חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות בירושלים – מבט סוציאל דמוקרטי

נושאים ראיון החודש, שיכון ושלטון מקומי ב 26.10.08 5:02

לקראת הבחירות המקומיות המתקרבות ראיין איתי אשר את אסתי קירמאיר- בקלה, ממפלגת העבודה, מקום תשיעי ברשימת 'ירושלים תצליח' (בראשות ניר ברקת) ועד לאחרונה מועמדת לראשות העיר . הראיון יתפרסם בשני חלקים. הנה החלק הראשון

מעולם לא הייתי מועמדת לראשות העיר, זו טעות של הכתבת, קורה לעיתים.

מהן הבעיות המרכזיות של ירושלים לדעתך וכיצד היית מציעה לטפל בהן אילו את, ולא ניר ברקת, היית מועמדת לראשות העיר?

ירושלים היא העיר הגדולה והעיר הענייה בארץ. מעטה בה באופן יחסי התעשייה וכתוצאה מכך הכנסותיה מארנונה נמוכות. אמנם במהלך כהונתו הצליח לופליאנסקי להקטין את הגרעון של ירושלים אולם הוא לא הצליח להגדיל את בסיס ההכנסות של העירייה או של תושביה. מצב כלכלי קשה זה משפיע על יכולתה של העיר לדאוג לאזרחיה. מצבה הכלכלי של העיר נובע לא רק מאוכלוסייה גדולה שאינה רוצה לעבוד אלא גם ממחסור במקומות עבודה מכניסים. מחסור זה הוא גם אחד הגורמים להגירה השלילית. הפתרון הוא כמובן ליצור יותר מקומות עבודה ולשפר את רמת הרווחיות של מקומות אלו. העירייה יכולה לסייע ליצירת מקומות עבודה גם באמצעות לחץ על המדינה לקיים את החלטותיה להחזיר את מרכז הפעילות של מוסדותיה לבירה. יותר ויותר משרדים ממשלתיים זולגים אל עבר אזור ת"א, וזאת בניגוד להחלטות הממשלה; זאת מעבר למוסדות שלטוניים שמעולם לא היו בה (כגון צה"ל). כמו כן העירייה יכולה לעודד תעסוקה באמצעות עידוד ויזום עסקים קטנים ובינוניים. המחשבה הנוהגת בארץ היא שניתן לעודד תעסוקה רק באמצעות עידוד בעלי הון גדולים, אני לעומת זאת רואה חשיבות דווקא בעידוד היזמים הקטנים יותר. לצד עידוד המגזר העסקי חשוב לשמור על זכויות העובדים, בין השאר באמצעות שמירת החוק ביחס להתקשרויותיה.

בעיה מרכזית נוספת בעיר היא העלייה הבלתי סבירה במחירי הדיור (אם כי יש תחזיות על מיתון קרוב ובעקבותיו צניחת מחירים). רוב הבנייה כיום היא בניית יוקרה. ניתן בהחלט לחייב את הקבלנים להקצות אחוזים מסוימים מכל פרויקט בנייה לדיור בר השגה ולדיור ציבורי. מעבר לכך יש לפעול לסיום מהיר ככל האפשר של תכנית המתאר של העיר כולה על מנת לאפשר הענקת אישורי בנייה במהירות רבה יותר וזאת מתוך ראייה לטווח ארוך ותוך התחשבות בצרכים הסביבתיים ובערכי שימור ונוף עירוני. מובן שעבור מזרח העיר תכנית המתאר חשובה שבעתיים משום שהיא תעניק סוף סוף את היכולת לבנות בה באופן חוקי. חשוב שתכנית המתאר במזרח ירושלים תוסכם על תושביה ולא תשמש ככלי נוסף לדיכויים.

בעיית הדיור היא גם זו שמביאה במידה רבה לכך ששכונות משנות את אופיין מאופי פתוח לאופי חרדי. החרדים הם תושבי העיר ועל כן זכאים כמובן לדיור ולשירותים אולם אי אפשר לסבול מצב בו חילונים נדרשים לשנות את אורחות חייהם בשל שינויים בדפוס המגורים ועל כן חווים דחיקה משכונות מגוריהם.

