חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מי חותר תחת המפמ"ר לאזרחות?

נושאים איכות השלטון, דעות, חינוך ותרבות ב 17.04.12 10:20

מזה שנה נמצא מקצוע האזרחות והמפמ"ר אדר כהן העומד בראשו תחת מתקפה שעיקרה הסתערות להכפפת המקצוע למגמות הפוליטיות של מי שמושכים את הימין המדיני בכנסת אל מחוזות האי-דמוקרטיה

לפני כשנה היה זה  ד"ר צמרת, יו"ר המזכירות הפדגוגית הקודם, אשר ביקש לחזק את לימודי ההיסטוריה על חשבון מקצוע האזרחות, בטענה שהוא שם "דגש מוגזם לערכים ליברליים" בעוד שלדעתו של צמרת "דרוש פטריוטיזם" (כאן) טענה נוספת הייתה כי "בהוראות המקצוע חסרה התייחסות להיסטוריה ולדת היהודית" (כאן)

ד"ר צמרת ביטא את הסתייגותו מהמקצוע, הדיח את יו"ר ועדת המקצוע  פרופ' שטרן וחברה נוספת בוועדה פרופ' סוזי נבות, בגלל התנגדותם לשינויים שהוביל במקצוע האזרחות ואף התבטא  כלפי ספר הלימוד: "זה רע, רע, רע" .

אדר כהן מגיב על ההאשמות בפוסט ציונות

אחרי שהבאנו תגובה ממורה לאזרחות להאשמות נגד מפמ"ר אזרחות אדר כהן, אנו מביאים כאן את תגובתו המלאה

לקריאה נוספת

בכתבה שפורסמה  ב"מקור ראשון"  האשימו את אדר כהן ב"פוסט ציונות". הגורמים העומדים מאחורי הכתבה לא הזדהו. לכתבה זו הגיבו מורים רבים בפורום המורים לאזרחות ותגובות נוספות התפרסמו כאן באתר עבודה שחורה – מכתבים של דוד גלוזנר  ושושי יצחקי  בנוסף לתגובתו של אדר כהן.

למרות הכתבה נשאר המפמ"ר בתפקידו.

לאחרונה התפרסמה סדרת כתבות  ביקורת  על ספר לימוד שיצא בקיץ תשע"א. הכתבות פורסמו ב"ישראל היום " , באתר nrg   וגם באתר "עבודה שחורה . האם אותם גורמים אשר טרחו להסתתר, אשר כינו את המפמ"ר פוליטרוק,  החליטו לפנות לאפיק אחר?

העיתוי של ה"מתקפה" הנוכחית, מספר חודשים לאחר פרסום הספר המדובר נראה תמוה אם כי הוא  מתחיל להתבהר – ישיבה דחופה שנקבעה להיום, יום ג' בוועדת החינוך של הכנסת בנושא "לימודי האזרחות במערכת החינוך", צפויה להיות ישיבה שמטרתה הדחתו של מפמ"ר האזרחות. כך על כל פנים מתברר מראיון שהעניק יו"ר ועדת החינוך היוצא (?) חה"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) לעמרי מנירב ממעריב :

"מה תדרוש בדיון? "אני לא רוצה לראות את הספר הזה או את מי שאחראי לו במערכת החינוך. אני רואה כאן מעשה מכוון שצריך לעקור מהשורש".
האם מיהרו לכנס את הוועדה בטרם יעזוב אלכס מילר (ישראל ביתנו) את תפקידו?

מורי האזרחות אשר מעריכים מאוד את עבודתו של המפמ"ר מנסים לעשות פעולות של הרגע האחרון ע"י פרסום עצומה ההולכת וצוברת תאוצה, (בזמן כתיבת שורות, בבוקר הישיבה בוועדת החינוך, חתמו כבר 686 מורים, פחות מיומיים לאחר פרסומה, והמספר הולך וגדל בכל כמה דקות) . בעצומה מביעים המורים תמיכה בלתי מסויגת במפמ"ר לאזרחות –

"אנו מורים ומורות לאזרחות עדים למתקפה חדשה כנגד מפמ"ר אזרחות, מר אדר כהן. פעם נוספת מושמעות טענות בלתי מבוססות על התנהלות בעייתית שלו.

