חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצעת חוק להעסקת עובדים מעל גיל 40

נושאים מכתבים, רווחה ושירותים חברתיים ב 3.05.12 6:10

יובל מיכאלי מערד קורא ליו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' לפעול לקידום העסקה של אנשים מעל גיל 40. הטענות וההצעות לפניכם

לידי- ח"כ- שלי- יחימוביץ-הצעת- חוק- להעסקת- עובדים- מעל גיל 40

‏29 אפריל 2012

שלום שלי

מבוא:

הייתי מאזין קבוע של תוכניות הרדיו שלך ברשת ב'.

היום אני מאזין לקרן נויבך, אני חושב שפעלתם בצורה יוצאת דופן בהעלאת כל מיני עוולות של הממסד המושחת שלנו מאז אסון הבחירות במאי 1977 עת סחף הדמגוג הקטן עם שלם לאובדן מוחלט של ערכים כאשר המוטו העיקרי שלו ושלהם היה הרס העבודה המאוגדת (ההסתדרות היא סדין אדום….), הנזק שהוא ויורשיו המושחתים באמצעות החרדים ויתר הנספחים גרמו למדינת ישראל הוא בלתי הפיך ובכל התחומים וצריך להציף את הנושא הזה, כמו הסיפור המפורסם על הרבי והעז..(תכניס עז ותוציא עז..)אבל בדיוק אותו דבר ואני כיליד הארץ שהורי נולדו בארץ אני שגדלתי בקיבוץ כילד חוץ רואה ושומע את הקולות ממש מזועזע.

הקדמה:

אני בן 62 לא מצליח למצוא עבודה מהנדס מכונות, מנהל אבטחת איכות עם ניסיון של 25 שנה במפעלי הי טאק בין לאומים, השאלה הראשונה ששואלת אותי המראיינת בטלפון היא –בן כמה אתה? אני עונה את יודעת שזה לא חוקי ? היא עונה המעסיק שלי דורש לדעת ? ואז אני נידחה,  אם אני כבר מוזמן לראיון עולה נושא הגיל והתשובה היא "האמת שאני מחפש אנשים צעירים יותר" המראיין הוא בן גילי ואפילו קרה לי מקרה שהוא שקיבל עלי המלצות יוצאות דופן  שמאנשים שעבדו איתי ועובדים באותו מקום ולמרות זאת  הוא בסוף הראיון "לא ידעתי שאתה בן 60…".

אני לא בחורה בת 22 עם חזה מתפרץ שרק פתחה את הדלת והתקבלה..(ראה ערך קצב….) במקרים מסוימים נאמר לי שקורות החיים שלי מאימים זו מחמאה בשבילי אבל לא מביא לי פרנסה.

 מקרים דומים קיימים ואני מצרף פה קישור למאמר מעניין שנקרא:"עברנו את פרעה נעבור גם את סיגי"-ממש מראה לחברה הישראלית שממש איבדה כל הערכים:

 http://proctologsofzion.blogspot.com/2006/06/blog-post_3519.html

ברצוני לקדם את הנושא.

אני יודע  שתגרום לסערה והתנגדות עצומה

אבל בסוף משהו יקרה

ונאמר כן לזקן….

הצעת החוק והדרך לקדם אותה:

אני לא מבין גדול בניסוח הצעות חוק אבל יש לי כמה רעיונות שאני מקווה שאפשר לתרגם אותם למעשה בפועל.

1.      באמצעות

1.1.   הגדרות חד משמעיות

1.2.   ניסוחים קצרים קליטים חדים וקולעים 

1.3.   מניפסט לעובד בישראל

1.4.  ביצוע חתך אוכלוסייה ילידי 1965-1944:

1.4.1.      שלא עובדת ולא מקבלת דמי אבטלה ואין לה קיום (לא מוגדרת כמובטלים)

1.4.2.     פנייה לאותה אוכלוסייה.

2.      דוגמאות "להצלחה"… : הנבחרים של הציבור החרדי.

