חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2012 – אם אתם רוצים את נתניהו, אל תצביעו ל"קדימה"

נושאים דעות, פוליטי ב 6.05.12 1:17

"קדימה" היא-היא האלטרנטיבה השלטונית השפויה של ישראל. לאחר מחאת הקיץ ואחרי שנים של הפגנות נגד הכיבוש צריך כל מי שרוצה לראות סדר עדיפויות כלכלי אחר, ובוודאי כל מי שרוצה לראות בהתנעה מחדש של התהליך המדיני לבחור במפלגת "קדימה"

מאת: עמיר סגל

הקונספציה לפיה ראש הממשלה הבא יהיה בכל מקרה בנימין נתניהו השתרשה כל כך חזק בציבור, מימין ומשמאל, עד שרבים לא מוכנים להודות באמת הפשוטה – יש אפשרות להחליף את נתניהו, והאפשרות הזו היא "קדימה" בראשותו של שאול מופז. לא רק כי מופז מתאים וראוי לכהן כראש ממשלה, לא רק כי "קדימה" מתאימה וראויה להנהיג את המדינה, גם כי פשוט אין אף אלטרנטיבה רצינית, שפויה וריאלית.

כל החיבה ליחימוביץ' והאהדה לפועלה לא יסתירו את שתי העובדות המשמעותיות – האחת היא שיחימוביץ' לא תוכל להחליף את נתניהו בעתיד הנראה לעין, מפאת ניסיונה והתקבלותה בציבור, בנוסף אחרי יחימוביץ' ישנה  רשימת מפלגת "העבודה" – רשימה שזהות החברים בה עדיין לא ידועה, אבל בסבירות גבוהה תכלול את אותם ח"כים שכיהנו כשרים אצל נתניהו ממש עד לרגע האחרון. הרשימה הזו תכלול אנשים שכשמצביעים ל"עבודה" בראשות יחימוביץ', ממש לא חושבים על כך שהמנדט הנוסף שההצבעה האישית של כמה מן המצביעים תכניס אותם. מילא אם ההצבעה הזו הייתה מאפשרת ליחימוביץ' להחליף את נתניהו, אבל כל מה שההצבעה הזו תאפשר היא שאדם כ לאון ליטינצקי ייכנס לכנסת ויקל על מה שיחימוביץ' מתכננת כבר זמן רב – חבירה לממשלת נתניהו.

מפלגת "יש עתיד" של לפיד היא לא יותר מהבטחה נוצצת וחלולה. הפרזנטור לשעבר של בנק הפועלים, שלא מעט מאותם בעלי ההון שהוא מתיימר לבקר הם מתורמיו הגדולים, מנצל את המיאוס הישראלי מהמערכת הפוליטית כדי לעשות עוד מאותו הדבר, רק פחות טוב. כבר קדמו לו "הגמלאים", "מפלגת המרכז" ועוד רבים ונשכחים. הצבעה ללפיד היא אולי הצבעה לאדם איכותי, אבל חלול, למפלגה שתקנונה דיקטטורי וההבטחות שלה יופרו. זו מפלגה שתשב בכל ממשלה, ואולי תנסה ליישם בדיוק את מה שכל המפלגות הציוניות מתיימרות לקדם, אבל אולי לא.

"קדימה" נמצאת היום בימים לא קלים – הסקרים לא מחמיאים ושנות שלטונה של לבני השאירו אותנו עם גירעון גדול והיסטוריה של אנמיות אופוזיציונית. אין לי ספק כי אם הבחירות לראשות "קדימה" היו מתקיימות לפני חצי-שנה, שנה או יותר מצבה של "קדימה" היה היום אחר – מופז היה מתגלה לציבור באיכויותיו כמנהיג וכמנהל, "קדימה" הייתה מתפקדת בזמן הזה כאופוזיציה ברורה, מובהקת ונשכנית יותר וציפי לבני מזמן הייתה נשכחת. אבל זו בדיוק הסיבה שהוקדמו הבחירות הללו, כדי למנוע מהמועמד הריאלי היחיד להחליף את נתניהו, לשקם את ההריסות שהותירה לבני ולהוכיח לציבור את יכולותיו.