ברצוננו להבהיר בקול חד וברור: דיון ציבורי נוקב אודות אופיו של מקצוע האזרחות הינו לגיטימי, אולם הכפשתו של מר אדר כהן אינה מקובלת עלינו. מר אדר כהן הוא איש מקצוע כשרוני וראוי. אנו העובדים תחתיו יודעים להעריך את גישתו המציבה בפני כולנו דוגמא של חינוך סובלני ואזרחי והן את אישיותו המשלבת אתגרים בתחום המקצועי תוך שילוב של הקשבה ורגישות לצרכי השטח.

כמורים וכמורות לאזרחות אנו תומכים בו תמיכה גורפת ובלתי מסויגת"

ה "גורמים במשרד החינוך וחה"כ מהימין" העומדים  מאחורי המהלך ("הארץ") ממשיכים להסתתר. השאלה האם יש מישהו אותו הם מעוניינים למנות במקומו של המפמ"ר המכהן וקצרה סבלנותם?

והשאלה החשובה ביותר, האם ימשיך השר לעמוד מאחורי המפמ"ר? בפעם קודמת שבה ביקש חה"כ אלקין לכנס את וועדת החינוך, דחה אותה השר. האם הפעם ייכנע השר ללחץ האינטנסיבי המופעל דרך העיתונות ודרך ועדת החינוך של הכנסת על ידי אותם "גורמים", למרות התמיכה הגורפת והערכה לה זוכה אדר כהן מצד המורים עליהם הוא ממונה?

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

17 תגובות

 1. חוקיות האתר :

  בשנה הבאה האתר הזה לא יהיה חוקי. סמוך על מילר

 2. דליה :

  בתכנית הערב של לונדון וקירשנבאום הופיעו ח"כ אלכס מילר, יו"ר ועדת החינוך, וד"ר אסף מצקין, אחד מכותבי הספר "יוצאים לדרך אזרחית". מילר כעס על האמירות בספר המתייחסות לעולי חבר העמים לשעבר. מצקין הסביר שבספר הוצגו ציטוטים ממקורות שונים בנושא היחס לעולים. אחד הציטוטים היה אותו ציטוט שקומם את מילר.
  לא הבנתי מהדיון הזה בתכנית את הקשר בין עניין הספר לבין הרצון להדיח את מפמ"ר אזרחות אדר כהן.
  לא נראה שיש קשר, אך אולי יש מי שקושר בין הדברים למטרותיו.

 3. בתוככי טוכולסקי :

  מישהו יודע מה הלך בוועדה היום?

 4. לטוכולסקי :

  http://www.kr8.co.il/BRPortal/br/P102.jsp?arc=321901
  "נפסל גם בזכותינו: ספר האזרחות האנטי ציוני שבאישור אדר כהן
  כך מוסרים מי שיצאו מוועדת החינוך כעת. היום התקיימה ישיבה חשובה בוועדת החינוך של הכנסת והוחלט לפסול את ספר האזרחות שאושר בחיפזון ע"י אדר כהן איש השמאל הרדיקלי נציג הקרן לישראל חדשה. מומחים ממשיכים לדרוש את פיטוריו של אדר כהן שממשיך להזיק לילדי ישראל. "
  מפחיד!

 5. לקסי :

  האם טקס שריפת הספרים הראשון בישראל יתקיים בל"ג בעומר הקרוב או "רק" בעוד שנה?

 6. דליה :

  העניין הוא שהמפמ"ר לא בדיוק אחראי על אישור הספר. קיימת ועדה במשרד החינוך לאישור ספרי לימוד. האחריות עליה. אולי שיפטרו אותה?

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  דליה, לא צריך לפטר את כולם, מספיק לשדר מה היא "רוח המפקד"

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  דליה, לא צריך לפטר, די שיידעו מה היא "רוח המפקד"

 9. לקסי :

  דליה, לא צריך לפטר, די בכך שיודעים מה היא "רוח המפקד".

 10. לדליה, :

  שימי לב למתקפה שכוללת כמה חזיתות. כשרוצים להפיל מישהו מחפשים אותו ומוצאים סיבות שונות.
  נראה שזה המקרה.
  לצורך העניין זה בכלל לא חשוב אם הוא האחראי הישיר או לא…

 11. עומר :

  הספר ותומכיו הם בושה וחרפה לדמוקרתיה , תעינו . גם אם אנחנו שמאל צריך לשמור על שפיות ושויון.