2.1.  אם הוא לא יהיה תלוי בו הוא יהיה תלוי על ידו וזה יד לוחצת יד אומנם שם יש עדר שמביא מנדטים לפי הוראה,והרבה שטיקים אבל הם משיגים יותר ממה שציפו ולומר את האמת הם נמצאים בגן עדן הציוני:

2.2.  הם לא מכירים במדינה –שוללים את הציונות

2.3.  לא משרתים בצבא– מתוקף חוק

2.4.  מקבל דמי קיום– מרגע לידתו עד יום מותו

2.5.  לא עובד– לומד דברי הבל ושטות והמדינה ממנת אותם

2.6.  תקציב-המדינה ממנת כמעט 2 מיליון איש- כולל הזנה, ארוננה,דיור, גרעון במיסים ועוד

3.      הפרדוקס:

3.1.  אנחנו הציבור הדומם – מה שנקרא- "מובן מאליו" – באנגלית יש לזה ביטוי:

 WE TAKE YOU FOR GRANTED   כי לנו אפשר לספר סיפורים לפזר הבטחות ולא לקיים לקחת מאיתנו את הפרנסה הכבוד, הבריאות ועוד.

3.2.  שורש הבעיה הוא– הפרד ומשול.

3.3.  השיטה- תן לזה ואל תיתן לזה (לפי מפתח כוח פוליטי) וכך תיצור מתחים חברתיים והם יהיו עסוקים במריבות והסתות אחד כלפי השני כך תסיט את הבעיה ממך כמנהיג האומה לעבר סקטור אחר שהצליח לקבל (לגזול את כבשת הרש-כלומר מהעניים הנכים המובטלים) במקום לטפל בבעיה.

3.4.  מהות הבעיה– אנחנו מאפשרים לזה לקרות מפני שהממשל פה מספיק חכם כדי לאפשר לך להחזיק את הראש עד גובה הנחיריים ולפעמים לשאוף קצת מים ולספר לך כמה טוב לנו וחדשות לבקרים מי שבחרנו (לא אני) עושה לביתו אם באמצעות גניבות שוחד וקומבינות פוליטיות.

4.      המסקנה:  

4.1.  הבעיה היא שלנו ורק שלנו

4.2.  הם לא דאגו לנו ולא ידאגו כי לנו אין אמצעי ללחוץ עליהם בעת קבלת החלטות.

5.      הפתרון:

5.1.  הציבור הזה יכול וצריך לחבור למפלגה פוליטית (בעלת מצע אידיאולוגי סוציאליסטי)

5.2.  להציג את זה כטובת המדינה ומה ניתן להשיג לכלכלה באמצעות המהלך.

5.3.  או הקמת גוף עצמאי שילך לבחירות להשגת מטרות.

6.      המטרות:

6.1.  החזרה למעגל העבודה– הכנסת הדור מגיל 40 עד גיל 67 חזרה למעגל העבודה

6.2.  הבטחת קיום – הכרה באילו שלא עובדים ולא רושמים כמובטלים כמקבלי קצבה זהה לפחות למי שמקבל ויכול לעבוד.

6.3.  הכנסה קבועה– קצבה קבועה למי שלא עובד לא מרצונו (לדוגמא כאילו שגמרו את תקופת האבטלה ולא מקבלים דמי אבטלה).

6.4.  שינוי חקיקהלהוציא את חוזה העבודה כחלק מדיני העבודה מחוק החוזים דיני עבודה הם סעיף נפרד בחוק וחוק החוזים לא יחול עליו.

6.5.  שינוי בחוק החוזים– לא יוכר עוד חוזה עבודה כחוזה אישי או כל חוזה אחר בדיני עבודה יוצא מהגדרה של חוזה בספר חוקים.(הנזק שעשה אלי הורביץ בפס"ד צרי צרי)

6.6.  חוק קבלת עובדים– כל מקום עבודה יאלץ להוכיח שלפחות 25% מעובדיו הם מעל גיל 40 ועד גיל 67 בהתאם לגודלו המיספרי (קיים בצרפת).

6.7.  סירוב לקבל לעבודה- מעביד יאלץ לתת למרואיין או/ו למגיש בקשה לעבודה סיבה מוגדרת בחוק לדחייה. לדוגמא-לא עבר מבדק  פסיכוטכני  יחויב לתת את תוצאות המבדק ולהגדיר מהם הדרישות ומדוע הוא נפסל למועמד תהה זכות לפי חוק לערער בבית משפט.