שיפור מערך התעסוקה והדיור יצמצם את ההגירה השלילית ויוכל לאורך טווח להגדיל את תקציב העירייה על מנת שזו תוכל להפנות את משאביה ולבצע את חובותיה בכל יתר התחומים. אולם גם בתקציב המצוי כרגע ניתן לערוך שינויים בסדרי העדיפויות, בנושאי תרבות למשל.

מערכת החינוך בעיר מפלה למעשה לרעה את בתי הספר הממלכתיים והממלכתיים דתיים בעיר ביחס לבתי הספר המוכרים שאינם רשמיים הן החרדים, הן הדתיים (תורניים) והן החילוניים (דמוקרטים, אנתרופוסופים וכו'). מי שסובל מכך הם בסופו של דבר אותם ילדים שהוריהם אינם רוצים לשלוח אותם לחינוך חרדי והם עניים מכדי לשלוח אותם לבתי הספר של האליטות הדתיות והחילוניות בעיר. העירייה צריכה ויכולה להקצות יותר משאבים דווקא לבתי ספר אלה, ולהקנות להם חזון חינוכי שיתאים לזהותם של תלמידיהם (חלקם מסורתיים) ויעצים את מוריהם ויחד איתם את התלמידים. יש צורך לחזק את בתי הספר השכונתיים, לחברם למתנ"סים ולתנועות הנוער ולמוסדות התרבות והאקדמיה בעיר.

יש לקדם את התחבורה בעיר באופן שיורגש כבר כעת באמצעות שינויים במסלולי קווי האוטובוס והוספת קווים חדשים, הגברת תדירותם, ציוד תחנות האוטובוס בשילוט מתאים, מפות, לוחות זמנים (פתרונות פשוטים שקיימים בערים אחרות זה עידן ועידנים, רק בירושלים עיר התיירות המרכזית של ישראל – לא), והקמת מסוף אוטובוסים ליד תחנת הרכבת של מלחה שאליו יגיעו קווי האוטובוס הבין עירוניים לאחר עצירה בתחנה המרכזית.

מפלגת העבודה החליטה על חבירה לרשימתו של ניר ברקת ותמיכה בו במרוץ על ראשות העיר. לפי ההחלטה, את תמוקמי במקום התשיעי ברשימה, בעוד חיליק בר, מזכיר מחוז ירושלים, ימוקם במקום השישי. ספרי לנו על השתלשלות העניינים מהתקופה בה תנועת "שחר – צעירי העבודה" ביקשה להריץ אותך למועצת העיר בתמיכת המפלגה, ועד להחלטה הנוכחית.

בקצרה: מחוז ירושלים במפלגת העבודה התארגן באופן מדוד וזהיר לבחירות העירוניות, זאת בשל הטראומה הקשה מהבחירות הקודמות בהן מפלגת העבודה רצה במספר רשימות נפרדות שאף אחת מהן לא עברה את אחוז החסימה וגם בשל שינויים פנימיים – בחירות למוסדות וכניסתו לתפקיד של מזכיר המחוז אשר אירעו לאחרונה. בתווך הזה הוקמה תנועת "שחר- צעירי העבודה" שמטרתה הייתה להכניס כוח סוציאל – דמוקרטי לעירייה. המטרה מראש הייתה לפעול כחברי מפלגה, לגרום לכך שמפלגת העבודה תרוץ לעירייה, ותביא אליה השקפת עולם שאנו מאמינים: 1. שראוי שמפלגת העבודה תהיה נושאת דגלה, במישור הארצי וגם העירוני. 2. שלדעתנו חסרה מאוד בעיר ובהתנהלות העירייה בפרט.

נר לרגלינו היה הרצון שלא לחזור על הטעות מהבחירות הקודמות בהן היו כל כך הרבה קולות אבודים של הציבור החילוני, המסורתי והדתי, בין השאר בשל ריבוי רשימות מתמודדות. בשל כך סברנו כי נכון יהיה לאחד קולות עם מפלגות ורשימות נוספות.

