חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

באחד במאי – לצבוע את מרכזי הערים באדום

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות ב 19.04.12 1:35

מוקדש לציבור המורים במערכת החינוך, עובדים כַּעֲבָדִים בחברות כוח אדם
מאת: איתן קלינסקי

מול קולות רופסים, למרבה הצער, אפילו בחוגי השמאל כמו  פרופסור נסים קלדרון, שכתב בהתנשאות רברבנית כבר לפני כשנתיים במדור "דעות" ב- ynet, שהוא לא יפגין באחד במאי.  חשוב שהתשובה תינתן בהפגנה המונית באחד במאי.

להחלטתו הנחושה לא לקחת חלק בהפגנות האחד במאי הוסיף נופך אינטלקטואלי רדוד תוך שליחת דברי נאצה כלפי בני הנוער הנוטלים חלק בהפגנות, שלדבריו, הוא מייצגים נוער שבע, שיצא להפגין באחד במאי.

אני רואה גם השנה חשיבות מיוחדת ביציאת ההון האנושי העובד, המתניע את ההון בישראל, לצאת להפגין ולומר את דברו דווקא באחד במאי.

לצערי, השמאל מתברך לעתים בגילויי סנובה אינטלקטואלית, העולה על שרטון של יוהרה והתרברבות, כדוגמה המצערת והכואבת של פרופסור נסים קלדרון, המצהיר בסיום אותו מאמר ב-ynet: "המפגינים מופיעים כילדי שמנת שיש להם".

פרופסור באוניברסיטת בן גוריון, מבקר ספרות, אחד מבכירי מחנה השמאל, מבהיר לציבור בישראל – "אני לא הולך להפגנה, שמחזקת את בנימין נתניהו ואינה מחזקת את ברק אובמה ".

ומוסיף פרופסור קלדרון : "אני לא אופיע בהפגנות כאלה שרק תורמות לכך, שהאנשים המנוצלים ביותר על ידי השוק מצביעים עבור קנאי-השוק כמו נתניהו".

מצערת העובדה, שהצהרה לולינית כזו שחרר אינטלקטואל רהוט. מצערת העובדה, שרק סנובה של חוגי שמאל יכולה לבצע לוליאניות, שיש בה רטוריקה רדודה המצהירה: "שלא התאימו את סיסמאות האחד במאי". לכן עד שלא יעשו את זה בשבילו, הוא לא ייצא להפגנות האחד במאי.

פרופסור קלדרון,  אני חושש שגם אני ורעייתי אולי לא נשתתף בהפגנת האחד במאי השנה, אבל זה יהיה רק עקב נסיבות בריאותיות. אך אם לא נצעד בהפגנה, לבנו יצעד עם הצועדים.

כמי שעבד ארבעים שנה במערכת החינוך בתפקידי הוראה, ניהול ופיקוח, אתחום את רשימתי זו בד' אמות של התייחסות לתופעת הניצול המחפיר של 4.500 עובדי הוראה במסגרת "תוכנית קרב". ניצול המתבצע כחוק וכדין במערכת החינוך בישראל.

במסגרת ההפקרה של תחומי חינוך בידי חברות כוח אדם אנו עדים לקיומה של חברה בעלת אינטרסים כספיים, שמפעילה תחומי חינוך על בסיס רווחי שיא מצד אחד והשקעת מינימום בכוח העבודה מצד שני.

מדובר ב-4.500 עובדי הוראה האוהבים את עבודתם, מבצעים אותה במסירות רבה תוך מחויבות רבה לתלמידיהם. רק שעל בשרם נרקמת תוכנית הפרטה מזוויעה. מדובר בתוכנית המעניקה שיעורי העשרה ב-110 רשויות מקומיות וכוללת למעלה מ-260.000 תלמידים.

"תוכנית קרב" מופעלת על ידי חברת כוח אדם בשם "מרמנת". כך מתנהלת לה מציאות קפקאית,לפיה משרד החינוך קובע את תכני הלימוד, "תוכנית קרב" מקבלת  מימון לביצוע התכנים הלימודיים ממשרד החינוך, רשויות מקומיות ומימון של ההורים.

"תוכנית קרב" מעבירה את כל תחומי העסקה של המורים והמדריכים לחברת כוח אדם בשם "מרמנת". חברת "מרמנת" מחתימה את העובדים על חוזים אישיים. כל מורה בתחום עבודתו.

חברת "מרמנת" ככל חברת כוח אדם מונעת מתוך שיקולי רווח והפסד. החברה מחתימה את המורים על שמונה חודשי עבודה בשנה. השכר באותם שמונה חודשים הוא על בסיס שעות העבודה בפועל. מכסת השעות יכולה לרדת מהיום למחר ללא כל הודעה מוקדמת. גם הפסקת עבודה יכולה להתקיים אפילו מהיום להיום.