6.8.  חיוב מעסיק לקבל עובד– והיה ומצא בית משפט שסיבת הדחייה לקבלה לעבודה לא חוקית (גיל, אפלייה וכד) יחייב בית משפט את המעסיק לקבלו או ליתן פיצויים או/ו משכורת לתקופה קצובה. (קיים בארה"ב).

6.9.  חוק פיטורים- שיוני בחוק או הכנת הצעת חוק חדש שבו יוגדר שאין לפטר עובדים וותיקים אלא כמוצא אחרון ולפי הכלל של בא ראשון יוצא אחרון.

6.10.             סיבת פיטורים- חובת הוכחה על המעביד תוך הגדרת הסיבות מוגדרות בחוק ולא מכתב לקוני מעורפל לדוגמא-אי התאמה (אחרי 25 שנה…)

6.11.             החזרה לעבודה- שינוי החוק שבו דרך המלך היא הפיצויים ובו המעסיק הוא המלך..במידה ותהה קביעה של פיטורים שלא כדין יוחזר העובד מידית לעבודתו (גילויי שחיתות, חוסר "אהבה" וכד').

7.      הדרך:

הטיפול בנושא הזה הוא אך ורק בלחץ מסיבי על הממשלה.

7.1.  התחברות לגוף פולטי או הקמת גוף כזה

7.2.  הצבת המטרות

7.3.  דרישות

7.4.  הפגנות

7.5.  רעש ציבורי

7.6.  שימוש בתקשורת מחשבים

7.7.  שימוש בתקשורת חזותית ורדיו

7.8.  פנייה לבג"צ על דרך השוויון לדוגמא:

7.8.1.     בחור ישיבה כלל אינו מתייצב בלשכה לחפש עבודה ומקבל קצבה מרגע לידתו עד מותו, באמצעות פתק מהרבי (המאשר שהוא לומד –מה בדיוק ולמי זה תורם..במקום לתת מלגה למהנדס או רופא…) את אילו שלא מגיע להם דמי אבטלה מסרבים לרשום כמובטלים כך שמה שהם מציגים שם הינו מצג שקרי, לדרוש דמי קיום באמצעות החוק (דרך בג"צ )למי שגמר את דמי האבטלה או שלא מקבל דמי אבטלה ולתת לו קיום בכבוד בלי פתק מהרבי אלא פתק מביבי…(בחלום הרטוב..).

7.8.2.     לפחות דמי קיום לאילו שלא מתקבלים לעבודה מעל גיל 40 מחמת גילם.

7.9.   הצעת חקיקה חדשה ומהפכנית-לפי סעיף 6.

8.      האמצעים:

8.1.  משאבים-זו בעיה רצינית כי שום גוף מסחרי לא ישתף פעולה ולא יתרום לקידום מעמד שיכרסם בהכנסות שלו ופה צריך למצוא פתרון.

8.2.  שימוש בסלוגנים שפוגעים ישירות בבטן הרכה של המנהיגות.  

8.3.  דוגמאות לא מחייבות שצריך לשפר אותם:

8.3.1.     כן אנחנו יכולים: 

8.3.2.     ראש הממשלה שהיגיע לגיל הרך עובד אנחנו לא

8.3.3.     בחור ישיבה בכל גיל מקבל קצבה אנחנו לא

8.3.4.     חבר בממשלה שבע ובעל הכנסה  אנחנו לא

8.3.5.     חבר ממשלה בא בימים עובד אנחנו לא

8.3.6.     לחבר בממשלה יש הכנסה קבועה לנו לא

8.3.7.     חבר בממשלה דואג לכיסאו לנו לא

8.3.8.     לחבר בממשלה יש שעון ביולוגי מתמשך אנחנו לא

9.      כללי:

9.1.  שוק העבודה-אינו נחלתם הפרטי של המעסיקים לכן הם לא יכולים לקבוע את הכללים מפני שזה נוח לממשלה, אפשר וחייבים  לחייב אותם ורצוי להבהיר להם שהממשלה היא זו שדואגת לכך שיהיה להם קיום בכלל תוך הענקת פטורים ממיסים מים ארנונה ואפשר בהחלט לחייב אותם לקבל על עצמם כחלק מאחריות שלהם את המדיניות של הכנסה למעגל העבודה של עובדים מבוגרים נוח וטוב להעסיק חייל משוחרר שמה שתגיד לו יגיד לך אמן רק תן לו לנסוע להודו ולעשן סמים זה לא מה שהמדינה צריכה היא צריכה לדאוג לכל הקשת של האוכלוסייה ולנו לא דואגים.