בישיבה של מועצת המחוז, בה נכחו למעלה מ-100 משתתפים, הוחלט על הקמת וועדה מוניציפאלית אשר תקיים מו"מ מול רשימות מרצ ו'ירושלים תצליח' (בראשות המועמד לראשות העיר ניר ברקת) ושתבחר את נציגיה של המפלגה בעיר. חבירה לרשימות כגון "צדק חברתי" של ארקדי גאידמאק לא עלתה אפילו על הפרק. יש לציין שחברי המשמרת הצעירה היו היחידים (לצד פרופ' ריצ'י ממבשרת) שהביעו הסתייגות מהחלטה זו במהלך הדיון והציעו לערוך בחירות חופשיות, אולם הצעתנו נדחתה. הוועדה המוניציפאלית, לאחר שערכה סדרת פגישות ודיונים עם נציגי הרשימות האחרות והמועמדים השונים, החליטה שהמפלגה תרוץ עם 'ירושלים תצליח' בראשות ניר ברקת וקיימה הצבעה בעניין הנציגים. חיליק בר דורג במקום הראשון, אני בשני, וכן הלאה – דורגו חברים נוספים. וועדת ההתערבות של המפלגה (המורכבת ממספר חברים, בהם שרים וח"כים), אשר לה הסמכות הבלעדית לפסוק בנדון, אישרה את החלטת הוועדה שמינה המחוז.

האם יש לך ביקורת על דרך קבלת ההחלטות של מוסדות מפלגת העבודה בנושא זה?

ראוי לציין כי לפי החוקה הקיימת למזכיר המחוז סמכות להחליט לבדו על אופן הריצה של המפלגה בבחירות המוניציפאליות כאשר לועדת ההתערבות סמכות מוחלטת לשנות את החלטתו. כלומר במידה רבה למרות הבעייתיות הקשה של ההליך הדמוקרטי, ההליך שהתבצע בירושלים הוא יותר דמוקרטי מזה ההכרחי בחוקת המפלגה. מובן שמצב זה שקשור לחולשת הסניפים ביחס למטה המפלגה באופן כללי הוא בלתי נסבל ודורש התייחסות מערכתית שאינה קשורה דווקא לירושלים.

איך את מתארת את העבודה המשותפת עם חיליק בר, איש מחנה בנימין בן אליעזר? האם העבודה המקומית מושפעת מהפערים האידיאולוגיים בין מחנה ברק-פואד-הרצוג ובין המחנה הס"ד שאת משתייכת אליו?

ידעתי כאשר הצטרפתי למפלגה שפועלים בה אנשים וכוחות שיתכן ועמדותיהם הפוליטיות בנושאים רבים שונות מאוד משלי. עם זאת יש לנו גם אינטרסים משותפים שהמרכזיים שבהם הנם חיזוק המחוז, הגברת פעילות והוספת חברים, ומעל לכל: רצון עז לפעול ולהשפיע כמפלגת העבודה בירושלים, עיר הבירה, העיר הגדולה והענייה בישראל, וככל הנראה העיר המורכבת ביותר בה. אני תוהה אם למפלגה ששואפת להיות מפלגת שלטון יש בכלל זכות לשאוף לכך ללא הבטחת קיומו של בסיס כוח איתן בעיר הזו.

אני חושבת ששותפינו מבינים שלשם מטרה זו יש צורך בכל כוח אפשרי, כולל סוציאל-דמוקרטים, ובכלל כל כוח אידיאולוגי במפלגה, שהוא נאמן יותר לדרך. אגב, במהלך השנה האחרונה הכרנו גופים ואנשים רבים בתוך המפלגה אשר בסיס כוחם הוא בסיס אידיאולוגי מובהק ואנו חולקים תפיסת עולם משותפת ומנסים לקדם יחד נושאים שעל סדר היום הסוציאל – דמוקרטי. דוגמא אחת לכך היא השותפות שנוצרה בינינו ובין תא עובדי המדינה. תא זה, אשר מורכב כיום מגמלאים רבים (עקב 'תהליכים דמוגראפיים' במפלגה, אך לא פחות בשל מדיניות ההעסקה הקיימת כיום במגזר הציבורי), הוא שותף פוליטי חשוב המכיל פעילים אידיאליסטים רבים. שילוב הכוחות בין ותיקים לצעירים מוליד בימים אלו גל נוסף של מאבק בתוכניות ויסקונסין על גלגוליהן השונים. צעירים נמרצים ומבוגרים בעלי ניסיון ממשרדי ממשלה שונים (כגון האוצר, הרווחה ואחרים) משלבים ידיים למהלך עם עוצמה פוליטית גדולה יותר. יחד עם זאת אנחנו שומרים על היותנו כוח עצמאי במפלגה.

