חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפרד ומשול – כך מנציח שלטון ההון את עצמו

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 5.04.12 20:41

תעמולת השנאה של בנימין נתניהו נועדה להפריד בין ה"מעמד הבינוני" לחרדים ולערבים. מי שבכל מאבק מזכיר לנו שאנחנו מתחלקים לאשכנזים וספרדים או למי שמשרתים בצבא ולא משרתים בצבא או לציונים וללא ציונים, משחק לידיו של נתניהו. אנחנו בישראל מתחלקים למי שיש לו ולמי שאין לו

מאת: קורט טוכולסקי

גזענות

לחזור אחרי 4 שבועות של ניתוק מקריאת עיתונים על הבוקר, זאת בהחלט הרגשה מוזרה. לפתוח את העיתון ולגלות שמי שאשמים במצבו של המעמד הבינוני הם הערבים והחרדים ושללא החרדים והערבים מצבנו מצוין זה כבר גובל בביזריות. אבל ביזריות מעולם לא הפריעה לבנימין נתניהו, ביבי, הקוסם, אמן האשליות. בסך הכול בישראל היום כבר יגידו שזה נכון בעשרות אלפי עותקים שיחולקו חינם להמונים וזה הרי העיקר. שקר הופך בישראל לאמת אם רק חוזרים עליו מספיק פעמים בליווי הסברים משכנעים של פלוצקרים ושטרסלרים, בעטיפה של מצגות המתארות צמיחה ובקינוח של שלל נתונים סטטיסטיים שלא אומרים כלום. כך עבד ביבי כל שנותיו, באנגלית רהוטה או בעברית כובשת. האב הטוב והמיטיב של אזרחי ישראל ששוב מוכיח לנו כי דרכו היא הנכונה.

יכול להיות שאת שלושת השבועות האחרונים ביליתי בחזית המלחמה השקטה בגבול ישראל מצריים, שם ראיתי מבעד למסכים של כיפת ברזל ואדישות תקשורתית מלחמה יום יומית עיקשת בין ישראל וחמאס הפכו אותי לסובלני פחות ללוקשים, לציני פחות ואולי אפילו למפוכח יותר. הפעם ביבי הותיר אותי באמת המום בדקות הראשונות אחרי הקריאה.

המעמד הבינוני בישראל ממשיך בקריסה איטית של משכון יתר בשביל לקנות דירה, בהיעדר יכולת לחסוך חיסכון ריאלי לימי הזקנה, בחיים של הצטמצמות או חריגה של ההוצאה מעבר לתקרת ההכנסה. אם זה מצבנו שמעולם לא היה טוב יותר, אז כנראה שכבר באמת אין שום תקווה. במדינה שמגזרים הולכים ומתרחבים של עובדיה הם עבדי קבלן או עובדים עניים ואפילו מי שלכאורה לא נמצאים שם לא גומרים את החודש, מדינה שמקבלי קצבאותיה נידונו לחיים של עליבות, מדינה שבה עובדים שנפלטים מגיל העבודה בשנות ה-50 וה-60 לחייהם נידונים לנידוי משוק העבודה ולא מקבלים שום תמיכה ייעודית, זאת המדינה שאני חי בה. מדינה שגזרה על כל מי שלא נמנה עם טייקוניה ובעלי תאגידיה הידרדרות לעוני.

ועכשיו בא השליט, האיש האחראי למצב ומספר לנו שמי שאשם בכך הם העניים, הערבים והחרדים. כן שוב הוא חוזר ל-2003 ומאשים את החלשים במצבו של המעמד הבינוני, אז חתכו בקצבאות ובקרוב עם קריסת בועת ה"כלכלה המוצלחת" ההולכת וקרבה, שוב ידרשו החלשים והעובדים לשלם את המחיר. מי שלא נהנו מפירות הצמיחה יתבקשו שוב לשאת בנטל של משבר.

לא החרדים ולא הערבים, לא עובדי המדינה ולא הוועדים הגדולים, לא מקבלי הקצבאות ולא עובדי הקבלן אשמים במצבו של המעמד הבינוני. מי שאשמים הם השלטון של ביבי ודומיו והמעמד הבינוני עצמו. ביבי כמו אולמרט, שרון וברק לפניו נתן יד למדיניות כלכלית של העשרת העשירים על חשבון השאר. העניק מתנות בחקיקה שמאפשרת העסקת עבדים, בהפרטות ובהקלות מס לאדירי הארץ ומשקיעים מחו"ל על חשבון כולנו. המעמד הבינוני הצביע רובו ככולו פעם אחר פעם למי שמלקים אותו בשוטים ומייסרים אותו בעקרבים.