9.2.  אם נצליח לזעזע את הממסד ולפחות לשלוף אחד ממרכיבי השילוש הקדוש כלומר או החרדים או בעלי ההון (חלק מהשלטון) זה יתן מנוף עצום לשינוי או שמישהו יבין למשל שעוד סוג של מחאה מסכן אותם כמו שההם ממש רועדים מיאיר לפיד וכן טומי לפיד גרם להם נזק בל ישוער.

9.3.  אני לא חושב שזה פשע שהשעון הביולוגי מתקתק תן לו לעבוד עד גיל 67 ולא להרוג אתו בגיל 40.  

 

10. לסיכום:

10.1.             הייתי במפלגת העבודה, אני בא מהוויה סוציאליסטית ציונית הורי ילידי ירושלים מקימי המדינה חברי קיבוץ שעברו את כל הנושא של ההגשמה הציונית וראו בעיניים כלות כיצד הליכוד ושותפיו המושחתים הרסו והורסים את כל מה שהם בנו.

10.2.             המפנה שלי היה בשנה שבה אהוד ברק הנהיג… את המפלגה….ומה שגרם לי לנטוש את מפלגת העבודה היה "הפוך על הפוך" שהוא בא עם הבטחות שפיזר "גיוס לכולם" וכד' בסוף חבר לדביל הזה יוסי ביילין ועשה לנו הפוך על הפוך, כן אני רוצה לראות אותם בצבא מה שטוב לאווז טוב גם לאווזה ומי שיצליח להוביל באוטובוסים את חבורות הטפילים האלו לבקום (או לכלא 6  …) כי מה שטוב לי טוב גם בשבילם אם זה להשתתף במלחמות ישראל בששת הימים ביום כיפור לשכב במארבים וחשוב יותר מכל להכיר במדינת ישראל ולהשתתף גם בחובות…

10.3.             לשכבת הגיל שלי (62 ) כיום להרבה מהם אין קיום שלא לדבר על ההורים שחלקם ממש סובל חרפת רעב ואין לכך כל סיבה צריך לשנות את סדר העדיפויות אני שמעתי שאת טוענת "שאת לא אוכל חרדים לארוחת בוקר" אז בו נגיד אחרת מה שטוב לבחור ישיבה בן 26 שלא עובד ולא רוצה לעבוד ומקבל קצבת קיום בלי להוכיח כלום טוב גם לי בגיל 62  אוקיי איך זה נשמע?

                                                                                                           יובל מיכאלי 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

7 תגובות

 1. שימי נ :

  מילים כדרבנות. כל הכבוד על האומץ בדבריך. מסכים עם רוב הדברים. הבעיה שלנו, בני הדור הזה יכולה להיפתר ע"י שינוי תפיסה וחשיבה מסיביים. אני מקווה שמפל' העבודה בראשות שלי יחימוביץ תשכיל, בעזרת בוחריה, לסלק את אבני הנגף הללו ולהביא לשינוי חברתי במדינה

 2. מיכאל לינדנבאום :

