חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מצעד האיוולת נמשך, המטס המאיים עלינו

נושאים מדיני-בטחוני, מועד ב', פוליטי ב 16.04.12 0:08

העולם כולו נגדנו, ואם הוא לא-כך אז נדאג שיהיה ולשם כך גם נעשה מזבוב ה"מטס", נמר מאיים
מאת: יהונתן קלינגר

מטס (ז)  טיסה, מספר כלי טיס הטסים במבנה, טיסה מאורגנת של מטוסים, מפגן אווירי.  (מילון בבילון עברי-עברי)

0.
כל קשר בין המשמעות המילולית של המילה מטס לבין מה שממשלת ישראל מנסה לקרוא לו מטס בימים האחרונים הוא מקרי בהחלט. מדובר בנסיון מיותר להבנות תודעה שכמו שהמשט לעזה היה מורכב ממספר כלי שיט שעליהם אנשים שעוינים את ישראל, כך גם המטס: הישראלי ההדיוט, המוכה, שממשיך להצביע לבנימין נתניהו, שומע מטס ומיד חושב כי טייסים אנטישמיים, שחלקם ירצו להתרסק ולפגע במדינה, מתכוונים להגיע לכאן.  הוא לא חושב לרגע שבסך הכל מדובר על תיירות אקטיביזם של מספר פעילים שאולי לא אוהדי ישראל בסופו של דבר, אבל לא מחפשים יותר מאשר למצוא עוד אקטיביסטיות כמוהם על מנת להתרבות על פני כדור הארץ, וכשם שהם הולכים להתנדב במקומות מוכי גורל אחרים, גם השטחים הפלשתינאים דורשים תשומת לב.

1.
אלא, שליבוי היצרים הקסנופוביים והפרנואידיים שבאים ממטה ההסברה עלו על כל דמיון.  ראשית, מכתב שלכאורה הופץ על ידי לשכת ראש הממשלה מודה לפעילים על כך שבחרו למחות בישראל, בה מותר למות, יש עיתונות חופשית וזכויות נשים ולא בשאר המקומות בעולם (ובכך, כמובן, מאמצים את הרטוריקה של 'אם תרצו' והעומד בראשה, רונן שובל); אלא, שהייתי מוכן לרגע להאמין לטענות האלה, אלמלא הפרסום של דימי רידר בסוף השבוע האחרון.

2.
רידר מביא את סיפורה של תיירת שבדית, אשר עברה דרך מעבר אילת חזרה לישראל; לכשזו נכנסה ארצה, נדרשה לחתום על הצהרת נאמנות שלפיה לא תקח חלק בכל פעילות פרו-פלשתינאית; לא ברור אם מדובר במדיניות רשמית של משרד הפנים או בטופס שהוכן בצורה מאולתרת ויזמית על ידי אחת מפקידות הגבול (וניתן לקרוא עוד כאן). אבל מה שברור הוא אחד: בין מדובר במשהו מאולתר או בתכתיב מלמעלה, כנראה שהעיתונות החופשית וחופש המחאה בישראל לא ממש קיימים אם זו התנהגות פקידי הממשל.

3.
עצם החתימה על מסמך כזה, הגם שנפקותו המשפטית לא ממש ברורה (שכן, אף אם אדם התחייב שלא לעשות מעשה חוקי, הרי בהעדר חוק אמיתי לא ניתן להענישו) האפקט המצנן שלו, הפחד המתמיד של התייר מגירוש על כל הזדהות עם פעילות, עשויה לייצר השתקה של שיח ציבורי. דמיינו את המצב הבא: תייר מגיע ארצה ורואה התקהלות; לצורך הדוגמא, חבורת מפגינים אשר מוחים כנגד הכוונה לגרש אותם מבתיהם בהם הם גרו שלא כדין במשך כעשור וחצי.  התייר עוצר, מצלם כמה תמונות ואז מגיע השוטר וחושד שגם התייר היה חלק מההתקהלות הספק-לא-חוקית הזו, ועל כך הוא נעצר ומגורש.  כל תייר שידע שכך יהיה המקרה ימנע מלהקשיב, ימנע מלהיות נשוא ההפגנה, ולא יוכל להיות שגריר טוב.

