postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לא להצביע בבחירות זה שירות לשלטון ההון

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא להצביע בבחירות זה שירות לשלטון ההון

נושאים דעות, פוליטי ב 3.05.12 6:09

ק. טוכולסקי מנתח את המצב הפוליטי וקורא לא לבזבז את הקול – להצביע למפלגה סבירה שתעבור את אחוז החסימה. יש שלוש מפלגות כאלה. כל ההסברים לפניכם

לא להצביע בבחירות זה שירות לשלטון ההון

את באזז הבחירות מלווה באזז מעצבן לא פחות וצדקני מאוד, הבאזז של אין למי להצביע. א. תמיד יש למי להצביע. ב. לא להצביע זה לשרת את השלטון. מה שאתם לא עושים תצביעו, והאמת הבחירות הקרבות כמו הבחירות האחרונות הן לא בחירות שיש למי שאוהב את המדינה הזו ודואג לעתידה את הלוקסוס של לא להצביע. מה שכן הפעם לא מספיק רק להצביע.

בדרך להפגנת האחד במאי נכנסתי לשיחת בחירות, מכר ותיק ופעיל שמאל רציני ומסור אמר שהוא יצביע דעם, הוא לא יצביע לחדש בגלל העמדה שלה כלפי המהפכה בסוריה. אמרתי לו שזה פשוט לזרוק קול לפח והוא אמר לי שגם אם הם לא יעברו את אחוז החסימה יש הסכמי עודפים. אז זהו חברות וחברים אין, מי שמצביע למפלגה צודקת ורצינית ומעולה שלא תעבור את אחוז החסימה זורק את הקול שלו לפח. אז הפעם במקום להתנהג כמו ילדים, לכו ותצביעו למה שיש, למה שהכי קרוב לדעות שלכם ומה שגם יכול להיכנס לכנסת. אני אומר זאת עם כל הסימפטיה למפלגה הירוקה, למימד ולדעם. שלוש מפלגות שיש בהן קאדר של אנשים טובים ואידיאולוגיה ראויה, תכלס אם היה לדעם סיכוי כלשהו לעבור את אחוז החסימה הייתי מצביע להם, אבל אין להם. יש להם היכולת לבזבז לשמאל 4,000 קולות. אותו דבר הירוקה ומימד, לכן עם כל הסימפטיה וכל הרצון הטוב,

צריך להצביע למפלגות שיעברו את אחוז החסימה והכי קרובות לדעותינו גם אם זה קצת רחוק.

למי שעוד לא הבין מה קורה במדינת ישראל, תזכורת קצרה. אחרי שלוש ומשהו שנות כהונה, ממשלת הימין הכי קיצונית שהייתה פה הולכת הביתה מתוך הכרה שאת הבחירות הבאות הם לוקחים. ביבי, מתכנן לנו אחרי הבחירות ממשלה שתשלים את מלאכתו כשר אוצר ב-2003, הוא יוכל להקים ממשלה ימין-מרכז עם ישראל ביתנו, קדימה, יש עתיד והמפדל ולעשות בנו שמות. ממשלה שכזו תקצץ קצבאות לחלשים ותוריד מסים לעשירים, תפריט את נכסי המדינה ומשאביה אבל לא רק, היא גם תוכל להעמיק את הפרטת מערכות הבריאות והחינוך ולהשלים את המזימה של הפרטת הקרקעות. לממשלה שכזו צריך אופוזיציה, לממשלה שכזו צריך להציב אלטרנטיבה. בשנים הקשות שממשלה שכזו תכהן צריך מישהו שייתן תקווה ויראה לנו שיכול להיות גם עתיד אחר. בשביל זה צריך בכנסת שמאל חזק.

שמאל חזק לא יכול להבנות אם חלק מהבוחרים שלו לא הולכים להצביע או בוחרים להצביע הצבעה מצפונית טהורה ולא ריאלית ע"פ הצבעה שכתנאי יסוד נעשית רק למפלגות שיכולות באמת להיכנס לכנסת. בגוש השמאל יש 3 מפלגות כאלו, העבודה, מרצ וחד"ש.

אני לא אכנס כאן לסוגיה למי משלושתן להצביע (יש זמן עד הקריאה הזו) אבל בספקטרום הרחב של מצביעי השמאל הסוציאליסטי/ס"ד יש לשלושתן זכות קיום. לכל אחת מהן יתרונות וחסרונות וכל אחת מהן סביר שתעבור את אחוז החסימה. לכל אחת מהן יש  היכולת להעמיד סיעה מוכשרת של פרלמנטרים שילחמו מהאופוזיציה כנגד שלטון הימין הדורסני ויציגו לבוחר אלטרנטיבה שלטונית.

