הטקס בהר הרצל – השימוש במנופים לא היה בטיחותי

בהמשך לחשיפה  בנוגע לשורש הבעיה באסון הר הרצל, כותב מנחם לוריא על השימוש במנופים

[בוקסה=44827]

מינוף – ולא פיננסי

כבכל שנה בערב יום העצמאות נערך הטקס בממלכתי בהר הרצל. השנה, ימים ספורים לפני הטכס, קרסה קונסטרוקציית התאורה, הרגה חיילת ופצעה מספר אנשים אחרים.

השנה, הטכס היה באחריותו של משרד ההסברה. לאחר אסון קריסת הקונסטרוקציה יו"ר הכנסת, בתיאום עם שר ההסברה החליטו שהטקס יערך באתרו, ואמה של החיילת שנספתה תתכבד, יחד עם יו"ר הכנסת, בהדלקת המשואה של יום העצמאות. וכך היה.

ומה עם הקונסטרוקציה שעליה אמצעי התאורה, רמקולים לפיזור האודיו? ובכן, הקונסטרוקציה הזו הוקמה באתרה, ככל הנראה אותה אחת שקרסה כמה ימים קודם לכן, ול"יתר ביטחון", במהלך הטקס נישאה על ידי מספר מנופים ניידים שסופקו על ידי אחת מחברות ההנפה הפעילות בישראל.

יום אחד לפני הטכס שלח אלמוני מכתב ובו הוא מזהיר שקיום הטכס באתרו – יהווה סיכון ממשי לחיי אדם. המכתב נשלח ללשכת שר ההסברה והועבר למשטרה בצירוף תלונה של השר בגין איום. הכיצד?

מנופים ניידים משמשים להרבה מאוד משימות שתכליתן היא אחת: להניף לגובה חפץ כלשהו ולהניחו במקומו על גבי קונסטרוקציה מתאימה. בענף הבנייה יש שימוש נרחב מאוד במנופים ובכלל מדובר בפרוצדורה די פשוטה. ברם, בעת השמת המנוף וביצוע ההרמה, יש צורך לשמור על כללי בטיחות מאוד קפדניים, אחרת המנוף עלול להתהפך ו/או לשמוט את החפץ שאותו רוצים להניף.

על מנת להפעיל מנוף נייד, ולא משנה משקלו ואופן הניידות שלו, יש צורך לעבור קורס הסמכה למנופאי. הקורס מועבר על ידי משרד העבודה ובסופו מקבל המפעיל תעודת הסמכה להפעיל מנוף נייד. בקורס עצמו, מלבד תפעול נכון של המנוף, נלמדים כללי האבטחה והגהות הקשורים בהנפת חפצים.

אחד הכללים הראשונים שנלמדים בקורס, ולמעשה צריך בשבילו רק שכל ישר, הוא שבעת הנפת החפץ חל איסור מוחלט להימצאותו של אדם או חיה או חפץ שעלול להוות מכשול בנתיב ההנפה בכלל ומתחת לחץ המונף בפרט. רוצה לומר: ברגע שקונסטרוקציית התאורה הונפה, חל איסור מוחלט לשהייתם של בני אדם בסביבת ההנפה ועל אחת כמה וכמה מתחת לחפץ (לקונסטרוקציה) שהונפה.

מניין נובע האיסור: מתקנות העבודה הבטיחות והגהות של מדינת ישראל. מי הזמין את הנפת קונסטרוקציית התאורה, וניהל מתחתיה, בעת שהיא מונפת באוויר על ידי מנופים ניידים – מדינת ישראל משרד ההסברה.

צדק השולח האלמוני של הפתק לשר. לא איים אלא ביקש למנוע אסון, וצפצף "מעל למקפצה" של שרים בממשלת ישראל על המינימום הנדרש מכללי הבטיחות והגהות בעת הנפת חפצים. זה שלא קרה שום דבר איננו מכשיר את השרץ וראוי היה שהמדינה הייתה עומדת בחוקיה שלה ובמקרה הגרוע- לו לא ניתן היה להקים בצורה בטוחה את הקונסטרוקציה – לבטל את הטכס.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: ,

3 Responses to “הטקס בהר הרצל – השימוש במנופים לא ×”×™×” בטיחותי”

 1. אאאא הגיב:

  מנחם,

  צודק לחלוטין!
  מרוב העבירות של גופי המדינה כבר אי אפשר לדעת, האם זו מדינה או תוכנית ריאליטי.

  מעניין האם המנופים (מחברת תעבורה) שביצעו את העבודה, קיבלו לכך רשיון?

  תעבורה – ניתן לראות בוידאו בקישור הבא:
  http://www.mako.co.il/news-law/crime/Article-2ed816de995e631018.htm

  האם משרד העבודה היה מעורב בעניין? האם משרד העבודה מעלים עין?

  זו עוד פעולת זלזול בחיי אדם ובחוקי מדינת ישראל של מי שהוציא את הטכס לפועל.

  ניתן לראות כי גם המעקות על היציעים הם בניגוד לחוק כאשר לא עומדים בתקן 1142.

 2. אאאא הגיב:

  מנחם הייתי מוסיף שלא רק לא בטיחותי אלא, בניגוד לחוק.

  הנה ההוראה: תקנות הבטיחות בעבודה (עגורני צריח), תשכ"ז-1966

  57. הימצאות אדם בתחום העגורן
  ככל שהדבר מעשי ינקטו באמצעים נאותים כדי למנוע מכל אדם מלעבור או להימצא מתחת למטען בשעת הרמתו בעגורן-צריח או מתחת למטען תלוי בו, או בשעת הרמת מטען מתחת לזרוע העגורן בטווח תנועת המטען.

 3. אצל פושעי ההפרטה בשלטון ,אין חוקי בטיחות,אין תקנות בטיחות,אין נוהל תקין ,אין ערך לא לעבודה ולא לחיי אדם.
  רק כסף,כסף,כסף והרבה.
  בשביל זה קיים משטר ההפרטה של ביבי:לעשות קופה ולהסתלק .

Leave a Reply