4.
לכן, הפתרון של ישראל (שחוזר על עצמו מהשנה שעברה, כמובן) לא היה צריך להיות התרסה מנגד, לא היה צריך להיות ציניות אה-לה-אם-תרצו, וגם לא היה צריך להיות ביטול כרטיסי טיסה למשתתפי המחאה. הפתרון הטוב ביותר לחבורה של טרולים שרוצים ללכת להפגין בעזה ובשטחים הוא לתת להם. מה כבר יקרה אם כמה גרמנים יגיעו לרמאללה? כל עוד הם לוקחים על עצמם את האחריות, הדבר הגרוע ביותר הוא שהם יקבלו קלקול קיבה מחומוס שקצת ציחקו בו, ואולי יבלו שבוע בבית חולים ישראלי ויכירו את המערכת הרפואית הקורסת שלנו. הרי, כשקרנית גולדווסר עשתה בדיוק אותו הדבר, אף אחד לא גירש אותה מארצות הברית.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות

 1. יהונתן קלינגר | להוציא את המחאה | על המטס ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 2. מיכאל לינדנבאום :

  אותם חוגים אירופים פרו-פלסטיניים רצולבוא לבית -לחם הנוצרית בשבוע הפסחא הנוצרי להפגין הזדהותם עם העם הפלסטיני.
  האיסור הרשמי להזדהות זאת מפגין ממש טיפשות והתעלמות מהדמוקרטייה.
  לא מדובר על טירוריסטים מסוכנים,והתנהגותנו ממש מזיקה לשמה הטוב של ישראל.
  עכשיו יהיו כאלה שיגידו שאנו כמו איראן.

 3. מנחם לוריא :

  תחשבו על זה אחרת: מה היה קורה אילו אני הייתי טס לצרפת על מנת להשתתף בהפגנה פרו ישראלית של הקהילה היהודית במרסיי – ובשרל דגול היו מראים לי את הדרך החוצה ישר לא"י פלסתינה?…

  וחומר למחשבה: מדוע אזרח צרפתי לא יכול לעלות על מטוס להגיע לא"י פלסתינה ופה להיתקל באי הרשאה להכנס לארץ. מה פתאום קרה הצרפתים,פתאום,מכירים בשלטון הישראלי בשטחי יו"ש – השתנתה המדיניות ולנו לא סיפרו?

  האמת נראית לי קצת אחרת. משהו במשרד רוה"מ קצת לא מבין את כללי המשחק ולא רחוק היום שאותו הדבר יקרה לנו ולא רק לציפי ליבני (בבריטניה) אהוד ברק (באותה מדינה) וקצינים של צה"ל בעבר ובהווה.

  איפה התחיל המשחק הזה כולם יודעים היכן הוא יסתיים איש לא יודע..וזעקות החמאס ירקיעו שחקים בקריית הממשלה.

  אני עצמי אישיות לא רצויה בכמה וכמה מדינות – אז מה עכשיו? אם כן ארצה לטוס לשם חברת התעופה תמנע ממני את זה כבר בנתב"ג או אולי מר נתניהו ידבר עם מר נשיא מדינת היעד שיאפשרו לאדון הנכבד להגיע או אולי פשוט אעצר במדינת היעד ואקבל כתבה לא מחמיאה בסמרט-עיתון של ממשלת נתניהו שדן בכשרות המשפטית של השכל שלי? – או אולי,דווקא,אני חביבו של אבי האומה ולכשאעצר הוא ישחרר איזה רוצח או שניים בליווי כמה גנבי רכב/מתכות בתמורה.

  איפה המשחק הזה התחיל אנחנו יודעים איפה יסתיים לא.

  תודה מ"י כיף להיות אזרח שלכם…

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.