חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הסטודנטים לוקחים אחריות על ההעסקה התקינה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 15.04.12 1:34

לפני היציאה לחופשת הפסח, נכנסה לתוקף הצעת החלטה ייחודית וחשובה שעברה באגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל-אביב. על פי ההצעה, הגופים באגודה הפועלים עם ספקים חיצוניים, ידרשו מנותני השירותים אישור העסקת עובדים בהתאם לחוקי העבודה, על פי מספר נוסחים שנקבעו לאחר התדיינות מקיפה עם היועצים המשפטיים של האגודה
מאת: נועם פורר

למעשה, החל מימים אלו, ספק שירצה לעבוד עם אגודת הסטודנטים בהתקשרות נושאת רווח מעל 15,000 ₪ בשנה, יידרש לחתום על תצהיר התחייבות להעסקה תקינה, או אישור רואה חשבון/מנהל חשבונות, או אישור תקינות רשמי ממשרד התעשייה המסחר והתעסוקה. עבור התקשרויות בעלות נמוכה יותר, הספקים יצטרכו לחתום על הצהרה המעידה כי הם מעסיקים כדין.

אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל-אביב מובלת על ידי תא הסטודנטים של מפלגת העבודה, וכך, נציגי התא במועצת אגודת הסטודנטים מובילים את התא משך שנים רבות על פי ערכי הסוציאל-דמוקרטיה. האמונה לפיה כי כל אדם זכאי ליהנות משכר הוגן ותשלום שווה תמורת עבודה בעלת ערך שווה, מתנאי עבודה והעסקה נאותים, מסביבת עבודה בטוחה ובריאה, וממנוחה וחופשה בתשלום, היא נר לרגלי הנציגים והצעת ההחלטה הזאת היא המחשה מעולה לכך.

אגודת הסטודנטים, כמו כל גוף ציבורי או עסקי, בעת התקשרויות עם ספקים חיצוניים, יכולה אמנם לוודא את טיב השירות הניתן לה, אך למצער לא יכולה לעשות כן בכל הנוגע לתנאי ההעסקה של העובדים המועסקים אצל הספק. הצעת ההחלטה הזאת מבקשת לוודא כי השירות הניתן לאגודת הסטודנטים, לא נעשה על גבם של העובדים המועסקים על ידי הספק. מעבר להיבט ההצהרתי הברור, אנו מציבים בפני הספקים עמם אנו עובדים את הצורך בשמירה על זכויות ומעודדים במישרין העסקה הוגנת.

אני קורא לכל החברים הנמצאים בעמדות השפעה באגודות הסטודנטים השונות, לאמץ את הצעת ההחלטה ולחוקק אותה במוסדות המתאימים באגודות הסטודנטים המקומיות. כך, אני קורא לחברינו במגזר השני ולכלל חברינו במגזר השלישי, לאמץ הצעה זאת או הצעה דומה, ולדרוש מהספקים אישור העסקה תקינה. אמת כי להצעה אין שיניים, ונכון היה לפקח או לקבוע מנגנוני פיקוח מסוימים אחר תקינות העסקת העובדים, אך במציאות הנוכחית, בה מאות אלפי עובדים בישראל מהווים מרמס לניצול והשפלה של מעסיקיהם, אנו לוקחים אחריות על גורלם ובמידת האפשר, פועלים בכדי שיתפרנסו בכבוד.

הכותב הוא חבר מפלגת העבודה וחבר מועצת אגודת הסטודנטים, יוזם ההצעה האמורה.

החלטת אגודת הסטודנטים

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

תגובה אחת

 1. מנחם לוריא :

  מה שנאמר במאמר המקסים הזה מפיח רוח אופטימית בכל מי שחפץ בשינוי שיטת הממשל בישראל (הכוונה באידיאה השלטונית).

  בעבר צה"ל היה בית היוצר למנהיגות הפוליטית. צה"ל הולך ומאבד את הקונצנזוס שלו כגוף מחולל וכאבן שואבת לחברה בישראל ואת מקומו תופסת,לאט מידי ואני מקווה לא מאוחר מידי,האקדמיה.

  כוחה של האקדמיה שאבן ששואבת ליצירת מנהיגים הולך ומתחזק דווקא בגלל השלטון הניאו-ליבראלי – ברם: יחד עם ירידת ערכו של הצבא ואובדן מיקומו בחברה הישראלית סביר שדווקא דור העתיד של המנהיגות בישראל הולך וצומח,שוב לאט ולאט מידי,במסדרונות האקדמיה.

  גם בעבר היו מנהיגים של אגודת הסטודנטים שהצליחו להתברג למסדרונות השלטון אבל אין הצלחה בנושא של יצירת מנהיג שבר משורות האקדמיה ולא משורות הצבא.
  ראוי להזכיר בעניין הזה דווקא את צחי הנגבי ולאו דווקא כהצלחה.

  זה יקח זמן אבל חייב לקרות אחרת הואקום שמיצר צה"ל עלול להיתפס על ידי כוחות שדמוקרטיה איננה בראש מעיניהן.

  אני מצטרף לתקוותו של הכותב שגם אגודות סטודנטים באוניברסיטאות אחרות יצטרפו למהלך.

  תודה.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.