גם מבחינת הרשימה ל"קדימה" יש אחת הרשימות האיכותיות יותר בכנסת- מבחינת ייצוג נשים אין מפלגה העולה על קדימה מבחינת אחוז הנשים ברשימה. מבחינה ביטחונית יש אצלנו רמטכ"ל ושר ביטחון לשעבר, ראש שב"כ, סגן ראש שב"כ, אל"מ במיל', מפקד לשעבר של סיירת מטכ"ל ורמטכ"ל לשעבר נוסף שמתמודד כעת. מהבחינה החברתית "קדימה" מכילה את אחת הרשימות החברתיות יותר. בכל יום, אני מעדיף את החקיקה של רוחמה אברהם על האנמיות של דניאל בן-סימון, בכל יום אני מעדיף את אבי דואן, עובד סוציאלי בהכשרתו ומקצועו, על בוז'י הרצוג – שר לשעבר בממשלת נתניהו ועורך דינם של בעלי ההון. את החקיקה שתחליף את חוק טל יזמו והגו דיכטר ופלסנר, את החקיקה שתביא להכרה במשכנתא לזוגות צעירים בהוצאה מוכרת למס הכנסה הגה והציע יואל חסון. אורית זוארץ היא מחברות הכנסת היותר פעילות לגבי מעמד הנשים ולאחרונה עבר החוק שהציעה להפללת לקוחות הזנות. שלמה מולה, מרינה סולודקין ומגלי והבה הם מחברי הכנסת הפעילים יותר בכל נושאי החברה והכלכלה ומה שעשה עתניאל שנלר (כן, שנלר) למען הקהילה הגאה לא עשה גם ניצן הורוביץ.

ובנימה אישית: מתוקף תפקידי וזהותי הפוליטית את מאמרי אני כותב באתר יאללה-קדימה. עם זאת, אני עוקב אחרי אתר זה וחשוב לי לפנות לא רק אל אלו שמבינים והבינו כי "קדימה" היא-היא האלטרנטיבה השלטונית השפויה של ישראל. לאחר מחאת הקיץ ואחרי שנים של הפגנות נגד הכיבוש צריך כל מי שרוצה לראות סדר עדיפויות כלכלי אחר, ובוודאי כל מי שרוצה לראות בהתנעה מחדש של התהליך המדיני לבחור אם הוא מצביע למפלגה שתקדם את האג'נדה בה הוא מאמין, או שהוא מעדיף הצבעה טהרנית, או לחילופין הצבעה להבטחות חלולות. חבל יהיה לראות המוני מצביעי שמאל ומרכז מבכים את הפתק ששלשלו לקלפי, שהלך את שותף או שותפה קואליציונית זוטרה לממשלת נתניהו הבאה.

עמיר סגל הוא חבר ב"קדימה" ועורך אתר "יאללה-קדימה"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

28 תגובות

 1. רואי :

  ממרבית ההבלים שכתובים כאן ראוי להתעלם, אבל על דבר אחד קשה לי לעבור בשתיקה וזו היומרה ליחס לקדימה "סדר יום כלכלי אחר".
  קדימה היא מפלגת ימין כלכלי מובהקת שבמצע שלה לכנסת ה-18 מופיעה הפרטה מלאה של מערכת הבריאות.
  אני ממליץ לכותב המאמר להבדיל בין קמפיין לבין הונאה.

 2. ק. טוכולסקי :

  הצביעו עבודה, חדש או מרצ לגוש שמאל חזק.
  הצביעו קדימה אם אתם רוצים שחוץ מתיק הביטחון (המקום אהוד ברח) למופז עצמו, גם דליה איציק, צחי הנגבי או רוחמה אברהם יהיו שרים בממשלת משרתי ההון הבאה של נתניהו ביחד עם ישראל ביתנו ויש עתיד.

 3. דודו רוטמן :

  באמת? אתם שוב מנסים למכור לנו את "ציפי או ביבי"? מאיפה זה בא לכם?