מורים ומדריכים לכל דבר במערכת החינוך, שכרם נע בין 20 ל-40 שקל לשעה ללא תנאים סוציאליים.  עבודת המורים משולבת בתוכנית הלימודים הבית ספרית. בעיני תלמידיהם הם מורים ככל מורה בבית הספר. אבל משרד החינוך משחרר עצמו ממתן מענה למצוקות המורים בתכנית. הוא מפנה את המורים ל"תוכנית קרב" והיא מצידה מפנה אותם לחברת כוח אדם בשם "מרמנת".

ביוני 2009 קיבלו אלפי המועסקים "בתכנית קרב" מכתבי פיטרים מחברת "מרמנת" בטענה, שהחברה אינה יודעת אם תזכה במכרז החדש. כעבור כחודש זכתה חברת "מרמנת" מחדש במכרז. היא הסכימה לקבל את המורים והמדריכים לעבודה רק אחרי חתימה על ויתור כל התביעות שיש להם כלפי "מרמנת".  משמעות החתימה היא ויתור על פיצויי פיטורים כלפי התקופה הקודמת וויתור על דרישות לזכויות סוציאליות.

המורים והמדריכים –  מתוך מלכוד בין המחויבויות שיש להם לתלמידים ואהבת העבודה החינוכית ובין הצורך הקיומי לחיות ולהתפרנס – חתמו על ההסכמים המשפילים.כך שלחה מערכת החינוך בישראל מורה מושפל בשכר רעב לסייע לתלמידים הזקוקים לו.

אני לתומי, כמי שהיה שותף למערכת החינוך ארבעים שנה, ציפיתי שהסתדרות המורים תהיה זו שתיקח על עצמה מחויבות לדאוג למורים ב"תכנית קרב", אך התבדיתי.

טבעי היה שהסתדרות המורים תירתם למאבק לתת למורים ב"תכנית קרב" ביטחון תעסוקתי, ולא להפקיר 4.500 עובדים לשררה וחוקי הג'ונגל  של חברות כוח אדם.

למעשה מדובר עכשיו ב-4.500 עובדי "תוכנית קרב" יש עוד אלפי עובדים בקרן "רש"י", בתוכנית מצוינות 2000 ועוד שפע של עמותות וקרנות, המעסיקות באותם תנאים משפילים עובדי חינוך.

מצערת העובדה, שמשרד החינוך מוכר שירותי חינוך לחברות הגורפות רווחים יפים באמצעות חברות כוח אדם. הסתדרות המורים מתנערת ממחויבות של איגוד מקצועי מתוך הסכם שבשתיקה עם משרד החינוך.

פרופסור נסים קלדרון, תתנער מאמירות צבועות בצבעים "אינטלקטואלים" ותצטרף בהפגנת האחד במאי לבלוק של מורים בישראל, שהם למעשה עובדי קבלן.

                      (*)   (*)   (*)

אני מבקש לסיים את המאמר באיחולי הצלחה לכל הארגונים החברתיים בישראל, המבקשים השנה לעשות יד אחת לקיים מפגן המוני באחד במאי, לצבוע את מרכזי הערים באדום.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. יובל ל. :

  איתן , במשך שנים רבות מרץ ועבודה לא טרחו לצאת באחד במאי . רק קומץ אנשי מק"י התמידו לצאת כל שנה לרחובות הערים לציין את אחד במאי .
  הסנובה של מרץ בדמות פרופסור קלדרון החליטה להישאר מחוץ לגדר , גם כאשר התחילה התעוררות וחברים במרץ ועבודה הצטרפו להפגנות שבשלוש שנים האחרונות היו מרשימות.
  אך כיאה לסנובים הם ממשיכים להשקיף מבחוץ ולירות רפש אינטלקטואלי באחד במאי .
  אני מקווה בכל לבי , שהשנה ערי ישראל תהיינה אדומות , ושהסנובה של קלדרון תמשיך להקיא את קיאה ורפשה .

 2. איתן קלינסקי :

  ליובל שלום

  אסור שהויכוח יעבור לפסים אישיים.

  אני הקצנתי מאוד באמירה סנובה לעבר נסים קלדרון , אין כל הצדקה להוסיף תוויות אישיות וגידופים .

  נראה לי , שאין הצדקה לתקוף את מרצ ואת מפלגת העבודה . המטרה היא לשנס מותניים ולעשות הכל כדי שתהיה הפגנת אחד במאי המונית . הגם שאני אישית , למרבה הצער , אשקיף מהצד .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.