מי שיאכל את תעמולת השנאה של ביבי שנועדה להפריד בין ה"מעמד הבינוני" לחרדים ולערבים יגיע לאותם הישגים מופלאים של מי שבכל מאבק נזכר להזכיר לנו שאנחנו מתחלקים לאשכנזים וספרדים או למי שמשרתים בצבא ולא משרתים בצבא או לציונים וללא ציונים. אנחנו בישראל מתחלקים למי שיש לו ולמי שאין לו, למי ששייך למאיון העליון ולמעמד השלישי. לא סתם מנסים כל הזמן ביבי ומשרתי הון אחרים לזרוע בקרבנו פירוד. הפרד ומשול ככה הם מנציחים את שלטונם. ככה הם מתחמקים מלשאת באשמתם.

כל עוד יקנו חלקים במעמד הבינוני את תעמולת השנאה והפירוד, נידונים אנו כמעמד לכישלון מתמיד במאבק נגד שלטון ההון, כל עוד חילוני זעיר בורגני מהמעמד הבינוני יעדיף לשנוא ערבים וחרדים ולהאשים אותם בהידרדרותו במקום להיאבק בשלטון ההון, כל עוד מזרחיים קשי יום יעדיפו את הליכוד ואת ש"ס ואת בית"ר הגזעניות שמותירות אותם בעוניים על פני חבירה מעמדית, וכל עוד עולים עניים מחבר העמים יעדיפו לשנוא את אחיהם הערבי למעמד ולא את הטייקונים שעושקים אותם, שום דבר פה לא ישתנה. לראש הממשלה לא יקראו לנצח ביבי אבל הוא תמיד יהיה משרת של שלטון ההון. ערב פסח 2012, אנחנו עדיין רחוקים מאוד מחירות, הבחירה שלנו היא בין אחדות מעמדית ויציאה לחירות להמשך השקיעה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  תודה טוכולסקי,
  כתבת:"מדינה שבה עובדים שנפלטים מגיל העבודה בשנות ה-50 וה-60 לחייהם נידונים לנידוי משוק העבודה ולא מקבלים שום תמיכה ייעודית, זאת המדינה שאני חי בה."
  הראשון שמדבר בלי כחל ושרק על קורבנות ההפרטה ועל גורל המבוגרים בכלל.אנחנו ממש מופקרים מכל הכיוונים.
  תודה טוכולסקי.הייתי רוצה שגם כותבים אחרים יהיו רגישים כמוך.

 2. לקסי :

  לפי כתבה אחת שקראתי רמת המשכל (IQ) של נתניהו היא אחת הגבוהות שנמדדו.
  הוא תופש שבמחאה המתחדשת יש פוטנציאל להרס מדיניות הפרד ומשול שלו (פוליטיקת הקבוצות) ולכן הוא מקדים מכה לתרופה.
  המאמין הפנאטי הזה בדברי גברת הברזל יעשה הכל בכדי שלא תהיה כאן חברה אלא רק פרטים שניתן להסיתם אלה באלה ואת כולם נגד "הקמים עלינו להרגנו". וכשלא קמים עלינו להרגנו ניזום עוד "סבב"…

 3. משתמש אנונימי :

  לקסי
  אפרופו IQ
  למד איתי בכיתה גאון מתמטי ומוזיקלי, שהיה גונב לאחרים את האוכל שהביאו מהבית לארוחת עשר.
  כששאלו אותו למה הוא עושה את זה, הוא הסביר שהוא פשוט רעב.
  אז התחילו תלמידים להביא ארוחה כפולה. אחת לעצמם ואחת לאלכס.

  לטוכולוסקי – שאלת הבהרה, לאחרונה הייתי גם אני קצת מחוץ לענינים ובכל זאת חלפה ליד אזני ידיעה שעל פי דו"ח בנק ישראל דווקא השתפר במידת מה מצבו של מעמד הביניים ואפילו של העניים. ואת זה אנשי הליכוד פמפמו במרץ, אפילו ממני זה לא חמק.

  האם אכן פורסם נתון כזה בדו"ח? התחושה היא של מניפולציה שאפילו אסתי פרז לא יכלה שלא להרגיש בה, כשהעלתה טיעון משהו כמו: "כשהמצב הוא רע ביותר ואי השוויון הוא מהגבוהים בעולם, מה חשיבות השינוי הפעוט הזה?", מה שלא מפריע לאנשי הליכוד לדחוף בנחישות את "זאת הממשלה הכי חברתית" וגו'.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.