הימנעות מהצבעה למפלגות אלו, שתגרום לירידה בכוחן בשל אי הליכה להצביע או הצבעה למפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה כמוה כהצבעה למפלגות הימין הכלכלי-מדיני. הממשלה רוצה שבוחרי השמאל לא ילכו להצביע היא רוצה אופוזיציה חלשה וחסרת השפעה שלא מסוגלת למצב את עצמה כאלטרנטיבה ועסוקה בסכסוכים פנימיים כפי שהיה בקדנציה הנוכחית. חוסר היכולת של השמאל הישראלי להתארגן במהירות אחרי הבחירות הוא חלק ממה שמאפשר לשלטון הימין להימשך.

אז חברות וחברים, מי שרוצה אלטרנטיבה לשלטון הימין, מומלץ לו להיות פחות צודק וצדקן, פחות טהור וטהרן ויותר ריאליסט. במרחב שבין העבודה מרצ וחדש יש לכל אחד שהוא לא פיינשמקר מוחלט למי להצביע. אנחנו צריכים סיעות חזקות של פרלמנטרים ומנהיגים מוכשרים שילחמו בימין קצת יותר מאשר את ההרגשה הטובה של מי שהשליך לקלפי את הפתק הכי נכון גם אם הוא לא ריאלי.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , ,

25 תגובות

 1. אופק בירנהולץ :

  שמע, אני לא באמת רואה הבדל בין הבחירות האלה לקודמות: נתניהו ינצח גם הפעם, ואני לא חושב שמישהו כאן באמת חושב שיש אפשרות שנתניהו יפסיד. ובהנתן שנתניהו ראש הממשלה, אני לא חושב שלהצביע ל"עבודה" זו הצבעה שמסייעת לבנות אלטרנטיבה שמאלית יותר מהצבעה לפח: כזכור בבחירות הקודמות אהוד ברק הוביל אותם לממשלת נתניהו, וגם שלי עושה כל מאמץ לא להתחייב לא להכנס; וממילא גם כאופוזיציה הערך השמאלי של הרבה מחבריה לא גדול. ומרצ וחד"ש אכן עקביים יותר, אבל אפילו אם שתיהן תכפלנה את כוחן, קשה לי להאמין שזה ישפר חקיקה או ימנע יוזמות ימניות. בקיצור, הקריאה שלך היא קריאת "בואו ננסה שוב עוד מאותו דבר שלא עבד עד עכשיו". שינוי משיגים בבניית אלטרנטיבה, לא בחזרה על מה שלא עבד. מי שמאמין בעתיד של העבודה או של מרצ או של חד"ש כמובן מוזמן, אבל בהתחשב ברקורד שלהם, העתיד של הירוקה-מימ"ד או אפילו דע"ם לא מבטיח פחות.

 2. ק. טוכולסקי :

  אופק, ביום שהירוקה מימד או רק הירוקה תופיע באופן עקבי בכמה סקרים מעל אחוז החסימה אני אתקן את הפוסט הזה. נכון להיום לאורך כל 3 השנים שעברו הירוקים לא התקרבו לאחוז החסימה.
  אני מסכים שהיתה החמצה בשמאל בכלל אחרי הבחירות הקודמות אבל להשוות בין העבודה של שלי יחימוביץ עם עמיר פרץ משמאלה והרצוג כסמן ימני לעבודה של ברק זה לא רציני. שלי היא מנהיגת הגוש והיא נמצאת בשמאל מרכז ולא במשאל.
  מרצ עשויה להעלם, אולי הירוקה ומרצ צריכות לרוץ יחדיו על בסיס היש לי מנדט מנדט וחצי ויש לי שניים וחצי שלושה מנדטים ולהיות סיעה עם 5-6 מנדטים?

  כי גם זה לא השתנה, הירוקה מימד קיבלה 28 אלף קולות, רוק מאוד מאחוז החסימה ולהצביע שוב לאותה הגברת בלי שהיא תהיה ריאלית זה פשוט לשרוף מנדט שיכול להיות של חבר כנסת ראוי מהמשאל.