האם תנועת "שחר" שקלה ברצינות בשלבים מוקדמים יותר חבירה למרצ בירושלים, לפנתרים השחורים או לרשימות אחרות מלבד זו של ברקת?

משמעותן של הבחירות הקרובות לעיריית ירושלים הובנה היטב בקרב חברי המשמרת הצעירה: לא ניתן להתעלם מהקריטיות שיש לחמש השנים הבאות בניהולה ובהתוויית דרכה של העיר הזאת.

נפגשנו עם צעירים מקבוצות שונות, קיימנו שיחות בין השאר בין פעילי שמאל מתנועות שונות תחת מסגרת "עיר לכולנו". כחברי מפלגת העבודה בחרנו לפעול דרכה ולא ממסגרת אחרת.

אני מודעת להילה שנושא השם "הפנתרים השחורים" בקרב פעילים חברתיים שונים. אופן התנהלותו של הארגון הנוכחי הצביע על כך שאין מדובר בהתארגנות רצינית ומסודרת לקראת הבחירות. האחריות על כך אינה על גופים אחרים, אשר ניסו לשתף פעולה עם התארגנות זו. בעיני, החלטתם שלא לאחד כוחות עם אף גורם אחר הובילה לכך שנשארו בסופו של יום מחוץ למשחק.

מה את יכולה לספר לנו מנקודת המבט שלך על המצב ברשימות השמאל הירושלמיות? מה היית אומרת לתושב המחזיק בעמדות של שמאל חברתי, נרתע מהצבעה לרשימה בראשות ברקת ומבקש להצביע למרצ או לפנתרים השחורים?

הייתי אומרת לתושב העיר המחזיק בעמדת שמאל חברתי לשקול את הדברים הבאים:

 • 1. ביכולתה של רשימת 'ירושלים תצליח' לקדם בצורה טובה יותר סוגיות המשותפות לכל הרשימות (כגון נושאי תחבורה, ניקיון העיר), בשל היותה רשימתו של ראש העיר ומחויבותו אליה כראש הרשימה.

 

 • 2. ביכולתה של רשימת 'ירושלים תצליח' לקדם בצורה טובה יותר סוגיות המשותפות לכל הרשימות אך לאנשינו בקיאות גדולה יותר בהם – למשל בנושא הדיור וקידום פתרונות דיור בר השגה. בשום רשימה לא נעשתה עבודת הלימוד, המחקר והתוויית הדרך, גם ברמת משרדי ממשלה רלוונטיים כגון משרד האוצר, על מנת להיות מסוגלים לקדם ולהוביל תחום חשוב זה. כולם כותבים במצע "דיור בר השגה", אבל בהחלט לא כולם יודעים מה זה אומר ובעיקר: מה נכון לעשות כדי לקדם זאת.

 

 • 3. רשימת 'ירושלים תצליח' תצליח לקדם נושאים 'ירוקים' טוב יותר מרשימות אחרות (אני מניחה שאין צורך לעמוד על הקשר בין שמאל חברתי ונושאים ירוקים): ברשימת 'ירושלים תצליח' משובצת המועמדת 'הירוקה' ביותר במקום הגבוה (והריאלי) ביותר מבין כל שאר הרשימות – גב' נעמי צור, לשעבר אשת החברה להגנת הטבע וראש 'ירושלים בת קיימא', ממובילות המאבק בתוכנית ספדי, במקום השלישי. ככל הנראה היא עתידה לטפל בתחום התכנון במועצת העיר הבאה עלינו לטובה. הדבר מצביע על גישתה של 'ירושלים תצליח', שמציבה את הנושאים הסביבתיים במקום גבוה בסדרי העדיפויות ושואפת לפתח את העיר מתוך תפיסה משולבת של שימור ומחויבות לנושאים סביבתיים.