  צעד ראשון למלחמה באפלייה הכלכלית שלנו ,של בני ה45+ זה קודם כל להתארגן פוליטית במסגרת מפלגת העבודה.
  אחת ההחלטות המוצלחות שהתקבלו בועידה האידיאולוגית האחרונה ב-22 לאפריל היה כי על המפלגה לפעול בנחרצות למתן פיצוי כלכלי הולם לכל האומללים שמחמת גילם ,נזרקו לכלבים בתהליכי ההפרטה הפושעת או סתם מאפלייה גילית מרושעת.
  צריך תג-מחיר לפשע מתמשך זה כלפינו ,אם בצורת פיצוי מלא על השנים בהם נושלנו משוק העבודה ואם בצורת פנסיית גישור לכל המובטלים המבוגרים שעדיין לא הגיעו לגיל פנסייה.
  עצם העובדה שהמדינה תחוייב לפצות את קורבנות ההפרטה והאפלייה הגילאית,תדרבן את הנבחרים בכנסת לדאוג לתעסוקת מבוגרים ולא רק בסיסמאות ריקות.
  מה שמדהים ,זה שהמצב שאני חותר אליו קיים זה עשרות שנים במדינות הרווחה האירופאיות מצרפת וצפונה עד סקנדינביה.
  נכון לעכשיו,ישראל היא מדינת טירור לתושביה המבוגרים.

 3. יובל מיכאלי :

  מיכה שלום
  אכן כן "המהפך" או/ו אסון הבחירות של שנת 1977 גרם נזק עצום ובליתי הפיך למפעל הציוני האיש שבן גוריון כינה ח"כ הכנסת "שיושב ליד באדר" לבן גוריון היתה אינטואציה חזקה הוא היה מנהיג אמיתי ואם זה היה השני לא הייתה לנו מדינה זה בדוק, מאד הפריע להם שיש לעובדים הגנה כמו ועד הסתדרות וכד' אי אפשר כמובן להתעלם מהישגים (שאני לא בטוח היום שזה הישג..) אבל רמת הנזק לנו כאזרחים היא איומה ועצומה ושלא בצדק מי שאומנם בחר בו וממשיך לבחור בהם זה הסקטור של ה"נעלבים" ולומר את האמת בכנות וביושר דאגו להם מעל ומעבר אם זה היה בקליטה בקיבוצים, לעבודה , לרווחה כלכלית ואני מדבר על זמן שבו מפלגת העבודה היתה בשלטון, הדמגוג ידע לנצל את הרבדים הנמוכים והרגשות הדיכוי שלהם (שאגב לא בדיוק היו נכונות אבל כן נוצלו על ידו) והביא עלינו אסון עלינו כן הדור השני של ילדי הארץ אילו ששירתו בצבא במלחמת ששת הימים, בהתשה, ביום כיפור, במלחמת לבנון מוצאים את עצמם מחוץ למעגל העבודה והממשלה לא נרעשת ולא עושה דבר כי זה נוח לה לכן אני מאד מקווה שממשלת הרשע והזדון הזאת בתמיכת הטפילים תצא מחיינו ומהר ככל שיתכן מפני שבנוסף לזה יש נטייה לכייוון פאשיסטי חזק עם כמה חברים "בבית הנבחרים המהולל" שלנו שמעריצים את ג'ו מקארתי את הד'וצה באיטלייה ממש גאווה לערכי העם היהודי שאגב פרידריך ניטשה נמנה על בניו וממנו שאבו הגרמנים את רוב תורתם..(מעניין מאיפוא צמח המושג טוהר הגזע..)למשל סקטור מסוים מיישם טיהור אתני גזעי בפועל באמעות האיינצגרופן שלו כי הוא מונה על ידי הממשלה להיות אחראי על טוהר הגזע…מזכיר משהו? לכן כל הבית הזה רקוב כבר למעלה מ35 שנה מאז שאיכלסו את הבית נציגי המפלגה המושחתת הזאת ללא ערכים ללא דרך בושה לעם היהודי שאילו נציגיו.

 4. מיכאל לינדנבאום :

  ליובל מיכאלי,
  יש מצב נתון שבו שיכבת גילאי ה45+, "לא עובדת ולא מקבלת דמי אבטלה ואין לה קיום."
  אנחנו שנזרקנו לכלבים עקב הפרטה פושעת או אפלייה גילית,צריכים לקבוע תג-מחיר לפשע מתמשך זה,אם בצורת פיצוי מלא על נישולינו משוק העבודה ואם בצורת פנסיית גישור לכל המובטלים המבוגרים שעדיין לא הגיעו לגיל פנסייה.