 4. גיא חמד :

  ומה ייתן לכם גוש שמאל חזק שנמצא באופוזיציה? איזה חוקים בדיוק תצליח להעביר חד"ש ומרצ? והעבודה היא המועמדת הראשונה להכנס לממשלת נתניהו. המטרה שלנו היא להחליף את נתניהו באפשרות טובה ממנו, לא לשחק בנדמה לי עם מפלגות מינוריות, או עם שלי שבוודאות תחבור לנתניהו

 5. ק. טוכולסקי :

  שאול מופז הוא איש ימין, לא פחות מקודמתו ציפי לבני. בשביל להכניס לכנסת הבאה את רשימת הנאו ליבראלים יוצאי הליכוד שלו הוא צריך להתכבד ולהתחרות על קולות הימין, בשביל רוחמה אברהם, ציפי לבני, צחי הנגבי, רונית תירוש, יוליה שמלוב, עתניאל שנלריואל חסון גדעון עזרא ודומיהם.
  גוש שמאל חזק באופוזיציה או מספיק חזק בשביל לשלוט צריכה להיות המטרה.

  אם הבחירה היתה ליכוד או קדימה הייתי כבר מתפקד לליכוד ובוחר ליכוד, עדיף ממפלגת השחיתות והטרפה שעד כה בשלטון רמסה את העובדים וקידמה הפרטות ובאופוזיציה שירתה את הימין בלי שום בושה.

 6. גיא חמד :

  רוחמה אברהם היא מחוקקת חברתית מעולה, כך גם רונית תירוש ועתניאל שנלר. וחוץ מהם יש בקדימה גם את אבי דיכטר, מאיר שטרית, מרינה סולודקין, שלמה מולה, אורית זוארץ, יואל חסון, יוחנן פלסנר, רחל אדטו, נינו אביסדזה ואבי דואן שהם חברי כנסת חברתיים. אני לא מאמין שיולישה שמאלוב תחזור לכנסת, ומקווה שצחי הנגבי גמר את הקריירה. אבל גם אם לא, תראו לי מפלגה אחת שבה כל חברי הכנסת המועמדים מושלמים ומעולים?

 7. גיא חמד :

  ורק להזכיר לך, ק. טוכולסקי, שבמפלגת העבודה נמצאים יצחק הרצוג, ראלב מג'דלה, בנימין בן-אליעזר ואבישי ברוורמן שביניהם ובין סוציאליזם או סוציאל דמוקרטיה אין הרבה קשר. נמצא שם גם דניאל בן-סימון, שאם תצליח להצביע על הצעת חוק אחת שהעביר אוריד את הכובע. חוץ מזה ייכנסו לרשימה עוד כל מני עסקנים ואופורטוניסטים. יאיר לפיד הוא מפלגה אופורטוניסטית לגמרי, ובחד"ש יש דב חנין אחד, אבל השאר הם לאומנים ערבים שתמכו בשלטון אסד. כך שההגנה שלך על המפלגות האלו לא ברורה.

 8. ק. טוכולסקי :

  אבי דואן נכנס לכנסת לפני שבוע, אבי דיכטר הוא גזען לא מחוקק ולא חברתי יואל חסון הוא משרת הון כמוהו רוחמה אברהם, נינו אבסדזה אורית זוארץ לא הולכים להיות בכנסת הבאה כמו אף אחד אחר שלא יכנס לעשיריה הראשונה של קדימה, בשביל הרמטכל המכה בקטנות בכנף ושאר הליצנים משרתי ההון של מחנה מופז תביאו בוחרים מהימין.

  קדימה היא לא שמאל ולא שמאל מרכז ואפילו לא מרכז היא ימין מרכז מדיני וימין קיצוני כלכלי חברתי.

 9. גיא חמד :

  השאלה היא לא שאלה של הגדרות, אלא שאלה של תכל'ס. אני מסכים שקדימה היא היחידה שיכולה להחליף את נתניהו. והעבודה וחדש, למרות שמוגדרות "שמאל" יש בהן לא מעט אנשי ימין חברתי ומדיני. מרצ פשוט לא משפיעה. בקדימה יש אנשי שמאל חברתי ואנשי שמאל מדיני. ומי חברי הכנסת שכן או לא ייכנסו לכנסת הבאה, נדע לאחר שתקבע הרשימה בפריימריז, של כל המפלגות, ובטח שאחרי הבחירות. חוץ מזה, אם לא יצביעו לקדימה הסיכוי שייכנסו החברתיים קטן בכל מקרה. אבל מי שבוחר להצביע לעבודה ולהכניס את פואד בן-אליעזר ויצחק הרצוג, ורואה בהם את אנשי השמאל שהוא מחפש, שיתכבד ב"ממשלת השמאל" של נתניהו עם יחימוביץ' בתפקיד שרת התמ"ת