אתם יודעים מה? במקום להכביר מילים בנושא, פשוט קראו את סיכומו של עומרי אדומי ממגמה ירוקה אשר התפרסם בעבודה שחורה, ומה הוא חושב על תפישתן של הרשימות האחרות בנושאים ירוקים (תחבורה במקרה הנדון) כפי שהוצגה בפאנל בנושא.

 • 4. ביכולתה של רשימת 'ירושלים תצליח' לקדם בצורה טובה יותר סוגיות המשותפות לשמאל בעיר (כגון סוגיית מז' העיר, זכויות עובדים ועוד), בשל השותפות עם מרכז המפה הפוליטית ועם ראש העיר. כולנו יודעים שעתיד גבולות העיר לא יוכרע באולם מועצת העיר אלא בכנסת ובממשלה, ועם זאת ביכולתה של העירייה להשפיע רבות על חייהם של תושביה ביום-יום.

'ירושלים תצליח' מחויבת לפעול באופן נחוש לטיפול בנושא הפערים בין חלקי העיר, בראש ובראשונה בתחום החינוך, ובתחומים חשובים אחרים – תעסוקה, תשתיות פיזיות, האצת הליכי התכנון על מנת לאפשר בנייה חוקית ועוד. כלל חשוב ובסיסי הוא שיתוף התושבים (הדבר אינו פועל כשורה בכל חלקי העיר, אך בצורה חריפה במיוחד במזרחה). הדבר מחייב מהלך ארוך ומורכב, אך עם זאת לא ניתן לוותר עליו.

בניגוד לרשימות שבחרו להתעלם מסוגיה זו במצען, הרשימה מתייחסת לנושא כמרכזי ביותר. בשונה מרשימות הקוראות לחלוקת העיר ולמעשה לזניחת קבוצת אוכלוסיה גדולה אשר מדינת ישראל בחרה לספח אליה (ללא משאל או בדיקה אחרת), אנו מעוניינים, בפשטות, לעשות מה שעירייה אמורה לעשות, והוא לקחת אחריות על כל מי שנחשב כיום תושב העיר. במידה ומדינת ישראל תקבע אחרת, ברור כי העירייה תהיה מחויבת לכך.

 • 5.     חשוב לזכור כי צפוי בזבוז קולות על רשימות קטנות וחדשות, שכרגע לא ברור אם בכלל ירוצו, וככל הנראה אם ירוצו – לא יעברו את אחוז החסימה. כפי שהתפרסם ב"ידיעות ירושלים" ביום שישי האחרון, בבחירות הקודמות כ-25,000 מצביעים השליכו את קולותיהם לפח משום שהצביעו לרשימות שלא עברו את אחוז החסימה. ב-2003 התמודדו 10 רשימות חילוניות – וכיום 12. אני סבורה שזהו מעשה חסר אחריות מצד מוביליהן, הגורם לאובדן קולות דווקא ממחנה השמאל במערכת הבחירות הקריטית ביותר שידענו בירושלים מזה שנים.
נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , , , ,

9 תגובות

 1. טל שחר :

  מס' הערות לחלק האחרון.

