חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האייפד מיוצר בידי עבדים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 17.04.12 0:08

קניית מוצר של אפל היא יותר מרכישת צעצוע חדש ומבריק מתוחכם ומהנה ככל שיהיה, היא למעשה הוספת החתימה של הקונה על חוזה של צרכנים רבים עם השטן. היא מתן לגיטימציה לניצול אכזרי
מאת: ק. טוכולסקי

לאפל גם 76 שעות בשבוע לא מספיקות

בסין מותר לעבוד עד מקסימום של 76 שעות שבועיות, הרי לא סתם תאגידים מעוניינים בעבודה בסין. שבוע עבודה ארוך משמעותית מזה המקובל בעולם המפותח ביחד עם שכר נמוך ואפשרות כמעט בלתי מוגבלת לזהם את הסביבה, הפכו את סין לאולם היצור העולמי. רק מה, מסתבר ש-76 שעות לא תמיד מספיקות. מדוח שהתפרסם עולה כי חברת אפל במפעליה חרגה ממגבלת השעות המותרת בחוק הסיני.

חברת אפל, למי שלא יודע, היא סמל לחדשנות ויעילות (יעילות במובן הבורסאי שהיא בעלת מניה שעולה ועולה) ואביה מייסדה סטיב ג'ובס המנוח הוכתר בעיתונות הקפיטליסטית כנביא וחדשן בזכות היכולת שלו למכור לנו מדי כמה חודשים צעצוע חדש. מדי כמה חודשים זוכים אנו לראות את התורים בהם ממתינים, בערים עשירות בצד הנכון של הגלובוס, קונים מאולפים שיעשו הכול בשביל החידוש האחרון של אפל, זניח ומיותר ככל שיהיה.  לאותם המאושרים – שיחזרו הביתה אחרי כמה שעות או ימים של המתנה ואחרי רכישה באחת החנויות המעוצבות להפליא של אפל – אין מושג מה קורה בצד השני של העולם, במפעלים שזוכים מדי שנה לכבוד המפוקפק של היותם מנצלים ומזהמים ושבהם מיוצרים מכשירי הפלא של חברת אפל.

76 שעות בשבוע! אפילו אנחנו הישראלים שעובדים בהחלט הרבה יחסית לאירופאים לא נגיע למספר הקסם הזה (בישראל אפשר להגיע בחישובים כאלו ואחרים ל-54 שעות) ורובנו עובדים מדי שבוע כ-45 שעות. העובדה שבסין, שבה שבוע עבודה של 6 ימים של 12 שעות לא נשמע מוגזם מדי, יש חברות שחורגות מכך צריכה לזעזע אותנו לא פחות.  עובדה זו צריכה להוות עילה מספיקה לחרם על אפל ומוצריה (שבינינו עם כל הכבוד לחדשנותם, לא ממש מחדשים הרבה).  לעובד בסין לא פחות מלעובד בישראל או מלעובד בשבדיה צריכה להיות שמורה הזכות לעבוד בכבוד, לא יותר מ-8 שעות ביום ורצוי אפילו פחות ובמפעל שתנאי הבטיחות והגהות נשמרים בו ואשר אינו מזהם את הסביבה. כל עוד לעובד בסין לא יהיו שמורות אותן זכויות, כולנו נפגע.

כאשר אנחנו קונים אייפוד או אייפד או אייפון או כל מכשיר אחר שייצורו בחטא אנחנו פוגעים לא רק בעבד הסיני שעובד כמו כלב בשביל שכר ירוד בסביבה מזוהמת אנחנו פוגעים גם בעצמנו, כי הלגיטימציה שאנחנו נותנים לעבדות, ההזנחה והזיהום היא לא רק בעיה מוסרית היא גם מעצבת את המציאות שלנו, את העדר היכולת להתחרות במדינות שמתירות ניצול וזיהום, את בריחת מקומות העבודה ואת חוסר היכולת של העובד להלחם על זכויותיו. לכן במיוחד במקרה של חברות כמו אפל, חברות עשירות ושבעות שמגדילות את הרווחיות שלהן באמצעות ניצול וזיהום אנחנו חייבים להיות מודעים למה שבאמת קורה.  סטיב ג'ובס לא היה קוסם הוא היה נוכל ומנצל.  מעבר לגניבה של רעיונות בתחילת דרכו הוא גם עשק וניצל עובדים לאורך כל דרכו.  הדרך של אפל לקופה גדושה ולהפיכתה לסמל של הקפיטליזם החי, רצופה כמו כל שאר סמלי הקפיטליזם בעבר ובהווה בניצול אכזרי של עובדים וסביבה.