  לעניין חדש ומרצ שמובילות גם בחקיקה חברתית את הכנסת הנוכחית וגם בחקיקה סביבתית מעומק האופוזיציה, הכפלת כוחן לא תכפיל את החקיקה אבל מן הסתם היא תגביר אותה, מעבר לכך עבודת הכנסת אינה מסתכמת בחקיקה אלא כוללת גם את הפיקוח על עבודת הממשלה ולשם יצוג בוועדות וניהול וועדות צריך יותר חברי כנסת.

 3. מערכת עבודה שחורה :

  אופק, מאמר תגובה בבקשה.

 4. מיכאל לינדנבאום :

  לאופק,
  העבודה בראשות שלי ,היא אופרה אחרת לגמרי מאשר העבודה בראשות ברק הניאו-ליברל המפריטן שהשתלט על המפלגה בהשתלטות עויינת.
  צריכים לתת קרדיט לשלי שבאמת מבטיחה לנו עתיד טוב יותר.

 5. ק. טוכולסקי :

  גם הבוקר במעריב הירוקה לא מופיעים אפילו, זה היה נכון גם לגלובס וידיעות בשבוע שעבר.
  זה יכול להיות מצער זה יכול להיות מוצדק זה לא משנה, להצביע למפלגה שלא תעבור את אחוז החסימה זה בזבוז של קולות שהשמאל הישראלי המצומק לא יכול להרשות לעצמו.

 6. מעין דותן :

  יותר מדוייק מזה לא יכול להיות.

  אופק, על-פי חלק מהסקרים הרוב של גוש הימין חלש ושברירי (61-65 מנדטים). ככה שעם הרבה עבודה קשה וכמו שק. טען במאמרו – הצבעה למפלגות שעוברות את אחוז החסימה נוכל להביא לתיקו או אפילו ליתרון קל לגוש השמאל-מרכז. וגם אם הדברים הללו יצליחו "רק" להכניס את שלי יחימוביץ' למשרד האוצר זה יהיה הישג מדהים שיהפוך את המדיניות הכלכלית-חברתית ב-180 מעלות.

 7. אופק בירנהולץ :

  קורט: הירוקה-מימ"ד לא הופיעה בסקר של מעריב הבוקר כי המכון לא שאל עליה עדיין – בטיפול. מכון דחף (מינה צמח, ידיעות) כבר שאל עלינו בסקר האחרון, והתשובה היתה "על סף אחוז החסימה" – עוד לא לפני שהקמפיינים בכלל התחילו. אבל למה להתנבא? נראה אם עולים מעל אחוז החסימה בכמה סקרים, ונהיה חכמים יותר.
  לגבי בריתות/ריצות משותפות: יכול להיות. טרם קיבלנו הצעות רציניות (או בכלל).
  לגבי שלי יחימוביץ: מצטער, אני לא שבוי בקסמיה. יש לה הישגים חברתיים מרשימים, ללא ספק – אבל היא הוכיחה יכולת פליק-פלאק מרשימה של התנערות מעמדות עבר שלה (מאנטי-חרדיות בשנות התשעים להתחנפות, מביקורתיות על הצבא (מישהו כאן זוכר את ימי "שלי סמרטוטוביץ'"?) לתמיכה גורפת בכל פעולה צבאית כמו יאיר לפיד, ולאחרונה בהתנערות הידועה מקישור לשמאל מדיני/זכויות אדם). בחלק מהנושאים אני מסכים יותר עם עמדותיה החדשות מאשר הישנות, אבל חוסר העקביות שלה מדאיג אותי מאד, לא פחות מפגמים אישיותיים ופוליטיים של אהוד ברק. אבל אני לא רוצה להפוך את זה לעוד קרב בעד/נגד שלי או הירוקה מימ"ד נגד חד"ש או העבודה – בעיקר כי אני עוד לא יודע מה יהיה, תקופת הבחירות עוד לא החלה, ונביא אני לא. אז בניגוד למאמר המקורי כאן שרוצה לסגור את הזירה לפני שאפילו הוחלט מי המתמודדים – אני מציע גם קורטוב של מלח.
  ולגבי מאמרי תגובה (למה כן להצביע דווקא לירוקה-מימ"ד): יגיעו, בנםרד. בטיפול, לאו דווקא שלי.