 10. ק. טוכולסקי :

  תכלס קדימה לא יכולה להחליף את נתניהו מאותה סיבה שהירוקה מימד לא תכנס לכנסת, לירוקה אין מנדטים לקדימה אין חלופה.
  קדימה יכולה להיות חלק ממשלת נתניהו ואם יקרה לה הנס ולנו האסון והיא תהיה מפלגת שלטון היא פשוט תמשיך את מדיניות נתניהו כשם שממשלת קדימה הראשונה המשיכה את מדיניות ממשלת הליכוד של שרון.

  הבוחר שיצביע עבודה יכול להעיף את פואד והרצוג ומעבר לכך פואד והרצוג הם כמו מלאכים זכים בגן העדן הקומוניסטי ליד מי שיבחרו בקדימה מחיים רמון וצחי הנגבי דרך רוני בראון ורוחמה אברהם ועד יואל חסון ושאר אנשי הקרקס של מופז.

 11. גיא חמד :

  נוח לשכוח שממשלת אולמרט הייתה הממשלה שיותר מכל ממשלה שקדמה לה השקיע בשוויון האזרחי לערביי ישראל, בנתה כיתות לתלמידים (ערבים ויהודים), העבירה ת חוק פנסיה חובה לכל עובד במשק, עשתה רפורמה מקיפה בחינוך ובמעמד המורה, כיהן בה השר הערבי הראשון, קידמה פרויקטים של התפלת מים ותחבורה שעכשיו ממשלת נתניהו מתגאה בהם (וכך פתרה לא מעט מהתלות שלנו בגשמים ואת סכנת הבצורת), גדעון עזרא נחשב לאחד משרי איכות הסביבה הטובים ביותר שהיו במדינה, שי חרמש הצליח לגרום למיגון יישובי עוטף עזה, רוחמה אברהם הצליחה להעביר רפורמה בביטחון תזונתי לתלמידי ישראל, אורית זוארץ העבירה את חוק הפללת לקוחות הזנות, רחל אדטו העבירה את חוק הפוטושופ, שלמה מולה היה מעורב בכמות אדירה מהחוקים החברתיים בכנסת הזו, אריה ביבי מקדם הצעת חוק שתכריז על מאבטחים כעבודה מועדפת, ומעל לכל ממשלת אולמרט (קדימה) קידמה את התהליך המדיני יותר מכל ממשלה אחרת. למופז יש תכנית מדינית ריאלית וראויה, שמאמר בעיתון הארץ של היום טוען שהיא אחת משתי החלופות הריאליות (ולא תכניות המפלגות שמשמאל לקדימה). זה נראה לי כעשייה חברתית, ובין אם היא "שמאל" או לא, זה מה שהמדינה זקוקה לו

 12. ק. טוכולסקי :

  חלק גדול מהחוקים שציינת וביניהם חוק הפוטושופ והפללת הלקוחות עברו קריאה טרומית בלבד. גדעון עזרא היה שר כושל במשרד לא משמעותי. התפלת המים כלה בעיקר את הפרטת משק המים לידי טייקונים והיא לא התחליף הטוב ביותר לעומת חיסכון ואת התהליך המדיני ממשלת אולמרט מרחה, אפשר להמשיך כשלון אחר כשלון והפרטה אחר הפרטה את ממשלת אולמרט להציג כהצלחה אפילו אחרי הממשלה האחרונה שהיתה גרועה אפילו יותר זה די מבדח, כשתהיה לנו ממשלת שמאל תראו כבר מה זה אלטרנטיבה לממשלות ימין.