קניית מוצר של אפל היא יותר מרכישת צעצוע חדש ומבריק מתוחכם ומהנה ככל שיהיה, היא למעשה הוספת החתימה של הקונה על חוזה של צרכנים רבים עם השטן. היא מתן לגיטימציה לניצול אכזרי. נכון הרבה דברים מיוצרים בסין ובמדינות אחרות בתנאים של ניצול וזיהום ולא כל דבר אפשר לזהות ישר ולא כל דבר אפשר להחליף, אבל אפל היא סמל והמוצרים שלה הם לא מוצרים בסיסיים, לכן צריך לפעול מולה. שבוע עבודה של 76 שעות זה פשוט ניצול וחברה שאפילו זה לא מספיק לה היא חרפה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. אלה אלטמן :

  http://businesstoday.intoday.in/story/apple-china-workers-get-salary-increase-fewer-work-hours/1/23617.html

  כאן הם מספרים איך הם מתגמלים את מי שעובר את רף 60 השעות.
  שלילת חירות בתשלום סמלי.

 2. מנחם לוריא :

  ק.
  לפני כמה חודשים פורסמה סידרה של כתבות בעניין של אפל בוושינגטון פוסט כמדומני.

  אני רוצה,ברשותך,לחדד את הדברים: אפל איננה מיצרת שום מכשיר אלא עושה את המחקר,הפיתוח,עיצוב המוצר וכתיבת הקוד להפעלתו.

  את המכשירים מיצרים קבלני משנה המועסקים על ידי אפל כאשר אפל עצמה,לפי החוק האמרקאי,מחוייבת לשמור על שעות עבודה ומנוחה של פועלי הייצור ולדווח על חריגות ועל הטיפול שלה בהם בדוחותיה העיתיים לבורסה לניירות ערך בניו-יורק.

  כל אדם שמועסק ישירות על ידי אפל מוחתם על חוזה שבו הוא מוותר על חופש הבטוי שלו. זה אומר שחוץ מלאשר שהוא מועסק על ידי אפל אסור לו בשום פנים ואופן לומר כל פרט אחר. חוזה ההעסקה מותלה בפיטורין ותביעה משפטית אם יפתח את פיו.

  קבלן הייצור העיקרי של אפל הוא מפעל בשם Foxcomm שלו מספר אתרים בסין. המפעל מפר זכויות אדם סידרתי,לרבות אחראיות למותם של אזרחים סינים בגלל אי עמידה בכללי הבטיחות והגיהות.

  אבל" Foxcomm הוא יצרן משנה של עוד הרבה מאוד חברות לא רק של אפל. מוצריו נמצאים בכלי הרכב הנעים בכבישים,במחשבים ניידים של יצרנים רבים,אפילו מאוד, ובמוצרים "לבנים" המורכבים במפעליו. הממשל הסיני חקר את בעלי המפעל כמה וכמה פעמים בגין הפרות של חוקי הבטיחות והגיהות ללא הואיל – הכסף יותר חשוב.

  אני מסכים עם הדברים שנכתבו המאמר ונוסיף: מוצריה של אפל הם "גן סגור" שלא מאפשרים למשתמש חופש פעולה אלא אם,כמעט,על כל פעולה ישלשל לכיסה של אפל מסנטים בודדים ועד למאות דולרים. לאפל יש גישה ישירה לקוד המקור שרץ בכל המוצרים שלה לרבות גישה המאפשרת חדירה לתחום הפרט והיא מסרבת באופן עקבי לפרסם מה היא עושה או לא עושה עם היכולת הזו.

  אז נוסיף: קניתם מוצר של אפל לא רק חברתם לסטן אלא גם נכנסתם לגן סגור שבו פוטנציאל מאוד גבוהה לויתור על חופש הפרט ועל צינעת הפרט – אפל היא האח הגדול והמשתמשים משלמים להם במיטב כספם לעשות כן.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.