 8. ק. טוכולסקי :

  אופק זה די פשוט, אם תעברו את אחוז החסימה, צדקת. אם לא תעברו את אחוז החסימה, טעית. אם אתם ומרצ לא תעברו את אחוז החסימה, הלכו לפחות חמישה מנדטים לטימיון.
  אני לא יודע מה זה שבוי בקסמה של יחימוביץ. יש לי המון ביקורת אליה ואני לא אצביע לה, מצד שני מפלגת העבודה היא המפלגה הגדולה בגוש והיחידה שיכולה להנהיגו לשלטון ושלי נבחרה שם וזה מה יש.

  גם בבחירות הקודמות קראתי לא להצביע לירוקה מימד, אז אני צדקתי, אני אשמח לגלות שאני טועה אבל לצערי במדגם הממש לא מייצג של החברים איתם אני נמצא בקשר רציף הבודדים שהצביעו בעבר לירוקה מימד לא יעשו זאת שוב.

 9. ק. טוכולסקי :

  וגם הבוקר בהארץ הירוקה לא קיימת בסקרים אפילו לא קרובה לאחוז החסימה כמו העצמאות. אולי הארץ מקדמים את ברק יקירם ולא מתעניינים בירוקה אבל אני עדיין לא רואה שום הוכחה אחרת. אני גם זוכר את הקמפיין של הירוקה בבחירות הקודמות אם הוא מתקרב לאחוז החסימה הוא כבר עובר, נגמר רחוק מאוד מאחוז החסימה, לא חבל?

 10. אופק בירנהולץ :

  עוד לא בדקתי מה קורה עם המכון של הארץ (קמיל פוקס, לא?), כאמור בניגוד אליך אני לא מכריע את המערכה לפני שהיא אפילו החלה.
  (וחבל להזכיר שוב שבבחירות הקודמות בסקרים האחרונים דווקא כן עברנו, אבל הם נגנזו מ"חשש להשפעה על התוצאות"… אנחנו מנסים הפעם לעבור עוד מוקדם יותר. ובין יומיים לפני ל- 120 יום לפני המרחק רב)

 11. ק. טוכולסקי :

  אופק אני מתחיל את הבחירות בניתוח של לקחי העבר, הירוקים ותסלח לי על ההכללה אבל הציבור הרחב לא עושה את ההבדל, רצו ב-99 וקיבלו 10,000 קולות בעיקר על חשבון מרצ. ב-2003 אם הם היו מתאחדים עם עלה ירוק הם היו שווים 3 מנדטים, ב-2006 ביחד שתי הרשימות סרבניות האיחוד היו שוות 90 ומשהו אלף קולות ב-2009 הירוקה מימד והירוקים לא הגיעו ביחד ל-40,000. מעבר לתחושה שהמומנטום של הרעיון הירוק במפלגה עצמאית עבר כנראה בגלל החקיקה הירוקה של דב חנין וניצן הורוביץ שנשענת מתוך מפלגות שמאל שכן עוברות את אחוז החסימה אני מעריך שגם הפעם זה ייכשל.

 12. ריקי פרנקל :

  קורט טוכולסקי, 2אתה נשמע כמו אחד המצביעים בעד שלי יחימוביץ'

 13. אופק בירנהולץ :

  באמת שהבנתי שאתה מתייחס לעבר, ואתה זכאי להערכה שלך, אבל אני אומר שוב שאני חושב שאתה פוסק מוקדם מדי (למשל, רוב הביקורת שלך לגבי העבר היא על סרבנות-איחוד, ועוד אין לאף אחד מושג מה יקרה בזירה זו בבחירות הקרובות, שעליהן אפילו לא הוכרז עוד רשמית, ומדובר בהן פחות משבוע). אז המתן קטנה, ואולי תתבדה. אני מקווה ומאמין שזה יקרה הרבה הרבה לפני מועד שלשול הפתק בקלפי.

  שבת שלום.

 14. ק. טוכולסקי :

  ריקי, אני לא אצביע לעבודה בראשות שלי יחימוביץ אלא אם יקרה משהו מאוד לא סביר (התאחדות של המפלגות הערביות וחדש יחדיו לגוש לאומי ערבי והפיכתה של מרצ למפלגה ליבראלית בלי סוציאליסטים במקביל לרשימה מאוד מרשימה בעבודה). יחימוביץ היא מנהיגת הגוש והעבודה היא אופציה ראויה לכל מצביעי השמאל מרכז שמתלבטים בין העבודה ומה שמימין לה או לא להצביע, לא לי.

