postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 76

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 76

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 20.04.12 12:03

מבחר תכנים מעניינים שהתפרסמו ברשת בשבוע החולף

מדע וטכנולוגיה

נתונים חדשים מצביעים על עלייה מדאיגה בשיעור המשיכות (retractions) של מאמרים מכתבי-עת מדעיים מובילים. התחרות העזה בין החוקרים, והתלות הגבוהה במענקי מחקר, גורמים למדענים להתנהל כמו סוחרי מניות. לרוע המזל, הדבר גורם לירידה משמעותית באיכות המחקר.

ועוד באותו נושא: אתר חדש בשם Microryza מסייע למדענים לגייס מימון באמצעות הציבור הרחב (crowd funding). אתרים דומים, כמו Kickstarter, כבר נמצאים בשוק ומסייעים ליזמים ואמנים לפתח את רעיונותיהם במימון ציבורי, בלי שיידרשו לוותר על זכויות היוצרים שלהם.

אונו פורבו הוא אינדונזי טוב-לב שפיתח אנטנה מיוחדת, בעזרתה הוא מאפשר למעוטי יכולת לגלוש באינטרנט בחינם. האנטנה ניתנת להרכבה מאביזרים ביתיים, ובעזרתה ניתן לחבר קהילות שלמות לחשבון wi-fi בודד.

תרבות וחברה

בן קמינסקי כותב ב"אפוק טיימס" על הכפר הדרוזי מג'דל שמס, שרוב תושביו חסרי אזרחות. הכפר הרב-תרבותי, השוכן למרגלות החרמון, עובר לאחרונה מהפך זהות ותרבות בהנהגתם של צעירים בני המקום בשנות השלושים לחייהם.

ארנון גלבוע מספיד את פסטיבל הג'אז של תל-אביב, שעבר ביוזמת העירייה למתכונת דו-שנתית. לדבריו, ההחלטה השרירותית הזו תביא לסיום דרכו של הפסטיבל המצליח – הכל בשם "שינוי התמהיל התרבותי בעיר". ובמילים אחרות, ייתכן שמרוב השקעה במבני תרבות מסיביים, נגמר הכסף שאמור לתמוך בתרבות עצמה.

ערן נדן מציע הסבר פסיכולוגי-חברתי להתנהגות המקוממת באירוע המדובר בחוף בוגרשוב בת"א. תופעת "הצופים מן הצד" מבטאת לדעתו מצב של "בורות פלורליסטית" – הצופים הרבים באירוע הושפעו מחוסר התגובה של חבריהם, נקלעו לספירלת שתיקה מביכה, והסוף ידוע.

דת ומדינה

למי שפספס: בשבת האחרונה התקיימה הפגנה ייחודית בעד תחבורה ציבורית בסופי-שבוע, שמסגרתה הוצפה תוכנת הניווט הפופולרית Waze בהודעות של פעילי תנועת "ישראל חופשית". ההודעות כללו דיווחים כביכול על עומסי תנועה שנגרמו כתוצאה ממחסור באוטובוסים ורכבות בשבת.

פוליטיקה

טל מסינג ויואב ליפשיץ פירסמו ב"ארץ האמורי" מניפסט למפלגת פיראטים ישראלית. הפיראטיות מסמלת מבנה לא היררכי היכול לשמש כר פורה לרעיונות, ודוגלת בדמוקרטיה ישירה, חופש ביטוי, שקיפות שלטונית ועוד. הרעיון, שמקורו בשבדיה, כבר מתורגם לפעילות פוליטית במדינות רבות בעולם.

בריאות, סביבה וכלכלה

איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי צפוי להתחיל לאבחן אנשים האבלים על מות קרוביהם כסובלים מדכאון קליני, וניתן יהיה לטפל בהם באמצעות תרופות. ניתן לראות זאת כחלק ממגמה מדאיגה בעולם הרפואה "להמציא" עוד ועוד מחלות חדשות, מגמה המונעת בין השאר על ידי חברות התרופות המבקשות להגדיל את המכירות.

מדור ה-greenwash מוקדש הפעם לקוקה-קולה, ש"הספארי הממוחזר" שלה שהושק בפסח כיסה בקושי על הנזק הסביבתי הניכר שהיא גורמת. פרופ' עדי וולפסון כותב ב-ynet על התדמית הירוקה כביכול של ענקית המשקאות.

מדינת מרילנד בארה"ב אימצה מדד אלטרנטיבי ל-GDP למדידת איכות חיים. המדד החדש מתייחס גם למימדים חברתיים וסביבתיים שה-GDP אינו לוקח בחשבון, ומעודד את האזרחים לקחת חלק פעיל בתהליכי קבלת ההחלטות.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.