  1. רשימתו של ברקת לא הצליחה לקדם את עניין התחבורה עד היום. והתפיסה של ראש הרשימה לגבי ניקיון היא שזה תלוי בתושבים ובחברה האזרחית. ברקת הוא מן המובילים את התפיסה שבעיות אלה אמורות להפטר באמצעות הפרטה ועמותות על פני העירייה. איך זה עומד ביחס לכל הרשימות, על אחת כמה וכמה משמאל?
  2. ברשימת מרצ בקיאות גבוה מאד בנושאים הירוקים, בדיור (חוק הדיור הציבורי נכתב ע"י אנשי מרצ בירושלים (פפה אללו,ראש הרשימה ולורה ורטון, מס' 3). עד היום היחידי שהכניס דיור בר השגה לתוכנית חדשה הוא פפה אללו בתלפיות. האם התפישה של צעירי העבודה לדיור בר השגה היא בנייה לסטודנטים במזרח ירושלים? זה הרעיון שמקדם ראש הרשימה של העבודה בימים אלה.
  3. על בקיאותו של פפה אללו, ראש סיעת מרצ, בנושאים ירוקים אין צורך להכביר במיליםץ כמי שבנה מן היסוד את הקואליציה לשימור הרי ירושלים וסייע לה לכל אורך הדרך במאבק כנגד תכנית ספדי. את ברקת אני לא זוכר שם.
  4. איך בדיוק מתכוונת מפלגת העבודה לקדם סוגיות החשובות לשמאל בירושלים כאשר היר מובלת ע"י בעל הון שמצהיר הצהרות של ימין קיצוני?!?
  בנייה במזרח העיר, תפירת תיק מיוחד לענייני מז' ירושלים למפד"ל ולמקדם ההתנחלות במז' העיר, אריה קינג, וכו'.
  כידוע לך אסתי, אני מאד מעריך אותך באופן אישי ואת פעולתה של 'שחר' אבל אני מתקשה להאמין שאת עצמך מאמינה בדברים אלו.
  לבקש דריסת רגל למפלגת העבודה במועצת העיר על מנת לקדם סדר יום ס"ד? זה נשמע סביר.
  לקדם סדר יום ס"ד ברשימה שמורכבת מאנשי ליכוד ומפד"ל ומובלת ע"י איש ימין קיצוני נשמע לי הרבה פחות מתקבל על הדעת.

 2. יובל דרייר שילה :

  סיכום מרתק. אני מלא הערכה לעבודה הקשה שעושים חברי המשמרת הצעירה בירושלים, ושמח על ההתפתחויות האחרונות. אני גם מעריך מאוד את אסתי באופן אישי וחושב שיש לה את כל הכישורים ליצג היטב את השמאל החברתי במועצת העיר ירושלים, ואני מקווה שתבחר.
  לגבי החבירה לברקת, הבנתי מהראיון שהרבה אידאולוגיה לא היתה בחדר המשא-ומתן.
  לגבי הסיבות להצביע לרשימת "ירושלים תצליח", יש רק דרך אחת להבין את הדברים:
  על מפלגת העבודה להתאחד לקראת הבחירות הכלליות הקרובות עם אביגדור ליברמן, ולהעמיד אותו בראש הרשימה המשותפת (מקום 9 לאופיר פינס). כך לא יתבזבז הקול החילוני, כך תוכלו סוף סוף להשפיע מבפנים ולא לצעוק מהשוליים (או להיפך?), שהרי ידוע שרק ליברמן יכול לנצח את נתניהו.
  בהצלחה!

 3. איתי :

  טל שלום,

  אני שמח על המידע שחיזק את החלטתי לבחור במרצ בפתק המועצה ולא ברשימה שבה אסתי (אותה גם אני מעריך מאוד) מייצגת את הס"ד כשושנה בין החוחים.

  עם זאת, כחבר פעיל במרצ-ירושלים היה הוגן אם היית מציין את מה שאולי לא כל הקוראים יודעים – שפפה אללו עצמו קורא (גם לך ולי) להצביע לניר ברקת לראשות העיר!

  הדבר מופיע אפילו בצורה מוצנעת בשלטי הפרסומת (המזוויעים אם יורשה לי) של מרצ על האוטובוסים.

  אני באמת אובד עצות. כל מי שאני פוגש מנסה לשכנע אותי להצביע ברקת כי פרוש יותר גרוע ויהפוך את העיר לבני ברק, שלא לדבר על כך שגם הוא ממחזקי ההתנחלויות המובהקים (בתפקידו במשרד השיכון). זה ממש לא הגמד הטוב עם הזקן מהפרסומות.