  אופק, לבחירות מתארגנים לא בחודשים שלפני הבחירות ורוב המפלגות שמופיעות חודשים לפני הבחירות ותוספות תאוצה הן מפלגות שמשרתות את שלטון ההון ומקבלות גב מהתקשורת בכדי לנתב את הצבעת המחאה לאפיקים לא מסוכנים (כמו הגימלאים, שינוי)לא מפלגות רציניות שעשויות לאיים על האינטרסים של בעלי עיתונים כמו הירוקה. אכן שבת שלום.

 15. אופק בירנהולץ :

  עברת מהתנבאות על עתיד התנועה הירוקה לפי העבר שלה להתנבאות על עתידה לפי העבר של מפלגות אחרות? נו באמת. בוא נדון בזה שוב כשיהיה משהו רלוונטי לדון עליו. שבת שלום.

 16. ק. טוכולסקי :

  אופק אני מהתחלה מעריך את המפלגות לפי ניתוח הסקרים, אתם לא שם באף סקר. ההתייחסות למפלגות האחרות התייחסה ללמה לא תקבלו מהתקשורת את הגב שקיבלוויקבלו מפלגות קרקס. מצד אחד אתה אומר שהתקשורת באמצעות הסוקרים להם היא נותנת במה מתעלמת מכם ומהצד השני כשאני מסביר את הלמה (אתם רציניים ואלטרנטיבה אמיתית) אתה אומר לי שאני מנתח אתכם באמצעות מפלגות אחרות.

  אז אני אחזור לטיעון המקורי, כמו דעם (למרות שיש לכם בערך פי 10 קולות) הירוקה נכון להיום לא עוברת את אחוז החסימה. המשמעות של מציאות זו אם לא תשתנה (וצר לי אני לא רואה סיבה ללמה היא תשתנה) היא אבדן של מנדט שהיה יכול להלחם בשלטון ההון בכנסת הבאה.

  הבחירות הבאות יהיו במקרה הרע סביב גיוס חרדים ואיראן ובמקרה הטוב גם סביב הנושא החברתי, לא סביב נושאים שישי לירוקה איזשהו יחוד ויתרון בהם.אם הירוקים היו קיימים בסקרים בשנה שנתיים האחרונות באזור אחוז החסימה דיינו, רק שהם לא. ולהערכתי זה גם לא הולך להשתנות.

 17. נריה גריינימן :

  סתם נקודה למחשבה (הפוך על הפוך) – ניקח את ההנחה שלך שהתנועה הירוקה לא תעבור את אחוז החסימה. עכשיו ניקח גם הנחה נוספת, שבכתיבה לבלוג פה יש לך השפעה רצינית על אנשים. הנחה אחרת סבירה היא, שאם היה גוש של כמה עשרות אלפים שהצביעו למפלגה סביבתית בכל מערכת בחירות כבר מאז 99, כך יהיה גם בבחירות האלה. ע"פ שלושת ההנחות הללו, המדובר הוא בעיקר על המנדט החסר עד אחוז החסימה. בהנחה (המי יודע כמה), שההשפעה שלך היא בעיקר על הקולות המתלבטים, יכול להיות שאתה ושכמותך הם אלו שמונעים את ההצבעה לתנועה הירוקה, וע"י כך זורקים את המנדט של מי שכבר מצביע לה ויהי מה. כלומר, יכול להיות שאם תעודד הצבעה לירוקה (ועוד אנשים כמוך. ואולי אפילו תצביע לה אתה…), דווקא זה יהיה מה שיציל את המנדט שכל מערכת בחירות נזרק לפח.

 18. מיכאל לינדנבאום :

  לנריה,
  אולי קיימת אפשרות להסכם עודפים עם העבודה,כך שהקולות לא ילכו לאיבוד בכל מקרה.

 19. מערכת עבודה שחורה :

  מיכאל,

  כמו שהסביר טוכולסקי, הסכמי עודפים תקפים אך ורק אם שתי המפלגות עברו את אחוז החסימה.

  הצבעה למפלגה שלא עוברת את אחוז החסימה אינה מועברת למפלגה שכן עברה.

  בדוגמה שהצעת, אין למפלגת העבודה כל אינטרס לשבור את הסכם העודפים המסורתי שלה עם מרצ ולהמר על הסכם עם התנועה הירוקה, שהרי אם התנועה הירוקה לא תעבור אז גם חלקי המנדט של מצביעי מפלגת העבודה הולכים לפח.