 12. מיכל :

  בלי קשר לדעות פוליטיות כאלו או אחרות ולהתלהמות בשנה האחרונה נגד המפמ"ר, צפיתי אתמול בשידור הישיר מוועדת החינוך, והעיתוי אומלל מאוד מבחינתו.
  מסתבר, ובלי קשר לנושא העלייה או ההגירה מחבר העמים, שהספר עצמו רצוף טעויות גסות. זאת ועוד, המעריכים של הספר מטעם משרד החינוך החזירו את הספר שוב ושוב למחברים כדי לתקן טעויות אלו, למשל בנוגע למספר הקנטונים בשוויץ, הובטח להם בכתב שהטעויות יתוקנו, ולמרות זאת הן מופיעות במהדורה הסופית והמודפסת. מישהו במשרד החינוך "נרדם בשמירה" והשאלה היא מי אחראי ישירות ל"פשלה" הזאת.

 13. ל רפי :

  שוב התלהמות חסרת שחר.
  מי שמזיק הכי הרבה למפמ"ר הוא המפמ"ר עצמו.
  אין "רוח המפקד" ובה במידה גם איננו זקוקים לפוליטרוקים.
  אזרחות, בין אם נרצה ובין אם לאו, הוא מקצוע "פוליטי". במדינה שסועה כשלנו, שבה מתמודדות דרך קבע שתי דעות מנוגדות על "רוחו ודעתו של העם" וערכיו, הדרך היחידה להכריע היא הדברות ציונית שבסופה הכרעה דמוקרטית.
  מאחר ואני דוגל בדעה שתפקיד החינוך בין היתר הוא גם הנחלת ערכים, אזי לא מפמ"ר ולא "וועדה מקצועית" (שסמכותה פדגוגית אבל לא אידיאולוגית) הם שצריכים להחליט על התכנים – אלא מועצה ציבורית שבה מיוצג הציבור הציוני;
  את ההצגה הפדגוגית יבחנו מומחים.
  בכל מקרה, אסור להשאיר את הזירה החינוכית פרוצה לתקשורת רדופת רייטינג, לפוסט מודרניזם אנרכיסטי, או למי שסבורים שהעם היהודי איננו עם ואין הוא זקוק ו/או ראוי למדינת לאום משלו…

 14. לקסי :

  ל רפי,

  1. האם התכוונת לכתוב כמו שכתבת: "מועצה ציבורית שבה מיוצג הציבור הציוני"? או לחילופין "… שבה מיוצג גם הציבור הציוני"?

  2. טרם היווצרות מקצוע הלימודים "אזרחות" היה מקצוע לימודים "תולדות הציונות" (תו"צ). איני זוכר את הפרטים, אבל אני זוכר הדגשה על חילוקי הדעות שהיו.

  גם כיום נראה לי ש"ציונות" של אחדים אינה "ציונות" של אחרים. מה שעולה כיום מהדיונים היא כפיית דעת הרוב על המיעוט וזה מנוגד ל"ודמוקרטית" שבהגדרתנו.

 15. לטוכולסקי, :

  כך נראתה הישיבה:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4219665,00.html

 16. איציק רייכר :

  מקצוע האזרחות צריך לשרת את האזרחים ולא את הפוליטיקאים
  הדגשים בהוראת האזרחות צריכים להיות על מערכת היחסים שבין האזרח לרשויות השונות.להכין את אזרחי המדינה לדעת להבחין בין אגרה,היטל או קנס. מהן הזכויות המשפטיות .להכיר את מערכת הרישווי : עסקים בנייה וכיוצ"ב
  הסבתי את תשומת הלב גם לפרופסור אשר כהן יו"ר ועדת המקצוע. עם כניסתו לתפקיד.

 17. לשם מה "אזרחות"? :

  […] משמרות מחאה למניעת פיטורי מפמ"ר אזרחות, אדר כהן מי חותר תחת המפמ"ר לאזרחות? גדעון סער, הגב על הביקורת על אדר כהן אדר כהן מגיב על […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.