חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פיראטים הם קורבנות

נושאים זכויות אדם, כלכלת בית, משפט ופלילים ב 16.04.12 0:06

בתגובה לכתבה במוסף החג של "ידיעות אחרונות", כותב ק. טוכולסקי: "הפיראטיות היא תוצר לוואי של המצב בקרן אפריקה, של העוני, של הקלות בה מוזרמים ליבשת השחורה עודפי הנשק של העולם לממשלות נבחרות, דיקטטורות צבאיות, מיליציות עצמאיות"

בעונה ה-13 של תוכנית הסאטירה האמריקנית סאוט-פארק, הוקדש פרק לנושא המצב הנורא בסומליה. במהלך הפרק גיבורי הסדרה שיורדים לסומליה כדי לחיות חיי פיראטים כמו בסרטים, מתוודעים (בצורה צינית וגרוטסקית ובעיקר חדה כמקובל בסדרה) למצבם האיום של מי שנאלצים בגיהינום עלי אדמות של סומליה להתקיים משוד ימי.  3 שנים עברו מאז אותה עונה ובמוסף החג של ידיעות אחרונות הוקדשה כתבה שלמה להרואיות של אנשי הצוותים בספינות שעוברות בסמוך לסומליה ונשדדות, למי שלא קרא את הכתבה הזו שלא הייתה מביישת עיתונים פרו קולוניאליים בסוף המאה ה-19, מומלץ לקרוא את הדוגמא הנפלאה הזו לקוצר הראות וחוסר האכפתיות של העיתונאי השבע שמגיח לרגע מהעולם הראשון לאקזוטיקה של העולם השלישי מצויד ברובה ובתחושת עליונות, כאשר הוא נותן במה לתיאורים של הסכנה לרכוש המתנייד דרך הים האחורי של החצר האחורית של העולם, ונותן במה חופשית גם למי שמבקשים להקל עליהם את המאבק בפיראטים באמצעות אצבע קלה אף יותר על ההדק. בניגוד ליוצרי הסדרה סאוט-פארק, ובדומה לאחד מגיבורי הסדרה הידוע ברשעותו, אטימותו והערצתו את העשירים והחזקים על חשבון החלשים באשר הם, כך גם הכתבה בידיעות אחרונות.

בזמן שצוותי הספינות שמביאים לנו טובין מסדנאות היזע של סין, הודו אינדונזיה ועוד מנסות לעבור בחופו המערבי של האוקיאנוס ההודי בדרכן מעולמם העני והמזוהם של העמלים לארצותיהם של הצרכנים, מסתכנות הספינות במעבר לאורך חופיו של אחד מהאזורים העניים ומוכי הגורל שבעולם, קרן אפריקה. קרן אפריקה היא אזור עני ולא יציב שמספר שנות הרעב והבצורת בו עולה על השנים בהם איכשהו ניתן להתקיים. בנוסף לכל הצרות, המדינה העיקרית לחופי קרן אפריקה היא לא באמת מדינה. סומליה שמאז 1993 אין לה שלטון מרכזי רציני מתחלקת למדינה שהעולם לא מכיר בה (סומלילאנד) למרות שהיא דווקא יציבה ורגועה יחסית ולמה שנשאר מסומליה ומתקיים באנרכיה מוחלטת. לצערה הרב של סומליה אין בה נפט ולעומת זאת יש בה מיליציות לרוב. אין שום אינטרס כלכלי לפלוש אליה ולעומת זאת יש הרבה למי למכור בה נשק וכך נידונה סומליה להמשיך ולהתקיים אי שם בקצה טבלאות האו"ם להכל (למעט סבל).