  למשל, אם לעבודה יש עשרים מנדטים ושליש, אז שליש המנדט הזה יכול להתחבר לעודפים של מרצ וליצור עוד מנדט לעבודה או עוד מנדט למרצ. מאידך אם לעבודה יש עשרים מנדטים ושליש ולירוקה יש מנדט (=לא עוברת) אז העבודה מקבלת רק 20 והשליש הלך לפח.

 20. מיכאל קורדובה :

  יש רק מפלגה אחת בארץ עם בייצים להיכנס בטייקונים וגם בתקשורת וכנראה בגלל זה היא משלמת בסקרים.

  לאחר שכמעט כל אנשי הירוקים עברו לתנועה הירוקה בחודש האחרון אני בספק אם יהיו שני מפלגות ירוקות שרצות במקביל. כך או כך התנועה הירוקה הרבה יותר חזקה ממה שהייתה בבחירות הקודמות ואלי גם תספיק להתחזק ולהוסיף כוכבים בפריימריז שתערוך התנועה בקרוב.

  עוד על מעבר אנשי הירוקים לתנועה הירוקה ניתן לקרוא כאן
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/360/941.html?hp=1&cat=459&loc=10

 21. ק. טוכולסקי :

  נריה מרצ וחדש מציעות ופועלות בכל מה שהירוקה מאמינה בו והן עוברות את אחוז החסימה, ההתעקשות על ריצה חסרת תקווה היא לא יותר מאשר חוסר אחריות.

  חד"ש ומרצ מעבר לפועלן למען עניינים סביבתיים גם נכנסות בטייקונים ומשלמות על כך את מלוא המחיר בסיקור תקשרותי מתעלם ועוין. אז בואו לא נשגה באשליות.

  הביטחון העצמי שמפגינים אנשי התנועה הירוקה היה כאן גם בבחירות הקודמות ואנחנו זוכרים איך זה נגמר, שתי המפלגות הירוקות ביחד ובתוספת של בוחרי עלה ירוק לא עברו את אחוז החסימה.

 22. לא להצביע בבחירות זה שירות לשלטון ההון • מחאת הדיור :

  […] לראשונה בעבודה שחורה […]

 23. נריה גריינימן :

  לא הבנת את הטיעון שלי. הנקודה הייתה שלא נראה כאילו אנשים שקוראים לא להצביע לתנועה הירוקה גורמים לה להתפרק או לאנשים להפסיק להצביע לה. יותר סביר שהם אחד מהגורמים שמונעים ממנה לעבור את אחוז החסימה. כלומר, הקולות שמתבזבזים, היו הולכים לתנועה הירוקה כך או כך. המנדט שמתבזבז, הוא לא זה של המתלבטים, שאותם אתה משכנע (אולי), אלא של אלו המצביעים לתנועה הירוקה.

 24. גיא חמד :

  אני מסכים שלא צריך להצביע למפלגה שלא תעבור את אחוז החסימה כמו התנועה הירוקה, הירוקים ועוכ'. לגבי חד"ש, אין לי חיבה אליהם, אני לא רואה בהם מפלגת שמאל ומלבד דב חנין הראוי, אין שם אף אחד שהוא איש שמאל – הם מפלגה לאומנית ערבית שמשתמשת בחנין כעלה תאנה. לגבי מרצ, הם יישארו אופוזיציה לא משמעותית, והעבודה בכל מצב תכנס לממשלת נתניהו. עם זאת, כל אחד מהמפלגות האלו עדיפה על מפלגה שאפילו לא תכהן בכנסת הבאה.

 25. ק. טוכולסקי :

  קדימה עם כל חברי הכנסת הימניים שבה תכהן בממשלת נתניהו ולהערכתי גם תתאחד עם הליכוד בקדנציה הבאה. זאת לא מפלגת שמאל אפילו לא מפלגת מרכז, זאת המפלגה שהביאה לעליית מחירי הדלק וניפוח בועת הנדל"ן שהמשיכה את המדיניות הכלכלית של ממשלת שרון עם שר האוצר ביבי וגם את המדיניות המדינית בטחונית של בנה התנחלויות ומרח את המשא ומתן.

  ההסתה כנגד הערביות של חדש וחוסר הרלבנטיות של מרצ מפלגות שעם 3-4 חברי כנסת הצליחו לחוקק חברתית וסביבתית יותר מקדימה עם 28 חברי כנסת מקוממת ומגוכחת גם יחד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.