפורניה הקטין את עלויות הגבייה של מדינת קליפורניה.

עובדי רשות המסים ידרשו תוספת על תוספת העבודה. נו אז תשלמו! בין כה וכה התוספת הזו היא הרבה פחות מתוספת המס שתגבה.

מאזרחים נגבו תשלומי יתר, דוגמת מס רווחי הון אבל מדובר בסכומים קטנים ואזרחים לא גובים אותם. האוצר מבין שכאשר הנתונים יוזנו למחשב, המחשב יוציא החזר אוטומטי למגיש הדו"ח והאוצר לא מוכן לוותר על הכסף. זכרו את "ההלוואה" של 180 מיליארד שקל שהאוצר חויב להחזיר לביטוח הלאומי.

ישנם גם אלו ששומעים דוח שנתי נתקפים בפרנויה וחוששים שפקידי השומה יחלו לרדוף אותם ולהתעמר בהם. אם פקיד שומה רוצה, הוא יכול להתעמר בך כבר עכשיו באמצעות סמכותו לדרוש ממך הגשת דו"ח שנתי. כמו כן מדובר בתוספת של מיליוני דוחות. אם פקידי השומה יבדקו כל דוח בקפדנות הם פשוט יכרעו תחת העומס.

ואולי יש אנשים שהם מעלימי מס גדולים מאוד שפקידי האוצר לא מעוניינים לתפוס אותם, כי אחרי סיום העבודה הם יועסקו אצלם???

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. יונתן כ. :

  הייתי איתך עד הרמיזה המאוד מכוערת בסוף המאמר וחבל שקלקלת כי אתה אומר דברים נכונים שמן הראוי לדון בהם.

  אף טייקון לא מעלים מס בצורה שדו״חות כאלו ואחרים יוכלו לתפוס אותו,העלמת המס של טייקונים וחברות נעשית לאור היום בחסות פרצות בחוק על ידי מה שנקרא ״תכנון מס אגרסיבי״ או על ידי פטנטים כמו אזרחות במונקו וכו׳.

  דייוח יוכל לתפוס מעלימי מס קטנים כמו בעלי בתים שמשכירים דירות ולא מדווחים, עצמאים שלוקחים ונותנים קבלות גם על דברים שלא קשורים לעסק וכו.

   

 2. מנחם לוריא :

  רשעות המיסים – הגאונות בהתגלמותה,מכאן בבקשה:—>
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000746739
  מנחם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.