הפיראטיות היא תוצר לוואי של המצב בקרן אפריקה, של העוני, של הקלות בה מוזרמים ליבשת השחורה עודפי הנשק של העולם לממשלות נבחרות, דיקטטורות צבאיות, מיליציות עצמאיות. זה אמנם נוח למעצמות העולם (כולן דרך אגב, ולא רק מערביות) לאמן את חיילות הים שלהן במאבק בפיראטים, אבל הצביעות של להתייחס לפיראטים כאל מי שבוחרים בשוד ים כאמצעי לקיום מראה כמה מעט התקדמה האנושות. פיראטים היו לאורך כל ההיסטוריה רובם ככולם כמו שודדי הדרכים למשל היו תוצר של עוני וחוסר יכולת להתקדם חברתית, מיעוטם פעלו בשירות מדינות כנגד מדינות אחרות כמעין זרוע מופרטת של חיל ים (ראה מקרה אליזבת הראשונה ופרנסיס דרייק, שודד הים המלכותי שלה). לפני שנותנים במה לדעות בדבר הצורך להקל את האצבע על ההדק במאבק נגד הפיראטים בסומליה צריך לשאול איך יכול להיות שכיום העולם שותק לנוכח המצב בקרן אפריקה. כל עוד יהיו שם אנרכיה ועוני, יהיו גם פיראטים. כבר מזמן היה צריך לשלוח כוח צבא בינלאומי לכבוש את סומליה, ומזמן היה צריך להכיר בפרישה של סומלילאנד ובעצמאותה. כמה שנים עוד תימשך ההתעלמות ממה שקורה שם? כמה שנים עוד נשלה את עצמנו שהפיראטים בחרו להיות פיראטים כי זה קל ולא נבין שהשודדים המאיימים על חיינו אינם אלו שבוזזים ספינות באמצעות מקלעים וסירות דייג אלא השודדים שמדי יום שודדים את החסכונות שלנו ואת פרות עמלנו? אבל לזה לא יקדישו כתבה במוסף החג של ידיעות, גם לא יאפשרו למרואיינים להמליץ על אצבע קלה יותר על ההדק במאבק נגד השודדים האמתיים. עצוב שבעיתון הגדול בישראל אין ולו קמצוץ מההגינות והבנת המציאות של תוכנית אנימציה אמריקאית מצויירת.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

6 תגובות

 1. יואב :

  גם אנחנו קורבנות וגם עלינו לנהוג כפיראטים!

  http://haemori.wordpress.com/2012/04/12/israeli_pirates/

 2. א. קוריאל :

  ואף מילה על כך שאותה כתבה היתה בעצם תשדיר שירות לחברת צים ולבעליה, האחים עופר.

 3. איתי :

  מצד אחד אתה צודק.

  מצד שני, אני חושב שיש בעיה בהסתכלות על תופעה מורכבת במשקפיים חד-מימדיות. אתה בוודאי חושב כך לפעמים כשאתה קורא את הני מתייחס לתופעות במשקפיים העדתיות, כאשר אתה רואה בהן את המימד המעמדי.

  נכון, הקפיטליזם והקולוניאליזם מעודדים את תופעת פיראטיות, אבל יש בגישה הזו מדרון מוסרי חלקלק של סלחנות ואמפאתיה שמאלנית כלפי אלימות ופשיעה.

  סלחנות ואמפאתיה לא רק לפיראט הסומאלי אלא למחבל המתאבד באוטובוס בירושלים, למחבלים שיורים קסאמים על שדרות, לגנבי הרכב בערד ולוקחי הפרוטקשן בבאר שבע, לתושבי קרית מלאכי שנוהגים בגזענות לאתיופים ולאנס שילדותו עברה עליו בעוני.

  הגישה הזו בעיני לא רק מסוכנת מוסרית היא גם הרסנית מבחינת תועלת (צבירת כוח פוליטי).

  נ"ב:

  כתבת "כבר מזמן היה צריך לשלוח כוח צבא בינלאומי לכבוש את סומליה".
  1. האם היית מתנדב להצטרף כלוחם בכוח הזה ולסכן את חייך?
  2. האם לא ברור לך שכוח כזה אם יוקם אי פעם יורכב בעיקר מעניים מרודים?

  בקיצור טוכולסקי, אנחנו לא בימי מלחמת האזרחים בספרד.

 4. ק. טוכולסקי :

  אם היה בסומליה נפט, הגרמנים, הקנדים ועוד כמה עמים לא הכי עניים כבר היו שם.
  חוץ מזה בדיוק בגלל שאנחנו לא בספרד שנזנחה בידי הקהילה הבינלאומית בזמן שהפשיסטים מתערבים חופשי גם אנחנו צריכים להיות שם.

 5. לקסי :

  בערד כבר מספר שנים שלא גונבים רכב!
  זה קרה בגלל שהעלינו את רף האמפתיה.

 6. איתי :

  ומדיניות האמפאתיה לגנבי הרכב כקורבנות של מדיניות גם גרמה לתושבי ערד להצביע בהמוניהם למפלגות סוציאליסטיות ו/או למפלגות הנאבקות על זכויות הבדואים כמובן…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.