 13. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  גיא: אתה משעשע, אתה יודע?
  חוק פנסיה חובה (כמו חוק שכר מינימום, כמו העלאת קצבאות הזקנה, כמו הגדלת סל הבריאות) אכן קרה בזמן ממשלת אולמרט. הוא קרה בגלל שהוא היה חלק מההסכם הקואליציוני עם העבודה.
  נכון, בממשלת אולמרט היה שר ערבי ראשון בישראל. מטעם מפלגת העבודה. מינוי אישי של עמיר פרץ.
  מי שאחראי למיגון עוטף עזה – ולכיפת ברזל – זה לא ח"כ אלמוני אלא שר הביטחון. שוב, עמיר פרץ.

  כל שאר הרשימה שלך זה חוקים שעוד לא קרו. מעבר לעובדה שהם די מינוריים.

  בקדימה יש שני ח"כים סוציאל דמוקרטים ראויים לציון: שלמה מולה ונינו אבסזדה, ועוד כמה ח"כים ליברלים (נחמן שי ואורית זוארץ בולטים לטובה). כשמציבים מולם את יוליה שמאלוב-ברקוביץ', את מרינה סולודקין, את אבי 'יהודית לפני דמוקרטית' דיכטר, את אריה ביבי, ואת שאר הח"כים שהצטרפו בזעקות שמחה לגל הלאומני והגזעני של הכנסת האחרונה – זה מעט מאוד להתגאות בו.

 14. גיא חמד :

  אין ספק, הסוציאליסט הדגול מוחמד ברכה, והדמוקרט הדגול פואד בן-אליעדר הם האלטרנטיבה הראויה. יחד עם הקפיטליסטים בוז'י הרצוג ויוסי ביילין ויחד עם "השר לענייני מיעוטים" ברוורמן, הם הישועה. בלי ספק.

 15. גיא חמד :

  הטהרנות שלכם היא בדיוק מה שיביא לנתניהו את הקדנציה הבאה. אבל בואו נדבר בסוף ספטמבר, כששלי תהיה שרת התמ"ת בממשלת נתניהו הבאה, וכשזהבה גלאון וסיעת מרצ ידברו הרבה אבל לא יעבירו הצעות חוק אפילו אל הטרומית.

 16. לקסי :

  לקרוא ולא להאמין שמישהו יודע קרוא כתב את המשפט הזה: "גדעון עזרא נחשב לאחד משרי איכות הסביבה הטובים ביותר שהיו במדינה"

 17. איתי :

  כל הביקורת שאומרים פעילי העבודה על קדימה נכונה, כל הביקורת שאומרים פעילי קדימה על העבודה נכונה, כל הביקורת שאומרים אלה ואלה על לפיד נכונה.

  הבעיה הגדולה היא שמשחק הקולות קדימה-עבודה-לפיד הוא משחק סכום אפס. אף אחת מהמפלגות האלה או ראשיהן הנוכחיים לא מסתמנת בינתיים כמוצלחת במיוחד בהעברת קולות מהליכוד/שס/ישראל ביתנו או בגיוס כמות גדולה של אנשים שנוטים להחרים את הבחירות.

  לו ראשי קדימה והעבודה היו נוהגים בצורה רציונלית, היו עושים קודם כל הפסקת אש, תוך מיקוד הקמפיינים באוכלוסיות שיש לכל מפלגה יתרון יחסי.

  העבודה למשל היתה בונה את כל הקמפיין בפנייה לעובדים עניים שמצביעים למפלגות הימין למיניהן, בעוד קדימה היתה מתמקדת בנזקי הקיפאון המדיני.

  לחלופין, היו יכולים להחליט שקדימה בראשות מופז תתמקד ביישובים שיש בהם אוכלוסיה מזרחית-מסורתית (אלו שפרץ הצליח איתם ב-2006) בעוד העבודה תלך בעיקר למעוזי הבורגנות האשכנזית חילונית (שקדימה לקחה לה בעידן פרץ ובמידה רבה גם אח"כ).
  .

 18. ק. טוכולסקי :

  אני מברך על הצטרפותה של קדימה לממשלה שהוכיחה לכולנו מהי ומיהי ובעיקר כמה אלטרנטיבה היא מהווה.
  בבחירות הבאות כשקדימה תקבל 0 מנדטים ולא 10 מנדטים כולנו נהנה מכך מאוד.