  כל זה,אגב,לא בשמיים,ומקובל במדינות הרווחה במערב אירופה.

  לכן,לתבוע השוואת התנאים עם אירופה ,זאת תביעה הגיונית ,מה עוד שאנו מתיימרים להיות בסטנדרטים שלה.
  מה שלא מקובל עלי,זאת ההתגוללות שלך על סקטורים מסויימים באוכלוסייה שלא לרוחך.
  האוייב שלנו זה משטר ההפרטה של ביבי והליכוד ,שהרס את החברה בישראל.

  על כן הבה נתמקד ,אנו קורבנות ההפרטה ודיכוי המבוגרים, במלחמה בשלטון הליכוד והחלפתו של ביבי על ידי מפלגת העבודה בראשותה של שלי יחימוביץ .

  זה מה שחשוב –פול גז למען נצחונה של שלי יחמוביץ.

 5. יובל מיכאלי :

  מיכה שלום
  אני ממש כואב את אסון הבחירות של שנת 1977 והפירות הבאושים שלו שאחנו אוכלים היום עם פעילים של מפלגת "ההוד וההדר" של הדמגוג הזה שרובם כמו כולם עושים רק לביתם ודואגים טוב לרפד את עצמם בכיבודים שונים במיוחד "שומרי האמונה" למינהם רובם לא מגיעים אפילו לציפורן האצבע הקטנה של מנהיגי מפלגת העבודה שהיו ממש אידליאסטים ופעלו למען המדינה ובמקרה הזה אני לא טוען שבגין היה מושחת נהפוך הוא אבל הוא הביא עלינו אסון גדול בדמות הטפילים השונים (חרדים מתנחלים ועוד) הריסת משק העבודה הבריאות, הדמוקרטייה ובכלל איבדנו את כל הערכים שלנו כעם חזרנו למאמרי זרססטורה מלפני 4500 שנה ממש פיגור אמיתי, לנו בגילאים שלנו יש עדיין זיכרון חם ונעים מארץ ישראל של לפני1977 שכאני השתחרתתימהצבא ב 1970 היה לנו עבודה, יכולנו לקנות בית, היו ערכים היה לנו למה לצפות, היה לנו קביעות אף אחד לא נגע בך הייתה לך פרנסה ולא עשר משפחות מולטי מילארדרים ששולטים בכנסת עם לוביסטים (ראה ערך חבר כנסת שעובר לעבוד אצלו אחרי זה ראה איך מעיבירים חוקים לרכישה של מוצרים..שיש להם במלאי ולא יכולים למכור), נכון אני מצביע באצבע מאישמה על מה שעה לנו האיש הזה אבל אנחנו אשמים במידה רבה בכך שאנחנו נותנים למצב הזה להמשך וחבל, בזמנו כשהייתי סטודנט באמריקה בשנות ה70 ראיתי את פרס בראיון טלויזה והוא אמר אצלנו לכולם יש פרנסה המשאבים מחלקים נכון ולכולם ואכן לפני 1977 זה היה נכון מה קרה? לא השינויים במשק הבין לאומי, זה התירוץ הסיבה היא אידאולוגייה נשכנית חזירית שפוגעת במיוחד בנו וצריך להגיב על זה.

 6. בגדדי :

  אני מוכן להסתפק בהרבה פחות קצבת ביטוח לאומי לגברים מגיל 62 כמו לנשים (במקום לשלם ביטוח לאומי עד גיל 67 מהחסכונות). הורדת גיל הפנסיה לגברים שלא עובדים כמו לנשים זה אומר הנחה בארנונה, הנחה בתחבורה ציבורית ועוד. הכרה בשירות צבאי כשנות זכאות לביטוח לאומי.
  לא מאמין שיש סיכוי אפילו למעט שהוא בברור אפליה זועקת.

 7. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  יובל, המצוקה שלך כואבת וההצעה שלך ראויה, אבל תן לי להציע לך הצעה לפרנסה מהצד, עד שתמצא עבודה: תקליט את השיחות שלך עם מעסיקים פוטנציאליים, ואז תגיש תביעה על בסיס חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. נציבות השוויון במשרד התמ"ת תשמח לסייע לך.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.