  אבל מה אעשה פשוט קשה לי להצביע לשילוב הגועלי במיוחד הזה של מרזל ונתניהו שנצוק בדמותו של אוליגרך -מיליונר שקונה את השלטון בכסף. אם ברקת יקיים את הבטחותיו זה עלול להיות גם כן סופה של ירושלים, אם כי סוף מסוג אחר (ר' נחום ברנע מסוף השבוע על צלי רשף שהחליט לקרוא לציבור שלא לתמוך בברקת).

  השאלה היא אם אני מוכן לתת לזה יד, ואם לא – מה החלופה? הייתי שמח לשמוע דעתך האישית בנושא

 4. נמרוד ברנע :

  ראשית כל תודה לאיתי על הראיון שערך עם אסתי. כמי שנשלח מספר פעמים לראיונות אני מכיר את הקושי שבדבר, בעיקר בגלל הסוגיות הלוגיסטיות – חשוב לדעתי להמשיך את המגמה של פרסום ראיונות ב'עבודה שחורה' ואני שמח על כל תרומה של איתי ממייסדי ומנהיגי האתר.

  תגובתי למאמר:
  א. כפעיל במרצ שמכיר את סוגיית וועדת ההתערבות אני מחזק את ידיך ואת ידי עמיתיך במפלגת העבודה שנלחמים נגד מוסד וועדת ההתערבות של מרכז המפלגה בהחלטות של הסניפים.
  ב. נכנסתי לאתר "שחר – צעירי העבודה" והתרשמתי מקורות החיים שלך שאכן מראים כי את מחוייבת לערכים של סולידריות חברתיות ואמונה בכוחה של המערכת הפוליטית לפעול לטובת האזרח. מכיוון שהערכתי אל תפיסת עולמך רבה אני מרשה לעצמי לבקר אותך בחריפות על החבירה לבעל הון, אופרטוניסט, ניאו-ליברל, איש הימין הקיצוני ניר ברקת. פרט לכך שמר ברקת פעל בצורה שהיא בלתי מוסרית, ואולי גם בלתי חוקית, בצורה שבה הוא תיחזק עמותות שונות מאז הבחירות הקודמות בהן הפסיד על מנת לבנות לעצמו בסיס כוח בירושלים, עולמו הערכי מנוגד לחלוטין לשלך. כאדם פוליטי ברור לי שצריך לשתף פעולה עם אנשים שיש לך חילוקי דעות עמם, חיליק בר הוא דוגמא טובה, אבל ברקת? give me a break
  ג. עם כל הכבוד, אין ל*אף אחד* ב'ירושלים תצליח', או באף רשימה אחרת, יותר בקיאות, יכולת וניסיון בנושאי דיור, תחבורה, איכות סביבה ותכנון בניין ערים מאשר ראש רשימת מרצ, יוסף (פפה) אללו.
  ד. להגיד ש'ירושלים תצליח' בראשות ברקת תקדם ערכים שקשורים לשמאל אחרי שהוא הצהיר שהוא מתכוון לבנות יחד עם עמותת הפאנטים אלע"ד שכונה במזרח העיר שתחבר את ירושלים למעלה אדומים זה לזלזל באינטליגנציה של הקוראים.

  בכל מקרה, אני מאחל לך הצלחה ברמה אישית (למרות שאני חושב שכולנו יודעים שהמקום התשיעי הוא לא ריאלי בעליל) ומזמין אותך להצטרף לעשייה הענפה והברוכה של מרצ בירושלים אשר טל הוא אחד ממוביליה.

 5. עבודה שחורה » בחירות בירושלים - מבט סוציאל דמוקרטי :

  […] בחירות בירושלים – מבט סוציאל דמוקרטי  4 נמרוד ברנע, איתי, יובל דרייר שילה, טל שחר […]

 6. טל שחר :

  איתי שלום

  פפה אללו מעולם לא קרא לי להצביע לאף אחד לראשות העיר. ואלא אם הוא עשה זאת באופן אישי כנראה גם לא לך.
  מצד שני מרצ לא מתעלמת מן הנתונים שמלמדים אותנו שרוב מוחלט ממצביעי מרצ יצביעו למועמד החילוני. רובם לא יעשו זאת בנפש חפצה, כי אם מחוסר בררה.
  מרצ בוחרת לא להתעלם מן הנתונים הללו מחד ואולם לאחר דיונים ארוכים מאד בנושא הוחלט שלא תצא קריאה מטעם מרצ לתמוך בברקת. אם כי כאמור אנו מכירים בכך שרוב המצביעים של מרצ יצביעו גם לברקת.
  גם לנו אין במי לתמוך בבחירות לראשות העיר ומצויים באותה הבעייה.