 19. דודו רוטמן :

  אוי, גיא, גיא, כמה עצוב לי בשבילך. תסביר לי שוב למה אתה חושב ששלי יחימוביץ תרוץ לממשלת ביבי ומופז יהיה האלטרנטיבה היחידה?

 20. לקסי :

  בחירות 2012 – אם אתם רוצים את נתניהו, אל תצביעו ל"קדימה"

  פשוט, מפני שהפיקציה הפוליטית שנוצרה עם פרישת שרון, מתמוססת בחזרה לחיק החמים של הליכוד.
  שאול מופז: "בית לא עוזבים" שב הביתה.

 21. שאול מבפנים קרוע, קרבות בתוך בטנו « דְּבָרִים בִּבְלוֹגוֹ :

  […] לבי על תמימי-דרך פתאים כמו עמיר סגל, שרק לפני יומיים פרסם רשימה בה הציג את קדימה כ"אלטרנטיבה רצינית, שפויה […]

 22. משתמש אנונימי, למות מצחוק :

  רוטמן אל תהיה עצוב.
  חברה, חייבים להודות שיש אלמנט קומי קורע בכל הסיפור.

 23. משתמש אנונימי :

  ותהיה אחת רצינית

  האם לפי התקנון של קדימה מחיב ההסכם אישור של רוב חברי הסיעה.

  אם לא, הדברים מדברים בעד עצמם!!

  אם כן, מעניין אם יעבור, מי יהיו המתנגדים וכיצד יפעלו.

  כך או או כך, הממשלה האנטידמוקרטית של נתניהו הצליחה בעוד מהלך שלה – כנסת נטולת אופוזיציה.

  יש בכל זאת סיבות טובות להניח שגלאון ויחימוביץ יודעות להבליט את עצמן, רק שידאגו לא לעשות זאת אחת על חשבון השנייה.

 24. עמית :

  יצאת חומוס. מופז מנהיג ? אלטרנטיבה ? ביצה מרוחה על פנייך

 25. משתמש אנונימי :

  לא לעיתים קרובות מזדמנת ככה אפשרות לבחון סלטה בזמן כל כך קצר, ממש תוך כדי התרחשות.
  "המועמדת להיות שרת התמ"ת בממשלת נתניהו" מסתמנת כמועמדת לראשות האופוזיציה.
  מפלגת העבודה עוברת תהליך התחדשות ואילו נחמן שי הליבראל הופיע היום בטלויזיה כדי להגן על הפליק פלאק המפואר.

  הפליק פלאק הזה הוא הזדמנות טובה לעשות קצת סדר במושגים. למשל, מה זה "ח"כ חברתי"?
  זהו מושג מכובס שמציין בעצם העדר עמדה פוליטית מגובשת. שלי יחימוביץ שיתפה פעולה עם החברתיים האלה כי היתה כפופה לאילוצים, אבל היא מבינה שהמטרה היא סדר יום כולל ומגובש ככוח פוליטי ס"ד מאורגן.
  הרי גם אורלי לוי היא ח"כית "חברתית" (במפלגה פוטינית), וגם איזבלה פירון היתה חברתית.

  מה שעשתה היום קדימה הוא מהלך להקמת ממשלה שהיא קריקטורה של פירוניזם.
  גם השפאגאט הכי מדהים לא יוכל לטשטש את זה.
  גם לא כוס מים.

  והתאריך. הסמליות.
  אף אחד לא שם לב לזה?

 26. ק. טוכולסקי :

  ערב יום הניצחון? חברות וחברים, שיהיה לנו היום חג שמח!!!

 27. משתמש אנונימי :

  8 במאי! יום הכניעה של גרמניה הנאצית.
  (לא שמתי לב שהתגובה נכתבת אחרי חצות)

  מעניין שדווקא בישראל היום הזה עובר בשתיקה רועמת כמעט,
  טוב אלא אם כן מתרחשת בו מהפיכת הקצינים של חודש מאי 🙂
  יום הפיכת

 28. ק. טוכולסקי :

  אני חוגג בתשיעי את יום הניצחון אבל כן גם בשמיני חוגגים, חג של יומיים מה רע, יש הרבה מה לחגוג!!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.