  להבהרות נוספות וכו' אפשר ליצור עימי גם בדוא"ל [email protected]

  טל שחר
  יו"ר סניף מרצ בירושלים

 7. איתי :

  טל, הרשה לי לחלוק עליך:

  א. אני רואה יום יום מודעות של מרצ על האוטובוסים, פרצופו של פפה עליהן כשהוא קורא לי להתגייס "לעצירת ההתחרדות" (בעיני ממש לא הבעיה מס' 1 של ירושלים, וגם בעיניהם של 92% מהעוזבים את העיר)
  בפתק הלבן מרצ ובפתק הצהוב שחצי מתחבא מאחוריו ניתן לזהות את חלקי שמו של ניר ברקת.

  ב. הגרפיקה המוזרה הזו קשורה כנראה ללבטים בתוך מרצ, כפי שפורסם בהארץ:

  http://www.haaretz.com/hasite/spages/1029477.html

  "ראש הסיעה, פפה אללו, *** שומר על עמימות בנוגע למועמד לו יצביע וקורא לעודד את מצביעי מרצ בעיר לתמוך במועמד החילוני ניר ברקת*** [שים לב לסתירה בין חלקי המשפט ]; מספר 2 ברשימת מרצ, ד"ר מאיר מרגלית, הבהיר לפני שבועות אחדים כי הוא מעדיף להצביע למועמד חרדי מתון מאשר לתת את קולו לברקת, שהתבטא נגד חלוקת ירושלים ומיצב עצמו כאיש ימין "חילוני קיצוני", כהגדרתו של מרגלית; חבר המועצה סער נתנאל, שכיהן במועצת העיר בקדנציה האחרונה מטעם מרצ והסיר באחרונה את תמיכתו בה, הודיע כי יתמוך במועמדות איש הערוץ הראשון, דן בירון, המתמודד על ראשות העיר מטעם סיעת "עלה ירוק – ירושלים של כולם".

  כלומר – גם ברמת פרסומות (שהן בשליטת המפלגה) וגם ברמת התבטאויות בעיתונות (אותן הכתב עלול לעוות) אני מקבל את המסר שפפה ממליץ לי על ברקת, גם אם לא בהתלהבות כמו ליברמן.

  אם פפה מעוניין לדון בנושא בצורה גלויה עם קוראי האתר אשמח מאוד אם ישלח לכאן מאמר דעה וישתתף בטוקבק. אני חושב שנוכחות מסיבית של אנשי מרצ באתר (לא רק מירושלים) במכתבים לח"כים, מאמרי דעה ומידע על פעילויות היא דבר מבורך, ביחוד לאור המצב בו נמצאת כיום מפלגת העבודה. אני מניח שרבים משוחרי מדינת הרווחה שהצביעו אמת ב-2006 ישקלו בבחירות הבאות להצביע למרצ או לחד"ש במקום לעבודה (או לרשימה המשותפת שלה עם קדימה – יוזמה שמקדם היום משה שחל).

 8. » ספיישל בחירות (ופוליטיקה) :

  […] 9 ברשימת “ירושלים תצליח” של ברקת. בראיון ל”עבודה שחורה” היא מדגישה את ההיבטים הסוציאיילים במצע המפלגה, […]

 9. עבודה שחורה » התנועה הירוקה-מימ”ד במפגש בירושלים :

  […] נציגת מועצת עיריית ירושלים מטעם ירושלים תצליח, שנבחרה בבחירות האחרונות. הפעילים ברשויות העירוניות זקוקים לנציגות כמו זו של […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.